Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
14/10/2020

    Доклад на комисия
    С ТА Н О В И Щ Е
    Вх.№ 053-03-58/14.10.2020 г.

    Относно: Доклад за дейността на Прокуратурата по прилагането на закона в периода януари – август 2020 г., съобразно решение на Народното събрание от 23.07.2020 г., № 027-00-3, внесен от Главния прокурор на 08.10.2020 г.

    На свое заседание, проведено на 14 октомври 2020 г., Комисията по правни въпроси обсъди Доклад за дейността на Прокуратурата по прилагането на закона в периода януари – август 2020 г., съобразно решение на Народното събрание от 23.07.2020 г., № 027-00-3, внесен от Главния прокурор на 08.10.2020 г.
    На заседанието присъства главният прокурор на Република България – г-н Иван Гешев.
    Докладът за дейността на Прокуратурата по прилагането на закона в периода януари – август 2020 г. беше представен от главния прокурор, който посочи, че в него се съдържат данни за дейността на Прокуратурата на Република България (Прокуратурата) по образуването, движението и приключването на преписките и делата.
    За отчетния период в Прокуратурата са наблюдавани общо 162 821 преписки, от които новообразуваните преписки са 142 112. Средният брой преписки, наблюдавани от един прокурор в районните прокуратури, е 159.4 броя, а един прокурор от окръжна прокуратура е наблюдавал средно 58.1 броя. Един апелативен прокурор е разглеждал общо 118.1 преписки.
    Решените от Прокуратурата преписки са общо 151 199, като един районен прокурор е решил средно 147.9 броя, а в окръжните и в апелативните прокуратури решените преписки са съответно 53.5 броя и 112.5 броя.
    През разглеждания период прокурорите са участвали в общо 74 652 съдебни заседания по всички видове надзори. Средният брой участия в съдебни заседания на един прокурор от районните прокурори е 56.5 заседания, а при окръжните прокуратури е 61.4 заседания.
    Един районен прокурор е внесъл в съда средно 21.2 акта, а от окръжните прокурори са внесени средно 3.6 акта.
    Наблюдаваните досъдебни производства от Прокуратурата са 147 275, от които новообразувани са 62 042, а решените 91 335. Средният брой наблюдавани досъдебни производства от един прокурор в районните прокуратури е 165.1 броя, а в окръжните прокуратури - 36.2 броя. От общо наблюдаваните досъдебни производства в съда са внесени с обвинителен акт 18 351 броя.
    В срок до 8 месеца са решени 26 609 досъдебни производства, в срок над 1 година - 4853 производства, а в срок над 2 години са решени 2690 досъдебни производства. От внесените в съда 18 351 досъдебни производства върнатите на прокуратурата дела представляват 2.9 на сто. От предадените на съд 20 366 лица, осъдени и санкционирани лица са 17 143 или 84.2 на сто.
    По отношение дейността на следователите в следствените отдели при окръжните прокуратури и Специализираната прокуратура се сочи, че средният брой на разследвани досъдебни производства от един следовател е 22.2 производства, като от общия брой производства през периода са приключени 35.1 на сто.
    Наблюдаваните досъдебни производства по дела от особен обществен интерес са 19 731 броя. Внесените в съда прокурорски актове по дела от особен обществен интерес представляват производства по дела срещу организираната престъпност, корупционни престъпления, изпиране на пари, злоупотреби при усвояването и управлението на средства и имущество от фондове на Европейския съюз или предоставени от тях на българската държава, данъчни престъпления, подправяне на платежни инструменти и парични знаци, трафик на наркотици и незаконен трафик на хора. Общо осъдените с влязъл в сила съдебен акт по делата от особен обществен интерес са 2 948.
    Следователите в Национална следствена служба, следствените отдели в окръжните прокуратури и Специализираната прокуратура са разследвали общо 7 739 досъдебни производства, като по 2 684 досъдебни производства разследването е приключило и 545 броя са с мнение за съд.
    При упражняване на административен надзор за законност Върховната административна прокуратура е разгледала общо 1231 преписки, като 1177 броя са решени. Териториалните прокуратури са разгледали общо 13 131 преписки, от които са решени 11 956 броя.
    В своята дейност Върховната касационна прокуратура е наблюдавала 28 411 преписки, като 26 855 от тях са решени. Прокурорите от Върховна касационна прокуратура са участвали в 532 съдебни дела - 495 наказателни и 37 граждански.
    По отношение на сътрудничеството и взаимодействието на Прокуратурата с държавни и други органи и организации се посочва, че в разглеждания период са подписани инструкции, споразумения, заповеди и други актове, които целят да обезпечат и подобрят институционалното взаимодействие в областта на: противодействие на престъпленията срещу медицинския персонал в центровете за спешна медицинска помощ и лечебните и здравните заведения; ускоряване на разследването по две и повече досъдебни производства, водени срещу един и същ обвиняем; извършването на проверки по спазването на Закона за управление на отпадъците и на Закона за опазване на околната среда; подобряване на организацията при разследване на транспортни престъпления; противодействието на престъпленията с предмет наркотични вещества; създаване на мерки за предпазване, ограничаване и преодоляване на последиците от разпространението и заразата с вируса СОVID-19, както и подпомагане дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
    Във връзка с упражняването на конституционните си правомощия главният прокурор е внесъл искане с предмет: даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията на Република България, като по искането е образувано конституционно дело № 1/2020 г. и Конституционният съд се е произнесъл с Решение № 12 от 20.07.2020 г.
    Беше добавено, че по реда на съгласувателната процедура Прокуратурата на Република България е подготвила и представила на Народното събрание или на други институции становища по 10 законопроекта.
    Главният прокурор посочи, че за постигане на добри резултати в борбата с престъпността се изисква обединени усилия на трите власти в рамките на тяхната функционална компетентност. Той благодари на колегите в Прокуратурата, следствените отдели и служителите на Министерството на вътрешните работи за положения труд в тежките условия, продиктувани от пандемията на COVID-19.

    В обсъждането на доклада взеха участие народните представители Анна Александрова, Красимир Ципов, Христиан Митев, Стоян Божинов, Симеон Найденов, Кристиан Вигенин, Филип Попов, Крум Зарков и Явор Божанков.
    На господин Гешев бяха зададени множество въпроси.
    В отговор на поставените от г-н Вигенин, г-н Божанков и г-н Зарков въпроси г-н Гешев заяви, че за ограничаване диспропорцията в натовареността на прокурорите от различните райони са предприети конкретни мерки и считано от 1 януари 2021 г. още 38 районни прокуратури ще бъдат преобразувани в териториални отделения. Главният прокурор уточни, че с Решение № 6 от 6 юни 2017 г. Конституционния съд е дал задължителни указания относно обхвата на докладите на главния прокурор по смисъла на чл. 84, т. 16, изречение второ от Конституцията на Република България и допълни, че изнасянето на данни по конкретно наказателно производство е недопустимо. Г-н Гешев посочи, че Прокуратурата е единна, но неговите правомощията се ограничават до методически указания, надзор за законност и административна дейност и добави, че изнасянето на данни по конкретни дела се извършва с разрешение на наблюдаващия прокурор по делото, като се цели информираност на гражданите и прозрачност на дейността на прокуратурата при спазване на законовите изисквания и презумпцията за невиновност.
    В отговор на поставения от г-н Ципов въпрос, главният прокурор уточни, че към момента има около 50 анализа от извършени проверки на приватизационни сделки, които целят да изяснят дали има основания за образуване на наказателно производство срещу висши служители и длъжностни лица, участвали в приватизационни сделки, и дали тези деяния са погасени по давност.
    По повод поставените от народните представители Анна Александрова и Христиан Митев въпроси, г-н Гешев посочи, че засегнатите трудности в наказателната политика са и в резултат на необходимостта от актуализиране на Наказателния кодекс и формалистичния процес.

    След проведените разисквания, Комисията по правни въпроси с 14 гласа „за“, 7 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ прие Доклад за дейността на Прокуратурата по прилагането на закона в периода януари – август 2020 г., съобразно решение на Народното събрание от 23.07.2020 г., № 027-00-3, внесен от Главния прокурор на 08.10.2020 г. и предлага на Народното събрание проект на решение за приемането му:













    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!

    РЕШЕНИЕ

    по Доклад за дейността на прокуратурата по прилагането на закона в периода януари-август 2020 г.

    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 във връзка с чл. 84, т. 16, изр. второ от Конституцията на Република България и чл. 138а, ал. 2 от Закона за съдебната власт

    РЕШИ:

    Приема Доклад за дейността на прокуратурата по прилагането на закона в периода януари-август 2020 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    АННА АЛЕКСАНДРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума