Комисия по отбрана
04/02/2021 първо гласуване
Проект за решение на Народното събрание за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032, № 102-03-6, внесен от Министерски съвет на 01.02.2021 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Проект за решение на Народното събрание за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032, № 102-03-6, внесен от Министерски съвет на 01.02.2021 г.
На заседание на 04.02.2021 г. Комисията по отбрана обсъди Проект за решение на Народното събрание за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032, № 102-03-6, внесен от Министерски съвет на 01.02.2021 г.
В заседанието взеха участие заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, парламентарният секретар на Министерството на отбраната Ваня Деневска, както и секретарят на Съвета по сигурността към Министерския съвет Георги Кръстев.
Програма 2032 и мотивите към нея бяха представени от заместник-министър Атанас Запрянов, който посочи, че Програма 2032 е разработена на база изводите и предложенията от Стратегическия преглед на отбраната. В продължение на година и половина в него са били ангажирани близо 500 души в 25 работни групи, включително и от други ведомства.
Програмата дава основните насоки за развитие на Въоръжените сили, за изграждането и развитието на минимално необходимите приоритетни способности и ще послужи за основа при разработването на План за развитие на Въоръжените сили до 2026 г., както и за Инвестиционния план-програма до 2032 г. Предвижда се в рамките на Програмата да има още един план до 2032 г. Ще бъдат предложени и промени и в Закона за отбраната и Въоръжените сили, които да направят възможни дейностите за реализиране на Програмата и плановете.
В Програма 2032 е направена актуална оценка на дългосрочните тенденции в развитието на средата на сигурност, както и тенденциите в развитието на отбранителните способности до 2032 г. Запазва се стратегическа цел на отбранителната политика, ролята и мисиите на Въоръжените сили, нивото на политическа амбиция за тяхното използване, адаптирани с оглед характеристиките на средата на сигурност. Предлага се нова функционална структура и създаване на оперативно ниво на Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана и Командване за логистична поддръжка. В тази връзка в проекта за решение се предлага Въоръжените сили да поддържат обща численост не по-малка от 43 000 души, от които 3000 души доброволен резерв. В Програма 2032 се отделя голямо внимание на хората в отбраната. Набелязани са нови подходи и мерки, комплексното прилагане на които ще спомогне за окомплектоване на вакантните длъжности. В проекта на Програма 2032 са определени приоритетните насоки за модернизация, които са реалистични, защото са съобразени с дългосрочна финансова рамка.
В последвалата дискусия всички изказали се оцениха високо труда на експертите за подготовка на Програмата. Като положителен беше оценен и фактът, че програмата обхваща по-дълъг период от време, което дава перспектива и публичност в дейността на Въоръжените сили. Поставени бяха въпроси, свързани с финансовото осигуряване на програмата и предлаганото увеличаване на числения състав на Въоръжените сили. Обърнато беше внимание на констатацията, че във връзка с наличните финансови ресурси, съгласно бюджетната прогноза, са налага приоритизиране на минимално необходими военни способности до ключово важните за изпълнение на задачите по трите мисии на Въоръжените сили. Препоръчано беше ресурсите да бъдат осигурени и плановете да бъдат последователно изпълнявани. В края на План 2026 да се предвиди преглед, оценка и отчет на постигнатите резултати, които да се вземат предвид при подготовка на следващия план.
В отговор на поставените въпроси заместник-министър Запрянов уточни, че численият състав се планира въз основа на разчетите на военните експерти, за да може да се изпълнят плановете за отбрана. За постигане на оптимален баланс между необходимите отбранителни способности, изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили и разполагаемите ресурси за отбрана до 2024 г. разходите за отбрана да достигнат 2% от БВП. След 2024 г. разходите за отбрана следва да се поддържат на ниво не по-ниско от 2% от БВП, а ако икономическото състояние позволява – и по-високо, като поне 20% от разходите за отбрана се планират за придобиване на ново въоръжение и техника.
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Илиев допълни, че предлаганият числен състав произтича от разработените сценарии и концепции за операциите по тези сценарии. Отчита се и създаването на две нови структури - Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана и Командване за логистична поддръжка. На тях ще бъдат възложени и нови задачи, като киберотбрана и поддръжка като страна домакин. Ще се предвиди междинен отчет и доклад за изпълнението на План 2026.
Председателят на Комисията по отбрана Константин Попов подчерта, че е положен много труд и са направени много анализи, за да се стигне до този важен политически документ. Към програмата следва да се подходи отговорно, да бъде завършен процесът, да не се спира развитието на Въоръжените сили и да се даде старт на ново мислене и перспектива за военнослужещите.
Въз основа на проведените дебати и изказаните мнения, членовете на Комисията по отбрана с 11 (единадесет) гласа „ЗА“; 0 (нула) гласа „ПРОТИВ“ и 9 (девет) гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ приеха следното
СТАНОВИЩЕ:
Комисията по отбрана предлага на Народното събрание на основание на чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 16, т. 6 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България да приеме Проект за решение на Народното събрание за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032, № 102-03-6, внесен от Министерски съвет на 01.02.2021 г.