Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по земеделието и храните
10/12/2020 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите № 002-01-70, внесен от Министерския съвет на 7 декември 2020 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и храните

    ДОКЛАД
    за
    първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите № 002-01-70, внесен от Министерския съвет на 7 декември 2020 г.

    Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 10 декември 2020 г., на което обсъди цитирания законопроект.
    В заседанието на комисията взеха участие – от Министерството на земеделието, храните и горите – д-р Лозана Василева – заместник-министър и Ивайло Симеонов – директор на дирекция „Обща политика в областта на рибарството“. От Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) – доц. Галин Николов – изпълнителен директор. Присъстваха и представители на Сдружение „Балканка“.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от зам.-министър Василева.
    Със законопроекта е предвидена отмяна на разпоредби, касаещи държавните помощи в областта на рибарството.
    Предвижда се Консултативният съвет по рибарство да замени Научно-техническия съвет по рибарство и аквакултури като консултативен орган към министъра на земеделието, храните и горите. Относимите текстове са актуализирани, регламентирани са структурата, организацията и функциите.
    Кметовете ще следва да представят информация за язовирите - общинска собственост, отдадени под наем или концесия за аквакултури и язовирите, свободни за любителски риболов.
    Отпада възможността за възлагане на управлението на рибните ресурси на риболовни сдружения в комплексните и значими язовири - държавна собственост и в реките и старите речни корита. Въведени са изисквания, свързани с обозначаване и определяне на зона за свободен достъп за водните обекти - държавна собственост, определени само за любителски риболов, стопанисвани от риболовни сдружения и забрана за търговия с риба и други водни организми, уловени в тях. Информация за комплексните и значими язовири, използвани за аквакултури в мрежени клетки със значително производство ще бъде ежегодно публикувана на интернет страницата на ИАРА. Предвидена е забрана за производство на аквакултури в завирени участъци на водноелектрически централи в реките и старите речни корита.
    В списъка на регистрите, поддържани от ИАРА, са включени регистър на тежките нарушения на кораби с присъдени наказателни точки и регистър на издадените удостоверения за свободен капацитет.
    Прецизирани са правните субекти, които имат право да извършват стопански риболов във водите на Черно море и река Дунав. Предлага се специално разрешително за улов на квотиран вид риба и удостоверение за придобито право за усвояване на ресурс от риба да се издават само при наличие на валидно разрешително за стопански риболов. Допълнени са хипотезите, при които ще може да се прекрати действието на издадени разрешителни за стопански риболов, включително със специализиран уред, и на специалните разрешителни. Предвидени са текстове, свързани с маркирането на риболовните уреди. Прецизирани и допълнени са текстовете, свързани с воденето и съдържанието на риболовните дневници, включително за риболовните кораби с дължина до 10 метра. Въведени са забрани за трансбордиране на улов във водите на Черно море без предварително уведомление и разрешение, за разтоварване без предварително уведомление и забрана за стопански риболов с немаркирани риболовни уреди. Регламентиран е редът за записване на информация за случаен улов на морски бозайници.
    Предлага се риболов във водите на Черно море да може да се извършва с риболовни кораби с обща дължина под 10 метра след издаване на разрешително за дребномащабен риболов. Уреждат се редът и условията за издаване на разрешителни и специфичните изисквания за извършване на такъв риболов.
    По отношение на любителския риболов се въвежда изискване за притежание на валиден билет за любителски риболов във водите на Черно море. Разрешава се използването на харпуна при любителски риболов във водите на Черно море. Предвидени са условията, при които лицата под 14-годишна възраст могат да извършват любителски риболов. Разписани са текстове, регламентиращи максимално допустимите количества улов, в зависимост от мястото и продължителността на риболовния излет.
    Прецизират се задълженията на лицата, които развъждат и отглеждат риба и други водни организми.
    Изпълнителният директор на ИАРА ще може със заповед да определя специфични условия и ред за улов на даден вид риба или други водни организми, за които не е определен общ допустим улов или квота. Допълнени са забраните, свързани с опазване на рибните ресурси. Към забранените уреди, средства, принадлежности и приспособления за извършване на риболов са добавени уредите серкме, цапало, рачило и герим, както и използването на инвазивни или неместни видове за живи примамки. Въвеждат се забрани, свързани с използването на мрежените риболовни уреди, изхвърлянето на улов и др. Актуализирани са сроковете на забраните за улов и минималните размери за улов на някои видове риба и други водни организми. Въвеждат се текстове, свързани с монтирането и поддържането на система за автоматично разпознаване и възможността за установяване на административни нарушения чрез системата за наблюдение на риболовните кораби. Прецизират се разпоредбите за бордово оборудване за проследяване.
    Предвидени са разпоредби, свързани с проследяемостта, търговията и превоза на риба и други водни организми и задълженията на центровете за първа продажба.
    Служителите на ИАРА ще следва да са преминали обучение за използване на физическа сила, помощни средства, моторни превозни средства със специален режим на движение и стоп-палки, а риболовните надзиратели – обучение по прилагане на изискванията за любителския риболов.
    Административнонаказателните разпоредби са прецизирани и допълнени.
    По законопроекта е постъпило становище от Сдружение „Балканка” с конкретни предложения.
    В последвалата дискусия от парламентарната група на БСП за България заявиха, че предложението за въвеждане на риболовен билет за риболова във водите на Черно море е необмислен и че липсва механизъм за контрол както върху въведените ограничения за количествата допустим улов, така и върху задължението за отчитане на улова. Изразиха съмнения и относно необходимостта от създаване на отделни правила за дребномащабен риболов. В заключение отбелязаха, че ще се въздържат да подкрепят законопроекта.
    От парламентарната група на Обединени патриоти заявиха, че ще подкрепят законопроекта на първо четене, но ще внесат предложения за прецизиране на част от текстовете между първо и второ гласуване.

    След проведената дискусия, Комисията по земеделието и храните с 13 гласа “за”, 0 гласа “против” и 7 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите № 002-01-70, внесен от Министерския съвет на 7 декември 2020 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    МАРИЯ БЕЛОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума