Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

1. Обсъждане и гласуване на законопроект за изменение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, № 754-01-29, внесен от Кристиан Вигенин и група народни представители на 22 юни 2017 г. -- за второ гласуване.
2. Разни.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ




П Р О Т О К О Л
№ 16


На 13 декември 2017 г., (сряда) от 14.00 часа в зала „Запад“, пл. „Народно събрание” № 2 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм.
Заседанието се проведе при следния

ДНЕВЕН РЕД:

1. Обсъждане и гласуване на законопроект за изменение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, № 754-01-29, внесен от Кристиан Вигенин и група народни представители на 22 юни 2017 г. -- за второ гласуване.
2. Разни.

Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по икономическа политика и туризъм, и гости се прилага към протокола.
Заседанието на комисията бе открито в 14.05 часа и ръководено от господин Петър Кънев – председател на Комисията по икономическа политика и туризъм.

* * *

ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Колеги, имаме необходимия кворум. Откривам редовното заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм.
Очертава се днешното заседание да бъде изключително кратко, тъй като втора точка от дневния ред отпада. Точката се гласува на първо четене в зала преди ние да я разгледаме.
Предлагам Ви дневният ред, който предварително Ви е раздаден, да бъде от една точка:
1. Обсъждане и гласуване на законопроект за изменение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, № 754-01-29, внесен от Кристиан Вигенин и група народни представители на 22 юни 2017 г., за второ гласуване.
Предисторията я знаете. Предложението от Кристиан Вигенин беше внесено още преди няколко месеца. По предложение на Делян Добрев го отложихме, за да изчакаме предложението на Министерския съвет. Впоследствие то не постъпи в Народното събрание. Законопроектът бе обсъден в пленарна зала и се гласува единодушно от абсолютно всички парламентарни групи. Сега трябва да го разгледаме за второ четене.
Първо, да представим гостите:
от Министерство на икономиката: Лъчезар Борисов – заместник-министър на икономиката;
от Агенция за приватизация и следприватизационен контрол: Петя Александрова – изпълнителен директор и Михаил Владов – председател на Надзорния съвет.
Гласуваме дневния ред.
Моля, който е съгласен с така предложения дневен ред от една-единствена точка да гласува.
Гласували: „за“ – 17, „въздържали се“ и „против“ – няма.
Дневният ред се приема единодушно.

Точка „Разни“ днес няма да има.

По първа точка от дневния ред: Обсъждане и гласуване на законопроект за изменение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, № 754-01-29, внесен от Кристиан Вигенин и група народни представители на 22 юни 2017 г.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.
Текстът Ви е раздаден. Той е същият, който гласувахме и в зала.
Комисията подкрепя текста на вносителя за параграф единствен.
Предложения? Заповядайте.
ДИМИТЪР ДАНЧЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Като вносител на предложения текст на Законопроекта и като член на тази Комисия, на основание чл. 83, ал. 5 от нашия Правилник, предлагам да се добави § 2, който да звучи по следния начин: „Започнатите до влизането в сила на този закон процедури по чл. 3, ал. 3, т. 1 – това е членът, по който правим промени – от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, се довършват по новия ред“.
Това предложение допълва предложението, което сме направили по § 1 и е уточнение от гледна точка на започнатите процедури, както стана ясно. Затова, моля, да подложите и това предложение на гласуване.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Колеги, това е съгласувано с ръководството. Пред нас стоеше въпросът, ако има сделки, които….(Реплики.)
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Хубаво беше всички колеги да видим текста. Ако имате копие – да погледнем текста.
Новият ред нали казва, че не може да се приватизира, тоест ние сега казваме: „започнахте процедури за приватизация, ще се приватизират по реда, по който не може да се приватизират“. Така звучи.
ДИМИТЪР ДАНЧЕВ: Господин Добрев, като казвам „новият ред“ с предложението имаме предвид новия ред, който установяваме съгласно предложението по § 1. (Реплики.)
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Аз това го разбрах. Тук имаме текст, който дава някаква хипотеза на възможност да се случи такава процедура и казваме: „Ако ще се случва, да е по новия ред“. Добре, съгласни сме.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Нарочно не се намесих. Ние го коментирахме с Правната дирекция. Решихме, че трябва задължително да има един такъв текст. Ако има започната процедура, тя трябва да продължи по новия ред, тоест не може да продължи. Това е цялата история.
Ако гостите искат да коментират? Имате думата.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЛЪЧЕЗАР БОРИСОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители!
Законопроектът съвпада с политиката, която се предлага от Министерството на икономиката. Разбира се, трябва да има текст, който да уреди заварените случаи. Нямаме забележки.
ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА (изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол): Към настоящия момент се подготвя правен анализ, приватизационна оценка, информационен меморандум, което е подготвителния етап на приватизационната процедура за едно ДКЦ от Бургаска болница, което е неоперативен актив и е предложен от болницата преди повече от 6 месеца. В случай, че влезе в сила този параграф, процедурата ще бъде прекратена и ще трябва да мине по реда, по който Вие предлагате.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Други предложения?
Съображения?
ЯВОР СТОЯНОВ (съветник в Дирекция „Законодателна дейност и право на Европейския съюз“): Благодаря, господин Председател.
Исках да обърна внимание, тъй като става дума за чисто процесуална норма, по принципите, които са установени в България, дори и да няма изрично този текст на § 2, тъй като е процесуална норма, тя ще се прилага, новият ред ще бъде приложим спрямо заварените случаи.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Колеги, имате ли други предложения?
Текстът, който Ви предложихме е съгласуван с Правната дирекция на Парламента.
Моля, който е съгласен с така предложения Закон за изменение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, да гласува.
Гласували: „за“ – 17, „въздържали се“ и „против“ – няма.
(Реплики.)
Гласуваме първо наименованието.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона. Който е съгласен, да гласува.
Гласували: „за“ – 17, „въздържали се“ и „против“ – няма.
Наименованието на закона се приема.
По параграф единствен, който става § 1, тъй като ще има и § 2.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 1.
Който е съгласен моля, да гласува.
Гласували: „за“ – 17, „въздържали се“ и „против“ – няма.
Текстът на § 1 по вносител се приема.
И по внесеното предложението от Димитър Данчев, което става § 2. Който е съгласен моля, да гласува.
Гласували: „за“ – 17, „въздържали се“ и „против“ – няма.
Текстът на предложението за § 2 се приема.
По новия § 2. Който е съгласен моля, да гласува.
Гласували: „за“ – 17, „въздържали се“ и „против“ – няма.
Текстът на новия § 2 се приема.

Колеги, по точка „Разни“ искам да Ви съобщя следното: Другата седмица, на 20 декември, ще имаме заседание, за съжаление, по молба на Министерството на туризма. Влизаме в някаква процедура с Брюксел и трябва да внесем задължително на първо четене Закона за туризма. До голяма степен е евроинтеграция, свързана е с туроператорите. Поканили сме 15 туроператорски и всякакви други туристически NGO-та да присъстват. Молбата ми е да бъдем точни и коректни. Ще се видим другата сряда.
Закривам заседанието.
Благодаря Ви.

(Закрито в 14,15 ч)


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
И ТУРИЗЪМ:

Петър Кънев



Стенограф:
Теодора Енчева
Форма за търсене
Ключова дума