Комисия по външна политика
1. Изслушване на заместник министър-председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи госпожа Екатерина Захариева в съответствие с чл. 29 от ПОДНС.
2. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Германия госпожа Елена Шекерлетова.
3. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Италия господин Тодор Стоянов.
4. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Чешката република господин Йордан Първанов.
5. Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), № 902 02 1, внесен от Министерския съвет на 2 януари 2019 г.
Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по външна политика, и на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 15,30 ч. и ръководено от председателя на Комисията госпожа Джема Грозданова.
* * *
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Уважаеми колеги, имаме кворум. Откривам заседанието.
Дневният ред е:
1. Изслушване на заместник министър-председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи госпожа Екатерина Захариева в съответствие с чл. 29 от ПОДНС.
2. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Германия госпожа Елена Шекерлетова.
3. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Италия господин Тодор Стоянов.
4. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Чешката република господин Йордан Първанов.
5. Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, № 902 02 1, внесен от Министерския съвет на 2 януари 2019 г. (Председателят Джема Грозданова изчита гостите по дневния ред.)
Моля да гласуваме дневния ред.
За – 11, против и въздържали се няма.
Дневният ред е приет.
(Заседанието по точки първа, втора, трета и четвърта е закрито.)
Преминаваме към точка пета:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО И РАЗВИТИЕ (ОИСР), № 902-02-1, внесен от Министерския съвет на 2 януари 2019 г.
По тази точка от Министерството на финансите наши гости са: госпожа Маринела Петрова – заместник-министър, и господин Георги Чукалев – началник на отдел „Икономическа и финансова политика“.
Госпожо Заместник-министър, слушаме Ви да ни представите накратко Законопроекта за ратификация.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря, госпожо Председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, с Проекта на този закон ще се ратифицира Споразумението между правителството на Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, което беше подписано на 10 декември миналата година в София и на 14 декември 2018 г. в Париж.
Предвид обстоятелството, че Споразумението предвижда финансови задължения, съдържа клауза за арбитражно уреждане на евентуални спорове, се предлага на Народното събрание да го ратифицира, като това е дейност в общия контекст на усилията на България за членство в организацията.
Съгласно Споразумението ще се извърши преглед за присъединяване на страната ни към кодексите на ОИСР за либерализация на движението на капитали и на текущите невидими операции или общо казано кодексите. Това са правни инструменти на ОИСР и присъединяването на Република България към тях, както казах, предначертава първата стъпка в рамките на цялостното усилие към членството ни.
С Решение № 789 от 2017 г. на Министерския съвет е създаден постоянно действащ Междуведомствен координационен механизъм по кандидатурата на България за членство в организацията. Представител там от Министерство на финансите съм аз и в този контекст има редица други инициативи, които ще Ви бъдат представени в близко бъдещи, по които също се налагат ратификации от този тип.
Предвижда се в рамките на нашето споразумение ОИСР да предостави техническа помощ, да извърши преглед и оценка на България във връзка с присъединяването към тези кодекси. Прегледът следва да протече в период между 12 и 18 месеца след влизане в сила на това Споразумение, като той ще бъде проведен от екип анализатори и експерти на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Консултантската помощ, която ОИСР ще окаже на България и дейности съгласно Споразумението, са на стойност 230 хил. евро. Там нищо не е безплатно, за съжаление. Те ще се финансират чрез средства, осигурени в рамките на утвърдените разходи по бюджета на Министерството на финансите за 2019 г., което няма да доведе до допълнителна тежест и съответно въздействие върху държавния бюджет така, както е приет от Народното събрание.
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Благодаря Ви.
Ние сме наясно, че тук обсъждаме финансовата част на възможността за членство в тази организация и тъй като от политическа гледна точка знаем, че нямаме близка перспектива дори за започване на преговори за членство, а пък стана ясно, че тези 230 хил. евро трябва да се дадат, за да се изпълни договорът по така наречената „пътна карта“ или „план за действие“ за присъединяването, а Вие казвате, че има и други такива инициативи, които ще подлежат на ратификация, предполагам отново заради финансови причини. Бихте ли могли да ни кажете горе-долу на каква стойност ще бъдат те или все още няма яснота?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря.
Водещо ведомство по целия процес е Министерството на външните работи – те имат координираща функция. Миналата година беше прието постановление на Министерския съвет, което касаеше бюджета по работата във връзка с присъединяването за членството в ОИСР. Сумата по памет в момента ми е трудно да цитирам, но можем да Ви я предоставим допълнително. За съжаление, това беше валидно за бюджета за миналата година и сега вероятно ще се наложи актуализация на това или приемане на ново постановление с нов ресурс, но мога да Ви кажа други елементи. Примерно разработване на преглед на българската икономика. Там водещо е Министерството на икономиката. Сумата, която следва да се изплати, е около 750 хил. евро. Предвиждат се също такси за участие в отделни работни групи. При нас има най-стара, с най-богата история е работната група по съответствие на данъчните политики. Там сумата за участие е от порядъка на 150 хил. лв.
Това мога да Ви кажа към момента. Отново Министерството на външните работи е координатор, там знаят повече.
По отношение на процеса. В скоро време предстои посещение на генерален директор от ОИСР. В контекста на разговорите, които са водени между премиер и главен секретар на организацията, това което знаем на този етап по формални и неформални канали е, че имаме подкрепата на Европейския съюз, на европейските държави, плюс генералният секретар за придвижване на нашата кандидатура, за стартиране на подготовката на прегледа на възможността за членство. Съответно имаме опозиция от Щатите основно – тя е генерална опозиция. Но идеята за това посещение на генералния директор в България е да стартира работа по подготовка на тази пътна карта, която ще начертае всички стъпки до момента на гласуване на членството на България.
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Също да потвърдим – казахте, че този преглед на кодексите, да ги наречем общо, ще продължи около 18 месеца. Правилно ли Ви разбрахме? (Заместник министър Маринела Петрова дава утвърдителен отговор.) Добре.
Колеги, имате ли въпроси? Няма.
Подлагам на гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), № 902-02-1, внесен от Министерския съвет на 2 януари 2019 г.
За – 11, против и въздържали се няма.
Единодушно приемаме ратификацията. Дано имаме успехи в преговорите.
Благодарим Ви за участието, закривам заседанието.
(Закрито в 17,00 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Джема Грозданова