Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по икономическа политика и туризъм
18/12/2019 първо гласуване

    С Т А Н О В И Щ Е
    № 953-01-59 от 19.12.2019 г.

    по Доклада за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба през 2018 г. от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет, № 902-00-29, внесен от Министерски съвет на 05.09.2019 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ

    С Т А Н О В И Щ Е

    по Доклада за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба през 2018 г. от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет, № 902-00-29, внесен от Министерски съвет на 05.09.2019 г.

    Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 18 декември 2019 г., разгледа и обсъди Доклада за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба през 2018 г. от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет, № 902-00-29.
    На заседанието присъстваха: от Министерски съвет- Аню Ангелов – секретар на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет и от Министерството на икономиката - Десислава Дойчева – държавен експерт в Дирекция „Международно контролирана търговия и сигурност“.
    От името на вносителя докладът бе представен от г-н Аню Ангелов.
    През 2018 г. Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките е провел 8 заседания, на които са разгледани 94 заявления на фирми за издаване на документи. Издадени са 23 едногодишни лиценза за износ и внос на продукти, свързани с отбраната(ПСО); 27 петгодишни лиценза за износ и внос на ПСО; един петгодишен лиценз за транспортиране на ПСО между две трети страни; 39 удостоверения за регистрация на брокерска дейност с ПСО между две трети страни; 26 удостоверения за регистрация и трансфер на ПСО; 16 бр. удостоверения за регистрация на брокерска дейност с ПСО между две трети страни; 11 изменения към лицензи за износ и внос на ПСО и 2 изменения към удостоверения за регистрация за брокерска дейност в ПСО. Фирмите, заявили през 2018 г. за пръв път едногодишен лиценз за износ и внос на ПСО, са 23.
    Междуведомственият съвет, през 2018 г.:
    • Спря действието, поради нарушен критерий за надеждност, на издадените на „Авала-В“ ЕООД, гр. София лиценз за износ и внос на ПСО, удостоверение за регистрация на трансфер на ПСО и удостоверение за регистрация за брокерска дейност с ПСО като лицензът бе отнет, извършените регистрации са заличени и издадените удостоверения са обезсилени;
    • Прекрати, по искане на притежателя „Авиотех консулт“ ЕООД, гр. София, лиценз за износ и внос на ПСО и удостоверение за регистрация и трансфер на ПСО;
    • Възстанови, по заявление на „Сълвърпринт груп“ ЕООД, гр. София, действието на удостоверение за регистрация за трансфер на ПСО;
    • Разгледа и прие за сведение 20 уведомления за промяна на обстоятелствата, при които са издадени документи по експортния контрол на ПСО, които изискват издаване на изменения към тях;
    • Отложи, за представяне на допълнителни документи, вземане на решение по заявление на 3 фирми;
    • Извърши проверки в 31 фирми, осъществили износ, внос и трансфер на ПСО.
    Административният съд София –град отхвърли жалбата на „Емко“ ЕООД срещу решение на Междуведомствения съвет от 25.07.2017, с което се спират за срок от шест месеца издадените в полза на „Емко“ ЕООД лиценз за износ и внос на ПСО, удостоверение за регистрация за трансфер на ПСО и удостоверение на регистрация за брокерска дейност с ПСО.
    Междуведомственият съвет отбелязва нарастване броя на заявителите за издаване на документи по експортния контрол, както и броят на притежаваните от тях документи – от 202 бр. в края на 2007 г. до 629 бр. в края на 2018 г. Увеличава се и броят на лицензираните и регистрирани форми от 191 бр. в края на 2014 г. на 266 в края на 2018 г.
    Оценява се като положителен факт увеличаването на броя на заявленията за промяна на обстоятелствата, при които са издадени лицензите. В същото време нарасналият брой на заявителите за издаване на документи по експортния контрол, както и броя на притежаваните от тях документи, затруднява осъществяването на административен контрол.
    Народният представител Румен Гечев постави въпроси относно увеличаване броя на износителите на продукция от държавния завод ВМЗ.
    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 10 народни представители, 7 - „Въздържали се” и без гласове „Против”, Комисията по икономическа политика и туризъм предлага на Народното събрание да вземе следното

    Проект!
    Решение

    по Доклада за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба през 2018 г. от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет:

    Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, във връзка с чл. 70, ал. 2 от Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба

    РЕШИ:

    Приема Доклада за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба през 2018 г. от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ПЕТЪР КЪНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума