Комисия по труда, социалната и демографската политика
03/04/2019
Д О К Л А Д
Относно: Отчет за дейността на Икономическия и социален съвет за 2018г., № 956-32-3, внесен от Икономическия и социален съвет на 26.03.2019 г.
Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 03.04.2019 г., разгледа и обсъди Отчета за дейността на Икономическия и социален съвет за 2018 г., № 956-32-3.
На заседанието присъстваха проф. д-р Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет.
Отчетът за дейността на Икономическия и социален съвет за 2018 г. бе представен от проф. д-р Лалко Дулевски.
Настоящият отчет представя основните дейности на Икономическия и социален съвет /ИСС/ през периода 01.01.2018 -31.12.2018 г. в съответствие с регламентираните в Закона за ИСС функции и Плана за дейността за 2018 г.
През 2018 г. ИСС е разработил и приел пет становища и три резолюции по актуални икономически и социални проблеми на страната. През отчетната година ИСС организира и взема участие в редица дискусии и консултации, както на национално, така и на международно равнище.
I. По раздел „Приети актове на икономическия и социален съвет през 2018г.
1. Първият приет за 2018 г. акт на ИСС е становище на тема „Бъдещето на труда :предизвикателствата на Четвъртата индустриална революция”, разработен по собствена инициатива. Становището надхвърля националните дори европейските рамки и анализира и поставя въпроси, свързани с бързите промени в света, продиктувани от бурното развитие на цифровите технологии, които засягат
2. В становището „Европейски стълб на социалните права и ролята на организираното гражданско общество“ ИСС разглежда същността на инициативата на ЕК за Европейски стълб на социалните права /ЕССП/, който съдържа 20 принципа/права, разпределени в три големи групи, а именно: равни възможности и достъп до пазара на труда, справедливи условия на труд, социална закрила и приобщаване. Целта на ЕССП, създаден като междуинституционална прокламация от Европейския парламент, Съвета и Комисията /ноември2017 г./, е да даде нов тласък на процеса на сближаване между държавите членки в посока на по-добри социално-икономически условия.
3. След проведена консултация с представители на заинтересованите ведомства и неправителствени организации, експерти и представители на научните среди ИСС приема становище на тема „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване /ОЕПЛПО – СОМ/2017/ 343 final, разработено по собствена инициатива. С този акт ИСС се включи в стартиралия през 2018 г. европейски консултативен процес по проекта на Регламент.
В документа се представя същността на предложения регламент и характеристиките на новия паневропейски пенсионен продукт, както и проблемите, които могат да възникнат при неговата дистрибуция и преносимост в отделните държави членки.
4. ИСС е приело становище на тема „Планинските и полупланинските райони в България – проблеми и възможности за развитие“, в което са отразени предложенията на представителите на общините, направени в рамките на консултацията по проекта на документа. С това разработено по собствена инициатива становище ИСС насочи общественото внимание върху проблемите на планинските и полупланинските райони в България, отчитайки техния потенциал за икономическото развитие на страната и възможностите, които се създават в процеса на формиране на политиките и програмите за следващия програмен период.
5. Чрез приетото по собствена инициатива становище на тема „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейски орган на труда“ – ( СОМ/2018/ 131 final – 2018�064 (COD) ИСС подкрепя инициативата на ЕК за създаване на тази нова структура – Европейски орган на труда (ЕОТ). Целта на ЕОТ е да координира , информира и решава възникнали проблеми, свързани с трудовата мобилност и възникващите проблеми, новите правила, взаимодействието между националните системи за заетост и достъпът до информация пораждат необходимостта от създаване на ЕОТ.
В заключение ИСС подчертава, че Предложението за Регламент за създаване на ЕОТ ще укрепи справедливостта и доверието в Единния пазар, а за България ще допринесе за укрепване на капацитета на публичните институции, отговарящи за трудовата мобилност.
По инициативата на ЕК за създаване на ЕОТ се проведе конференция „Европейският дневен ред по въпросите на труда“, в която взеха участие представители на ИСС. Те представиха основни моменти и идеи от разработеното становище по темата. ИСС отбелязва подкрепата от страна на Министерство на финансите за предложенията на ИСС, в т.ч. и за базиране на седалището на ЕОТ в България.
6. ИСС прие резолюция на тема „Икономическите измерения за по-силна Европа“ в контекста на дебатите относно бъдещето на ЕС и предстоящата среща на върха в Сибиу през май 2019 г. С приетия акт ИСС настоява ЕС да запази единството си и да се развива като силен и конкурентен съюз и като справедлива и солидарна общност.
7. Резолюция „Социални измерения за по-солидарна Европа” визира бъдещето развитие на ЕС като единен съюз, основан на универсалните ценности за достойнство, свобода, равенство и солидарност. Целта на този акт на ИСС е да насочи вниманието както на европейските, така и на националните институции към по-нататъшното развитие на ЕС на основата на социална справедливост и гаранции за социалните права на всички европейски граждани. ИСС разглежда социалните измерения за бъдеща по-солидарна Европа на основата на принципите на Европейския стълб на социалните права и на ценностите на Европейския социален модел, които според ИСС са основната концепция за развитието на социалните политики в държавите членки.
8. ИСС прие резолюция относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламенти (ЕС) №59662014 и (ЕС) №2017/1129 във връзка с насърчаването и използването на пазарите за растеж на МСП“ – СОМ (2018) 331 final – 2018/0165 (COD). Чрез този акт ИСС фокусира общественото внимание върху проблемите и развитието на българския капиталов пазар, който като източник на финансиране все още не е достатъчно популярен и разпознаваем в България.
II. По раздел „Консултации и дискусии“
През 2018 г. ИСС се включи активно в международни срещи, конференции и събития, свързани с приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС, и представи свои позиции от приети актове. ИСС продължи да организира консултации и дискусии по основни икономически и социални теми.
III. По раздел „Сътрудничество с Европейския икономически и социален комитет, националните ИСС на държавите-членки на ЕС, и други сродни организации“
През 2018 г. продължава ползотворното сътрудничество с ЕИСК, националните ИСС на държавите – членки на ЕС и други сродни международни организации. България в лицето на българския ИСС бе избрана за един от петте национални партньори на Обсерваторията на пазара на труда към ЕИСК за провеждане на изследване за интеграцията на дългосрочно безработните на пазара на труда и свързаните с това добри практики.
В тази връзка ИСС бе съорганизатор на проучвателни консултации в София с организации на гражданското общество, научни и академични страни, изпълнителната и местната власт и други заинтересувани страни по изследваните проблеми.
ИСС участва в организиран от ЕИСК публичен дебат на тема „Пътна карта за завършване на Икономическия и паричен съюз – ключови стъпки за адресиране на бъдещите предизвикателства“. В съответствие с първия приоритет на Българското председателство на Съвета на ЕС – икономически растеж и социална кохезия, ИСС бе съорганизатор с група три – „Други интереси“, на ЕИСК на конференция в София, свързана с подкрепата на уязвимите региони и граждани и с насърчаването на устойчивия растеж и сближаването. ЕИСК и ИСС бяха съорганизатори на поредното юбилейно издание на Европейския ден на потребителите в София. Столицата бе и домакин на международна конференция, организирана от група първа – „Работодатели“, на ЕИСК. В рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС се проведе международна конференция на високо равнище относно икономическата и социална кохезия в Западните Балкани. България бе домакин на тристранен международен семинар в рамките на Европейската година на туризма между ЕС и Китай 2018 г., събитието се проведе във Варна. Представители на ИСС участваха в редовната Годишна среща на президентите и главните секретари на икономическите и социални съвети на държавите – членки ЕС и на ЕИСК.
През 2018 г. по време на Българското председателство в София се проведе извънредно заседание на група „две“ – „Работници“, на ЕИСК на тема „Трудова Европа – нужно е по-голямо социално и икономическо сближаване“.
В рамките на дебатите за бъдещето на Европа представители на ИСС участваха в конференция на тема „Възвръщане доверието и вярата на гражданите в ЕС“
През 2018 г. ИСС взе участие в ежегодната Генерална асамблея на Международната асоциация на икономическите и социални съвети и сродни институции, в която участваха 130 представители от 37 държави.
Представители на ИСС участваха в организирана от ЕИСК извънредна среща на група „три“ на тема „Може икономическият прогрес и социалната стабилност да излекуват евроскептицизма?“
Българският ИСС взе участие в 12-ия Годишен медиен семинар на ЕИСК, обект на дискусия бе темата за „Затвърждаване ценностите на Европа“.
ИСС участва в организирана от Обсерваторията по пазара на труда към ЕИСК конференция на тема „Публичните услуги по заетостта и изпълнението на Европейския стълб на социалните права: каква е тяхната нова роля в активните политики на пазара на труда“.
По повод 15-годишнината от основаването на българския ИСС и 60-годишнината от създаването на ЕИСК двете институции съвместно организираха в София публична дискусия на тема „Каква Европа искаме“.
Представители на българския ИСС взеха участие в Годишната среща на върха на икономическите и социални съвети и сродни институции от Евросредиземноморският регион (Евромед), организирана съвместно от ЕИСК и Европейската фондация за обучение и съфинансирана от ЕК.
IV. По раздел „Някои реализирани предложения на ИСС.
ИСС констатира, че редица предложения и препоръки от приети актове са намерили отражение в стратегии, нормативни актове, програми, планове, политики и мерки за икономическото и социалното развитие на България в сферите на образованието, труда и социалната политика. Част от препоръките на ИСС са намерили място и в европейски документи.
След завършване на представянето на отчета, Комисията по труда, социалната и демографската политика се обедини около мнението, че Отчетът за дейността на Икономическия и социален съвет отразява подробно неговата работа в изпълнение на основните му функции, регламентирани в Закона за Икономическия и социален съвет.
Отчетът за дейността на Икономическия и социален съвет за 2018 г. беше подкрепен с консенсус от Комисията по труда, социалната и демографска политика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:
Д-Р ХАСАН АДЕМОВ