Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
06/06/2019 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    № 953-06-16/05.06.2019 г.

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 902-01-25, внесен от Министерски съвет на 30.05.2019 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД


    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 902-01-25, внесен от Министерски съвет на 30.05.2019 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 05.06.2019 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, внесен от Министерски съвет.
    На заседанието присъстваха от Министерството на външните работи Юрий Щерк – заместник - министър, Румяна Йорданова – началник отдел „Консулско-правни въпроси, ЕС и Шенген” към Дирекция „Консулски отношения” и Деница Мотева – гл.юрисконсулт в отдел „Консулско – правни въпроси ЕС и Шенген”. От Министерството на вътрешните работи присъстваха – заместник - министър Красимир Ципов, Цветомир Панчев – началник сектор „Правно обслужване и мерки за административна принуда” към Дирекция „Български документи за самоличност”, Биляна Стойкова – главен юрисконсулт в отдел „Нормотворческа дейност и право на ЕС”.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от господин Юрий Щерк. В изложението си отбеляза, че законопроектът цели подобряване на административното обслужване и намаляване на административната тежест при предоставянето на услуги по издаване и получаване на български лични документи в страната и чужбина. Практиката показва, че съществуват затруднения за българските граждани, пребиваващи в чужбина, произтичащи от необходимостта от повторно явяване в дипломатическите и консулските представителства за получаване на нов документ за самоличност. Предвидено е българския личен документ да бъде получен извън страната лично чрез използване на лицензиран доставчик на пощенска или куриерска услуга. Това облекчение ще се почувства осезаемо особено за българските граждани в чужбина, живеещи в населени места, отдалечени от дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина. В редица държави членки на Европейския съюз се предлага успешно аналогична услуга.
    Законопроектът предвижда и нова процедура за подаване на заявления за подмяна на български лични документи чрез автоматизираната информационна система за електронни услуги на Министерството на външните работи. Наред с опцията за използване на квалифициран електронен подпис, заявителят ще може да подава заявление в електронен формат и без да използва такъв подпис, като към заявлението приложи копие от валиден документ, чиято подмяна желае.
    Прилагането на въвежданата нова възможност за подаване на заявления за подмяна на българските лични документи изисква по-дълъг период на технологична подготовка, поради което е предвидено изменението да влезе в сила 12 месеца след обнародването му в „Държавен вестник”.
    Намаляват се и сроковете за издаване на български лични документи при подадено в чужбина заявление. От 90 дни за обикновена услуга е предвидено срокът да е 45 дни, а при 60 дни за бърза услуга срокът се предвижда да е 30 дни.
    Законопроектът предвижда промяна в срока на валидност на паспорта – 10 години, но за въвеждането на технологичните условия за изготвянето им е предвидено Министерството на външните работи да осигури техническите и организационни условия за издаването на паспорти със срок на валидност 10 години не по-късно от 1 януари 2021 г. При успешно създаване на необходимите условия, преди посочения срок българските граждани могат да подават заявления за издаване на паспорти със срок на валидност 10 години от по-ранен момент, определен с постановление на Министерския съвет.
    От името на Министерството на вътрешните работи г-н Красимир Ципов заяви подкрепа за законопроекта.
    Със законопроекта не се предвижда въвеждане на европейско законодателство и не се регулират правоотношения, свързани с прилагане правото на Европейския съюз, поради което не се налага и изготвянето на анализ за съответствие с правото на Европейския съюз.

    Въз основа на проведеното гласуване Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред със 17 гласа „за”, без „против” и без „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 902-01-25, внесен от Министерски съвет на 30.05.2019 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪТРЕШНА
    СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД:

    ПЛАМЕН НУНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума