Комисия по правни въпроси
17/01/2018 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
Вх. № 853-03-5/23.01.2018 г.
Относно: актуализирана Стратегия за национална сигурност на Република България с приложен проект на решение, № 702-00-48, внесена от Министерски съвет на 11.12.2017 г.
На свое заседание, проведено на 17 януари 2018 г., Комисията по правни въпроси обсъди актуализирана Стратегия за национална сигурност на Република България с приложен проект на решение, № 702-00-48, внесен от Министерски съвет на 11.12.2017 г.
На заседанието присъства г-н Георги Кръстев - секретар на Съвета по сигурността и съветник по сигурността в кабинета на министър-председателя.
От името на вносителя стратегията беше представена от г-н Кръстев, който посочи, че тя е разработена в съответствие с препоръките на Консултативния съвет за национална сигурност и следва политиката на правителството, заложена в неговата програма. Той отбеляза, че стратегията е актуализирана с оглед съвременните оценки за рисковете и заплахите за националната сигурност, като в нея са включени 29 нови точки, а други са отпаднали поради загубване на тяхната актуалност.
Г-н Кръстев обърна внимание на направени допълнения в раздел „Правосъдие и вътрешен ред“, както и на обхвата на системата за националната сигурност, където в по-голяма степен е застъпена ролята на академичната общност и неправителствените организации.
В обсъждането взеха участие народните представители Крум Зарков, Димитър Стоянов и Тодор Байчев, които заявиха, че ще подкрепят проекта на актуализираната стратегия.
Г-н Зарков изложи становище, че предложената стратегия не се различава съществено от приетата през 2011 г., но съдържа важна промяна в принципите. Той посочи, че въведеният принцип за върховенството на закона намира практическо измерение в точка 77 от стратегията, съгласно която утвърждаването на върховенството на закона, доброто управление и противодействието на корупцията имат решаващо значение за националната сигурност и за утвърждаването на закона.
Г-н Стоянов и г-н Байчев акцентираха върху необходимостта в обхвата на стратегията да се включат развитието на изоставащите райони в България, закрилата на българското производство, защитата на населението от разпространението на нискокачествени и вредни за здравето продукти, установяването и противодействието на причините за корупцията в България, както и превенцията по отношение на личната сигурност на гражданите.
В отговор на поставения от г-н Байчев въпрос беше изтъкнато, че Министерският съвет и други държавни органи, имащи отношение към стратегията за национална сигурност, са компетентните органи, осъществяващи контрол върху нейното изпълнение.
След проведената дискусия, Комисията по правни въпроси с 16 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме актуализираната Стратегия за национална сигурност на Република България с приложен проект на решение, № 702-00-48, внесена от Министерски съвет на 11.12.2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ДАНАИЛ КИРИЛОВ
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект!
Р Е Ш Е Н И Е
за приемане на актуализирана Стратегия за национална сигурност
на Република България
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
Р Е Ш И:
Приема актуализираната Стратегия за национална сигурност на Република България.
Решението е прието от 44-то Народно събрание на ….2018 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА