Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по външна политика
27/01/2021
    1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея, № 102-02-1, внесен от Министерския съвет на 18 януари 2021 г.
    2. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Унгария господин Христо Полендаков.
    3. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Словашката република господин Васил Петков Павлов.
    4. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Турция господин Ангел Чолаков.
    5. Разни.
    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по външна политика, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,28 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Пламен Манушев.

    * * *

    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Добър ден, уважаеми дами и господа!
    Имаме кворум. Откривам заседанието на Комисията по външна политика.
    Предлагам следния дневен ред:
    1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея, № 102-02-1, внесен от Министерския съвет на 18 януари 2021 г.
    2. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Унгария господин Христо Полендаков.
    3. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Словашката република господин Васил Петков Павлов.
    4. Представяне на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Турция господин Ангел Чолаков.
    5. Разни.
    Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    Приема се. Благодаря.



    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНВЕНЦИЯ ЗА ВЗАИМОПОМОЩ ПО НАКАЗАТЕЛНОПРАВНИ ВЪПРОСИ И ДОПЪЛНИТЕЛНИЯ ПРОТОКОЛ КЪМ НЕЯ, КОНВЕНЦИЯТА ЗА ТРАНСФЕР НА ОСЪДЕНИ ЛИЦА И ЕВРОПЕЙСКАТА КОНВЕНЦИЯ ЗА ЕКСТРАДИЦИЯ С ДВАТА ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРОТОКОЛА КЪМ НЕЯ, № 102-02-1, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 18 ЯНУАРИ 2021 Г.
    По тази точка гости в Комисията са: господин Евгени Стоянов – заместник-министър на правосъдието, господин Милен Георгиев – главен експерт в отдел „Сътрудничество и наказателноправни въпроси“ в дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси“ и госпожа Мария Георгиева – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“.
    По точка втора гост от Министерството на външните работи е господин Петко Дойков – заместник-министър и посланиците, които Ви представих.
    Господин Заместник-министър, имате думата да представите Законопроекта.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЕВГЕНИ СТОЯНОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми народни представители, представям на Вашето внимание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея.
    Съгласно чл. 104 озаглавен „Отношения с трети държави и международни организации“, § 4 от Регламента за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура, държавите – членки на Европейския съюз са задължени да признаят и посочат Европейската прокуратура за компетентен орган за целите на прилагането на сключени от тях многостранни международни споразумения за правна помощ по наказателноправни въпроси. За целта е необходимо държавите от Европейския съюз да направят съответните декларации и уведомления по конвенцията на съвета на Европа за взаимопомощ по наказателноправни въпроси и допълнителните протоколи към нея. По този начин се създава възможност Европейската прокуратура да бъде считана за съдебен орган за целите на осъществяване на международна правна помощ с терти държави извън Европейския съюз, които са страни по тази конвенция.
    На 12 октомври 2020 г. Съветът на Европейския съюз прие образец на декларация в този смисъл и прикани държавите членки, които участват в засиленото сътрудничество за създаване на Европейската прокуратура да използват тези образци, когато уведомяват Съвета на Европа в съответствие с чл. 104, § 4 от Регламента.
    Предложеният законопроект е дължимата реакция на страната по отношение на посоченото задължение от Регламента. Тъй като първоначалните декларации при присъединяването на България към Конвенцията и протоколите към нея са приети със Законите за ратифицирането им, сега се налага тези закони да бъдат изменени и допълнени.
    Текстовете на предлагания законопроект са изцяло съобразени с приетите от Съвета на Европейския съюз образци на декларации. С приемането на Законопроекта ще се гарантира ефективна работа на Европейската прокуратура при разследване на случаи от нейна компетентност, при които е необходимо съдействие на трети държави извън Европейския съюз.
    Законопроектът е съгласуван по съответния ред и получените бележки, включително от органите на съдебната власт, бяха отразени преди да бъде одобрен от Министерския съвет. В този смисъл моля Законопроектът да бъде подкрепен от Вашата комисия. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря Ви, господин Заместник-министър.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители, имате думата за въпроси и коментари по така направеното изложение по Законопроекта.
    Заповядайте, господин Богданов.
    КРАСИМИР БОГДАНОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми гости, уважаеми колеги! Искам да попитам за малко повече подробности по утвърдената от Европейската комисия декларация-образец. Имате ли възможност да дадете информация какви данни трябва да се съдържат там според това, което е вече разписано?
    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Кой ще отговори?
    Заповядайте, господин Георгиев.
    МИЛЕН ГЕОРГИЕВ: В Проекта на образец на декларация се легитимира възможността Европейската прокуратура при упражняване на своите правомощия чрез европейски делегирани прокурори да се счита за национален съдебен орган в държавите членки, участващи в установеното засилено сътрудничество за нейното създаване.
    Следва да се отбележи, че България е страна по Конвенцията на Съвета на Европа от 1994 г. е първият допълнителен протокол към конвенцията, а от 2004 г. е и страна по втория допълнителен протокол. В двата акта, с които се ратифицират Конвенцията и Допълнителния протокол, в последствие и втория допълнителен протокол, в Декларацията на страната са заложени съответни изисквания по отношение на осъществяването на международната правна помощ, на различните способи за разследване, за видеоконференция – това специално във втория допълнителен протокол. С тези декларации се дава възможност на Европейската прокуратура, на делегираните европейски прокурори, да бъдат считани за компетентен орган по отношение на взаимоотношенията с трети държави, които са извън Европейския съюз, които са страни по Конвенцията и по допълнителните протоколи към нея.
    В самото решение на Министерския съвет, с което е направено предложението към Законопроекта е приложен и самия текст на проекта на образци на декларации, те са в съответствие с чл. 15 от Конвенцията, който е изменен с втори допълнителен протокол и с чл. 11 от Конвенцията и с § 33 от втория допълнителен протокол.
    В тази връзка Законопроектът е разработен като се предвижда въвеждане на изискванията, които са относими към Конвенцията и към първия допълнителен протокол в основната част, а като допълнителна разпоредба изискванията, които са относими към втория допълнителен протокол и се припокриват всички изисквания на декларациите, които са направени от Съвета на Европейския съюз, които България трябва да изпрати към Съвета на Европа.
    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря Ви, господин Георгиев.
    Имате ли въпроси?
    КРАСИМИР БОГДАНОВ: Не.
    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря.
    Има ли други въпроси? Няма.
    Закривам разискванията.
    Преминаваме към гласуване.
    Който е „за“ Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея, № 102-02-1, внесен от Министерския съвет на 18 януари 2021 г., моля да гласува.
    За – 16, против и въздържали се – няма.
    Приема се.
    Благодаря Ви, уважаеми дами и господа от Министерството на правосъдието.

    Преминаваме към точка втора:
    ПРЕДСТАВЯНЕ НА ИЗВЪНРЕДНИЯ И ПЪЛНОМОЩЕН ПОСЛАНИК НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В РЕПУБЛИКА УНГАРИЯ ГОСПОДИН ХРИСТО ПОЛЕНДАКОВ.

    (Заседанието продължава в режим на закрито заседание.)


    (Закрито в 16,05 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Пламен МАНУШЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума