Комисия по правни въпроси
03/11/2020 второ гласуване
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
Вх.№ 053-03-70/03.11.2020 г.
Относно: общ законопроект № 053-03-43 от 01.09.2020 г. на приетите на 22 юли 2020 г. на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 002-01-26, внесен от Министерски съвет на 06.07.2020 г. и законопроект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 054-01-67, внесен от Валери Симеонов Симеонов и група народни представители на 10.07.2020 г., изготвен на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Общ проект!
Второ гласуване
З А К О Н
за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс
(обн., ДВ, бр. 59 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 50 от 2008 г.; Решение № 3 на Конституционния съд от 2008 г. - бр. 63 от 2008 г.; изм., бр. 69 от 2008 г., бр. 12, 19, 32 и 42 от 2009 г.; Решение № 4 на Конституционния съд от 2009 г. - бр. 47 от 2009 г.; изм. и доп., бр. 82 от 2009 г., бр. 13 и 100 от 2010 г.; Решение № 15 на Конституционния съд от 2010 г. - бр. 5 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 45, 49 и 99 от 2012 г., бр. 15 и 66 от 2013 г., бр. 53 и 98 от 2014 г., бр. 50 от 2015 г., бр. 15 и 43 от 2016 г., бр. 8, 13, 63, 86, 96 и 102 от 2017 г., бр. 42 и 65 от 2018 г., бр. 38, 83, 98 и 100 от 2019 г и бр. 68 от 2020 г.)
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.
§ 1. В чл. 4 се правят следните допълнения:
1. В ал. 2 се създава изречение второ: „Устният превод може да се извършва чрез видеоконференция.“
2. В ал. 3 се създава изречение второ: „Правилото на ал. 2, изречение второ се прилага и по отношение на тълковника.“
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1:
§ 1. В чл. 4 се създава ал. 4:
„(4) Устният превод и тълкуването може да се извършат и чрез видеоконференция, като преводачът или тълковникът присъстват в съдебната зала на съда, в който се провежда съдебното заседание, освен ако конкретните обстоятелства не налагат тяхното присъствие при изслушваното лице.“
§ 2. В чл. 135 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 се създава изречение трето: „Допустимо е провеждането на заседания, в които се използва видеоконференция.“
2. В ал. 2 се създава изречение второ: „При заседание чрез видеоконференция съдът уведомява страните за условията за провеждането му.“
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2:
§ 2. Създава се чл. 135а:
„Участие на страните чрез видеоконференция
Чл. 135а. (1) Всяка страна може да поиска да участва в съдебно заседание чрез видеоконференция, когато тя не е в състояние да се яви непосредствено пред съда.
(2) При видеоконференцията страната присъства в специално оборудвано за видеоконференции помещение в районен съд, определен по реда на чл. 156а, ал. 2-4, място за лишаване от свобода или ареста.
(3) Съдът уведомява страните за условията за провеждане на видеоконференция.“
§ 3. В чл. 136 се създава ал. 3:
„(3) В случаите по ал. 1 не се допуска разглеждане на делото чрез видеоконференция, освен при съгласие на страната.“
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 3.
§ 4. В чл. 143 се създава ал. 4:
„(4) При провеждане на заседание чрез видеоконференция съдът следи за спазването на техническите изисквания за извършване на процесуални действия в електронна форма и начините на извършването им, предвидени в глава осемнадесета „а“ на Закона за съдебната власт.“
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4:
§ 4. В чл. 143 се създава ал. 4:
„(4) При провеждане на заседание чрез видеоконференция съдът следи:
1. за спазването на техническите изисквания за извършване на процесуални действия в електронна форма и начините на извършването им, предвидени в глава осемнадесета „а“ на Закона за съдебната власт;
2. използваната комуникационна връзка да позволява едновременното предаване и приемане на образ и звук;
3. процесуалните действия да се възприемат от всички участници в заседанието, намиращи се на различни места;
4. за извършването на запис от видеоконференцията.“
§ 5. В чл. 150 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 3:
„(3) При провеждане на видеоконференция в протокола се вписват името и длъжността на съдебния служител от районния съд или на началника на затвора или началника на ареста или техен представител, присъстващ на видеоконференцията.“
2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5.
