Комисия по външна политика
04/09/2019
Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2018 г., № 902-00-19, внесен от Министерски съвет на 11 юли 2019 г.
На заседание, проведено на 4 септември 2019 година Комисията по външна политика разгледа Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2018 г. и проект за решение за приемането му от Народното събрание.
Годишният доклад беше представен от секретаря на Съвета по сигурността към Министерския съвет Георги Кръстев. Частта „Външна политика за сигурност“ представи Петко Дойков, заместник - министър на външните работи. В обсъждането участва г-н Димитър Георгиев - председател на Държавна агенция „Национална сигурност“ и г-н Атанас Атанасов – председател на Държавната агенция „Разузнаване“.
Годишният доклад е изготвен и внесен в Народното събрание в съответствие с разпоредбите на Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност (ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01 ноември 2015 г.). и на основание т. 185 от актуализираната Стратегия за национална сигурност на Република България, приета с Решение на Народното събрание от 14 март 2018 г. (ДВ, бр. 26 от 2018 г.).
Докладът е съставен в три основни раздела – “Оценка на рисковете, опасностите и заплахите за националната сигурност на Република България”; “Политики за защита на националната сигурност на Република България” и “Основни изводи за състоянието на националната сигурност на Република България и насоки за развитие”. Главната цел на доклада е да представи обективна оценка за състоянието на националната сигурност и действията на компетентните държавни органи и структури за справяне с рисковете и заплахите в сферата на сигурността през 2018 г. Очертани са тенденциите за развитието на рисковете за националната сигурност и политиките, предприети за справяне с тях.
В доклада се съдържат оценки на външнополитически събития в глобален и регионален план и в рамките на членството на страната в ЕС и в НАТО. Представена е работата в секторните политики за противодействие на рисковете и заплахите за националната сигурност. Отчетено е първото Българско председателство на Съвета на ЕС, като са представени и резултатите от шестте междупарламентарни конференции на Парламентарното измерение.
С доклада са представени действията и мерките, предприети от българската държава за справяне с рисковете за националната сигурност от външнополитически характер. Подробно се анализира външната среда на сигурност, която през 2018 г. запазва своята сложност и динамика. Направените анализи се отнасят до: участието на Република България в процесите на сътрудничество в областта на отбраната в ЕС и в НАТО; продължаващата българска позиция за подкрепа на териториалната цялост и суверенитета на Украйна; прякото участие чрез дейностите на ОССЕ в неразрешените кризи и процесите на дестабилизация.
От особено значение остава ролята на България за стабилизиране на междудържавните отношения и отстояването на принципа за ненамеса във вътрешните работи на други държави. Подчертана е позицията на Република България относно засиленото сътрудничество между НАТО и ЕС при оказване на подкрепа за страните от Западните Балкани.
България продължава активната си ангажираност в многостранен план за противодействие на тероризма.
В рамките на дискусията народните представители взеха отношение, както следва: Г-н Кристиан Вигенин отбеляза, че форматът на доклада е по-скоро стандартен и според него трябва да се наблегне за в бъдеще на препоръки по съдържанието. Също така е необходимо да се акцентира върху вътрешните аспекти на националната сигурност, като решаване на демографската криза и по-агресивна стратегия по този въпрос, което правителството не адресира в достатъчна степен.
Г-н Владимир Тошев подчерта, че докладът е структуриран консервативно и даде положителна оценка относно експертизата на доклада. Той посочи, че по темите на външната политика и отбраната е работено много подробно, а въпроси като демографската криза могат да бъдат разглеждани в дългосрочен план. Г-н Тошев призова членовете на комисията да се отнесат надпартийно при разглеждането на доклада в съответните парламентарни групи.
На свой ред г-н Георги Михайлов отбеляза, че тенденцията е за закъснение във времето при обсъждането на подобни доклади, предвид динамиката на събитията. В тази връзка стои въпросът за външната политика на България в Югоизточна Европа и по-специално по откритите въпроси, свързани с Република Северна Македония.
Г-н Юлиан Ангелов също наблегна на демографската криза и проблемите с работната сила, като отправи препоръка към представителите на съответните служби да предложат механизми за по-съкратени процедури при разглеждането на документи за работа и гражданство.
В отговор на въпросите, повдигнати от народните представители заместник-министър Петко Дойков подчерта, че страните от Югоизточна Европа присъстват осезателно в доклада, както политиката ни за Западните Балкани, членството на Република Северна Македония в НАТО и пр. Акцентът в доклада не е съсредоточен върху двустранните отношения, поради динамиката на събитията в региона.
Г-н Георги Кръстев допълни, че за подготовката на Годишния доклад важна роля имат препоръките от комисиите, както и опитът, предаден от ЕС при управление на кризи и прочее. В процес е провеждане на стратегически преглед на системата за национална сигурност и отбрана, в който ще се вземе предвид динамично развиващите се събития, като например в отношенията с Република Северна Македония, които са претърпели промени след приключване изготвянето на настоящия доклад.
В заключение г-н Пламен Манушев изрази задоволство от така представения доклад, като подчерта широкият обхват от теми, засегнати в дълбочина.
Въз основа на проведеното обсъждане, като има предвид, че с Доклада се постига основната цел за обективна информираност на Народното събрание и обществото за резултатите от провежданата политика в областта на сигурността, Комисията по външна политика с 10 гласа „За“, 0 гласа „Против“ и 5 гласа „Въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме с решение Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2018 г., внесен от Министерски съвет на 11 юли 2019 г.
ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ПЛАМЕН МАНУШЕВ