Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
18/12/2019
    П Р О Т О К О Л
    № 25

    от проведено редовно заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика на 18 декември 2019 г.
    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Законопроект за отмяна на Закона за социалните услуги, № 954-01-76, внесен от Десислав Славов Чуколов и група народни представители на 6 ноември 2019 г.
    2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за социалните услуги, № 954-01-81, внесен от Ангел Илиев Исаев на 21 ноември 2019 г.
    3. Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги, № 954-01-84, внесен от Искрен Василев Веселинов на 4 декември 2019 г.
    4. Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги, № 954-01-87, внесен от Елена Стефанова Пешева и Боряна Любенова Георгиева на 13 декември 2019 г.

    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по труда, социалната и демографската политика, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,20 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Хасан Адемов.

    * * * * *

    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Уважаеми дами и господа народни представители! Добър ден на всички! Имаме необходимия кворум. Откривам редовното заседание на Комисията по Комисията по труда, социалната и демографската политика.
    Предлагам дневният ред на днешното заседание да бъде следният:
    1. Законопроект за отмяна на Закона за социалните услуги, № 954-01-76, внесен от Десислав Славов Чуколов и група народни представители на 06.11.2019 г.
    2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за социалните услуги, № 954-01-81, внесен от Ангел Илиев Исаев на 21.11.2019 г.
    3. Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги, № 954-01-84, внесен от Искрен Василев Веселинов на 04.12.2019 г.
    4. Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги, № 954-01-87, внесен от Елена Стефанова Пешева и Боряна Любенова Георгиева на 13.12.2019 г.
    Който е за, моля да гласува.
    За – 16, против и въздържали се – няма.
    Приема се.
    Предлагам вносителите на законопроекти да ги представят по реда на тяхното внасяне и да може да бъде като дискусия. Ще започнем с тези, които са представили становища, а след това ще са народните представители и всеки, който желае да се изкаже, само че при регламент не повече от две минути, за да може да чуем повече мнения.
    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ОТМЯНА НА ЗАКОНА ЗА СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ, № 954-01-76, ВНЕСЕН ОТ ДЕСИСЛАВ СЛАВОВ ЧУКОЛОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 06.11.2019 Г.
    Давам думата на господин Чуколов.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми народни представители, уважаеми гости, уважаема госпожо Министър! От Атака внесохме Проектозакон, с който искаме да отменим Закона за социалните услуги, приет през месец март 2019 г., и трябваше да бъдат отговор на натрупаното социално напрежение по повод на протестите на майки с деца. Използвайки този правилен протест, който беше обруган от представители от НФСФ – доста съществена подробност е това, той подтикна към такива постановки в този закон, които са неприемливи за нас.
    Какво имам предвид? Изхождайки от преамбюла на Конституцията, по която функционира нашата държава, в него е записано, че България е социална държава, а в чл. 51, алинея първа на Конституцията е записано, че има социално подпомагане. Когато се зачетохме внимателно в този закон, какво всъщност открихме? Ние си даваме сметка, че с тоя закон държавата се дистанцира от социалната сфера и се вкарват термини, които са абсолютно неприемливи за нас – публично частно партньорство, частна инициатива в социалния сектор. Всъщност този закон превръща социалната сфера в България в поредната частна сфера, където върлува частния интерес, като имаме частни университети, частни болници, частни училища и сега ще имаме частни социални услуги. Самият термин „социална услуга“ би трябвало да е социална грижа и социално подпомагане, както е записано в Конституцията, а сега вече ще имаме социални услуги. За тези услуги държавата дава милиони на частни фирми, които да обслужват социално българските граждани. Естествено е, че частната фирма ще иска да има печалба, а каква ще е тая печалба, какъв ще е маргинът на тази печалба – не е гарантирано, а за нас от Атака това е недопустимо. Оценката за въздействие на Закона е писана в частна лаборатория към Нов български университет, което отново показва, че частната инициатива е силно застъпена. Ние подкрепяме да има структури, които действат на частни начала, ако са частно финансирани, а не финансирани от държавата. Също така се чува и митингът, който тече цял ден пред Народното събрание.
    На вниманието ни са предоставени 29 точки в този закон – членове и алинеи, които са неприемливи. Защо предлагаме смяната на този закон? Ние смятаме, че законът не може да бъде поправен и така е написан, че просто трябва да бъде отменен и направен наново. Прегледах всички становища, които са получени, и има две становища от „Системата ни убива“ и „Общност мостове“, а също и множество становища на институти и фондации, които и сега осъществяват социални услуги на частни начала, но не са подпомагани от държавата. Силно впечатление ми направи сдружение „Аутизъм“, като в заключението на становище се казва: „сериозно сме обезпокоени и са посочени мотиви“. От следващото сдружение пак казват: „сериозно сме обезпокоени от Законопроекта“. Тези становища са против нашия законопроект за отмяна и са писани копи-пейст. Те са в тези папки, моля, прегледайте ги.
    За нас има значение становището на Светия Синод на Българската православна църква, който констатира, че новите семейни политики, в основата на които е разбирането за детето като субект на самостоятелни юридически права и за родителството като социална роля, вече са придобили законов израз и имат противоконституционен характер. Българската православна църква е била, е и ще бъде пазителка на вечните светини на нашия народ и вяра, сред които основно място заема християнското семейство. Като духовни архиепископи на българския народ, то призоваваме Народното събрание да предприеме действия за отмяната на Закона или за основното му преработване – след широка обществена дискусия, с цел създаване на ясна нормативна уредба за социалното подпомагане, съответстващи на духа на Конституцията и на националните български традиции. Становището на православната църква има значение за нас.
    Искам ясно да кажа, че ние предлагаме отлагането на този закон, а не отмяната му. Чух, че колеги са направили изявления пред медиите, като казват, че искат отлагането с половин година или с една година действието на този закон, то нека да използваме това време и да убедим българското общество колко е хубав този закон. Това е неправилно за нас и пак казвам, че Законът трябва да бъде отменен и да бъде написан отново.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Чуколов.
    Колеги, от името на Комисията трябва да се извиня на колеги с инвалидни колички, които нямат достъп до тази зала. Ако имахме заседание в другата сграда, там нямаше как да се съберем толкова хора и затова трябва да се извиним на един или двама колеги, които са с инвалидни колички, и нямат възможност да присъстват на заседанието ни. Съжалявам безкрайно, че не успяхме да осигурим достъпа им, но такава е ситуацията в момента.
    Заповядайте, господин Веселинов, да представите Вашия законопроект.
    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо министър, уважаеми колеги, уважаеми присъстващи! Предложението на „Обединени патриоти“ е да направим отлагане на срока с шест месеца, в който ще влезе този законопроект, защото от него действително има нужда. В Закона действително има двусмислени текстове, чието значение трябва да бъде уточнено така, за да не създава възможност за тълкуване против изконните семейни ценности, за които смятам, че всички изповядват и които са регистрирани в Конституцията.
    Според нас има необходимост от прецизиране на текстовете за участието на неправителствените организации в работата по предоставяне на социални услуги, както и изчистване на самия термин за социални услуги, така че да не става дума за някакъв тип търговско предлагане на услуги, а за дейности по социално подпомагане. Мисля, че всички сме длъжници на обществото и на хората, които вече няколко месеца протестират. Споделяйки техните мотиви и тревоги, ние предлагаме в тези шест месеца да се проведе необходимият дебат и да се внесат така желаните промени в Закона – да гарантира високия стандарт на социалните услуги, каквато е основната му цел, да не създава заплахи за семейните ценности и съответно за децата и за начина, по който биват отглеждани. Отлагането, което предлагаме е за шест месеца, и то е необходимо не просто за отлагане и убеждаване на обществото, а като заявка за посоката на Законопроекта.
    Този законопроект и Закона за закрила на детето трябва по-смислено да се заявят онези принципи, които Конституцията прогласява, че семейството е основна клетка на обществото. Без да драматизираме излишно и да мислим, че има някакъв престъпен заговор срещу българските деца, смятаме, че е необходимо да се подкрепи отлагането му, да се премине през един етап на диалог и конструктивна работа, тоест да има промяна в Закона, която да отговаря на всички хората с увреждания, за да получат социалната закрила от тези организации и формации, които така ценностно подхождат към въпроса.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря ви, господин Веселинов.
    Следващият проект е от народните представители от ВОЛЯ Елена Пешева и на Боряна Георгиева.
    Заповядайте.
    ЕЛЕНА ПЕШЕВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаема госпожо министър, нашият законопроект също е за отлагане като периодът на отлагане е за една година. Мотивите ни са следните: на всички е ясно, че в обществото има отпор срещу този закон и от ВОЛЯ смятаме, че има много текстове, които могат да бъдат тълкувани по различен начин, а отделно се дават много големи правомощия на неправителствените организации. Смятаме, че трябва да има достатъчно време, през което да има широко обществено обсъждане, за да бъдат удовлетворени всички страни. В крайна сметка Законът е направен за това, за да работи за хората, а не да бъде в техен ущърб. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ Благодаря ви.
    Уважаема Госпожо министър, Вие имате становище, което е на вниманието на народните представители и на гостите, като официално е в сайта на Комисията. Дискусията е по всички внесени законопроекти.
    Уважаема Госпожо министър, заповядайте.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми представители на граждански организации и граждански обединения, родители, Ваше високопреосвещенство! Аз ще коментирам всичките законопроекти и основните пунктове, които са обект на дискусия както сред нас, така и сред обществото, и ще се опитам да дам отговор на въпросите, които се поставят.
    Първо, бих искала ясно да изясним, че Законът за социалните услуги не е закон за децата, за родителите и за семейните отношения. Законите, които регулират тези отношения, са: Семейният кодекс, Законът за лицата и семейството, Законът за закрила на детето, Законът за семейните помощи за деца. Законът за социалните услуги се отнася до хората, които имат нужда от подкрепа в определен момент, а това са хора с увреждания, възрастни, бездомни хора, семейства, които имат нужда от подкрепа от държавата, деца с увреждания, деца, за които няма кой да се грижи, хора, изпаднали в бедствена или кризисна ситуация.
    Социалните услуги съществуват в България през последните 15 години и в момента в България има 1356 социални услуги като за 2020 година размерът на средствата, които се отделят от държавния бюджет, е 294 милиона лева. Социалните услуги в България се изпълняват основно от общини, а Министерството на труда и социалната политика не финансира неправителствени организации, не сключва договор с нито една неправителствена организация за предоставяне на социални услуги. Навсякъде, където четете словосъчетанието „доставчик на социална услуга“ на първо място трябва да се разбира община и след това трябва да се чете възможността за неправителствена организация.
    Неправителствени организации понастоящем предоставят социални услуги в едва 15% от случаите, като това са основно случаи, в които общините нямат собствен административен капацитет да направят тези социални услуги. Има общини, в които общият брой на администрацията е под 10 души, и сами разбирате че това не е възможност на самата общината да предоставя социалните услуги в рамките на този числен състав в момента. В страната има 49 общини, в които не се предоставят никакви социални услуги именно поради ниския капацитет на общините, а поради невъзможност да се извърши това гражданите на 49 общини и в момента не могат да получат същата тази подкрепа, за която казвате, че Конституцията трябва я да гарантира.
    Бих искала да подчертая, че ограничаването и лишаването от родителски права както в миналото така и досега са уредени единствено и само в Семейния кодекс и по никакъв начин нищо в тази област не се променя със Закона за социалните услуги. Основните положения, които са регламентирани в тези закони, остават напълно непроменени и след приемането на Закона за социалните услуги. Единственото, което се променя със Закона за социалните услуги, е дефиницията на дете в риск, като от тази дефиниция отпада единствено и само „дете с увреждане“, защото вярвам, че всички ние, които говорим за ценности, всички ние споделяме разбирането, че едно дете с увреждане не може да бъде априори определено като дете в риск.
    По отношение на това, което споменахте за частните доставчици и с приемането на Закона за социалните услуги, кръгът на частните доставчици остава непроменен, като се запазва тяхното право, което е уредено още преди 17 години във връзка с присъединяването на България към Европейския съюз от 2007 г. Регламентирано е, че физически и юридически лица от държави членки на Европейския съюз или от държави от Европейското икономическо пространство, регистрирани съгласно националното си законодателство, могат да предоставят социални услуги. Лишаването на конкретен вид юридическо лице от определено право, противоречи на основното ни конституционно задължение – чрез законите държавата да гарантира на всички юридически лица независимо от формата на тяхната собственост да имат равни условия за стопанска дейност.
    Искам ясно да подчертая, че в Закона за социалните услуги ние въвеждаме лицензиране за доставчиците, които са от Европейския съюз и от Европейското икономическо пространство, а случаите при еднократно или временно ползване и предоставяне на техни услуги на нашата страна, са изключение. Примерно, френски турист с увреждане идва на гости в нашата страна със своя личен асистент, а ние няма как да спрем личния асистент на границата само защото френската служба, която осигурява асистентка грижа, няма лиценз в България. Много конкретни примери биха могли да се дадат, но по отношение на услугите, свързани с деца, категорично не могат да бъдат дадени, защото те не биха влезли в обхвата на това изключение. Европейските доставчици на услуги също биха се лицензирали, като и в момента Държавната агенция за закрила на детето дава лицензи на международни доставчици на социални услуги.
    По отношение на финансирането на неправителствените организации ще подчертая, че те сключват договори с общините и не получават средства от страна на Министерството на труда и социалната политика. Голяма част от критиките, които четем в публичното пространство или във вашите становища, са свързани с други закони каквито са Законът за социалното подпомагане, Законът за закрила на детето, Семейният кодекс и други нормативни актове.
    Смисълът на този закон е да се сложи ред, регулация, да има стандарти, да има агенция за качеството на социалните услуги, тоест да има по-добър контрол, да има стандарт за предоставянето на социалните услуги и стандарт за кариерното развитие на социалните работници, защото социалните услуги се правят от хора и за хора, а те имат нужда да имат добро развитие. Вие говорите за пазар за приходи, за печалби, а това категорично няма как да се случи, защото в Закона е сложен текст, който постановява разработването на Национална карта на социалните услуги. Това означава, че чрез картата ще се регулират нуждите, търсенето и потреблението, а няма да се създават безконтролно социални услуги, за които няма нужното потребление.
    В Закона за социалните услуги има текст, който забранява на общините и частните доставчици да получават приходи от предоставянето на социални услуги, финансирани от държавния бюджет. Могат да се съставят такси само за онези услуги, които не се финансират от държавния бюджет, а това, което се предоставя от държавата, трябва да се изпълнява, така че да няма печалба, а да отговаря единствено и само на нуждите на потреблението. Това нещо е ясно разписано, тоест не могат да карат потребителите да плащат тези услуги, нито да формират печалба, тъй като Законът изрично забранява държавни средства да се използват от общини или доставчици на услуги извън целите, за които те се предоставят. Още веднъж повтарям: тези текстове са ограничителни, за да може да се формира печалба, a не може да се формира печалба от пари, които държавата предоставя за социални услуги.
    Становището на Министерството на труда и социалната политика е, че подкрепяме отлагането и влизането в сила на Закона за социалните услуги и подкрепяме предложението, което се прави от „Обединени патриоти“ за отлагането му със шест месеца. Считаме, че това време е достатъчно, за да направим широки обществени обсъждания, дискусии по темите и въпросите, които притесняват хората по отношение на Закона за социалните услуги, и ние бихме подкрепили една по-широка дискусия за това какви трябва да бъдат семейните политики в България, защото е очевидно, че всички въпроси, които вълнуват гражданите на нашата държава, не се изчерпват само с този закон. Тоест ще подкрепим една дискусия, в която Министерството не може да бъде водещо, но може да бъде активен участник и да се включи, и всички заедно да вземем решение какви са политиките, които искаме да провеждаме в нашата страна по отношение на семействата.
    И досега, и в бъдеще Министерството на труда и социалната политика няма да провежда политики, свързани с абсолютизиране правата на детето, спрямо правата на семейството и не възнамерява да провежда такива политики. Всеки човек, който е роден – от 0 до колкото години му е дал господ, има право на здраве, има право на образование, има право на добър живот, като правата на децата се осъществяват от техните семейства, а ние подкрепяме семейства. Благодаря Ви за вниманието.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря ви, госпожо Министър.
    Ще отрия дискусията за народните представители, а след тях ще имат възможност абсолютно всички, които желаят, да се изкажат. Въпросът е да има повече мнения, разнообразни мнения и повече становища, за да може да се вземе аргументирано решение.
    Заповядайте, господин Чуколов.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Благодаря, господин Председател.
    Госпожо министър, кога станахте министър, кога започнахте да манипулирате? Ще дам конкретни факти. Казвате, че социалното министерство няма нищо общо с НПО, а публично e известно, че Вие спонсорите проекти с НПО-та. Това, че искате отлагане на този социален закон ни показва, че ВМРО се е подложил в услуга на ГЕРБ в момента и така е направен, че законът да влезе в сила, само че след половин година. Простете, господин Председател, но както манипулирате за НПО-та, така манипулирате и за целия закон. Това е мнението на „Атака“ по този въпрос.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ Благодаря Ви, господин Чуколов.
    Заповядайте, госпожо Ангелова, за изказване.
    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаема госпожо Министър, уважаеми гости, колеги народни представители! От парламентарната група на ГЕРБ ще подкрепим Законопроекта на Искрен Веселинов и колегите от „Обединени патриоти“, който е за отлагане на Закона за социалните услуги за 6 месеца.
    Подкрепям министър Сачева, защото тя беше ясна и категорична в своето изказване, че Законът за социалните услуги по никакъв начин не засяга семейните отношения, а въпросите за децата, за родителството, а това е отредено в другите закони, които ги изброи.
    Ние сме притеснени, че хората имат страхове, защото от няколко месеца има целенасочена атака в социалните мрежи, като отначало започна срещу Стратегията за детето 2019 – 2030 г., а след като се разбра, че няма такава стратегия, се прехвърли върху Закона за закрила на детето и върху закона за социалните услуги. Това неразбиране идва, защото голяма част от критиките в социалните мрежи са в резултат на неправилна интерпретация и на извадки от контекста на определени текстове в закона, използва се незнанието на голяма част от българските граждани и беше заявено, че този Закон за социалните услуги нарушава Конституцията, както правата на децата и на родителите. Ние сме притеснени за общественото мнение, а искаме да намерим баланс между всички хора и те да бъдат спокойни, затова от парламентарната група ще направим предложение за отлагане с шест месеца на Закона за социалните услуги, но същевременно считаме, че този закон изключително важен.
    Преди да се разгледа на заседание на Социалната комисия или в пленарната зала, то този закон се изработваше в продължение на две години и в него участваха редица неправителствени организации, които имат опит в прилагането на социалните услуги, защото не са възникнали сега, а работят в областта на социалните услуги от 15 години. В тази работна група от участваха държавни експерти представители на националното сдружение на общините и от академичните среди, и по този закон се работеше в продължение на близо две години, беше желан, чакан и от протестиращите майки, които също се включиха.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви.
    Колеги, ще Ви дам думата. Искам само да има дисциплина, да има тишина в залата. Очевидно е, че не само в залата, а и в обществото има поляризирани позиции по всички тези въпроси и затова трябва да се опитаме в тази зала да помогнем, първо, на народните представители да вземат мотивирано, аргументирано решение как да гласуват, и второ, да се опитаме да успокоим обществените настроения в едната или в другата посока. Това е целта на заседанието, така че молбата ми е да чуем повече мнения, за да стане ясно какво трябва да направим оттук нататък.
    Заповядайте, господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми колеги, сега в залата щях да бъда в качеството на народен представител от Четиридесет и четвъртото събрание, а не като член на Комисията по труда, социалната и демографската политика. Беше приготвена точката и не се стигна до нея в последния момент да бъда изваден от тази комисия, за да не защитя позицията, която ясно „Атака“ има много отдавна и да не гласувам „за“ Законопроекта на „Атака“ за пълната отмяна на Закона за социалните услуги.
    Моята позиция по Закона е известна, тук колегите я знаят още в момента, когато беше гледан на първо четене и когато Султанка Петрова го представи от името на Министерството. Тогава направих изказване в смисъл, че –тогава все още законопроект, е в най-тежките форми на неолиберализма, който противоречи на основното начало в Конституцията на Република България, че България е социална държава. Тогава особено наблегнах на комерсиализацията на тази дейност, на грижите, които трябва да дава обществото на нуждаещите се в смисъл, че те се отменят и се въвежда търговския принцип. Тогава и после говорих много време за това, че тук има различни НПО-та, като едни са абсолютно съзнателно в полза на общественото благо, дошли тук и защитават тези, които са абсолютно правилни, честни, истински, отговорни, и други НПО-та, които стоят като песове около касапница и чакат по груби изчисления от едни 50 млн. лв. …
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Шопов, ще Ви моля, първо, малко да се отдалечите от микрофона, за да не се получава този неприятен шум, и второ, ще Ви моля за по-приличен тон на заседанието на Комисията.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Господин Председателю, това са квалификациите, които аз като народен представител мога да направя, а неприятният звук от микрофона е за някои, които са застанали тук явно и чакат тези около 50 млн. лв. от всичките 290 млн. лв. да се сипнат върху тях. И тук трябваше да бъде уважаемият господин министър на финансите и да си каже мнението, а също да се има предвид, че от държавната хазна, от парите на българските данъкоплатци ще се излеят в тези НПО-та от суросоядски или новоуниверситетски тип едни много милиони, които те отдавна чакат.
    Не напразно ние от „Атака“ се обявихме против избирането на госпожа Сачева за министър на труда и социалните грижи. Беше сменен господин Петков. Господин Петков не беше сигурен за управляващите, че ще устои на тези засилващи се обществени настроения. И госпожа Сачева, всички трябва да знаят това, е поставена на този пост с една главна, основна задача, а задачата е да устиска Закона, да го устиска и с цената на отлагане. Защо да има отлагане тези шест месеца или една година? Защото и до този момент не са готови подзаконовите нормативни документи за неговото прилагане. Правителството не е готово и само това е причината, ако се премине към едно отлагане. Нищо по закона няма да бъде пипнато, нищо няма да бъде променено в тези няколко месеца, колеги от „Обединени патриоти“, които внасяте този законопроект.
    И Ви казвам, уважаеми колеги от ВОЛЯ, целта е хората да бъдат излъгани, да бъдат замаяни, да бъдат завъртяни и лятото, някъде през месец юли – ваканции, отпуски, ваканции на депутатите в Народното събрание, тихомълком, както се е правило винаги, да бъде пробутан Законът и той да влезе в действие. Вижте, стига с тази лъжа! Тя – държавата, нямала грижи, парите щели да бъдат дадени на общините, общините отговарят. Каква е разликата? Местната власт ще разполага с тях по начина, по който това бъде наредено от определени кръгове и среди. В това няма никакво съмнение.
    За обществената опасност от този закон – разпоредбите в него са толкова много, че няма нужда да се убеждаваме. Поправки в закона са 29!? Няма смисъл да говорим за това, че не се взимало дете от майка. Взима се, колеги! Ако влезем в подробности, ако влезем в текстовете на Закона ще видите каква е ролята на така наречените НПО-та в тази насока. Докъде е досегашната разпоредба във връзка със Семейния кодекс, във връзка с дейността на съда, как всичко това се изпразва от съдържание, от смисъл като гаранция и нещата отиват в НПО-тата, които решават това, както се решава в по-близки или по-далечни европейски страни и от които бъкат примери за това, което се случва, включително и с българчета в тези страни? И недейте да успивате хората и да лъжете, че нямало такава опасност, хората били подлъгани, хората били заблудени, хората не разбирали за какво става дума. Това е така едно към едно.
    Вярно е, че трябва да се увеличават парите за социални грижи, вярно е, че в България има десетки, стотици хиляди хора, които са нуждаещи се, но всичко това трябва да стане, уважаеми господин Председател.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Ще Ви моля да се ориентирате към приключване на Вашето изказване.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Не, приключване няма да има по въпроса, а темата продължава.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Има Правилник в Комисията и трябва да се съобразяваме с него. В пленарната зала ще имате възможност за по-дълго…
    ПАВЕЛ ШОПОВ: На мен ми се реже главата и заради битката ми с този закон, и заради това, което ние от „Атака“ в Комисията… Всички членове на Комисията знаят, включително и от опозицията, и от управляващите за нашите тези, и за битката, която водихме за правата на децата с увреждания. Затова ни бяха отрязани главите – и на Сидеров, и на мен, защото се срещахме с майките. От управляващите се ужасяваха от този факт и се опитваха да ни стопират и по някакъв начин вразумяват.
    По всички останали теми ние сме имали будната обществена гражданска и позиция на истински народни представители. Имаме я и сега. Затова ще Ви призова: много е важен законът, защото тук се касае до философия. Аз не мога да разбера как може националисти, патриоти да се съгласят с един типичен по философия, по същност неолиберален закон. Това за мен е непонятно!
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Шопов. Благодаря за Вашата позиция.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Ще бъде лакмус това гласуване за това кой кой е и кой за какво се бори. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Шопов, благодаря.
    Колеги, моля Ви!
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Господин Председател, не съм член на Комисията обаче…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Аз давам думата, господин Чуколов.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Навън стават народни вълнения, Вие тук тишина искате за едно ръкопляскане и за една нормална човешка реакция правите проблем.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Нищо не съм казал. Единственото нещо, което искам, е да се спазва Правилникът.
    Заповядайте, господин Гьоков.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаема госпожо Заместник-министър, Ваше Преосвещенство, уважаеми представители на гражданските и правителствените организации и институции, уважаеми народни представители, членове на Комисията то труда, социалната и демографската политика! Факт е, че има обществено напрежение и сериозна поляризация в обществото по Закона за социалните услуги. Той тръгна по други поводи, но в крайна сметка сега сме тук да дискутираме Закона за социалните услуги и неговото влизане в действие от 1 януари.
    Иначе Законът при приемането му като законопроект беше консенсусен. Аз разбирам ентусиазма на колегите, и ръкоплясканията разбирам, но призовавам всички, които ръкопляскаха, включително и членовете на Комисията, пък и всички изкушени, заинтересовани от темата, да вземат протокола от първото гласуване на Законопроекта, пък ако щете и от второто. Призовавам също и вносителите на тези четири законопроекта в момента да прочетат протокола от първото и второто гласуване, когато с консенсус, подчертавам, и ръкопляскания, включително и от сега изказващите се против Законопроекта, беше приет мисля със 163 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“, така че ентусиазмът и ръкоплясканията да ги оставим за по-късно и да се върнем към прагматизма.
    Сега има обществено напрежение и ние като народни представители трябва да се съобразим с всичко това, което чуваме, включително и от днешния протест отвън и с призивите за отлагане, за отмяна на Законопроекта и така нататък. Може днес да са за отмяна, вчера бяха за отлагане и така нататък. (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви! При шум в залата ще прекратя заседанието.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Ние от парламентарната група на „БСП за България“, както и всички останали парламентарни групи подкрепихме Законопроекта на първо четене, защото нямаше нито едно отрицателно становище по този законопроект. Казвам това с ясното съзнание, че тогава съм следил абсолютно всички становища, защото вътрешно аз бях против целия пакет от законопроекти в социалната сфера, те са четири, няма да ги повтарям и изреждам тук кои са, и няма да влизам в същество по критики или в защита на тези законопроекти.
    Само ще Ви кажа, че от парламентарната група на „БСП за България“ подкрепихме на първо гласуване Законопроекта, заради положителните становища от всички – подчертавам! – организации, които се произнесоха тогава по въпроса. За второто гласуване не присъствахме в залата, поради това, че БСП по решение на парламентарната група и на нашите ръководни органи не бяхме в парламента по друг повод. И сега, след сериозното напрежение, ние направихме срещи с всички, които пожелаха да се срещнат с парламентарната група, включително с противниците на Законопроекта, включително с поддръжници на Законопроекта, с всички, които искаха да говорят с нас. Последната ни среща беше днес с министъра на труда и социалната политика Деница Сачева и формирахме позицията на парламентарната група, която ще Ви съобщя след малко.
    Само искам да кажа, че по формални и по неформални поводи официално и неофициално още през месец март, след като бяха приети пълния пакет от законопроекти, ние от парламентарната група по време на парламентарния контрол, по време на блицконтрола в Комисията по труда и социалната политика алармирахме и предупредихме, че ще се създава сериозно напрежение в обществото против тези законопроекти.
    По една или друга причина от управляващото мнозинство, бих казал и от Министерството на труда и социалната политика, по някакъв начин неглижираха нашите предупреждения. Аз твърдя, че ако още тогава бяхме тръгнали в посока дали на дебати, дали на убеждаване на обществото в правотата, или в неправотата и промяната на някои текстове, или пък в отмяната на Законопроекта, или пък в каквото щете друго действие по този законопроект, в момента нямаше да сме изправени пред това напрежение и да решаваме в навечерието на Коледни и Новогодишни празници в Комисията и в парламента в петък решение по този закон, а щяхме да ги имаме вече готови и да не се чудим дали ще влиза в сила Законът, или няма да влиза. Това е критиката към действията на управляващото мнозинство.
    Ще Ви съобщя позицията на парламентарната група на БСП, че ние подкрепяме отлагането на Закона. Между другото, малко преди да Ви съобщя позицията, искам да кажа, че от всички парламентарни групи ГЕРБ, БСП и ДПС не са внесли законопроекти в случая и разглеждаме четири законопроекта на останалите парламентарно представени групи в парламента. Вие ги знаете: единият е за отмяна на Закона за социалните услуги, вторият е за промени на различни текстове на независимия народен представител Ангел Исаев, третият е за отлагане с шест месеца, и четвъртият е за отлагане с една година. По тези предложения парламентарната група на БСП ще гласува по първия законопроект за отмяна – „против“, по втория законопроект с предложенията – „въздържал се“, по третия законопроект за отмяна с шест месеца – „за“, по четвъртия законопроект – „въздържал се“. Обяснявам, че това е решението на парламентарната група от днес, след изслушването на министър Сачева.
    И още едно решение на парламентарната група, че ние ще продължим проучването на възможността с експерти по конституционно право за противоконституционността на текстове от Законопроекта, които могат да бъдат оспорвани, или да бъде сезиран Конституционният съд да се произнесе по тях. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Реплики?
    Заповядайте.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Господин Гьоков, аз се обърнах и към госпожа Сачева – спазвайте истината, така да го кажем, недейте да послъгвате! Тук присъстващите, които представяме този законопроект, не сме подкрепили в залата това. Трябва да е ясно. Стори ми се, че нарочно повтаряте едно и също по време на цялото Ви изказване, за да не остане време за хората, които наистина знаят за какво става въпрос, те да си кажат думата.
    И нещо също важно – използвам да се обърна към всички народни представители в Комисията и да предадат на парламентарните си групи. Имам лекото усещане, понеже отдавна следим процесите в тази пленарна зала, че в петък няма да има кворум и тогава този закон ще влезе в сила, така че кажете си на народните представители да присъстват в залата и да гласуват за нашия законопроект.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Чуколов.
    Дуплика – господин Гьоков.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря, господин Председател.
    Искам да уверя господин Чуколов, че нашата парламентарна група, когато е взела решене по някой въпрос, го отстоява и гласува така, както е решила. В петък ще бъдат всички народни представители с изключение на 12 – 13 човека, които ще бъдат с други служебни ангажименти – в командировка и така нататък.
    Колкото до това дали е вярно или не е вярно това, което казах аз, моля по някакъв начин Комисията по труда, социалната и демографската политика, ако може по някакъв друг начин, или пък всички заинтересовани страни да погледнат протокола от заседанието на Народното събрание, не мога да кажа от коя дата, но когато се приемаше на първо гласуване кой как е подкрепил Законопроекта. (Реплика: „И на Комисията“.) И на Комисията без значение как е подкрепило, защото резултатът в Народното събрание е окончателен и той приема Законопроекта.
    Нека да погледнат и на второ гласуване по всеки конкретен текст, включително тези, които ръкопляскаха на изказването на тези, които са против законопроекта, защото е важно тези, които Ви говорят сега, как са гласували на второто гласуване. (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Гьоков, моля Ви, не влизайте в тази дискусия. (Реплики от Десислав Чуколов.)
    Колеги, моля Ви!
    Заповядайте, но ще Ви моля да не влизате в такъв диалогов режим.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Не влизам в диалог. Аз моля тези, които искат да разберат кой какво им предлага, да влязат в сайта на Народното събрание и да проверят протоколите. Там има и поименно гласуване кой как е гласувал и да видят за какво става въпрос. Защото сега няма смисъл да се правим на герои кой какво е подкрепил, какво не е подкрепил и какво прави. Нека всеки да провери за какво става въпрос и да прецени реално.
    Мисля, че ние ще подкрепим разумното предложение за отлагане с шест месеца и да видим кое е противоконституционно, кое не е, кое е против българските традиции и кое не е, и да вървим напред. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Гьоков.
    Колеги, ще помоля всички, които имат отношение по внесените законопроекти, много е тънка разликата между Закона за социалните услуги и внесените законопроекти, защото във внесените законопроекти виждате за какво става въпрос – за отлагане, за отмяна и така нататък. Коментарът в рамките на тази дискусия не е изцяло по Закона за социалните услуги, а е по предложенията, които са направени. Това е в дневния ред.
    От тази гледна точка, давам думата на Ангел Исаев, който идва от другата комисия, за да представи накратко Проекта, който са внесли по надлежния ред.
    АНГЕЛ ИСАЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаема госпожо Заместник-министър, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми медии, уважаеми гости! Нашият законопроект изцяло променя наименованието на Закона – да бъде Закон за социалните грижи, първо.
    Основното, което ние предлагаме в нашия проект, е отмяна на права на всички неправителствени организации, които работят без лиценз, връщането правата на държавата за контрол във всички тези дейности, които се извършват, и отделно ние сме направили 15 страници мотиви и предложения за всички точки, които променяме.
    Аз искам да дам думата на…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Думата я давам аз, не Вие. Вие представяте проекта.
    АНГЕЛ ИСАЕВ: Това е основното, което мога да кажа.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви.
    Други колеги народни представители?
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Една реплика, ако може, към господин Исаев.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Не, не може. Представя внесения от тях Законопроект.
    Други колеги народни представители?
    Господин Поповски, заповядайте.
    КАЛИН ПОПОВСКИ: Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаема госпожо Заместник-министър, уважаеми колеги и гости! Смятаме, че разумният срок наистина е шест месеца да се доогледа този Закон като спорни текстове, които наистина създават обществено напрежение. Виждаме, че колегите от „Атака“ са доста радикални, но след като министър Сачева обясни същността на закона, трябва да се помисли разумно и да има време в тези шест месеца да се започне от ниво работни групи, ако трябва отново да мине през всички четения и коментари и в общественото пространство, за да няма тези настроения и обществени напрежения, които се създават.
    Шест месеца е един дълъг срок, но през това време, знаете, имаме и доста паузи – Новогодишни, Великденски, така че реалното време е това. С това сме се съобразили, смятайки че и финансовата рамка на този закон е прилична и да се огледа отношението и работата на общините, както казахте Вие, госпожо Сачева, и взаимоотношенията с неправителствените организации, което тревожи и колегите от „Атака“, и създадените настроения в общественото пространство.
    Пак повтарям: шест месеца е един разумен срок, в който може всичко да се огледа отново и законът да влезе в сила, изчистен от спорни текстове, от казани неолиберални и други неща, които тревожат общественото пространство и традиционните български ценности. Благодаря Ви.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Реплика сега може ли?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте, господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Не е възможно да се поправи Законът. Виждали ли сте такова чудо на правната природа – законът не е влезнал в сила и вече той бива атакуван по 29 пункта? Забележете – 29 пункта! Тоест кръпки върху закона преди той още да влезе в сила. Такова чудо аз поне не съм виждал. Толкова години съм в Народното събрание и съм юрист, но такова нещо до този момент не се беше случвало. Тук става въпрос за порок на Закона в неговата база, ако щете в неговото зачатие, в идеята, в неговата философия.
    На господин Исаев принципите, които изложи, са точно тези неща, които…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Към господин Поповски е репликата.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: …имаме и ние предвид – по отношение на неправителствените организации, по финансирането, по отношение на децата. Всичко това е точно така, но не може да бъде вместено в един законопроект за изменение и допълнение, както е по Конституция и по Правилник, на този гласуван вече закон, който още не е влезнал в действие.
    Затова тук казахте: нашата идея и нашето предложение на „Атака“ било радикално. Не, не е радикално. То е единствено възможното, защото премахваме този закон, който за нищо не става и за това няма каквото и да е съмнение, и започваме отново работата по уреждането на тези правоотношения по повод на здравните грижи, господин Исаев, на здравните грижи, както е по Конституцията, на социалните, здравните и всякакви още грижи за българите.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Шопов.
    Господин Поповски, дуплика.
    КАЛИН ПОПОВСКИ: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Смятам, че бях достатъчно ясен – шест месеца са сериозен срок. Започва се със Закона, оглеждат се всички спорни текстове, които влизат в сила след шест месеца, когато всичко е изчистено и да ги няма тези настроения. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Други колеги народни представители?
    Молбата ми е в тази комисия да правим разлика между социално осигуряване, социално подпомагане, социално включване и социални грижи. Това не е към Вас, а изобщо към всички.
    Заповядайте, господин Недялков.
    МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Ще се опитам, господин Председател – благодаря Ви, че ми давате думата.
    Уважаема госпожо Министър, Заместник-министър, колеги, уважаеми представители на неправителствени организации, на гражданско общество, който какъвто се чувства! Аз искам да обърна разговора и още в самото начало ще говоря по законопроектите, господин Председател, но искам пред цялата комисия да изкажа благодарност от мое име към всички неправителствени организации, които досега работеха в сферата на социалните услуги, които направиха един много тежък преход в България – от изваждането на хората, които бяха в домове, които търсеха места тези хора да бъдат социализирани в обществото, и да направят една, две или повече стъпки в своето развитие. Казвам го по най-простия начин, без големи думи, защото тези хора са работили в тази сфера на социалните услуги.
    Първо, по отмяната на закона и атакуването на термина. Този термин отдавна е в нашето законодателство. Този термин има своето поле на действие. Когато се иска този термин да бъде отстранен, новите термини, които се въвеждат, непременно влизат в колизия с други термини с друго значение.Разбира се, тук е мястото да кажем, че отмяната на този закон, и моят въпрос е към всички да помислят – не сега да отговарят, какво променя този закон, ако бъде отменен?
    Искам да Ви зачета: „Социалните услуги се извършват от държава, общини, български физически лица, регистрирани от Търговския закон, и юридически лица, физически лица, извършващи търговска дейност и юридически лица, възникнали, съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, и на друга държава от Европейското икономическо пространство“. Отменяйки този закон, остава този текст.
    Разберете, когато се правят стъпки да се върви нанякъде, да се върви напред, не трябва да се търси нишата, която да удовлетворява определено някакви нагласи в обществото. Аз ги разбирам. Аз знам какво е ценността да имаш деца, да имаш семейство, макар и неудачно, в живота си съм се борил за това. Но като народен представител не мога да се съглася да се използва базата на Закона за социалните услуги, за да се решават въпроси, които не са в обхвата на Закона за социалните услуги.
    Отлагането на Закона с шест месеца или една година, ще доведе само до задълбочаване на проблемите в системата на социалните услуги, затова че няма да може реално да се тръгне към изчисляване и преизчисляване на стандартите, за да може да се плаща на хората, работещи в сферата на социалните услуги достойно. Те са най-изостаналата част – там, откъдето се взимат пари от държавата, те взимат най-ниските заплати, те изостанаха от учители, те изостанаха от всички други в системата на държавната администрация. От тях искаме да могат да приобщават, да социализират, да възпитават, да учат хората с увреждания как да правят първите стъпки, дори да прохождат, а няма логопеди, няма рехабилитатори – не може просто да бъдат привлечени в тази система. Затова ми се струва,че мога и да се отделя от решението на групата, но на този етап аз няма да подкрепя нито един от тези проекти. Благодаря Ви, господин Председател.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Има ли реплики към изказването на господин Недялков? Не виждам.
    Други колеги народни представители? Не виждам желаещи. Сега ще помоля всички останали да се изкажат, да има от всички групи, а не от една група, да кажем, 5 или 10 човека.
    Първо, позволете ми по моя преценка да дам думата на Негово Преосвещенство, след това и на другите колеги.
    МЕЛНИШКИ ЕПИСКОП ГЕРАСИМ: Нашето становище е публично и много от Вас са успели да се запознаят с него. Аз бих искал да кажа много неща от себе си като православен епископ, но няма да го направя, защото Светият Синод е колективен орган и съвместно изготви това свое становище.
    Накрая на становището се казва, че нашите архиереи призовават народните представители да гласуват за отмяната или за отлагането на този закон. В предложенията на различните политически партии се съдържа и едното, и другото, така че Светият Синод ще бъде удовлетворен от каквото и решение да се вземе в Народното събрание. Но ако се вземе решение за отлагането на закона, ние призоваваме представителите на Св. Синод и нашите юристи да вземат участие в работата и в работните групи по промяната, за да не се стигне до този печален финал, който обрисува господин Шопов. Надяваме се на една ползотворна работа.
    Не си мислете, че българският народ нещо не разбира или се заблуждава. Имайте доверие на това, което хората мислят, бъдете по-близо до тях, за да може заедно ползотворно да вървим към едно по-добро общество! (Ръкопляскания.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, че спазихте регламента от 2 минути и ще Ви моля един по един.
    Заповядайте.
    МАДЛЕН КИРЧЕВА: Искам да уверя Вас, народните представители, а и госпожа Министър Сачева, че ние гражданите сме четящи повече от Вас. Ние от това сдружение наблюдаваме в различните комисии, че депутатите не са запознати с обемните текстове, които им се стоварват върху главите и те трябва да изработят своята позиция и отношение как да гласуват. Това е една технология, на която някой от трибуната на Народното събрание трябва да каже: „Стига! Стоп!“. Уверявам Ви, че в залата присъстват български граждани, прочели и много по-добре запознали се от Вас с текста на Закона за социалните услуги.
    Самият закон носи една философия, носи една идеология – уверявам Ви, която е недопустима в българската Конституция. Апропо, обърнах се към ръководството на Комисията с едно писмо – на Вашите имейли, прочетохте ли го, госпожо Заместник-председател? Ние не можем да превърнем държавата ни на тържище на всякакъв род услуги, защото Вие, депутатите, не сте проследили какви решения са взимани в предишниге състави на Народното събрание, Вас не Ви извинява. Ние, гражданите, сме проследили и видели как step by step – стъпка по стъпка, се въвежда тази идеология, тази стратегия за конструиране на едно различно от предвиденото в Конституцията ни общество и държавно строителство. В тази връзка Ви увещавам, че гражданите ще подготвим правните текстове, които ще поискаме – към всяка една парламентарна група ще се обърнем – да бъдат внесени към Конституционния съд за тяхното произнасяне.
    В допълнение само ще кажа, че ние не вярваме на госпожа Сачева. Миналата година на 18 февруари…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Ще Ви моля – по законопроектите.
    МАДЛЕН КИРЧЕВА: Да, да, да. Няколко граждански организации внесохме писмо до министър-председателя с искане за нейната оставка, наред с оставката на правосъдния министър Цецка Цачева и госпожа Захариева, тъй като те се опитваха да ни манипулират през медиите и да ни убеждават, че Истанбулската конвенция е толкова прекрасна. Ние не Ви вярваме, госпожо Сачева, на нито една дума – нито от екрана, нито тук!
    И още нещо. Това, което каза госпожа Сачева за общините. Вярно е, ние виждаме в Столична община – влизахме и там в комисиите, три предложения – доклади, свързани с този Закон за социалните услуги. Този Закон за социалните услуги отнема права на инвалиди. Звънят ни хората от провинцията – членове на нашето сдружение, нуждаещите се от личен асистент биват лишавани от социални доплащания. Така че нашето сдружение настоява категорично за отмяна на този закон.
    И сега, за да не съм голословна, моля да дадете думата – тук да каже своята история накратко една майка с две отнети деца. (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля Ви! Ще Ви моля да спазвате времето, ще изключвам микрофона! Иначе няма да се справим – вижте колко хора сме!
    Заповядайте.
    ГАЛИН ТОДОРОВ: Доста ми е некомфортно тук. Аз съм част от една организация, която е с деца, които са отнети. Надълго и нашироко съм разговарял с много родители, които са в моето положение. За мен, за нас като родители всички закони – Законът за защита на детето, Законът за домашното насилие и Законът за попечителството, не защитават интересите на детето.
    Искам да Ви кажа, че аз съм един от гражданите, към когото Вие вероятно сте се обърнали – аз го усещам като заплаха, аз съм обикновен човек и имам две деца. Вие като казвате, че „който се опитва да манипулира общественото мнение, ще го дадем на прокурора“ и „който не изповядва европейски ценности, за нас не е окей“, това нас ни притеснява. Разбирате ли? Аз не искам да е така. (Реплики.) Само за секунда! Желая да се позова не на моя опит, а искам да кажа, че по данни на Омбудсмана за 2018 г. над 12000 деца не живеят с техните семейства в България.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Целта на това заседание е да разгледаме законопроектите, а не докладите на Омбудсмана.
    ГАЛИН ТОДОРОВ: Не, не. Аз не защитавам никой. Просто искам да Ви кажа, да видите какво казва Омбудсмана! Добре, извинявам се! Само искам да Ви цитирам нещо.
    Въпросът е, че все още продължава извеждането на деца поради бедност на семейството, като органите мотивират мярката с лоши битови и санитарни условия, в които живеят децата на семействата. Причините, посочени от социалните работници за извеждане на деца на жалбоподатели, са относителни и невинаги са достатъчни, за да оправдаят такава сериозна намеса в семейния живот. (Шум и реплики.)
    Извинявайте, искам още нещо да Ви кажа. Това, което ме притеснява като родител от новия Закон за социалните услуги, е чл. 77, ал. 3: „В случай на необходимост от спешна подкрепа на лице в кризисна ситуация, на лице, пострадало от домашно насилие или лице, жертва на трафик, социални услуги се предоставят без насочване като доставчикът на социална услуга незабавно уведомява дирекция „Социално подпомагане“ за предприемането на необходимите действия по чл. 73“.
    Искам да добавя още нещо. Не искаме да се противопоставяме за децата в риск, не искаме да се противопоставяме срещу хората, които реално имат проблеми. Искаме да се разграничат нормативите и ние да не чувстваме тази заплата. Искаме да ни обясните: ако ние сме в заплаха, искаме да го знаем. Защо казвам това? Също ще трябва да се позова на Омбудсмана, съжалявам още веднъж.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Времето на изказванията на отделните желаещи да се изказват ограничава времето на останалите, които желаят. Не го ли разбирате това?
    ГАЛИН ТОДОРОВ: Последно нещо Ви казвам. Омбудсманът казва, че агенциите…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Отнемам Ви думата. Няма да правим отчети на дейността на Омбудсмана, моля Ви, те са публични.
    Заповядайте – по начина на водене.
    ПАПАШИМОВ: Доктор Адемов, уважаеми колеги от Комисията, уважаеми гости, госпожо Министър! Тук се говори за неща, които са се случвали от 2012 г. насам. Госпожата говори за неща – отнети услуги на дете в минало време. Този закон все още не е започнал да работи, той започва да работи по принцип от 1 януари. Всички тези данни, които се изнасят в момента и се говорят в тази зала, …
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Процедурата да чуем.
    ПАПАШИМОВ: Момент само, ако обичате! Това е една игра със страха на хората. Моля, не прекъсвайте всеки от изказващите се, който започне да говори за неща, които не са истина. Законът не е влязъл в сила, никой не може да говори за отнемане на деца и лишаване от социални услуги. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, ще Ви моля да спазваме добрия тон. (Реплики.)
    Сега как да дам едновременно на трима човека думата?
    Заповядайте.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Обратна процедура!
    Господин Председател, тези хора са дошли тук, водени от тревогите и от страховете си. Те не са дошли тук, за да слушат парламентарни прения. Те са дошли тук да кажат мнението си. Две деца са отнети! Няма ли право да си каже думата? Естествено, че има право! Естествено, че има право! Аргументирайки се какво е било досега, а камо ли какво ще стане с този закон. Това че не може да се изразява така захаросано като Вас, не му отнема правото да се изказва и трябва да го чуете.
    Господин Председател, моля Ви, давайте думата на всеки и недейте прибързано да я отнемате, позовавайки се на някакви правила.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: На всеки ще дам думата.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Не сме на конгрес на ДПС, давайте думата на хората.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Това е заседание на Комисията по труда и социалната политика, а не на Комисията за връзки с обществеността. Използвам процедурните възможности в Правилника, за да дам думата на всеки. Не мога да дам думата едновременно на пет човека, които си вдигат ръката, затова помолих да се записвате при секретариата – на всеки, който пожелае.
    Тук госпожата преди малко пожела думата. Молбата ми е да спазваме регламента, иначе няма да могат да се чуят всички.
    Заповядайте.
    ЕВА МАРЧЕВА: Благодаря за предоставената възможност. Аз съм икономист-експерт от Национално движение на българските граждани.
    Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми гости, уважаеми всички, които присъстват, Ваше Преосвещенство! Тук съм, за да изразя страховете на всички, които се притесняват – на всички родители и всички, които се чувстват застрашени. В Национално движение на българските граждани има много експерти и работихме в помощ на независимия депутат Ангел Исаев за предоставения от него законопроект. Искам да Ви кажа и да се обърна към Вас, за да обърнете внимание в детайли на това, което е предложил, защото може да бъде една добра основа за бъдещия закон, който би влязъл в сила.
    Първо, всички, които биха участвали като доставчици на социални услуги, които аз всъщност считам за цинично, а трябва да бъдат доставчици на социални грижи и отношение, трябва да имат поставено ограничение, да няма монополизъм и възможност тези доставчици на социални услуги да имат права, равни с държавата – да няма монополизъм и да няма възможност тези доставчици на социални услуги да имат права равни с държавата. Държавата трябва да остане водеща и контролът на държавата трябва да бъде винаги на първо място. Това е заложено в основата на Законопроекта на Ангел Исаев.
    Това, за което искам да апелирам, е за разумност и за политическа воля и да вземете най-доброто решение. Ние тук сме се събрали, за да създадем основа, която да направи така, че българските деца да живеят и да растат спокойно в семейна среда. Ние не сме против НПО-тата, които работят на терен. Всъщност Законът за социалните услуги, така предложен от майките и от работната група, която го е входирала преди около две години, има доста положителни страни. За съжаление, по пътя му до гласуването в пленарната зала има достатъчно изменения. Искрено се надявам това да не се случи отново.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви много.
    Други колеги? Само от тази страна ли? Ще редуваме и двете страни.
    Заповядайте, госпожо Събева.
    ВЕСКА СЪБЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, Ваше Преосвещенство, уважаеми дами и господа, госпожо Министър, заместник-министри! Аз съм родител и български гражданин и държа в това Народно събрание да не бъда обиждана, като човек застанал на кланица, и чакаща човешко месо. Моля Ви, отнемайте думата, дори и на Вашите колеги, защото аз съм данъкоплатец, аз съм родител, който е отгледал дете с увреждане, който е отгледал здраво дете.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви за тишина.
    ВЕСКА СЪБЕВА: Който се грижи, който е създал социална услуга, която държавата не е създала, и се грижим за децата с епилепсия – единствената засега в България. Друг не ми е помогнал.
    Да спрем да манипулираме общественото мнение. Ние не сме се създали, за да печелим пари. Ние сме се създали, за да можем да помогнем за развитието на децата си, да помагаме нашите семейства да бъдат запазени. Защото, ако този закон не влезе в сила, забавя се услугата за заместващата грижа. Много семейства могат да бъдат спасени, ако тази услуга влезе бързо. Много семейства биха били спокойни, биха получили повече услуги и децата им биха се развивали, и тези семейства щяха да бъдат цели. Говоря като родител, който е запазил семейството си – не искам да казвам какво ми е коствало, и родител, който не си е оставил и захвърлил детето в други домове, не се е отказал от него. Много Ви моля, като народни представители, не ни обиждайте! Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Събева.
    Колеги, само за информация, че 21 човека са се записали. От тази страна един и след това започвам по списъка.
    Заповядайте.
    НИНА ГЕРГОВА: Аз съм от Национална социална общност, но тук ще говоря като родител.
    Кратка ретроспекция на вниманието на госпожа Сачева и на Вашето внимание: протестите не са от май месец, просто май месец протестите бяха яхнати, както обичаме да казваме, и си бяхте сложили Ваши подставени лица, а протестите са от февруари и от март месец. Просто май месец Вие си сложихте Ваши лица, за да ни разбиете, да направите хиляди движения на родители и да ни скарвате един с друг – нещо, което с тези закони, опитвате и в момента.
    Дамата каза, че чака с надежда този закон и за заимстваната грижа, която е много важна за някои хора, а Вие се опитвате да скарате едните родители с другите родители, както едно светилище от Банкя – едните лекари със сестрите. По същия начин! Номерът Ви не минава, госпожо Сачева! Ние наистина не Ви вярваме и хубавите захаросани приказки, които казвахте за грижите, въобще не са така. До мен е една майка, много Ви моля след мен да ѝ дадете думата, истински случай как деца са отнемани от родители. Защо до този момент не беше отнето едно ромче или от тези, които просят по улиците, а обикаляте и отнемате деца от домовете? И от това печелите. Защо не се дават на майките тези пари, а се дават на НПО-та, които да се грижат за нашите деца? (Ръкопляскания.)
    Господин Адемов, обръщам се към Вас.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо, ще Ви помоля накратко, за да може и другите да участват.
    НИНА ГЕРГОВА: Обръщам се към Вас, като бивш социален министър – за мен сте много добър социален министър, но за съжаление, не успяхте да прокарате идеите, които имахте тогава.
    Аз също имах случаи, когато съм прибирала хора от улицата, защото Законът за социалните грижи не работеше и ми се налагаше да прибирам хора от улиците, да ги водя до общинските приюти, където не ги приемаха и трябваше да е с Вашето съдействие и със съдействието на заместник-министъра, което не Ви е работа. Хората, които бях прибрала, бяха точно на 20 метра от общинската служба „Социални грижи“.
    Обръщам се към Вас: много добре да прочетете тези закони, много добре да вникнете в тях, защото знам, че Вие ще направите това, което е полезно за хората! Още веднъж – не в зали да ни каните, а да излезете поне веднъж на протестите, на улицата, за да чуете мнението на хората. Не да ни изкарат като някакви демонични истерични родители. Ние не сме такива и предполагам, че Вие сте отгледани от родители и на Вашите родители не е било необходимо някакви НПО-та да бъдат модератори между Вас и Вашите родители. Както виждам сте израснал един добър човек, надявам се.
    Моля да дадете думата на майката, която да разкаже своя случай.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви.
    Ще дам думата на всички, които са заявили желание, но молбата ми е още веднъж, да не злоупотребяваме с регламента, защото няма да се справим – 21 човека.
    Заповядайте.
    МИЛКО БОЖАНКОВ: Господин Председател, госпожо Министър, госпожо Заместник-министър, господа депутати, Ваше Високопреосвещенство! Ще бъда кратък, за да не отнемам от времето на колегите си.
    Искам да кажа следното, чух как прехвърчат искри между политическите партии, чух няколко лични истории. През цялото време не чух къде е народът и това, което иска народът. Затова Ви призовавам, макар че се съгласявам, че вече има някаква предварителна уговорка за отлагане с шест месеца, което не върши работа на никога – отлагането на един проблем не решава проблема.
    Каквото и да решите после на гласуването, Ви призовавам да го гласувате така, че народното недоволство да бъде успокоено и спряно. Аз съм един от организаторите на протестите и Ви гарантирам, че това няма да спре, докато българският народ не бъде удовлетворен и не вижда не само думи, а действително свършена работа. Като замълчите сега за 10 секунди, ще чуете какво става отвън и това ще продължи докрай. Аз излизам, защото отивам при народа си! (Ръкопляскания.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Божанков.
    Заповядайте.
    ДАНИЕЛА НИКОЛОВА: Здравейте. Аз представлявам Национална гражданска инициатива, която в момента би следвало да бъде разглеждана от нашите институции, защото е внесена в парламента на 18 октомври. До момента обаче ние не сме получили отговор от нито една институция и се съмняваме изобщо, че тя се разглежда.
    Единственият отговор, който получихме, беше становище на Национална мрежа за децата, което всъщност е едно частно юридическо лице с нестопанска цел. И тъй като госпожа Сачева ни каза преди малко, че ролята на юридическите лица с нестопанска цел била около 15% в цялата тази система, ние изключително много подлагаме това на съмнение, защото как може държавните институции да ни отговарят чрез становища на НПО-та?! (Ръкопляскания.)
    Освен това, ако разгледаме Националната програма за закрила на децата за 2019 г. и националната програма за превенция от насилие, извинявайте много, обаче там има скандални неща. Какви точно: в около 30% от мерките неправителствени организации се водят като водещи институции! Извинявайте много, господа управляващи и гости, обаче едно частно юридическо лице не е институция, на първо място, а те се водят като институции, които са водещи по определени мерки и то доста сериозни. Същевременно те са и финансиращи институции. Ние питаме: къде е ролята и контролът на държавата тук?! Това е единият въпрос.
    Вторият въпрос, по който исках да взема отношение. Едно от исканията на нашата национална гражданска инициатива е за отмяна на Закона за социалните услуги. Искам да поясня, че този закон не би следвало да се разглежда изолирано, защото виждам, че духът е насочен в тази посока. Този Закон представлява едно парче в един голям пъзел, който е цялата нормативна база на социалната система, така че, ако се обсъжда отлагането на този закон, би трябвало това отлагане да бъде поето с ясни гаранции за цялостна ревизия на социалната система.
    Ние тук виждаме една приватизация по терлици, но да кажем, че не всички споделят нашето мнение, но вече има задължителни социални услуги, нещо, което не можем да разберем. Този закон е всеобхватен както по областта си на приложение, защото засяга всяко българско семейство на практика, включително и със задължителните социални услуги, така е и с много широк обхват спрямо засегнатата от него нормативна база. Неслучайно се налагат 29 промени, заедно с внедряването на Закона за социалните услуги. Затова ние настояваме едно отлагане да не бъде концентрирано само в конкретния закон, а да бъде разгледано в неговата цялост. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви.
    Весела Цветкова, заповядайте.
    ВЕСЕЛА ЦВЕТКОВА: Здравейте, уважаеми господин Председател, уважаемо Ваше Високопреосвещенство, уважаема госпожо Министър, уважаеми граждани!
    Аз смятам, че всички, които присъстваме тук, сме наравно граждани на Република България и всички имаме интерес да има адекватна грижи за нашите деца и семейства. Когато ние сме започнали да работим в неправителствения сектор – в грижа за децата и за хората в нужда, ние сме искали да бъдем в подкрепа на нашето общество, а не да бъдем срещу него. Обидно е да се поставяме в ситуация да се защитаваме за нещата, с които по никакъв начин не смятаме, че сме увредили когото и да е.
    Дошли сме тук, за да защитим настоящия Закон за социалните услуги с една-единствена цел. Законът за социални услуги и неговото влизане от 1 януари не е самоцел на неправителствения сектор. Той е изработен в много дълъг период от време, тоест повече от една година е работено с много широки обществени консултации. Нашето желание е Законът да бъде защитен и да влезе в сила от 1 януари 2020 г. Мотивите, които са изказани, в голяма степен са обвинителни към неправителствения сектор.
    Учудва ме това, защото Вашите организации също са част от неправителствения сектор. Ако има такива организации, които не отговарят на изискванията и извършват услуги и дейности, които не са адекватни и са против децата и семействата, то тогава санкциите трябва да бъдат към тези организации, като не бива да се поставят всички наши организации под един знаменател.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Цветкова.
    Колеги, нека да запазим добрия тон, какъвто беше досега, за да можем да чуем всички изказвания.
    Следващият записал се е Силвия Стоянова – Сдружение „Единение за семейството и децата“.
    СИЛВИЯ СТОЯНОВА: Уважаеми дами и господа! Нашето Сдружение е внесло становище, подкрепящо Законопроекта за пълна отмяна на Закона за социалните услуги, тъй като считаме, че философията и цялостната идеология, залегнала в основата на този закон, противоречи на основни конституционни права на гражданите, като конституционното право на родителите да отглеждат и възпитават своите деца, неприкосновеността на личния и семеен живот и други основни човешки права, заложени в Конституцията и международните актове.
    Считаме, че трябва да се извърши цялостна ревизия на действащото законодателство в областта на социалната сфера, а целта е тези права да бъдат защитени. Известен е принципът в правото, че правата на едни лица се упражняват дотолкова, доколкото не нарушават правата на други граждани.
    Относно Закона за социалните услуги трябва да сме наясно, че този закон цели една всеобхватност. И когато госпожа министъра изреждаше лицата, които ще бъдат засегнати от този закон, нека да обърнем внимание на чл. 14, ал. 2, т. 1 – кои ще бъдат лицата засегнати от този закон. Точка първа гласи: „Всички деца“, а беше пропуснато, може би случайно. Второ: „Деца в риск“. Ако прочетем внимателно дефиницията в Закона що е то дете в риск, можем също да установим, че всички деца попадат в тази категория.
    Освен всеобхватност по отношение на лицата, Законът цели и всеобхватност по отношение на дейностите, които ще се извършват чрез този закон.
    Ако прочетем чл. 3 и чл. 15 от Закона – мога да ги изредя, те са доста дълги, но оставаме с впечатление, че няма дейност, която е свързана с децата и семействата, която да не влиза в целта на този закон, а средата, в която ще се извършват е мобилна в лечебни заведения, училища, детски градини и така нататък. Не можем да се съгласим със сигурност и сме за регулация на социалната сфера, за хората, които действително са нуждаещи, но не желаем държавата под предлога на защита и подкрепа да се намесва в българските семейства и възпитанието и отглеждането на българските деца по начин, който нарушава правата и на родителите и на децата. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, много.
    Госпожо Мая Стоицева, заповядайте и накратко.
    МАЯ СТОИЦЕВА: Уважаеми дами и господа! Представител съм на Национална гражданска инициатива „Системата ни убива всички“, една от майките, с които протестирахме миналата година и искахме трите закона в пакет до 1 октомври 2018 г., но така да се каже съгласихме се с народните представители, че трябва малко отлагане, защото Законът за социалните услуги беше последен. Аз продължавам да недоумявам как има някои неясни текстове, цитирам, както и неща, в които все още се съмняват, при положение че Законът беше гледан четири години от всички тези дами и господа в Народното събрание?
    Аз искам да питам: къде бяха на първо и второ четене, а сега се връщаме в една ситуация, която за мен е наистина изумяваща – да връщаме един закон, който трябва да влезе в сила на 1 януари? Също така, тъй като се поставя въпросът какво ще стане, ако не влезе в сила, то за мен най-прогресивното в този закон – като родител на дете с увреждане, е гарантиране от страна на държавата на наличност и достъпност на социалните услуги, а Законът за личната помощ не може да функционира без Закона за социалните услуги.
    Наличност и достъпност, тоест ако утре моето дете не може да ползва дневен център за дете с увреждане, аз мога да съдя тази държава за това, че не ми предоставя социалната услуга, ако ще да живея в оня край на България, в който няма нито една. Не съм съгласна неправителствените организации да бъдат разпъвани в момента за това, че вършат една чудесна работа. Да, както каза и колегата, ако има организации, които вършат незаконни дейности има си процедура по това нещо и не би трябвало да бъдем слагани под един знаменател в това отношение.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Стоицева.
    Колеги, буквално с три-четири изречения всеки трябва да си представи позицията, защото иначе не е възможно. Разбирате ли? Продължават да се записват хора, няма как да приключим с това заседание, трябва да има и гласуване все пак. Молбата ми е с три- четири изречения да чуем позициите на всеки един от Вас.
    Заповядайте, госпожо Савина Хаджийска.
    САВИНА ХАДЖИЙСКА: Здравейте! Аз съм председател на Национална гражданска инициатива „Граждани в защита на семейството и детето“ – една гражданска инициатива по Закона за прякото участие, която не успя да влезе и да бъде разгледана по този начин, предвид закъснението със сроковете, но 1300 души са подкрепили тази инициатива. Колегите от Варна с тяхната гражданска инициатива имат близо 6000 подписа в подкрепа.
    Въпросът ми към неправителствените организации е: Вие колко подписа имате в подкрепа на Вашите становища? (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, молбата ми е по предложените законопроекти, а не да влизаме в диалогов режим, от който никой не печели. Разберете го това.
    САВИНА ХАДЖИЙСКА: В Национална гражданска инициатива е внесена и ще бъде разгледана доколкото разбрах като жалба, а текстовете са по Закона за социалните услуги и си позволявам да кажа, че съществува.
    Второ, за какъв Закон за социални услуги говорим, при положение че в България социална политика няма? Защо няма социална политика? Ще съм много кратка. Според дохода детските са около 35 лв. на месец, ако ги получиш, а отглеждането на бебе, както чухме, струва 380 лв. на месец и нито стотинка повече, но видите ли неправителствените организациите биха получили – ако е в център за настаняване от семеен тип, за това дете от държавата и от делегирания бюджет поне 1000 лв. на месец. Смятам, че социална политика няма. Това е моето мнение, моля да ме извините, но цифрите са в интернет пространството, а за не съм от разследващите служби. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря за Вашето мнение.
    Госпожа Нели Димитрова за краткия вариант на Вашето изложение по темата.
    НЕЛИ ДИМИТРОВА: Господин Председател, относно Закона ние също се противопоставяме в този му вид, защото, първо, преди няколко дни излезе филма на Би Би Си за Могилино – 12 години по-късно, за деинституционализацията, която е протекла по един възможно най-неправилен начин.
    Това, което се показа, предизвика силни емоции в нас, желание за самоубийство, ако трябва да стигнем дотам и да си оставим децата в подобни институции. С писмо предизвикахме всички заинтересовани – министър-председателят, президентът, председателят на Народното събрание, министър Сачева, да се разследват въпросните ЦНСТ-та, в които са настанени тези деца, да се установи какъв е броя на неработещите, като в тези проверки да има участници психолози и лекари, да се установи кои са замесените в тази деинституционализация, която…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля, с по-малко емоция.
    НЕЛИ ДИМИТРОВА: Не мога да не бъда емоционална и ще се извиня на всички.
    Деинституционализацията е проведена по същия този начин, по който децата бяха настанени в институции и в момента са в по-малки институции. Искаме да знаем: какъв е пълният списък на НПО-та, които са участвали в деинституционализацията, защото знаем, че има такива; какви са условията за прелицензиране и с какво са по различни от предишните, които ще гарантират, че тези НПО-та няма да влязат в системата на социалните услуги и да бъдат доставчици? Това искам да зная.
    Искам да кажа, че в цялото общество се рекламира този закон, като желание на протестиращите родители на деца с увреждания. В крайна сметка този закон беше пакетиран с другите два закона и ние никога не сме го виждали преди това. Беше ни поднесен по начин, по който нямаше как да направим нещо.
    Имахме две предложения за заместваща грижа. В дома няма заместваща грижа, когато човек е неподвижен, ние няма как да го изнесем и да го занесем в някоя услуга. Това не се прие! Другото е, че искаме да няма листа на чакащите и оценката не би трябвало да се прави в услугата. Услугата е заинтересована да прави оценката според това, което предлага тя, а не според интереса на човека, така че оценката трябва да е извън услугата – от орган, който може да прави оценка за потребностите.
    Законът е сбъркан изначално! Съжалявам, че ще го кажа.В случая говорим за услуги, които ще предоставят услуги, които може би не са и потребни. Не отричам дейността на много НПО-та, които са свършили голяма част от работата на държавата.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо Димитрова, ще Ви помоля да се ориентирате към приключване.
    НЕЛИ ДИМИТРОВА: Благодаря Ви много.
    Исках да изчистим този проблем, защото майките не сме воювали за този закон в този му вид. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте, господин Чуколов.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Господин Председател, отново по начина на водене.
    Когато се говорят важните неща, тогава точно ги прекъсвате.
    Моля Ви, моля Ви, не допускайте това! В крайна сметка какво да направим? Всички тези хора, които са отвън, да ги вкараме тук и да видим тогава дали ще ги прекъсвате. Не го правете това! (Шум и реплики.) Не е заплаха, не, това не е заплаха. Смятате ги за заплаха ли? Тези хора ли ги приемате като заплаха?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Разбрахме Ви, господин Чуколов.
    Давам думата поред на всеки, който я желае. Следващият поред е Миряна Сирийски и ще ви моля наистина накратко.
    МИРЯНА СИРИЙСКИ: Господин Председател, госпожо Сачева, уважаеми дами и господа, Ваше Преосвещенство! Аз съм Миряна Сирийски от Фондация „Светът на Мария“. Ние имаме становище, внесено от родителите, а не сме го внесли ние, само помогнахме физически на хората да го внесат, които посещават дневния център към Фондация „Светът на Мария“.
    Много е важно може би да кажем нещо в началото на този дебат. Непрестанно чуваме противопоставяне, за съжаление, и от политици, и граждани – не само от хора и граждани, за които е възможно подобен тип говорене и заклеймяване на един основен фундамент на демокрацията, а именно правото на гражданско сдружаване и правото на гражданска инициатива и на частна инициатива. Всичкото това говорене за това, че има някакви лоши и това нанасяне, че има някаква вреда и това създаване на усещане, че има нещо нередно без нито един факт, без нито една данна, която да показва реално и да посочва или да изобличава конкретното действие, то е единствено и само насаждане на неприязън, за която всички знаем как започнаха 20-те години на XX век. Много добре знаете, че фашизмът започна по този начин и ние не трябва повече да си кривим душата за това.
    От името на родителите искам да кажа, тъй като беше казано едва ли не, че общи становища са били пускали хората, то хората се обединяват и се организират и набират средства, за да започнат да правят услуги. Защо? Защото смятат, че тези услуги са важни и защото реално помагат и това е реалността за хората с увреждания. Този закон е подготвен…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо Сирийски, моля Ви да се ориентирате към приключване.
    МИРЯНА СИРИЙСКИ: В тази ситуация за нас в следващия момент…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля ви, госпожо Сирийски!
    МИРЯНА СИРИЙСКИ: Свършвам, господин Адемов, само секунда.
    Това е въпрос към Народното събрание и към всички депутати: или ще водим професионален разговор, или ще се изтъкваме кой колко деца има и колко е гражданин на тази държава , но не може да не боравим с професионални термини и да не подхождаме професионално към една сериозна тема, която изисква професионално отношение.
    За съжаление, не чувам тук в дебата досега такова отношение.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря за Вашата позиция.
    Николай Вълчев, заповядайте колега.
    НИКОЛАЙ ВЪЛЧЕВ: Уважаеми представители на властта, Ваше Преосвещенство! От позицията си на родител искам да изразя притеснението си от Закона за социалните услуги, да подкрепя предложението на господин Чуколов за пълна отмяна на този закон. Едно от важните основание за това е, че тези, които са така наречените доставчици на социални услуги – според чл. 81 от Закона, имат право почти на неограничена информация за личния живот на семействата.
    Аз съм част от родителското движение в частност „БРЦК – разбунена София“ и ние сме изключително притеснени от този опит за навлизане в сферата на семейството. Всяко посегателство на тази свята територия считаме за сериозно престъпление, така че искам да Ви призова, господа и дами народни представители – гласувайте за отмяна на този законопроект.
    Искам последно да се обърна към госпожа Сачева с пълно уважение. Госпожо Сачева, запомнете много добре, че родителите не се страхуваме, ние сме решителни и ще продължим да протестираме до пълната отмяна на този закон, и всякакво манипулиране и противопоставяне на една група на друга няма да сполучи. Тук е една потърпевша от тази социална политика е Катерина от Балша, която е част от нашия народ и се надявам се, че тя ще може също да сподели какво ѝ се е случило. Благодаря Ви за вниманието.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: И аз Ви благодаря.
    Заповядайте, господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Господин Председател, уважаеми колеги, гости! Тук има много становища в подкрепа на това Законът да бъде отменен, както ние сме поискали, но беше изразена нагласа от колегите народни представители да се замажат нещата, защото така се прави в такива случаи и да се мине към някакво отлагане на момента, в който Законът да влезе в действие.
    Затова моята процедура е да прекратим това заседание (шум и реплики: „Не, не!“) и да се съберем отново. Тоест даа предоставим на групите отново да обсъдят въпроса и да вземат ново становище, нова позиция, с която да се съберем до края на седмицата за отмяна на Закона. (Реплики.)
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Не, не, не! (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля Ви, аз давам думата – няма да се разберем така!
    Соня Владимирова Бали, заповядайте.
    СОНЯ ВЛАДИМИРОВА БАЛИ: Благодаря Ви.
    Всеки може да има всякакви страхове и ако тук сме се събрали, за да си говорим за страховете, ще отнеме много време. Може да влязат всички, защото навън са 20 души, не повече. (Реплики.)
    Аз говоря от името на Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения. Имате внесеното ни становище и сте видели, че под него има 40 родителски организации. Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения фигурира в декларацията на Националния съвет за хората с увреждания, в което са включени абсолютно всички големи национални организации.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля Ви, това заседание няма за цел да рекламира едно или друго сдружение, а това заседание има за цел да разглежда предложените законопроекти.
    СОНЯ ВЛАДИМИРОВА БАЛИ: Да, затова искам да кажа, че не говоря от свое име.
    Ние сме категорично „против“ отмяната на този закон. Защо? Защото няма Закон за социалните услуги. Важно е да разберете, че няма закон и че е крайно време да имаме такъв закон. Защо този закон е добър? Първо, защото гарантира наличието на социални услуги в цялата страна; второ, защото регламентира липсващи досега социални услуги, каквато е ранната интервенция в подкрепа на семействата.
    Споменахте за приемната грижа и това е законът, който трябва максимално бързо да влезе. Вашите притеснения…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо Владимирова, разбрахме Вашата позиция. Благодаря Ви.
    Заповядайте, госпожо Ангелова.
    ЕКАТЕРИНА АНГЕЛОВА: Благодаря, господин Председател.
    Госпожо Министър, аз съм обикновен гражданин на Република България, майка на едно момиче и баба на две внучета. Моето момиче, сигурно не знаете, отидоха двама полицаи и служител на „Закрила на детето“ от Връбница, взеха го от училище без знанието на родителя и без да присъствам аз, без да знам – в 3,30 ч. ми връчиха заповедта, когато отидох да си оправям документите за внуците.
    Просто искам да попитам. Вие казвате, че по анонимен сигнал не се изкарват деца, а при мен беше по анонимен сигнал – дойдоха на проверка на 5 септември от Социални грижи от Връбница и ми предложиха социална услуга „повишаване на родителски капацитет“, на 50-годишна жена, отгледала две деца. Моят син е на 18 години и тренира футбол, направила съм го достоен гражданин на България, а ми предлагат услуга „повишаване на родителски капацитет“ плюс психолог.
    При моя отказ да отида на тези две услуги на 17 септември те дойдоха и взеха двете ми внучетата от вкъщи. Момичето ми го взеха, изкараха го с двама полицаи и служител на Връбница пред цялото училище, като пълен престъпник, и аз сега, когато си я взема, трябва да я върна в същото училище. Искам да ми обясните: как да си върна детето в същото училище?
    Искам да отговоря и на заместник-министърката Ви, защото в „Лице в лице“ я изслушах внимателно и тя каза, че за две години съм си сменила 18 пъти адресната регистрация. Госпожо, аз имам десет години адресна регистрация в Мрамор и мога да Ви го докажа и една година в Балша, така че не съм си сменяла адресната регистрация. В 2016г. със „Закрила на детето“ – Връбница, съм работила, когато внук ми се роди, но те идваха вкъщи, приключиха, защото всичко е добре.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо Ангелова, ще дам думата на министър Сачева да Ви отговори веднага.
    ЕКАТЕРИНА АНГЕЛОВА: Просто исках да й кажа за случая. В момента знаете ли, че аз трябва да ходя на дела в Монтана, Бяла Слатина, Пловдив, София, защото дъщеря ми е дадена в приемно семейство в Бяла Слатина?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Госпожо Ангелова, моля Ви да дадем думата на министър Сачева.
    Заповядайте, госпожо министър.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Госпожо Ангелова, настоях да взема думата веднага и благодаря на доктор Адемов затова, че реагира.
    Вчера при мен бяха абсолютно всички социални работници, които някога са работили по Вашия случай и всички служби. Знаете, че има съдебно решение, което постановява незабавно връщане на Цветелина при Вас. Вчера цял ден социалните служби Ви търсиха по телефона, свързаха се с Катрин и съответно Ви предадоха и на Вас в един момент следобед, че са готови веднага да доведат Цветелина при Вас. Вие казахте по телефона – аз държа това да се знае тук, пред всички хора, че в момента не можете да предоставите адрес, на който тя да Ви бъде върната. Има доклад от тази дата и аз пред всички казвам, че на секундата Социалните служби са готови да върнат и да Ви предоставят Цветелина.
    И аз искам да бъда много ясна тук. Аз съм се заклела в тази сграда да работя за интересите на народа, да говоря и да казвам само истината. Ако някой от Вас докаже това, което говори по отношение на незаконни взимания, на всякакви други злоупотреби, аз съм готова да санкционирам тези хора. В случая, извинете, ние искаме Цветелина да бъде при Вас още днес. Моля, помогнете ни да направим така, че Цветелина да дойде при Вас.
    ЕКАТЕРИНА АНГЕЛОВА: Министър Сачева, аз говорих с Връбница, казвайки им, че в петък подписвам новия договор, защото когато аз трябваше да ходя по срещи с детето си и на дела, мен ме уволниха, мен ме изгониха от жилището ми. Аз в момента си взимам друго жилище, за което Вие не ми помагате за наема.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля Ви!
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Не, не Ви помагам, но в момента Ви имате договор за работа, нали?
    ЕКАТЕРИНА АНГЕЛОВА: Да, имам договор от половин месец.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви!
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Не сте безработна, имате договор. (Реплики от Екатерина Ангелова.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви!
    Госпожо Ангелова, в момента ограничавате от правото на глас Вашите колеги, които са седнали до Вас.
    Следващите са: госпожа Весела Одажиева и Валентина Ташкова, които заедно са се записали. (Шум и реплики.)
    НИКОЛИНА ЧАКЪРОВА: Уважаеми господин Председател, господин Адемов, моите уважения към Вас, аз съм адвокат Чакърова от „РОД“. Записахме се в началото, но не ни се дава думата и моля да ни бъде дадена думата. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Ще Ви дам думата.
    Давам думата последователно от едната и от другата страна на залата.
    Заповядайте, госпожо Одажиева.
    ВЕСЕЛА ОДАЖИЕВА: Благодаря Ви.
    Госпожо Министър, заместник-министър, Ваше Високопреосвещенство, уважаеми дами и господа народни представители! Като родител на дете с увреждания – един от участниците в миналогодишните протести, задължително искам да заявя, че родителите на децата с увреждания много държахме да има Закон за социалните услуги. Както неведнъж сме казвали, ние искаме услуги, а не искаме да живеем с помощи, не искаме политика на помощи, а за това са необходими услуги. Тези услуги може да ги има единствено и само, ако наистина влезе един читав Закон за социалните услуги, който да гарантира, както се каза, достъпност и наличност на услугите, който да гарантира по-голям контрол от страна на държавата, който да ни гарантира някакво спокойствие.
    Тук се чуха изключително много проекции на всякакви други действащи в момента закони и нормативни актове, които нямат никакво отношение към този закон и който не е влязъл в сила. Значи, отговорност на народните представители и на управляващите е да се решат тези проблеми, които бяха споменати в тази зала.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Така е по Конституция, госпожо Одажиева. Благодаря Ви за Вашето изказване.
    ВЕСЕЛА ОДАДЖИЕВА: Ние сме съгласни, но те не касаят Закона за социалните услуги, затова не сме съгласни той да бъде отлаган.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, разбрах Вашата позиция.
    Сега давам думата на адвокат Владимир Шейтанов.
    ВЛАДИМИР ШЕЙТАНОВ: Благодаря на всички в тази зала за възможността – нещо, което не беше предоставено на родителските организации, когато беше обсъждан този въпрос, този закон.
    Бих искал да кажа, че родителските организации в своето подобаващо мнозинство сме „против“ този закон и сме за неговата пълна и безусловна отмяна, и не след шест месеца, а сега в момента, защото Законът за социалните услуги не е изолиран законодателен акт, а е част от една система, която се работи в продължение на години и той завършва тази социална регулация. Той не може да бъде разглеждан като единствен, самостоятелен и необвързан, а е с другите закони.
    Някой каза преди малко, че 29-те закона в Допълнителните и заключителни разпоредби са достатъчно доказателство за това.
    Тази уредба в продължение на години върви в погрешната посока, болестта не е диагностицирана добре и лекарството е зле подбрано. Законът за социалните услуги е зле подбрано лекарство за лекуване на тази болест. Този закон е противоконституционен, защото предоставя възможност на трети лица да се грижат за българските деца без грижата и без отговорността на неговите родители – чл. 47, ал. 1 на Конституцията. Този закон нарушава целия правен ред в страната, защото дава право на малолетните деца – на три години, на пет години, на шест години, да се оплакват пред държавните органи и на базата на това оплакване да се вземат съответните административни действия, да се вземат съответни административни актове, но докато започне процедурата за съдебен контрол, минава най-малко един месец. Една секунда Конституцията не е разрешила на родителите да не носят права и задължения за отглеждане на децата си. Една секунда не е разрешила!
    Освен това този закон противоречи на множество международноправни актове. Казвам „актове“ и наблягам на това, защото виждам, че в тази зала не се знае разликата между акт и между международен договор. Международноправните актове са задължителни за страната, която ги е ратифицирала, а в тези актове, един от които е Европейската конвенция за правата на човека… (Реплики.)
    Може ли да продължа?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Шейтанов, да се ориентирате към приключване, моля Ви. (Реплики.)
    Господин Шейтанов, имате думата.
    ВЛАДИМИР ШЕЙТАНОВ: Европейската конвенция за правата на човека предвижда в чл. 8 правото на личен и семеен живот. Поради нарушаване на този член в момента, Норвегия е осъдена пет пъти с пет дела в Европейския съд по правата на човека. Дали ние се движим към тази система с този Закон за социалните услуги?
    Законът за социалните услуги е част от цялата регулация и той е обвързан с всички останали. Норвегия, Швеция, Финландия, Испания, Холандия, Великобритания – всичките имат една и съща система на социални услуги и те всички имат проблем със своята политика в тази област. Този проблем е законов, конституционен и международноправен. Ако някой си въобразява, че…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Шейтанов, моля Ви да се ориентирате към приключване.
    ВЛАДИМИР ШЕЙТАНОВ: Благодаря Ви, ще се ориентирам.
    Ако някой си въобразява, че чрез временни и частични изменения и допълнения към този закон ще премахне антиконституционалността на този закон, нарушаването на чл. 8 от Европейската конвенция по правата на човека и чл. 7 от Хартата на правата на гражданите в Европейския съюз, той очевидно трябва да подобри своите правни познания.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Шейтанов.
    ВЛАДИМИР ШЕЙТАНОВ: Още едно изречение, последно, ако ми разрешите.
    Казусите за нарушаване на правата на българските граждани според действащото законодателство, част от които ще стане Законът за социалните услуги, са Екатерина от Балша, чухте я, Николай Тодоров – в момента се нарушават неговите права от страната, който има същата система на социални услуги, Мария, Бистра и Карлос Рамирес – български граждани, Мария Танчева – български гражданин, Виолета Ангелова – български гражданин.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля Ви!
    ВЛАДИМИР ШЕЙТАНОВ: Имайте предвид, че това е действителност, а не са писани текстовете.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля Ви, не ограничавайте правата на останалите, които желаят да се изкажат. Колеги, има записани още девет човека. Молбата ми е да се ориентираме с няколко изречения и да не повтаряме, това, което беше казано, а да кажем нещо по-различно.
    Колеги, моля Ви! Следващият записан е Десислава Величкова.
    ДЕСИСЛАВА ВЕЛИЧКОВА: Здравейте! Аз съм от град Русе, Обществен съвет за правосъдие.
    С цялото ми уважение към госпожата Министър, към Вас, народните представители и всички останали тук родители, аз май съм единственият човек, който може да предостави някакво решение на този проблем. Аз съм за това Законът за социалните услуги да остане. Ще Ви кажа защо – каква е разликата между мен и между всички присъстващи родители, които протестират.
    Причината, поради която искам този закон да остане, е следната: Законът предоставя възможност на дамите отсреща да отглеждат пълноценно децата си. Законът предоставя възможност на лица, които биха искали да се реализират в своята професионална сфера, да получат необходимото обучение.
    Това, което искам да предложа, е следното: да бъдат внесени точките от Закона, които, ние родителите, които нямаме проблемите на дамите отсреща, с цялото си уважение, смятаме, че застрашават нашите деца. Тези точки от законодателството да бъдат премахнати. По този начин уважаемите дами ще запазят възможността да гледат своите болни деца и на тях да им бъде оказана необходимата помощ.
    Това, което искаме ние, е следното. Между другото, господин Шейтанов, мерките, които…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Не, не, не в такъв диалогов режим госпожо.
    ДЕСИСЛАВА ВЕЛИЧКОВА: Добре.
    Мерките, които се вземат в Закрила за детето, всъщност се предоставят като социални услуги. Това е много важно и ето тук се крие разковничето да се създава напрежение между двете групи – между нас и дамите отсреща. Нека мерките по извеждане на дете в риск да бъдат част от Наказателния кодекс, а не да бъдат задължения на служителите на социални услуги, които работят в неправителствени организации, които работят в Агенцията за социално подпомагане. Нека да има конкретика за нас.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря за Вашите предложения, благодаря.
    Да се надяваме, че ще бъдат взети предвид. Може да ги оставите на вниманието на Комисията.
    ДЕСИСЛАВА ВЕЛИЧКОВА: Благодаря, това очаквах да чуя. Ние сме за това Законът за социалните услуги да влезе в сила от 1 януари 2020 г., както е предвидено.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Следващият записан е Валентина Ташкова, общност „Мостове“. (Шум, реплики и викове.)
    Колеги, моля Ви. Ще ме принудите да прибягна към дисциплинарни мерки.
    ЛЮДМИЛА ДУКОВА: Българските избиратели овластяват Вас, народните представители. На Вас Ви дават готовите текстове, на Вас Ви дават готовите текстове, които Вие не четете, не осмисляте, а гласувате. Вие сте положили клетва да спазвате Конституцията, а Вие и Вашите предшественици газите тази Конституция и не допускате…
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Господин Председател, моля да се спазва Правилникът в Народното събрание. (Шум, реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви за дисциплина.
    Колеги, да запазим добрия тон. Никой няма нужда от това напрежение, което го създаваме в момента. Моля Ви да спазваме добрия тон, за да можем да финализираме все пак това заседание.
    Госпожо Ташкова, заповядайте.
    ВАЛЕНТИНА ТАШКОВА: Благодаря Ви.
    Не, няма да влизам в никакви взаимоотношения. Надявам се, че абсолютно всички си давате сметка, че в момента се атакува не само Социалният закон, а се атакува цялото социално законодателство и това беше казано от отсреща. Това означава и се надявам, че всички си дават сметка за това, че държава без НПО-та и без социални услуги ще просъществува, но без социална политика – няма да просъществува.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря за Вашето мнение, госпожо Ташкова.
    Следващият записан е Ева Евгениева Марчева – Национално движение на българските граждани. Тук ли е? (Шум и реплики.)
    Следващата тогава е Даниела Ушатова – Национално сдружение на общините в Република България.
    Колеги, моля Ви, едновременно не мога да дам думата на всеки, спазвам списъка, който е пред мен и виждате, че се опитвам да редувам двете страни на залата.
    ДАНИЕЛА УШАТОВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа, уважаема госпожо Министър, уважаеми представители на гражданските организации!
    Нещото, което искам да кажа, е, че преди повече от три години започна идеята за нов закон за социалните услуги, тъй като на много места в България и извън София, малките общини не можеха да осигурят финансиране на търсените услуги.
    Искам да кажа, че говорим за дневни центрове за грижа за възрастни хора, говорим за разкриване на нов потенциал и нови места в една традиционна услуга в малките населени места, домашен и социален патронаж, говорим за центрове за социална рехабилитация на хора с увреждания, говорим за редица други услуги, в които уязвими, пълнолетни лица, изключваме децата и казуса, който има в момента, какво ще се случи с услугите за деца и начина по който ще бъдат насочвани и предоставени.
    Искам да Ви кажа, че системата от социални услуги обслужва много пълнолетни лица, с различни по вид и степен увреждания и много възрастни и самотно живеещи хора.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Ушатова. Познаваме законодателството всички, които сме тук, и се надяваме, че сме запознати с текстовете. Моля, последно изречение.
    ДАНИЕЛА УШАТОВА: Аз се опитвам да обясня, че има още една група потребители.
    Да, законите са за това, за да се спазват. Ние се опитваме да се подготвим като общини да спазваме цялото законодателство и мога да кажа, че двата закона, който влязоха в сила – Законът за личната помощ и Законът за хората с увреждания, въпреки очакванията, че ще общините ще катастрофират без ресурси, то успяха да се справят и тези механизми работят.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Ушатова.
    Заповядайте, господин Веселин Иванов.
    ВЕСЕЛИН ИВАНОВ: Добър вечер на всички дами и господа! Аз съм упълномощен от Народно социално движение да направя следната декларация: движението настоява Законът да бъде изтеглен, като счита, че той е дълбоко и социално неправ, сбъркана е философията му.
    Народното движение го разглежда като една завеса, зад която да се прокарат както политики, така да се постигнат и целите, които са дълбоко различни от традиционните, вековните български семейни традиции и на нашите религии – независимо дали е християнска, юдейска или мюсюлманска, то счита, че въпросът трябва да бъде за социалната сигурност на всеки един от Вас, независимо от това дали е с увреждания или не, тоест да бъде такъв, какъвто е по Конституция.
    По отношение на правото на труд в Конституцията има много несигурности…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Иванов.
    Конституционното право е нещо сложно.
    ВЕСЕЛИН ИВАНОВ: От Българската социалистическа партия разбирам, че тук има двама господа. Моля Ви, след като Вие сте участвали на първото разглеждането по въпроса, а на второто сте били дисциплинирани и не сте взели участие поради други причини, бъдете в залата, моля да премислите със сърцето си. Моля да не е по указания…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Диканаров, благодаря за предложенията.
    Следващият записан е Карина Захариева.
    Заповядайте.
    КАРИНА ЗАХАРИЕВА: Благодаря за дадената дума.
    Аз съм тук в качеството си на една Фейсбук група от над две хиляди души. Майка съм на две деца и съм гражданин на България и първото нещо, което искам да кажа на всички Вас, Вие народните представители много добре го знаете това нещо, ако този закон сега бъде отложен, то след шест месеца ще влезе със същата сила, която ние в момента родителите не искаме и няма да има поправка и няма да има отмяна, а ние искаме отмяна.
    Няма значение как ще го въртите и колко ще ни обяснявате колко е добър този закон, но Законът не го искат родителите. Ако в момента има малко хора отвън, то е единствено и само защото Вие сте ни докарали дотам, че хората работят на по две смени, за да могат да издържат семействата си. Ако аз мога да си позволя, работеща за себе си, ако мога да си позволя да дойда тук да протестирам, да застана тук до Вас, то 90% от хората не могат и това е причината ние отвън да сме 100 човека, а във Фейсбук сме 200 хиляди. Народът не иска този закон, народът не го иска. (Шум и реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви за тишина.
    КАРИНА ЗАХАРИЕВА: Чуйте народа си, защото народът Ви е сложил тук и народът може да Ви свали!
    Днес сте тук, а утре Ви няма, но народът винаги ще бъде народ. България трябва да я има и този закон е геноцид над българския народ. Всички Вие държите на парите, които ще вземете, и сте запушили ушите и очите си, моля, спомнете си, че имате род и родина, че кръвта, която тече във вените Ви, е българска, ако изобщо е такава!
    Този закон е геноцид. Никой от българските родители не иска това. (Ръкопляскания. Възгласи : „Браво!“.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Кой има инструмента да я спре?
    Благодаря Ви.
    Заповядайте, Венцислав Манчовски, ако правилно произнасям фамилията Ви.
    ВЕНЦИСЛАВ МАНЧОВСКИ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, Ваше Високопреосвещенство! Идеята за днешното заседание беше да излезем с едно решение всички заедно, но явно няма да излезем с такова решение, защото превърнахме дискусията в лични спорове.
    Нека всички разберем, че най-добре – и за неправителствения сектор, и за организациите, предлагащи социални услуги, е Законът да бъде отложен с шест месеца, което е достатъчно време Законът да бъде преразгледан от институциите.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Разбрахме Вашето мнение, господин Манчовски. (Реплики.)
    Колеги, моля Ви за тишина. Колеги, демокрацията е правила, процедури, знаете го това нещо много добре.
    Заповядайте, господин Вълков.
    ИВАН ВЪЛКОВ: Уважаеми представители на властта, уважаеми групи, представители на родители и всички други останали групи! Не видяхме проследяване на списъка, следене на списъка, това е показателно, но няма да навлизам в подробности. Искам да зачета само няколко въпроса, за да бъда конкретен и точен.
    Първо, аз съм против това този опит за маргинализиране на обществото, на тези групи, които протестират, защото сред нас има достатъчно юристи, до мен стои човек с многогодишен опит, адвокат, който е минал през ада на Либия за българските медици, и затова не бива по този начин да принизявате обществото, което протестира навън.
    Аз водя протести в град София, но ние не се събираме по 20 човека, а последният протест беше близо от три хиляди души. Той не беше отразен по националните медии, а беше отразен в АЛФА, в СКАТ и може би една-две други медии. Странно защо, нали? Даже БНТ не бяха там, които уж са национална медия, обаче такъв голям протест не се отрази.
    Искам да прочета няколко конкретни въпроса, ценя Ви времето и ще бъда максимално кратък.
    1. Защо, ако целта на ЗСУ беше да реши проблемите на децата с увреждания, в него „се решават“ на всички лица – това е записано в Закона и е неоспоримо, на територията на България и то по един подчертано всеобхватен начин, всеобхватни индивидуални оценки, всеобхватни доклади, всеобхватни профили, включващи психо социалното, емоционалното, финансово и всякакво друго състояние, от което доставчиците на социални услуги биха се заинтересували – чл. 1, 2, 6, 13, 14, 81, в които се казва, че няма професионален подход?
    Защо тихомълком и бързешком се прие Закон, с който се отваря широко вратата за приватизацията на социалния сектор? Защо многобройните протести срещу Закона не служат за индикация, че такава значителна промяна в социалния сектор е прибързана и няма подкрепата на обществото? На какво основание на частни доставчици на социални услуги се дава пълен достъп до информация за всяко лице в България, включително и информация, с която разполагат само държавни органи?
    Има ли гаранция, че с тази информация няма да се злоупотребява и че ще бъде съхранявана по начин, по който да се избегне съвсем скорошният сценарий с НАП?
    На какво основание държавата и общините си позволяват използването на инструмента на държавна принуда, когато участват като частно-правен?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Вълков, моля Ви да се ориентираме към приключване.
    ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Оставете го да си зададе въпросите! Два въпроса има човека.
    ИВАН ВЪЛКОВ: Приключвам. Не мисля, че отнех толкова време, колкото останалите.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте, господин Вълков, имате думата.
    НИКОЛИНА ЧАКЪРОВА: Да разбираме ли, че Вие искате децата да не са обхват на Закона …. (Реплики.)
    ИВАН ВЪЛКОВ: Аз не съм Ви прекъсвал. Обратно, ние искаме Законът да бъде тясно за решаване на въпроса на децата с увреждания и има нужда от нов Закон. (Реплики и шум.)
    Този закон не решава проблема на децата с увреждания, както каза и представител от „Системата ни убива“, като тя беше достатъчно ясна.
    От кога родителите се считат за непригодни за отглеждане на децата си, което личи от изрази като снизходителното зачитане на мнения, гарантирано активно участие на родителите и на потребителите като цяло, но никъде не се казва, че те сами взимат решения, дали да се възползват, или не от социалните услуги? На какво основание става право на чужди търговци и НПО да предоставят социални услуги на територията на България, без лиценз, за което госпожа Русинова каза съвсем друго в едно предаване по БТВ?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Вълков, това са нещата, които вече са изказани. Моля Ви да се ориентиране към приключване.
    ИВАН ВЪЛКОВ: Добре.
    Последен въпрос. На какво основание на малолетни и непълнолетни се дават права за ползване на услуги в разрез със Закона за лицата и семейството? Понятия като дееспособност, правоспособност и представителство образно казано се хвърлят в кошчето редом с много други институти и принципи, уредени в съществуващото законодателство. Ще внесем от тук присъстващите неправителствени организации кой, какъв материален интерес има от Закона за социалните услуги и ще го предоставим.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Вълков.
    САРИЙСКИ: Какъв материален интерес като учредителите на тези услуги даряват и създават услуги? Какъв?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Моля Ви, госпожо СарийскИ. Моля Ви! Моля Ви!
    Господин Димитров, имате думата. Последен записан от изказващите се. След това ще дам думата на министър Сачева, ако желае да обобщи дискусията и след това предстои гласуване.
    НИКОЛИНА ЧАКЪРОВА: Господин Адемов, адвокат Чакърова се е записала още в началото. Така или иначе не ми дадохте думата. Ще имам ли думата или няма да я имам?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Елате да видите списъка при мен, който го има.
    Господин Димитров, имате думата. Ще Ви дам думата и на Вас, госпожо Чакърова.
    ЯВОР ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви, ще Ви дам думата. Моля Ви!
    Господин Димитров, заповядайте.
    ЯВОР ДИМИТРОВ: Уважаеми народни представители! Представлявам Национално движение против корупцията за иновативна икономика.
    Нашето мнение е дадено писмено, така че няма да го излагам. Искам да кажа само това, че самият Закон за социални услуги предлага нов начин и разглеждане на социалните услуги, въобще на предлагането на социални услуги. Като едно от нещата, което досега не е казано, че това се предлага на общините. Това е положително, защото в самите общини знаят как и кои точно услуги са най-подходящи.
    Второто нещо, което искам да изтъкна като положително за социалните услуги, което не е казано в момента, това е, че той предлага интегриран подход. Това означава, че трябва да се използват становището и мнението на различни институции.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Димитров.
    Заповядайте, адвокат Чакърова.
    НИКОЛИНА ЧАКЪРОВА: Благодаря, уважаеми господин Адемов.
    Уважаеми дами, уважаеми господа, уважаемо Високо преосвещенство!
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Няма го.
    НИКОЛИНА ЧАКЪРОВА: Съжалявам, че го няма. Моите уважения към Светия Синод са за това, че са изготвили становище, което е много точно, ясно и изрично са казали, че този закон следва да бъда основно изменен или отменен, аз съм „за“ отмяната му, защото той е сбъркан изначало. Това няма да бъде първият закон, приет от Народното събрание, който е сбъркан изначало и е в противоречие с Конституцията на Република България.
    Групата на „Атака“ в лицето на господин Шопов и господин Чуколов изразиха точно и ясно мнението на повечето родители, които са не само навън, но мнението и на юристите, че една отмяна на един сбъркан Закон, няма да го направи по-добър. Тъй като ако Вие прочетете Закона ще видите, че той е пълен с чуждици в него. Не кореспондира с останалите закони, с основния Закон на Република България.
    Питам кой изготви този закон? Какви са тези изрази, които са приети в него? Направила съм много обстоятелствен анализ за неговото противоречие, както на Закона за нормативните актове, така и на чл. 9 от ал. 1, който противоречи на Закона за нормативните актове. Остават с впечатление, че този закон не са резултат от обещаното в него – осъществяването на социална политика насочена към преодоляване на демографска криза. Днес бях свидетел в това Народно събрание на противопоставяне отново на обществото, на народа ни, а нашият народ, господин Адемов, има основни ценности.
    Моите уважения, тъй като дълбоко Ви уважавам като народен представител, съобразете се, че ние сме оцелели не напразно. Оцелели сме затова, че имаме нашите традиции, че имаме нашата вяра, че имаме нашата надежда и че имаме нашето семейство и деца. Не посягайте на децата на България, уважаеми народни представители. С това завършвам. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо Чакърова.
    Колеги, давам думата на министър Сачева, а след това предстои гласуване.
    Госпожо Сачева, заповядайте, имате думата, за няколко думи да обобщим дискусията.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Има ли процедура? Може ли процедура?
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Господин Председателю, виждате каква е атмосферата и затова е най-добре да прекратите заседанието. Да се съберем утре.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Ще го прекратя.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Като призовавам парламентарните групи да премислят позициите си.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви!
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Виждате, какво е преобладаващото мнение за отмяна на Закона. Недейте да си играете с това Законът да бъде отлаган, с което…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви!
    Подлагам на гласуване Законопроект за отмяна на Закона за социалните услуги. Внесен от Десислав Чуколов и група народни представители.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Явно е, че има заговор. Гласувайте си действието на закона и Ви гарантирам, че след шест месеца ще го приемете отново. (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Колеги, моля Ви! Гласуваме първия законопроект.
    За – 1, против – 16, въздържал се – 2.
    Не се приема.
    По втория Законопроект за изменение и допълнение на Закона за социалните услуги, внесен от Ангел Исаев, който е съгласен да бъде подкрепен, моля да гласува.
    За – няма, против – 1, въздържали се – 18.
    Законопроектът не е приет.
    Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги, внесен от Искрен Велинов, който е съгласен да бъде подкрепен, моля да гласува.
    За – 15, против – 1, въздържали се – 3.
    Приема се Законопроектът на Искрен Веселинов.
    По Законопроекта за изменение на Закона за социалните услуги, внесен от Елена Пешева, Боряна Георгиева, който е съгласен да бъде подкрепен, моля да гласува.
    За – 1, против – 0, въздържали се – 18.
    Законопроектът не е приет.
    Госпожо Сачева, много Ви моля, накратко, няколко изречения. Току-що беше приет единствено и само Законът за социалните услуги с вносител Искрен Веселинов. Другите бяха отхвърлени.
    Заповядайте.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми госпожи и господа! Ние вече многократно изяснихме, че всичко това, което беше казано тук като притеснение и страхове не се съдържа, и не произтича от Закона за социалните услуги.
    Значителна част от нещата, които Вие твърдите, че Ви притесняват и че имате проблеми с тях, а те се съдържат в други закони. Казахме, че ще подкрепим това да има инициатива за концепция за семейната политика. Призовавам Ви за уважение към хората с увреждания, защото това, което се случи не може да ме остави несъпричастна. Абсурдно е да твърдим, че защитаваме ценности и че говорим хуманно, а да обиждаме хора, които имат деца с увреждания. За мен това е абсолютно недопустимо, абсолютно притовоконституционно, защото Българската Конституция се основава на ценности като хуманизъм, равенство и търпимост. Склонна съм да провеждаме разговори и диалози по всички конкретни предложения. Бих призовала да работим с повече разум и с повече конкретика. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: С това пожелание, закривам днешното заседание, а едва ли би могло да има по-широка дискусия. Лека вечер!
    (Закрито в 17,00 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Хасан Адемов


    Стенограф:
    Мария Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума