Комисия по енергетика
15/09/2017 първо гласуване
законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 702-01-10, внесен от Министерски съвет на 01.08.2017 г.
РЕ П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
Д О К Л А Д
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 702-01-10, внесен от Министерски съвет на 01.08.2017 г.
На свое редовно заседание, проведено на 14 септември 2017 г., Комисията по енергетика обсъди законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 702-01-10, внесен от Министерски съвет на 01.08.2017 г.
На заседанието присъстваха представители от Министерство на правосъдието: г-н Евгени Стоянов – зам.министър; от Министерство на енергетика - г-н Красимир Първанов – зам.министър на енергетиката, г-н Станислав Станков – директор на Дирекция „Природни ресурси, концесии и контрол“, г-жа Веселина Кинанева – главен експерт в Дирекция „Природни ресурси, концесии и контрол“ и г-жа Петя Йорданова – държавен инспектор в Дирекция „Природни ресурси, концесии и контрол“
Г-н Красимир Първанов - зам.министър на енергетиката представи мотивите за предлаганата разпоредба на чл.240а от Наказателния кодекс, касаещ инкриминирането на незаконния добив на подземни богатства. Във връзка с множество постъпили сигнали за извършване на незаконен добив на подземни богатства на територията на цялата страна, се предлага инкриминирането на това деяние, което към момента представлява административно нарушение. Предлаганата промяна би довела както до превенция на извършването на тази противоправна дейност, така и до едно по-ефективно производство по установяване на деянието и на неговия извършител и по налагане на наказание. Преките загуби за държавата от незаконен добив на подземни богатства се изчисляват на милиони левове годишно. Мащабът на нарушенията е такъв, че не само ощетява държавния бюджет, но и причинява непарични загуби, изразяващи се в безвъзвратно увреждане на релефа, земите, културното наследство, застрашава гражданите. Неефективността на предвидения към момента ред за осъществяване на контрол е очевидна както за институциите и бизнеса (концесионерите), така и за самите нарушители. На първо място, залавянето на нарушителите и безспорното установяване на нарушението е изключително трудно за осъществяване от инспекторите на Министерството на енергетиката. Административното производство е в голяма степен ограничено откъм доказателствени средства и способи в сравнение с наказателното производство, което обосновава по-нисък процент на разкриваемост на извършените нарушения. Не по-малко важен е и фактът, че за голяма част от нарушителите предвиденото наказание - глоба/имуществена санкция, не може да бъде наложено поради невъзможност за събиране. В други случаи икономическата облага от нарушението е в пъти по-голяма от предвиденото наказание. В този смисъл предложението цели да се гарантира в значително по-голяма степен защитата на изключителната държавна собственост, опазването на земните недра, земи, гори и природни ресурси.
В разискването по законопроекта участие взеха народните представители г-н Делян Добрев и г-н Таско Ерменков. Н.п. Делян Добрев подкрепи предложената разпоредба, като обърна внимание на вносителя за необходимостта от редакционна поправка в един от текстовете в чл.240а. Н.п. Таско Ерменков също подкрепи текста на чл.240а, тьй като с него се запълва празнина в правния мир.
След приключване на дискусията и въз основа на проведеното гласуване, Комисията по енергетика, с 10 гласа „за”, 0 гласа ”против” и 8 гласа ”въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо четене законопроект за изменение и допълнение на наказателния кодекс, № 702-01-10, внесен от Министерски съвет на 01.08.2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕНЕРГЕТИКА
ДЕЛЯН ДОБРЕВ