Комисия по земеделието и храните
21/01/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 002-01-6, внесен от Министерския съвет на 20 януари 2020 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 002-01-6, внесен от Министерския съвет на 20 януари 2020 г.
Комисията по земеделието и храните проведе извънредно заседание на 21 януари 2020 г., на което обсъди цитирания законопроект.
В заседанието на комисията взеха участие – от Министерството на земеделието, храните и горите – доц. д-р Янко Иванов – заместник-министър, д-р Петя Петкова – директор на дирекция „Политики по агрохранителната верига” и Диана Филева – и.д. началник на отдел в дирекция „Правни дейности и законодателство на Европейския съюз“. От Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) – проф. д-р Паскал Желязков – изпълнителен директор и Емил Кръстев – началник на отдел в дирекция „Правно-нормативно обслужване“ в агенцията.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от зам.-министър Иванов.
Със законопроекта се предлагат няколко основни групи промени.
Прецизират се текстовете, свързани с официалния контрол, в случаите, когато не са приложени ветеринарномедицински мерки по профилактика, мерки за ликвидиране на възникнали болести и при проследяване на нерегистрирани животновъдни обекти или неидентифицирани животни.
Създава се възможност за възлагане на изпълнението на мерките за ограничаване и ликвидиране на болести на изпълнител, различен от служителите на БАБХ.
Регламентират се допълнителни задължения за собствениците и ползвателите на животновъдни обекти, свързани със спазване на изискванията за идентификация на животните и опазване на здравословното им състояние; спазване на изискванията за хуманно отношение към тях; документиране на движението от и към животновъдните обекти; създаване и изпълнение на програми за самоконтрол на болести; спазване на определени изисквания при населване на животновъдните обекти и прилагане на спешни мерки при констатиране на заразна болест в обектите.
Регламентират се допълнителни задължения и за кметовете и кметските наместници, които ще следва да предприемат мерки за намаляване на риска от възникване и разпространение на заразни болести по животните, а в случаи на възникване на такива, да оказват съдействие при прилагането на мерки за тяхното ограничаване и ликвидиране.
Създава се облекчен, безплатен режим за регистрация на личните стопанства.
Прецизират се текстовете, свързани с организацията на ветеринарномедицинското обслужване на животните, осъществявано от регистрираните ветеринарни лекари. Въвежда се териториален принцип при сключване на договорите за изпълнение на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози, с регистрирани ветеринарни лекари. На регистрирани ветеринарни лекари, сключили договори за профилактика, лечение и диагностика на болестите по животните и за изпълнение на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози със собственици или ползватели на ферми, не се позволява да сключват такива договори със собственици или ползватели на лични стопанства.
Предвижда се честотата на посещенията в обектите да бъде определена в специална процедура.
Прецизират се текстовете, регламентиращи реда за обезщетяване на засегнатите от епизоотични рискове собственици на животни, като са допълнени основанията, които служат за отказ за изплащане на обезщетения и начинът за определяне на цените за обезщетенията.
Допълва се реда за издаване на разрешения за използване на животни в опити за научни цели. Добавено е и ново основание за отнемане на разрешението, в случаите, в които използването на животни в опити не се извършва в съответствие с полученото разрешение.
Изчерпателно са разписани хипотезите за заличаване на регистрация и за обезсилване на издадено удостоверение на транспортните средства за превозване на суровини и храни от животински произход, странични животински продукти и продукти, получени от тях.
Въвежда се задължение на собствениците или ползвателите на мобилни инсталации за обезвреждане на странични животински продукти да уведомяват органите на БАБХ за времето и мястото, на което ще осъществяват дейността си.
Прецизират се процедурите и документацията, свързани с лицензиране на употребата, производството, търговията на едро и дребно с ветеринарномедицинските продукти. Въвеждат се минимални изисквания по отношение производството на активните субстанции, влизащи в техния състав.
Допълнени и прецизирани са някои от административнонаказателните разпоредби на закона.
С преходните и заключителните разпоредби на закона се правят промени в Закона за държавните резерви и военновременните запаси, с които дезинфектантите, средствата за дератизация и дезинсекция, и защитните облекла в случаи на ограничаване и ликвидиране на болести по животните и зоонози, следва да станат част от държавния резерв при кризисни ситуации.
В последвалата дискусия, от парламентарната група на БСП за България отбелязаха, че предвидените изисквания за регистрация на личните стопанства са твърде високи и ще бъдат трудно изпълними. В заключение заявиха, че ще се въздържат да подкрепят законопроекта
След проведената дискусия, Комисията по земеделието и храните с 9 гласа “за”, 0 гласа “против” и 4 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 002-01-6, внесен от Министерския съвет на 20 януари 2020 г.
ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ДИМИТЪР ГЕЧЕВ