3. Създава се ал. 6:
„(6) За извършената видеоконференция, след уведомяване на участниците в нея, се изготвя видеозапис върху електронен носител. Видеозаписът се прилага към делото.“
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 5, като в т. 1 думите „техен представител“ се заменят с „определен от тях служител“.
§ 6. В чл. 151 се правят следните допълнения:
1. В ал. 2 след думата „звукозапис“ се добавя „или запис на видеоконференцията“, а след думата „звукозаписа“ се добавя „или записа на видеоконференцията“.
2. В ал. 3 след думата „звукозапис“ се добавя „или запис на видеоконференцията“.
3. В ал. 4 след думата „звукозаписа“ се добавя „или записа на видеоконференцията“.
4. Създава се ал. 6:
„(6) Записът на видеоконференцията се пази до изтичане на срока за съхранение на делото.“
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 6:
§ 6. В чл. 151 се правят следните допълнения:
1. В ал. 4 се създава изречение второ: „Когато в заседанието е използвана и видеоконференция, съдът се произнася по искането за допълване или поправяне и след възпроизвеждане на записа от нея.“.
2. Създава се ал. 6:
„(6) Записът на видеоконференцията се пази до изтичане на срока за съхранение на делото.“
§ 7. В чл. 156, ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя „както и необходимостта от видеоконференция за тяхното събиране“.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 7.
§ 8. Създава се чл. 156а:
„Събиране на доказателства чрез видеоконференция
Чл. 156а. (1) Събиране на доказателства чрез видеоконференция може да стане по искане на страните или на вещото лице.
(2) Разпит на свидетел и обяснения на страна чрез използване на видеоконференция са допустими, когато тези лица се намират в населено място извън съответния съдебен район, в който се намира съдът по делото, и когато същите не са в състояние да се явят непосредствено пред съда.
(3) Изслушване на вещо лице чрез използване на видеоконференция е допустимо, когато същото работи в населено място извън съдебния район на съда, разглеждащ делото, и служебната му ангажираност или други обективни обстоятелства не му позволяват да се яви непосредствено пред съда.
(4) Съдът определя датата и часа на провеждане на заседанието, в което ще се използва видеоконференция, след проверка на възможността за провеждането й с най-близкия районен съд, място за лишаване от свобода или арест по мястото на пребиваването на страната, свидетеля или вещото лице.
(5) Свидетелите, страните и вещите лица, чиито изявления ще бъдат изслушани чрез видеоконференцията, се призовават за датата и часа на съдебното заседание, като им се указва съдът, в който следва да се явят, съответно мястото за лишаване от свобода или ареста, където ще се използва видеоконференцията.
(6) Самоличността на явилото се за участие във видеоконференцията лице се проверява от съдебен служител от съответния съд, съответно от началника на затвора или началника на ареста или техен представител, който присъства по време на видеоконференцията.
(7) Когато при провеждането на видеоконференция се налага участието на преводач или тълковник, същите следва да присъстват в съдебната зала на съда, в който се провежда съдебното заседание, освен ако конкретните обстоятелства не налагат тяхното присъствие при изслушваното лице.“
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 8:
§ 8. Създава се чл. 156а:
„Събиране на доказателства чрез видеоконференция
Чл. 156а. „(1) Събиране на доказателства чрез видеоконференция може да стане по искане на страна, а при изслушване на вещо лице и служебно от съда.
(2) Разпит на свидетел и обяснения на страна чрез видеоконференция са допустими, когато не са в състояние да се явят непосредствено пред съда по делото и се намират извън съдебния район на районния съд, чието седалище съвпада със седалището на съда по делото.
(3) Изслушване на вещо лице чрез видеоконференция е допустимо, когато поради служебна ангажираност или други обективни обстоятелства, вещото лице не може да се яви пред съда по делото и се намира извън съдебния район на районния съд, чието седалище съвпада със седалището на съда по делото.
(4) Съдът определя датата и часа на провеждане на заседанието, в което ще се използва видеоконференция, след проверка на възможността за провеждането й с най-близкия районен съд по мястото на пребиваване на страната, свидетеля или вещото лице, съответно в мястото за лишаване от свобода или ареста, където се намира лицето.
(5) Свидетелите, страните и вещите лица, чиито изявления ще бъдат изслушани чрез видеоконференцията, се призовават за датата и часа на съдебното заседание, като им се указва съдът, в който следва да се явят, съответно мястото за лишаване от свобода или ареста, където ще се използва видеоконференцията.
(6) Самоличността на лицето, което участва чрез видеоконференция, се проверява от служителя по чл. 150, ал. 3, който присъства на видеоконференцията.
(7) Преводачът или тълковникът присъстват в съдебната зала на съда, в който се провежда съдебното заседание, освен ако конкретните обстоятелства не налагат тяхното присъствие при изслушваното лице.“
§ 9. В чл. 157 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
„(2) За допускане на събиране на доказателства чрез видеоконференция съдът се произнася с мотивирано определение, в което се обосновава необходимостта от провеждане на видеоконференция.“
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 9.
§ 10. В чл. 176, ал. 4 накрая се добавя „или чрез видеоконференция“.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 10.
§ 11. Създава се чл. 428а:
„Процедура по доброволно изпълнение
Чл. 428а. (1) За парични вземания, за които не е издаден изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение, съдебният изпълнител може по искане на кредитор да пристъпи към процедура за доброволното им събиране.
(2) Искането се подава до съдебния изпълнител по постоянния или настоящия адрес или седалището на длъжника и съдържа:
1. основанието и размера на вземането, а при периодични плащания - и периода, за който то се отнася;
2. името, постоянния или настоящия адрес или седалището на длъжника;
3. копие от документа, удостоверяващ вземането ако има такъв.
Искането може да бъде подадено и по електронен път, ако е подписано с квалифициран електронен подпис.
(3) След получаване на искането съдебният изпълнител е длъжен да изпрати покана за доброволно изпълнение до длъжника, която съдържа:
1. името и постоянния или настоящия адрес или седалището на кредитора;
2. основанието и размера на вземането, а при периодични плащания - и периода, за който се отнася;
3. банковата сметка, по която длъжникът може да плати задължението си;
4. уведомление, че длъжникът не е осъден и може да плати доброволно в 14-дневен срок, ако признава задължението;
5. предупреждение, че при неизпълнение кредиторът може да упражни правата си по съдебен ред;
6. копие от документа, удостоверяващ вземането, в случаите, когато е представен такъв.
(4) Ако длъжникът не е изпълнил задължението си в срока по ал. 3, съдебният изпълнител може да проведе срещи с него, както и да изпрати нова покана за доброволно изпълнение със съдържанието по ал. 3.
(5) При упражняване на правомощията по ал. 3 и 4 съдебният изпълнител е длъжен да спазва закона, добрите нрави и съответните етични правила.
(6) Процедурата се прекратява, когато:
1. длъжникът писмено оспори вземането или
2. са изтекли два месеца от връчване на поканата за доброволно изпълнение без да са постъпили плащания.
(7) При пълно или частично събиране на вземането кредиторът дължи възнаграждение на частния съдебния изпълнител в размер на договореното помежду им, но не по-малко от една десета от събраната сума. За държавните съдебни изпълнители при събиране на вземането кредиторът дължи държавна такса в размер на една десета от събраната сума.“
Предложение на нар. пр. Христиан Митев:
§ 11 се изменя така:
Създава се чл. 428а със следното съдържание:
„Процедура по доброволно изпълнение
Чл. 428а. (1) За парични вземания, за които не е издаден изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение, съдебният изпълнител може по искане на кредитор да пристъпи към процедура за доброволно им събиране.
(2) Искането се подава до съдебния изпълнител по постоянния или настоящия адрес или седалището на длъжника и съдържа:
1. основанието и размера на вземането, а при периодични плащания - и периода, за който се отнася;
2. името, постоянния или настоящия адрес или седалището на длъжника;
3. възможност за разсрочено плащане - по преценка на кредитора;
4. копие от документа, удостоверяващ вземането, ако има такъв.
Искането може да бъде подадено и по електронен път, ако е подписано с квалифициран електронен подпис.
