Комисия по правни въпроси
14/03/2018 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 853-03-21/19.03.2018 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 854-01-1, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители нa 18.01.2018 г.
На свое заседание, проведено на 14 март 2018 г. Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 854-01-1, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители нa 18.01.2018 г.
На заседанието присъства от Висшия адвокатски съвет - адвокат Валя Гигова.
Законопроектът беше представен от г-н Пенчо Милков. Със законопроекта се предлага промяна на характера на умишлено причинена средна телесна повреда на близък роднина или съпруг от престъпление от частен в престъпление от общ характер, от категорията на т.нар. „частно-публично обвинение“. Предлага се за започването на наказателното производство отново да бъде необходима тъжба на пострадалия, но подадена до прокуратурата, а не до съда, като тъжбата няма да може да бъде оттегляна по искане на подалото я лице. Въвежда се квалифициран състав на престъплението по чл. 296 от НК, което съдържа две форми на изпълнителното деяние - неизпълнението на съдебно решение или заповед за защита от домашно насилие.
По законопроекта са постъпили отрицателни становища от Върховния касационен съд и от Министерство на правосъдието, както и положително становище от Прокуратура на Република България.
В обсъждането на законопроекта взеха участие народните представители Крум Зарков, Пенчо Милков, Данаил Кирилов, Христиан Митев, Димитър Лазаров и Симеон Найденов.
Г-н Лазаров и г-н Кирилов изразиха своята подкрепа за така предлагания законопроект, като г-н Кирилов добави, че с него не се изчерпва изцяло темата за борбата срещу насилието над жени и домашното насилие.
В хода на дискусията г-н Лазаров предложи вносителите да разгледат възможността образуваното съдебно производство да може да се прекрати по молба на пострадалия.
Г-н Митев добави, че невъзможността на пострадалия да оттегли жалбата крие риск семейните отношения да не могат да се подобрят.
Г-н Милков отбеляза, че деянието е средна телесна повреда и независимо от последващо подобряване на отношенията все пак се отнася за посегателство срещу личността.
Г-н Найденов посочи, че няма да подкрепи законопроекта, тъй като би довел до влошаване на семейните отношения и ще осуети възможността за тяхното подобряване в случаите, когато деецът задължително бива осъждан.
Г-н Зарков посочи, че се търси превантивен ефект и завишаване на наказателната принуда по отношение на посегателствата срещу личността. Той добави, че сега действащият режим не предвижда достатъчно гаранция за защита на личната неприкосновеност на гражданите и затова се предлага пострадалият да се обърне към държавния обвинител.
От името на Висшия адвокатски съвет г-жа Гигова изрази становище, че невъзможността да се оттегля жалбата е намеса в личния живот на гражданите.
След проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 16 гласа „за”, 1 глас „против“ и 0 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 854-01-1, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители нa 18.01.2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ДАНАИЛ КИРИЛОВ