Комисия по външна политика
1. Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейската инвестиционна банка и правителството на Република България за вноска във Фонда на Инициативата за икономическа устойчивост, № 902-02-22, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2019 г.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито и ръководено от госпожа Джема Грозданова – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Добър ден, колеги, уважаеми гости! Имаме кворум – да започнем заседанието.
Ще Ви прочета дневния ред:
1. Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейската инвестиционна банка и правителството на Република България за вноска във Фонда на Инициативата за икономическа устойчивост, № 902-02-22, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2019 г.
2. Разни.
Който подкрепя дневния ред, моля да гласува.
За – 14 гласа.
Наши гости по първа точка са: господин Пламен Бончев – генерален директор на Генерална дирекция „Глобални въпроси“, и господин Валери Йотов – директор на дирекция „ООН и сътрудничество за развитие“.
Предполагам, господин Бончев ще представи Законопроекта.
Заповядайте, господин Бончев – накратко.
ПЛАМЕН БОНЧЕВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Имам приятното задължение да представя становището на Министерството на външните работи относно Законопроекта за ратифициране на Споразумението между Европейската инвестиционна банка и правителството на Република България за вноска във Фонда на Инициативата за икономическа устойчивост.
Инициативата за икономическа устойчивост е разработена от Европейската инвестиционна банка в отговор на искане от Европейския съвет за конкретна инициатива за бързо мобилизиране на допълнително финансиране в подкрепа на страните от Южното съседство и Западните Балкани, които бяха изложени на предизвикателства и трудности вследствие бежанската криза и засилената икономическа миграция към Европа през 2015 г.
Инициативата представлява интегриран пакет от заеми, облекчени финансирания и иновативни инструменти. Този пакет е създаден, за да улесни финансирането в периода 2016 – 2020 г. на инвестициите в двата региона, които поради финансови ограничения, ниска възвръщаемост или висок риск не са привлекателни за инвеститорите. С тези инструменти се допълват неотложната хуманитарна помощ и краткосрочни мерки за адресиране на последствията от миграционната криза.
Очаква се Инициативата да мобилизира средства в размер на 15 млрд. евро, които да бъдат насочени за конкретни проекти.
Инициативата има за цел да подкрепи 3150 малки фирми и предприятия за осигуряване на 161 хиляди работни места.
Ще се обезпечи питейна вода за над 4 милиона души и ще се подобрят санитарните условия на още 5 млн. 300 хил. души.
420 хиляди пътници ще се възползват от подобряването на пътния и железопътния транспорт, а в системата на висшето образование ще бъдат създадени места за 6600 студенти.
80% от одобрените проекти, които се финансират по Инициативата, са в страните от Южното съседство – Египет, Йордания, Ливан, Тунис, Мароко и Палестина. Останалите 20% са предназначени за 8 проекта в страните от Западните Балкани – Черна гора, Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина и Косово.
За да може да се използва пълният потенциал на Инициативата, Европейската инвестиционна банка, нейните акционери и други донори мобилизират допълнителни средства в размер на 730 млн. евро, за набирането на които се търси подкрепата от международната донорска общност. Донорските вноски се управляват от специален фонд на Инициативата за икономическа устойчивост. Полученото финансиране ще се използва в съответствие с общите и общовалидни принципи, приложими за дейностите на Европейската инвестиционна банка. Средствата ще бъдат изразходвани за техническа помощ, инвестиционни субсидии и финансови инструменти.
Досега с вноски в този фонд участват 8 държави – членки на Европейския съюз: Хърватия, Италия, Литва, Люксембург, Полша, Словакия, Словения и Обединеното кралство.
В хода на преговорите по Споразумението бе постигнато съгласие вноската на България във Фонда да бъде насочена предимно за операции в държави от Западните Балкани, които бяха основни транзитни маршрути на мигрантските потоци. По този начин включването на България в Инициативата ще допринесе не само за пό видима и проактивна позиция на страната ни в общите усилия за справяне с причините за миграцията, но и за потвърждаване на българската политика по отношение на Западните Балкани, която бе издигната като приоритет на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Регионът заема също приоритетно място и в политиката на България по предоставяне на официална помощ за развитие.
Разходите по изпълнение на Споразумението в размер на 100 хил. евро годишно за 2019 и 2020 г. ще бъдат за сметка на одобрените средства за официална помощ за развитие и хуманитарна помощ по бюджета на Министерството на външните работи за съответната година.
Комитетът по помощта за развитие към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие признава вноските в създадения фонд на Инициативата, в това число и българския принос, като 100% официална помощ за развитие.
И последно, България ще бъде представена и ще взема пълноправно участие във вземането на решения в Комитета на вносителите по Фонда. Благодаря Ви. С колегата Йотов сме на разположение за евентуални въпроси.
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Благодарим Ви и ние.
Колеги, имате ли въпроси, изказвания?
Тъй като прочетохме мотивите и видяхме, че срокът за плащане е бил, мисля, 30 юни, дали е платена първата вноска, или чакаме ратификацията?
ПЛАМЕН БОНЧЕВ: Чакаме ратификацията.
ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Благодаря Ви. Това не е проблем за срока.
Други въпроси имате ли? Нямате.
Подлагам на гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейската инвестиционна банка и правителството на Република България за вноска във Фонда на Инициативата за икономическа устойчивост, № 902-02-22.
За – 15 гласа.
Приема се единодушно.
Благодаря Ви за участието.
Колеги, имам две съобщения в точка „Разни“.
Този месец Комисията по външна политика ще бъде домакин на две посещения.
Едното е на парламента на Република Албания – на 17 септември ще идва председателят на Външната комисия. Получили сте имейли. Който има желание, може да дойде в зала „Запад“ на 17-и – в 10,45 ч. ще бъде нашата среща с членове на Комисията по външна политика на парламента на Република Албания.
Другата среща е трилатерална – между България, Турция и Румъния, и ще се проведе на 26 септември, четвъртък, от 14,30 ч. в зала „Изток“, с превод на съответните езици. Срещата ще бъде интересна. Моля Ви, който има желание, да потвърди участието си в нея.
Ако имате нужда да кажете нещо по точка „Разни“ – нямате.
Благодаря Ви. Приятен ден!
Закривам заседанието.
(Закрито в 14,40 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Джема Грозданова