Комисия по земеделието и храните
03/02/2021
Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесена от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
ЧРЕЗ
Г-ЖА ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
СТАНОВИЩЕ
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесена от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 3 февруари 2021 г., на което обсъди цитираната програма. На заседанието беше обсъдено и кои инициативи от приложенията към Работната програма на Европейската комисия за 2021 г. да предложи за включване в Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2021 г.
На заседанието присъстваха Ерол Фаик – началник отдел в дирекция „Европейска координация и международни отношения” в Министерството на земеделието, храните и горите и инж. Долорес Белоречка - началник отдел в Изпълнителната агенция по горите.
След проведената дискусия, като взе предвид Работната програма на Европейската комисия за 2021 г., Комисията по земеделието и храните с 19 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържали се” се обедини около следното СТАНОВИЩЕ:
1. Подкрепя Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесена от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
2. В кръга на своята компетентност и на основание чл. 118, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлага в Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2021 г. да бъдат включени:
• незаконодателна инициатива „План за действие за развитие на биологичното производство: по пътя към 2030 г.“ по т. 3, б. „а“ от Приложение I: Нови инициативи.
• законодателна инициатива „Свеждане до минимум на риска от обезлесяване и деградация на горите, свързан с продукти, пуснати на пазара на ЕС“ по т. 3, б. „б“ от Приложение I: Нови инициативи.
• незаконодателна инициатива по т. 43 „Дългосрочна визия за селските райони“ от Приложение I: Нови инициативи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
МАРИЯ БЕЛОВА