Комисия по земеделието и храните
1. Обсъждане на разпределението по структури и дейности на бюджета на Министерството на земеделието, храните и горите за 2020 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
П Р О Т О К О Л
№ 75
На 15 декември 2019 г. се проведе изнесено заседание на Комисията по земеделието и храните при следния
ДНЕВЕН РЕД:
Точка единствена: Обсъждане на разпределението по структури и дейности на бюджета на Министерството на земеделието, храните и горите за 2020 г.
Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по земеделието и храните, и на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 18,30 ч. и ръководено от председателя на Комисията госпожа Мария Белова.
* * *
ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Добър ден, уважаеми колеги!
Имаме кворум, можем да открием заседанието.
Дневният ред е следният:
Точка единствена: Обсъждане на разпределението по структури и дейности на бюджета на Министерството на земеделието, храните и горите за 2020 г.
Други предложения има ли относно дневния ред?
Ако няма, моля да гласуваме.
За – 19, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
По точка единствена от дневния ред давам думата на господин Георги Стоянов – главен секретар на Министерството на земеделието, храните и горите, за да представи разпределението на бюджета.
ГЕОРГИ СТОЯНОВ: Благодаря, госпожо Председател.
Уважаеми народни представители, по точката от дневния ред на Вашето внимание представям Доклад от Министерството. На прага сме на новата бюджетна година. Знаете, предстои обнародването на Законопроекта, който Вие приехте. В Доклада се съдържат всички цифри, които рефлектират върху Министерството. Вие може да ги погледнете. Аз с няколко думи ще Ви представя основните моменти.
Представям на Вашето внимание информация за разпределение на бюджета на Министерството за 2020 г. по политики, програми, структури и дейности.
През 2020 г. Министерството ще работи в три области на политики, съставени от комплексен набор от 16 бюджетни програми, съобразени с управленските приоритети на страната и с националните интереси в отрасъла, представени в програмния и ориентиран към резултати бюджет за 2020 г.
Политиката в областта на земеделието и селските райони.
Визията за развитието на политиката: съвременното селско стопанство е изправено пред редица предизвикателства, като нарастваща нестабилност на цените; все по-видими прояви на екстремни метеорологични явления; увеличени изисквания и очаквания на потребителите за консумация на безопасни продукти и храни; задълбочаващи се социални и демографски проблеми. Това налага засилване на аграрната политика в посока на повишаване на ефективността и конкурентоспособността на земеделското производство, целенасочено използване на ресурсите, увеличаване на икономическата активност и нарастване на заетостта в селските райони.
Стратегическите оперативни цели по тази бюджетна политика са съобразени със заложените национални цели и приоритети на политиката в аграрния отрасъл в Националната програма за развитие „България 2020“ и Планът за изпълнението ѝ, Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017 – 2021 г., Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.
Няколко думи за политиките ли да спомена, или малко повече?
ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: По-кратко, така или иначе всички имаме раздадени материали, ще се запознаем. (Реплика от народния представител Александър Сабанов.)
ГЕОРГИ СТОЯНОВ: Господин Сабанов, ще си прочетете Доклада.
Няколко думи за политиката в областта на рибарството и аквакултурите.
Политиката в сектор „Рибарство“ включва дейностите, свързани с риболов с цел търговия, любителски риболов, аквакултури и рибопреработвателна промишленост. Следва да допринася за поддържане и възстановяване на биоразнообразието във водните екосистеми чрез прилагане на екосистемен подход към управление на рибарството и аквакултурите; осигуряване на условия за устойчива експлоатация на морските биологични ресурси, основаваща се на подхода на предпазливост; създаване на достъпна храна за населението, популяризираща здравословен модел на хранене; прилагане на европейските стандарти по отношение на производството, преработката и маркетинг на риба и стопански риболов и аквакултури; превръщане на сектор „Рибарство“ в модерен и конкурентоспособен сектор с помощта на прилагането на иновационни дейности, подпомогнати от научни разработки; превръщане в гъвкав саморегулиращ се икономически сектор в резултат на изградено партньорство и съвместни дейности между частните предприятия и организации и съответните национални институции и европейски структури; превръщане на сектор „Рибарство“ в икономически стабилен сектор посредством повишаване на асортимента, качеството и количеството на произведената продукция от риба, носеща значителни приходи на лицата, ангажирани с риболов по аквакултурите; по-добро интегриране с другите сектори на икономиката.
Стратегическите оперативни цели по тази бюджетна политика са съобразени със заложените национални цели и приоритети на политиката в аграрния отрасъл в Националната програма за развитие „България 2020“ и Планът за изпълнението ѝ, Програмата за управление на правителството и Програмата за морско дело и рибарство.
ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Благодаря Ви, господин Стоянов.
Колеги, имате ли въпроси към господин Стоянов?
Господин Сабанов, въпрос? (Реплика от народния представител Александър Сабанов.)
Станаха ясни приоритетите на Министерството за следващата година.
Колеги, поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието.
(Закрито в 18,36 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Мария Белова