Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по икономическа политика и туризъм
24/06/2020 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    № 053-01-17 от 25.06.2020 г.

    по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели, № 002-01-11, внесен от Министерския съвет на 04.02.2020 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ

    Д О К Л А Д

    по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели, № 002-01-11, внесен от Министерския съвет на 04.02.2020 г.


    Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 24 юни 2020 г., разгледа и обсъди Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели, № 002-01-11.
    На заседанието присъстваха: от Министерство на икономиката - Лилия Иванова – заместник-министър, Силвана Любенова – директор на Дирекция „Техническа хармонизация и политика за потребителите“ и Десислава Георгиева – началник на отдел „Право на установяване и услуги“; от Патентно ведомство на Република България - Силвия Беркова – Донкова – главен секретар и Оля Димитрова – директор на Дирекция „Експертиза и закрила на изобретенията и промишлените дизайни“; от Конфедерация на работодателите и индустриалците в България - Радка Йосифова – ръководител направление „Правно“; от Сдружението на представителите по индустриалната собственост - адв. Васил Павлов и адв. Магдалена Радулова.
    Законопроектът бе представен от заместник – министър Иванова.
    Според вносителя целите на предложения законопроект са:
    • Привеждане на правилата за извършване на стопанска дейност по представителство по индустриална собственост в съответствие с решение № 704 на Министерския съвет;
    • Постигане на яснота и предвидимост, така че и физическите лица, които не са специалисти в областта по защитата на интелектуалната собственост, да могат лесно и ефективно да упражняват сами правата си по този закон;
    • Осигуряване на прозрачност и повишаване на качеството и бързината на предоставяне на услугите от Патентното ведомство;
    • Въвеждане на механизъм за защита интересите на потребителите на услуги, предоставяни от лицата и сдруженията, извършващи дейност по представителство по индустриална собственост;
    • Запълване на съществуващите празноти в нормативната уредба, свързани с представителство по индустриална собственост;
    • Изпълнение на задълженията на Република България, произтичащи от правото на ЕС, във връзка с действието на Протокола за предварително изпълнение на Споразумението за Единен патентен съд и Регламент (ЕС) 2019/933.
    За постигане на посочените цели със законопроекта се предвижда създаването на нова глава „Представители по индустриална собственост“, в която изчерпателно се регламентират всички въпроси, свързани с упражняването на дейността по представителство по индустриална собственост, особените правила по вписване на тези лица, дружества или съдружия в регистрите, издаването на удостоверение, спирането и прекратяването на дейността, отписването от регистъра и обезсилването на издаденото удостоверение.
    Предложеният законопроект е насочен и към разрешаването и на други проблеми, свързани с преодоляването на съществуващите нормативни празноти в процедурите, ускоряване процеса на регистрация и придобиване на права, засилване на правната защита, оптимизиране на процесите и съкращаване на някои от сроковете.
    Въведен е механизъм за защита интересите на потребителите на услугите, предоставяне от адвокати и представители по индустриална собственост. За тази цел е предложено въвеждането на задължителна застраховка „професионална отговорност“ за тези лица. Застраховката ще гарантира покриване на отговорността за вредите, които могат да настъпят вследствие на неправомерни действия или бездействия при или по повод изпълнението на задълженията на лицата, осъществяващи представителство по индустриална собственост. Предвижда се минималната застрахователна сума за едно застрахователно покритие да бъде 20 хил. лв. и 60 хил. лв. за всички застрахователни събития за срока на застраховката.
    С предложените промени се разширява кръгът на лицата, които могат да осъществяват представителство пред Патентно ведомство, с адвокати, които са придобили право да извършват дейност по реда на Закона за адвокатурата. Разширяването на кръга от лицата, които могат да осъществяват представителство пред Патентно ведомство, ще доведе до конкуренция на пазара на тази услуга, до повишаване качеството на предоставянето й, до по-ниски разходи за потребителите.
    Предлага се създаване на нови аналогични съответстващи промени в Закона за марките и географските означения, в Закона за промишления дизайн и в Закона за топологията на интегралните схеми.
    Според вносителя законопроектът няма да има пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.
    Към законопроекта е приложена Частична предварителна оценка на въздействието, както и изискващите се по чл. 76 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание справки.
    Със законопроекта не се създават нови регулаторни режими. Промените не изменят съществуващите режими и услуги по същество, тъй като въведеният със сега действаща наредба режим за придобиване на професионална квалификация на представителите по индустриална собственост се запазва.
    В писмено становище група представители по индустриална собственост настояват тяхната професия да бъде регулирана със самостоятелен закон. Те възразяват остро срещу възможността адвокати, които не са вписани като представители по индустриална собственост, да извършват представителство пред Патентно ведомство, тъй като поставят в неравнопоставеност лица с различно образование и професионална подготовка, давайки предимство на едни за сметка други. В становището се предлага в дружеството на представителите по индустриална собственост да не могат да членуват лица, които не са представители по индустриална собственост.
    Асоциацията на организациите на работодателите в България счита, че предложеният законопроект сериозно ще навреди на икономическите интереси на представляваните от тях фирми и организации и ще урони имиджа на България като страна с добър инвестиционен климат. В своите конкретни предложения за промяна на законопроекта Асоциацията подкрепя в пълен обем направените предложения от групата представители по индустриална собственост.
    От Патентно ведомство защитиха законопроекта с мотивите, че една голяма част от предложенията на представителите по индустриална собственост са отразени в него, и че не е необходимо да си положил изпит, за да представляваш заявителите и притежателите на марки пред Патентно ведомство.
    Н.п. Румен Гечев коментира, че представителството пред Патентно ведомство е сложна материя и предполага много специфична професионална подготовка. Не е предоставена информация за съществуващите европейски практики.
    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 18 гласа, без гласове „Въздържали се” и „Против” ,
    Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели, № 002-01-11, внесен от Министерския съвет на 04.02.2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ПЕТЪР КЪНЕВ

    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    АДЛЕН ШЕВКЕД
    Форма за търсене
    Ключова дума