Комисия по отбрана
14/05/2020 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Шестия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа, № 002-02-3, внесен от Министерски съвет на 12.03.2020 г.
На заседание, проведено на 14 май 2020 г. Комисията по отбрана обсъди Законопроект за ратифициране на Шестия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа, № 002-02-3, внесен от Министерски съвет на 12.03.2020г.
В заседанието участваха 18(осемнадесет) народни представители.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от заместник-министъра на отбраната Анатолий Величков.
Шестият протокол е изменение на вече ратифициран договор с военно-политически характер, какъвто е Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа, подписано на 26.09.1998 г. в Скопие. Шестият допълнителен протокол отразява необходимите и договорени между страните изменения в досегашното споразумение и петте допълнителни протокола към него в резултат на оттеглянето на Италия от Споразумението през 2015 г. Предоговорени са преамбюлът на Споразумението, приложения 2 и 3 към Анекс А, Анекс Б, както и Приложения 3, 4 и 5 към Анекс C, които като цяло отразяват структурни и организационни промени и преразпределение на определени длъжности за заемане от страните. Изготвен и договорен е нов Анекс „F” регламентиращ реда за присъединяване към Споразумението на държави от региона. Измененията не водят до промяна на участието Република България в инициативата с допълнителни сили и средства, тъй като допълнителни ангажименти не са поемани и не са договаряни длъжности извън заеманите досега.
Шестият допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа подлежи на ратифициране със закон от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и ал. 3 от Конституцията на Република България.
Председателят на Комисията по отбрана, народният представител Константин Попов посочи, че Многонационалните мирни сили функционират повече от 20 години. Те получават развитието си в резултат на постигнато съгласие на основни държави от региона, като българският принос и настойчивост за тяхното създаване са неоспорими. Няма съмнение, че въпреки някои трудности от организационен и финансов характер и свързаният с това процес на вземане на политическо решение за активиране на Бригадата „Югоизточна Европа“, Многонационалните сили и днес са важен фактор за стабилността и сигурността в региона. Той посочи, че в периода 6 февруари – 6 август 2006 г. Бригадата е участвала в Мисията на Международните сили за поддържане на сигурността (ISAF) и Мисия „Решителна подкрепа“ (RESOLUTE SUPPORT MISSION (RSM)) в Афганистан.
В изказването си народният представител Колю Милев изрази подкрепа за ратификацията, като посочи, че Механизираната бригада „ЮИЕ“ е знакова за България поради вложените усилия, приноса и в регионалното сътрудничество и придобитият опит за работа в многонационална среда от редица офицери, сержанти и войници от БА.
На последвалото гласуване, Комисията по отбрана с 18 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Шестия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа, № 002-02-3, внесен от Министерски съвет на 12 март 2020 г.