Комисия по външна политика
04/11/2020
Законопроект № 002-01-59 за държавния бюджет на Република България за 2021 г., внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2020 г.
На редовно заседание, проведено на 4 ноември 2020 г., Комисията по външна политика на Народното събрание разгледа Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2021 г. в частта му за Министерството на външните работи.
Проектът на бюджет на Министерството на външните работи за 2021 г. беше представен от г-н Иван Найденов – Постоянен секретар. Г-жа Мария Иванова – началник отдел в дирекция „Държавни разходи“ на Министерството на финансите запозна комисията с общата рамка и приоритетите на бюджет 2021 г.
За целите на програмното бюджетиране и предвид административното функционално разпределение в дейността на МВнР, за постигане на по-голяма отчетност са формулирани единадесет програми разпределени в три политики - „Развитие на ефективна дипломатическа служба”, „Публична дипломация” и „Активна двустранна и многостранна дипломация”. В рамките на тези политики са разпределени единадесет програми, които систематизират задачите и целите пред дипломатическата служба.
Стратегическа цел на политиката за развитие на ефективна дипломатическа служба е ефективно функционираща и адекватно обезпечена администрация. Оперативните цели са разработени в две програми: „Администриране и осигуряване на дипломатическата служба” и „Управление на задграничните представителства и подкрепа на българските граждани в чужбина”.
Стратегическа цел на политиката за публична дипломация е генериране на благоприятна вътрешна и външна среда, осигуряваща успешно изпълнение на външнополитическата програма и заложените в нея приоритети. Оперативните цели към тази политика следват общото и специфичното в публичната и културна дипломация и са дефинирани в две програми „Публични дейности” и „Културна дипломация”.
Стратегическата цел на политиката за активна двустранна и многостранна дипломация е разработването и отстояването на последователни национални позиции чрез координирани, целенасочени и системни действия. Оперативните цели в политиката са разработени в седем програми: „Принос за формиране на политики на ЕС и НАТО”, „Двустранни отношения”, „Международно сътрудничество”, „Европейска политика”, „Визова политика и управление на кризи” и „Осигуряване и контрол на външнополитическата дейност” и „Международно сътрудничество за развитие и хуманитарни въпроси“.
С проектозакона за държавния бюджет на Република България за 2021 г. са определени: приходите, разходите, трансферите и субсидиите от централния бюджет за Министерството на външните работи. В сравнение с бюджет 2020 г., собствените приходи са намалени с 10 109 800 лв., разходният таван е увеличен с 9 311 400 лв., а субсидията е увеличена с 19 421 200 лв.
Основните параметри в проекта за бюджет за 2021 г. в частта му за Министерството на външните работи са следните:
- Собствените приходи са в размер на 46 679 200 лв.
- Разходите са в размер на 150 557 900 лв.
- Субсидията е в размер на 103 878 700 лв.
Утвърждава се разпределение на разходите по политики и бюджетни програми за 2021 г., както следва:
- Политика в областта на развитието на ефективна дипломатическа служба – 128 447 700 лв. В сравнение с бюджета за 2020 г. повишението е с 8 901 300 лв.
- Политика в областта на публичната дипломация – 1 189 500 лв. В сравнение с бюджета за 2020 г. повишението е с 249 600 лв.
- Политика в областта на активната двустранна и многостранна дипломация – 20 920 500 лв. В сравнение с бюджета за 2020 г. повишението е с 160 500 лв.
Утвърждават се максималните разходи, които могат да бъдат поети през 2021 г., и максималните задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани през 2021 г. от Министерството на външните работи, които са в размер на 111 945 600 лв.
Утвърждават се целеви текущи и капиталови трансфери за чужбина за официална помощ за развитие и хуманитарна помощ общо в размер на 6 000 000 лв., които не могат да бъдат разходвани за други цели, като не повече от 5 % от тези средства могат да се разходват за администриране на помощта.
Следва да продължи работата между Министерство на външните работи и Министерство на финансите за преустановяване на функциониращия модел в МВнР за намаляване на левовите възнаграждения на дългосрочно командированите служители.
Бюджетната рамка на МВнР за 2021 г. ще позволи:
- Адекватно обезпечаване на присъщи дипломатически дейности в областта на двустранната и многостранната дипломация и участието във формати, в които се отстояват националните интереси чрез инструментите на външната политика;
- Осигуряване на условия на труд, в т.ч. възнаграждения, които мотивират млади квалифицирани кадри да работят и да се задържат в системата на МВнР;
- Обезпечаване на техническото, материалното, комуникационно и информационно осигуряване на МВнР – централно управление и задграничните представителства;
- Поддръжка и обновяване на сградния фонд на дипломатическите и консулски представителства предвид обективните амортизационни процеси, както и обоснованото му разширяване с оглед отбелязаните по-горе предизвикателства, в т.ч. и за гарантиране на качествено обслужване на българските граждани извън страната.
Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 10 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект № 002-01-59 за държавния бюджет на Република България за 2021 г., внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ПЛАМЕН МАНУШЕВ