(3) След получаване на искането съдебният изпълнител изпраща покана за доброволно изпълнение до длъжника, която е с еднакъв по вид, формат и размер шрифт - не по-малък от 12 и съдържа:
1. името и постоянния или настоящия адрес или седалището на кредитора;
2. основанието и размера на вземането, а при периодични плащания - и периода, за който се отнася;
3. банковата сметка, по която длъжникът може да плати задължението си;
4. уведомление по ясен и разбираем начин, че длъжникът не е осъден и може да плати доброволно, ако признава задължението;
5. предупреждение, че при неизпълнение кредиторът може да упражни правата си по съдебен ред, което може да доведе до заплащане на съдебни разноски от длъжника;
6. копие от документа, удостоверяващ вземането, в случаите, когато е представен такъв.
(4) Когато в искането по ал. 2 кредиторът е предвидил възможност за разсрочено плащане съдебният изпълнител го предлага на длъжника.
(5) В двумесечен срок от връчване на поканата по ал. 3 съдебният изпълнител може да проведе срещи и разговори с длъжника, както и да изпрати писмо със съдържанието по ал. 3.
(6) При упражняване на правомощията по ал. 3, 4 и 5 съдебният изпълнител е длъжен да спазва закона, добрите нрави и съответните етични правила.
(7) Всички разноски по процедурата се заплащат предварително от кредитора с изключение на тези по ал. 8 и са за негова сметка. Тези разноски не могат да бъдат претендирани от кредитора спрямо длъжника, ако предяви правата си по съдебен ред.
(8) При пълно или частично събиране на вземането кредиторът дължи възнаграждение на частния съдебен изпълнител в размер на договореното помежду им, но не по-малко от една десета от събраната сума. За държавните съдебни изпълнители при събиране на вземането кредиторът дължи държавна такса в размер на една десета от събраната сума.
(9) Процедурата се прекратява, когато:
1. длъжникът писмено оспори вземането или
2. са изтекли два месеца от връчване на поканата за доброволно изпълнение, без да са постъпили плащания."
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията не подкрепя текста на вносителя за § 11.
§ 12. След чл. 639 се създава подразделение „Допълнителна разпоредба“ с нов § 1:
„Допълнителна разпоредба
§ 1. „Видеоконференция“ по смисъла на този кодекс е комуникационна връзка чрез техническо средство за едновременно предаване и приемане на образ и звук между участници в процеса, намиращи се на различни места.“
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 12, който става § 11:
§ 11. След чл. 639 се създава подразделение „Допълнителна разпоредба“ с нов § 1:
„Допълнителна разпоредба
§ 1. „Видеоконференция“ по смисъла на този кодекс е комуникационна връзка чрез техническо средство за едновременно предаване и приемане на образ и звук между участници в процеса, намиращи се на различни места, позволяваща записване и съхраняване на информацията на електронен носител.“
§ 13. В преходните и заключителните разпоредби досегашният § 1 става § 1а.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 13, който става § 12.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението на закона.
§ 14. В Административнопроцесуалния кодекс (обн., ДВ, бр. 30 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 59 и 64 от 2007 г., бр. 94 от 2008 г., бр. 35 от 2009 г.,
бр. 100 от 2010 г., бр. 39 от 2011 г., бр. 77 от 2012 г., бр. 104 от 2013 г., бр. 27 от 2014 г., бр. 74 от 2016 г., бр. 13, 58, 63, 85 и 103 от 2017 г., бр. 42 от 2018 г. и бр. 77 от 2018 г.; Решение № 5 на Конституционния съд от 2019 г. – бр. 36 от 2019 г.; изм. и доп., бр. 94 от 2019 г. и бр. 44 от 2020 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 14:
а) в ал. 2 се създава изречение трето: „Устният превод може да се извършва чрез видеоконференция.“;
б) в ал. 5 се създава изречение второ: „Правилото на ал. 2, изречение трето се прилага и по отношение на тълковника.“
2. В чл. 46 се създават ал. 4-6:
„(4) Устното изслушване по ал. 1 може да бъде извършено и чрез видеоконференция.
(5) За всяко процесуално действие, извършено чрез видеоконференция, водещият производството административен орган съставя протокол, в който се посочват данните по ал. 2 и се вписват данните на всички участници във видеоконференцията и на лицето, което ги е удостоверило.
(6) За извършената видеоконференция, след уведомяване на участниците в нея, се изготвя видеозапис върху електронен носител. Видеозаписът се прилага към административната преписка.“
3. В чл. 96:
а) досегашният текст става ал. 1;
б) създава се ал. 2:
„(2) Заинтересованите страни могат да бъдат изслушани по реда на чл. 46, ал. 4-6.“
4. В чл. 171:
а) създава се нова ал. 3:
„(3) Съдът може да изслушва страна и да извършва разпит на свидетели и вещи лица чрез видеоконференция.“;
б) досегашните ал. 3-5 стават съответно ал. 4-6.
5. В § 1 от Допълнителната разпоредба се създава т. 8:
„8. „Видеоконференция“ е комуникационна връзка чрез техническо средство за едновременно предаване и приемане на образ и звук между участници в процеса, намиращи се на различни места.“
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 14, който става § 13, като точка 5 се изменя така:
5. В § 1 от Допълнителната разпоредба се създава т. 8:
„8. „Видеоконференция“ е комуникационна връзка чрез техническо средство за едновременно предаване и приемане на образ и звук между участници в процеса, намиращи се на различни места, позволяваща записване и съхраняване на информацията на електронен носител.“
§ 15. В Наказателно-процесуалния кодекс (обн., ДВ, бр. 86 от
2005 г.; изм. и доп., бр. 46 и 109 от 2007 г., бр. 69 и 109 от 2008 г., бр. 12, 27, 32 и 33 от 2009 г., бр. 15, 32 и 101 от 2010 г., бр. 13, 33, 60, 61 и 93 от 2011 г.; Решение № 10 на Конституционния съд от 2011 г. - бр. 93 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 19, 20, 25 и 60 от 2012 г., бр. 17, 52, 70 и 71 от 2013 г., бр. 21 от 2014 г., бр. 14, 24, 41, 42, 60, 74 и 79 от 2015 г., бр. 32, 39, 62, 81 и 95 от 2016 г., бр. 13, 63 и 101 от 2017 г., бр. 7 и 44 от 2018 г.; Решение № 14 на Конституционния съд от 2018 г. – бр. 87 от 2018 г.; изм. и доп., бр. 96 от 2018 г. и бр. 7, 16 и 83 от 2019 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 65, ал. 3 се създава изречение трето: „Когато това няма да попречи за упражняване на правото на защита, с негово съгласие задържаният обвиняем може да участва в делото и чрез видеоконференция, като в този случай самоличността му се удостоверява от началника на затвора или началника на ареста или техен представител.“
2. В чл. 139 се създава ал. 11:
„(11) Разпит на защитен свидетел може да се извърши и чрез видеоконференция.“
3. В чл. 142 се създава ал. 4:
„(4) Разпитът може да бъде извършен и чрез видеоконференция.“
4. В чл. 143:
а) създава се нова ал. 4:
„(4) Очна ставка може да се направи и чрез видеоконференция, когато обвиняемият се намира извън пределите на страната и това няма да попречи за разкриване на обективната истина.“;
б) досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите „Алинеи 1 - 3“ се заменят с „Алинеи 1 - 4“.
5. В чл. 171 се създава ал. 8:
„(8) Разпознаване на лица или предмети може да се извърши и чрез видеоконференция.“
6. Създава се чл. 236а:
„Протоколи за действия по разследването, извършени чрез видеоконференция
Чл. 236а. (1) За проведените действия по разследването чрез видеоконференция се изготвя протокол, в който се посочват данните по
чл. 129, ал. 1 и се вписват данните на всички участници в действието и на лицето, установило самоличността им. Протоколът се подписва от разследващия орган и от участниците, намиращи се при него.
(2) За проведените действия по разследването чрез видеоконференция се изготвя видеозапис по реда на чл. 239 и 240, за което всички участници изрично се уведомяват.“
7. В чл. 239:
а) създава се нова ал. 2:
„(2) Звукозаписът или видеозаписът се изготвят върху електронен носител за еднократен запис, върху който се полагат подписите на органа на досъдебното производство и участниците, които се намират при него, и датата на проведеното действие по разследването.“;
б) досегашните ал. 2-5 стават съответно ал. 3-6.
8. В чл. 439:
а) създава се нова ал. 4:
„(4) Когато това няма да попречи за упражняване на правото на защита, с негово съгласие осъденият може да участва в делото чрез видеоконференция, като в този случай самоличността му се проверява от началника на затвора или техен представител.“;
б) досегашната ал. 4 става нова ал. 5.
9. В § 1 от Допълнителните разпоредби се създава ал. 5:
„(5) „Видеоконференция“ по смисъла на този кодекс е комуникационна връзка чрез техническо средство за едновременно предаване и приемане на образ и звук между участници в процеса, намиращи се на различни места.“
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 15, който става § 14:
§ 14. В Наказателно-процесуалния кодекс (обн., ДВ, бр. 86 от
2005 г.; изм. и доп., бр. 46 и 109 от 2007 г., бр. 69 и 109 от 2008 г., бр. 12, 27, 32 и 33 от 2009 г., бр. 15, 32 и 101 от 2010 г., бр. 13, 33, 60, 61 и 93 от 2011 г.; Решение № 10 на Конституционния съд от 2011 г. - бр. 93 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 19, 20, 25 и 60 от 2012 г., бр. 17, 52, 70 и 71 от 2013 г., бр. 21 от 2014 г., бр. 14, 24, 41, 42, 60, 74 и 79 от 2015 г., бр. 32, 39, 62, 81 и 95 от 2016 г., бр. 13, 63 и 101 от 2017 г., бр. 7 и 44 от 2018 г.; Решение № 14 на Конституционния съд от 2018 г. – бр. 87 от 2018 г.; изм. и доп., бр. 96 от 2018 г. и бр. 7, 16 и 83 от 2019 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 65, ал. 3 се създава изречение трето: „Когато това няма да попречи за упражняване на правото на защита, с негово съгласие задържаният обвиняем може да участва в делото и чрез видеоконференция, като в този случай самоличността му се удостоверява от началника на затвора, началника на ареста или определен от тях служител.“
2. В чл. 139 се създава ал. 11:
„(11) Разпит на защитен свидетел може да се извърши и чрез видеоконференция.“
3. В чл. 142 се създава ал. 4:
„(4) Разпитът може да бъде извършен и чрез видеоконференция.“
4. В чл. 143:
а) създава се нова ал. 4:
„(4) Очна ставка може да се направи и чрез видеоконференция, когато обвиняемият се намира извън пределите на страната и това няма да попречи за разкриване на обективната истина.“;
б) досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите „Алинеи 1 - 3“ се заменят с „Алинеи 1 - 4“.
5. В чл. 171 се създава ал. 8:
„(8) В случаите по ал. 4 и 5 разпознаването може да се извърши и чрез видеоконференция.“
6. Създава се чл. 236а:
„Протоколи за действия по разследването, извършени чрез видеоконференция
Чл. 236а. (1) За проведените действия по разследването чрез видеоконференция се изготвя протокол, в който се посочват данните по
чл. 129, ал. 1 и се вписват данните на всички участници в действието и на лицето, установило самоличността им. Протоколът се подписва от разследващия орган и от участниците, намиращи се при него.
(2) За проведените действия по разследването чрез видеоконференция се изготвя видеозапис по реда на чл. 239 и 240, за което всички участници изрично се уведомяват.“
7. В чл. 239:
а) създава се нова ал. 2:
„(2) Звукозаписът се изготвя върху електронен носител за еднократен запис, върху който се полагат подписите на органа на досъдебното производство и участниците, които се намират при него, и датата на проведеното действие по разследването.“;
б) досегашните ал. 2-5 стават съответно ал. 3-6.
8. В чл. 439:
а) създава се нова ал. 4:
„(4) Когато това няма да попречи за упражняване на правото на защита, с негово съгласие осъденият може да участва в делото чрез видеоконференция, като в този случай самоличността му се проверява от началника на затвора или определен от него служител.“;
б) досегашната ал. 4 става ал. 5.
9. В § 1 от Допълнителните разпоредби се създава ал. 5:
„(5) „Видеоконференция“ по смисъла на този кодекс е комуникационна връзка чрез техническо средство за едновременно предаване и приемане на образ и звук между участници в процеса, намиращи се на различни места, позволяваща записване и съхраняване на информацията на електронен носител.“
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА