Комисия по икономическа политика и туризъм
19/07/2017 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 753-01-9 от 20.07.2017 г.
по Законопроекта за държавните помощи, № 702-01-6, внесен от Министерски съвет на 03.07.2017 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по Законопроекта за държавните помощи, № 702-01-6, внесен от Министерски съвет на 03.07.2017 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 19 юли 2017 г., разгледа и обсъди Законопроекта за държавните помощи, № 702-01-6, внесен от Министерски съвет на 03.07.2017 г.
На заседанието присъстваха: от Министерство на финансите – Маринела Петрова – заместник-министър, Лидия Атева – началник на отдел и Маргарита Борисова – държавен експерт в дирекция „Държавни помощи и реален сектор”.
Законопроектът бе представен от Маринела Петрова.
Според вносителя предложеният законопроект не изменя принципно съществуващия ред. Едновременно с това са направени законодателни изменения от правно и техническо естество. Същностните изменения се налагат от промени в европейското законодателство, регламентиращи обхвата и съдържанието на конкретните процедури, наложени от изискванията на европейските регламенти и развитието на практиката на Европейската комисия в областта на държавните помощи.
Наложително е създаването на национален механизъм за възстановяване на несъвместима и неправомерна държавна помощ и възстановяване на неправилно използвана държавна помощ.
Въвеждат се базови принципи, които следва да се съобразяват при предоставянето на държавна и минимална помощ.
Предлага се контролът по изпълнението на Закона за държавните помощи, съставянето на актове за установяване на нарушенията и издаването на наказателните постановления да се извършва от длъжностни лица на Агенцията за държавната финансова инспекция.
Уреждат се специфики на съдебното производство по оспорване на актове за предоставяне на държавни помощи. Въведено е задължително възстановяване в пълен размер на неправомерно получена държавна помощ, както и присъждане на лихва за неправомерност.
Предвидена е възможност националният съд да се обърне към Европейската комисия за изразяване на становище относно приложимостта и валидността на акт на орган на Европейския съюз.
С цел прецизиране на правната рамка се разширяват функциите на министъра на финансите да предоставя методически указания и да предприема мерки за развитието и усъвършенстването на режима на прозрачност. Определени са в пълнота и функциите на министъра на земеделието, храните и горите относно държавните помощи в областта на земеделието.
Законопроектът усъвършенства различни терминологични понятия.
Със законопроекта се отменя действащия до момента Закон за държавните помощи. Предвидени са съответстващи промени в редица нормативни актове. Определен е едногодишен срок за приемането на подзаконови нормативни актове.
Извършена е цялостна предварителна оценка на въздействието на законопроекта като очаквани резултати са създаването на правна среда, която да препятства незаконосъобразното разходване на публичен ресурс и нарушаването на Договора за функционирането на Европейския съюз.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 18 гласа, без гласове „Въздържали се” и „Против”,
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за държавните помощи, № 702-01-6, внесен от Министерски съвет на 03.07.2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