Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
18/10/2017

    СТАНОВИЩЕ

    относно: Проект на Програма на Република България за Председателството на Съвета на ЕС (1 януари – 30 юни 2018 г.)
    Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 17.10.2017 г., разгледа писмото на Председателя на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, с което се предлага на постоянните комисии в Народното събрание да изразят вижданията и предложенията си по проекта на Национална програма на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

    В хода на обсъждането председателят на Комисията по труда и социалната и демографската политика д-р Хасан Адемов припомни, че Комисията на свое редовно заседание, състояло се на 26.07.2017 г., е провела изслушване на министъра на труда и социалната политика, г-н Бисер Петков, относно проект на програма на българското председателство на Съвета на Европейския. По време на това заседание Министърът на труда и социалната политика, г-н Бисер Петков, е информирал народните представители, че в рамките на националния процес за подготовка на Българското представителството в областта на заетостта, трудовата мобилност и социалната политика са определени четири приоритетни теми:
    І. Бъдещето на труда
    ІІ. Възможности за подкрепа от Европейския социален фонд след програмен период 2014-2020 г.
    ІІІ. Политики за ранно детско развитие
    ІV. Хората с увреждания – пълноправни членове на обществото.
    По отношение на първия приоритет, Бъдещето на труда, е подчертано, че той ще бъде изведен като основен приоритет. Визията този приоритет е със следните акценти:
    - Идентифициране на точните умения за новите работни места;
    - По-добро планиране и обвързване на политиките в областта на образованието, обучението и заетостта;
    - Акцент върху младежката заетост, уменията и компетенциите, необходими за труда на бъдещето.

    Идентифицирани са четири направления, по които да се търси развитие по време на Председателството в рамките на дебата по приоритетната тема Бъдещето на труда:
    - индустриални отношения;
    - нови умения за работа и предприемачество в контекста на Стратегия „Европа 2020“;
    - трудова мобилност;
    - равни възможности и недопускане на дискриминация (джендър мейнстрийминг подход в различни области)

    По втория приоритет, Възможности за подкрепа от Европейския социален фонд след програмен период 2014-2020 г., ще продължи подкрепата, имаща за цел:
    - подобряване възможностите за заетост;
    - засилване на социалното приобщаване;
    - борба срещу бедността;
    - насърчаване на образованието, уменията и ученето през целия живот;
    - повишаване на растежа и гарантиране на устойчиви работни места;
    - засилване на икономическата, социалната и териториалната кохезия.

    По третия приоритет, Политики за ранно детско развитие, е подчертано, че той ще се дебатира в съответствие с приоритетите за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване чрез подкрепа за децата и семействата, включително интегрирани услуги за ранно детско развитие. Ще се работи върху Концепцията за ранно детско развитие. Тя е сравнително нова и има огромен потенциал да се развие като важен инструмент за подкрепа на децата и семействата. С нея ще се популяризира и утвърди интегрирана политика за ранното детско развитие, гарантираща благосъстоянието на децата още от ранна възраст.

    По четвъртия приоритет, Хората с увреждания – пълноправни членове на обществото, ще бъдат зададени следните акценти:
    - развитие на възможностите за пълното ползване на всички права и свободи от страна на хората с увреждания, без дискриминация;
    - равни възможности;
    - достъпност;

    По време на нашето председателство ще продължи разглеждането на досиета в областта на антидискриминацията и равните права.

    Освен тях, ще бъдат разглеждани няколко групи досиета, които са важни и политически чувствителни. Министър Петков изведе три от тях, които в най-голяма степен са политически чувствителни. Това е Директивата за командироването на работниците в рамките на предоставени услуги, по която има ясно очертано противопоставяне между новите държави членки и старите държави членки. Има определени позиции вътре в страната, които са свързани с неприемане на промените в тази Директива. В същото време е налице силно настояване от държави като Германия, Франция за приемане на Директивата.

    Другото сериозно досие е свързано с промените в Регламент 883 за координация на системите за социална сигурност. Също трудно досие, с различни позиции. В момента Естонското председателство работи по хармонизирането в областта на семейните помощи. За Българското председателство ще останат паричните обезщетения за безработица.

    Третото основно досие е Европейски акт за достъпност.

    По мнението на министър Бисер Петков това са най-проблемните и най-трудните досиета, които ще се обсъждат по време на нашето председателство.

    Отделно внимание ще се обърне на Европейския стълб за социалните права (ЕССП). Той е бил тема на обсъждане на последното формално заседание на комитета ЕПСКО в Люксембург през месец юни тази година. България е изразила принципна подкрепа за инициативата. Тя съвпада с общото разбиране на Съвета и държавите членки, че Европейския стълб за социалните права е важна стъпка от развитието на социалното измерение в Европейския съюз. Това, което към момента се договаря, е обсъждането и приемането на прокламацията, която да бъде постигната в съгласие от Естонското председателство по време на заседанието на ЕПСКО през месец октомври. По време на срещата на Върха в Гьотеборг през ноември, ще бъде оповестена тази прокламация, което ще бъде политически акт на присъединяване на държавите членки към Европейския стълб за социални права.

    След като беше припомнена презентацията на министър Бисер Петков от месец юли тази година, народните представители от Комисията по труда, социалната и демографската политика, се обединиха около следното становище:

    Подкрепят четирите основни приоритетни теми в сферата на социалната политика и заетостта, предложени от българското правителство.

    Намират, че основният приоритет, „Бъдещето на труда“ трябва да бъде обвързан по подходящ начин с общоевропейския приоритет „Предприемачеството и създаване на работни места“. Те са убедени, че и трите председателства трябва да работят за преодоляване на предизвикателствата в областта на уменията и недостига на умения. В постоянно променящи се пазар на труда, акцентът трябва да се постави върху пригодността за заетост, мобилността, устойчивия растеж и лоялната конкуренция. Макар че статистическите данни се подобряват, равнищата на безработица все още са твърде високи, по-специално за младите хора и трайно безработните лица, а социалното неравенство нараства.

    Народните представители предлагат Българското председателство да предприеме подходящи действия във връзка с младежката безработица. Трябва да се изработят мерки, чрез които младите хора да са подготвени за активно участие на пазара на труда. Мерките трябва да им предлагат най-доброто образование и обучение и да гарантират продуктивна и качествена заетост за младите европейските граждани, чрез пълноценно използване на възможностите на единния пазар.

    Народните представители предлагат по време на Българското председателство темата за Брекзит да се включи, като се обсъжда в два аспекта. Първият е социалният и свободното движение и вторият аспект е финансовият. Той пряко касае България по отношение на вноските и преразпределение на фондовете.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:

    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума