Комисия по външна политика
1. Законопроект за допълнение на Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, № 802-02-11, внесен от Министерския съвет на 23.04.2018 г.
2. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Азербайджан господин Николай Христов Янков.
3. Разни
ДНЕВЕН РЕД:
Списък на присъствалите гости и народни представители – членове на Комисията, се прилага към протокола.
Заседанието бе открито в 14,31 ч. и се ръководи от председателя на Комисията по външна политика госпожа Джема Грозданова.
* * *
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Добър ден, колеги!
Имаме кворум, за да започнем заседанието.
Представям Ви дневния ред:
1. Законопроект за допълнение на Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, № 802-02-11, внесен от Министерския съвет на 23 април 2018 г.
2. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Азербайджан господин Николай Христов Янков.
3. Разни.
Който е за дневния ред, моля да гласува.
За – 15, против и въздържали се – няма.
Наши гости от Министерството на външните работи по точка първа са господин Юрий Щерк – заместник-министър, господин Данаил Чакъров – директор на дирекция „Международно право и право на Европейския съюз“, и госпожа Деница Костадинова-Мотева – главен юрисконсулт в отдел „Консулско-правни въпроси, Европейски съюз и Шенген“ в дирекция „Консулски отношения“.
Господин Заместник-министър, заповядайте да представите Законопроекта.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЮРИЙ ЩЕРК: Благодаря Ви, госпожо Председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми колеги! Преди да пристъпя към съществената част на обсъждането днес и представянето на предлаганите допълнения в Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, бих искал да Ви поздравя Вас и всички народни представители с днешния празник, с Деня на Европа.
Мисля, че празникът на обединена Европа е повод ние да продължим обединени към реализирането на тези цели и задачи, които стоят пред всички нас, пред страната ни и, не на последно място, задачите и целите, които произтичат от Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Да не забравяме и края на Втората световна война – също важно събитие, което в различни страни по различно време се отбелязва, а някои го отбелязват днес.
Що се отнася до предлаганите допълнения в Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, бих искал да кажа, че основната цел е да се въведе децентрализиране на извършването на удостоверяване с апостил на документи, издавани от общинските администрации, чрез възлагане на тези функции на областните администрации. По този начин правителството счита, че ще се постигне подобряване на административното обслужване и намаляване на административната тежест при извършване на удостоверяване на документи с апостил.
При сега действащата нормативна уредба дейностите по удостоверяване с апостил на документи, издавани от общинските администрации, се извършват от Министерството на външните работи. Така всяко физическо лице, което се нуждае от услугата и не живее в град София, трябва да пътува до София или респективно да ползва услугите на посредник, което на практика изисква допълнително време, води до по-високи разходи за гражданите и за представителите на бизнеса. Съответно, както казах, идеята е тази дейност да се децентрализира към областните администрации и те да станат компетентен орган по предоставянето на тази услуга. Но за целта, за да могат да извършват удостоверяване с апостил, следва да се направи допълнение на Закона за ратификация на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове и съответно тази промяна трябва да бъде нотифицирана за това допълнение, чрез Министерство на външните работи пред депозитаря на Конвенцията.
На Вашето внимание съответно е представен Проект на Закон за допълнение на Закона за ратифициране на Конвенцията, който касае декларацията, направена от Република България по чл. 6, ал. 1, с който се определят националните органи, които предоставят тази услуга и извършват действието „поставяне на апостил“. Предложението е за допълнение, което представя включване на думите „областните администрации за документи, издавани от кметовете и общинските администрации“ след думите в декларацията по чл. 6, ал. 1 – „и неговите звена“. Ако има някакви допълнителни въпроси или необходимост от допълнителни разяснения, разбира се, моите колеги експерти в съответните области са на Ваше разположение, за да Ви предоставят съответната информация и разяснения. Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Благодаря Ви, господин Щерк.
Според мен е ясна идеята за промяната. Всъщност Заключителната разпоредба казва, че Законът ще влезе в сила от 1 януари 2019 г. и предполагам, че ако няма предложения, ще приемем Закона и на второ четене в пленарната зала без срок между двете четения. Така че, колеги, заповядайте, ако имате някакви въпроси и изказвания, а ако нямате, пристъпваме към гласуване – това са две думи, променени в чл. 6. Няма изказвания.
Подлагам на гласуване Законопроект за допълнение на Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, № 802-02-11.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 16, против и въздържали се – няма.
Единодушно е приет от Комисията. Благодаря Ви.