Комисия по труда, социалната и демографската политика
П Р О Т О К О Л
№ 26
от проведено редовно заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика на 15 януари 2020 г.
ДНЕВЕН РЕД:
1. Законопроект за ратифициране на Споразумение в сферата на социалната сигурност между Република България и Квебек, № 902-02-33, внесен от Министерски съвет на 17.12.2019 г.
2. Законопроект за ратифициране на Спогодбата за пенсионно осигуряване между правителството на Република България и правителството на Република Азербайджан, подписана на 6 ноември 2019 г. в Баку, № 902-02-34, внесен от Министерски съвет на 20.12.2019 г.
3. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 902-01-63, внесен от Министерски съвет на 29.11.2019 г.
Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 14,25 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Хасан Адемов.
* * *
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Добър ден, колеги!
Откривам първото заседание за новата сесия на Четиридесет и четвъртото народно събрание на Комисията по труда, социалната и демографската политика.
Честита нова година! Желая на всички Вас здраве на Вас и на Вашите семейства и успешна сесия!
Дневният ред на днешното заседание:
1. Законопроект за ратифициране на Споразумение в сферата на социалната сигурност между Република България и Квебек, № 902-02-33, внесен от Министерски съвет на 17.12.2019 г.
2. Законопроект за ратифициране на Спогодбата за пенсионно осигуряване между правителството на Република България и правителството на Република Азербайджан, подписана на 6 ноември 2019 г. в Баку, № 902-02-34, внесен от Министерски съвет на 20.12.2019 г.
3. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 902-01-63, внесен от Министерски съвет на 29.11.2019 г.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Гласували: за – 20, против и въздържали се – няма.
Дневният ред се приема.
Колеги, понеже представителите на Министерство на правосъдието са тук, предлагам да започнем, ако нямате нищо против, с третата точка. Те ще представят от името на Министерския съвет Законопроекта:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПУБЛИЧНОТО ПРЕДЛАГАНЕ НА ЦЕННИ КНИЖА, № 902-01-63, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА 29.11.2019 г.
Заповядайте.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЕВГЕНИ СТОЯНОВ: Благодаря.
Честита нова година от името на Министерството на правосъдието! Желая успешна сесия!
Евгени Стоянов съм – заместник-министър на правосъдието. С мен са господин Любомир Талев – директор на дирекция „Съвет по законодателството“, и госпожа Гюрова – държавен експерт от дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси“.
Съвсем накратко ще представя Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
Предлаганите изменения и допълнения в Закона за публичното предлагане на ценни книжа имат за цел да въведат в законодателството изискванията на Директива 2017/828 на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2007/36 по отношение на насърчаването на дългосрочната ангажираност на акционерите и на мерки по прилагането на Регламент за изпълнение 2018/1212 на Комисията от 3 септември 2018 г. за определяне на минимални изисквания за прилагането на разпоредби на Директива 2007/36 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на идентификацията на акционерите, предаването на информация и улесняването на упражняването на правата на акционерите с оглед постигане на пълно съответствие на националното законодателство в следните основни направления.
На първо място, идентифициране на акционерите в публични дружества, улесняване упражняването на правата им и защита на предаваната във връзка с упражняването на правата им информация.
Въвеждат се разпоредби за начина на изискване, предоставяне и съхранение на необходимата идентификационна информация за даден акционер, всички лица, на които също може да бъде предоставена, както и срокове за съхраняване на идентификационните данни на акционери при съобразяване с европейския Регламент за личните данни.
Въвеждат се изисквания за осигуряване на публичност на корпоративните събития на публичното дружество, въвеждат се гаранции за потвърждаване и преброяване на гласовете, подадени по електронен път, както и изисквания за разходите за предоставяните услуги, определени при спазване на принципа на недискриминационност и пропорционалност.
На второ място, политика за възнаграждение на членовете на ръководните органи в публичните дружества.
Със Законопроекта се предлага да се прецизират разпоредбите, свързани с правото на глас на акционера по отношение на възнагражденията на членовете на управителните и контролните органи на публичното дружество.
На трето място, сделки със свързани лица. За пълно хармонизиране с Директивата се предлагат някои изменения за доразвиване на разпоредбите за сключване на сделки на голяма стойност от публичните дружества и техните дъщерни компании.
На четвърто място, упълномощени съветници. Предлага се въвеждането на фигурата на упълномощения съветник, който по смисъла на Директивата е юридическо лице, което по занятие анализира разкрита, регулирана и друга информация, свързана с публични дружества с цел предоставяне на проучвания, съвети и препоръки във връзка с упражняването на правото на глас на инвеститорите.
Въвеждат се и задължения и изисквания към фигурата на упълномощения съветник.
На следващо място се предлагат изменения в други нормативни актове с въвеждане на изискванията, свързани с изпълнението на политиката за ангажираност и прозрачност. Директивата изисква управителите на активи и институционалните инвеститори да приемат и публикуват политика за ангажираност и да оповестяват публично как са я изпълнили или да предоставят обосновано обяснение защо са избрали да не приемат такава политика.
В тази връзка с Преходните и заключителните разпоредби на Проекта на Закона за изменение и допълнение се правят изменения на Закона за пазарите на финансови инструменти, както и изменения и допълнения в Кодекса за застраховането и в Кодекса за социалното осигуряване.
С Проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа се правят изменения и допълнения в Закона за Комисията за финансов надзор във връзка с въвеждането на фигурата на упълномощения съветник и в Закона за счетоводството във връзка с нововъведените разпоредби, касаещи политиката на възнаграждение на членовете на ръководни органи в публичните дружества.
Законопроектът е разработен и съгласуван в рамките на междуведомствена работна група, в чиито състав бяха включени представители на Министерство на финансите, Комисията за финансов надзор, Българска народна банка, Централен депозитар, Асоциация на индустриалния капитал, Асоциация на директорите за връзки с инвеститорите, Българска асоциация на лицензираните инвестиционни посредници, Българска асоциация на управляващите дружества.
Това е съвсем накратко. Благодаря.
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодарим на заместник-министър Стоянов.
Колеги, имате ли въпроси?
Водеща комисия по този Законопроект е Икономическата комисия.
Въпроси, изказвания? Не виждам.
Нека да благодарим на вносителите за представянето на Законопроекта.
Подлагам на гласуване Закон за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа с вносител – Министерският съвет.
Гласували: за – 13, против – няма, въздържали се – 6.
Проектът е приет. Благодаря Ви, колеги.
Добър ден на заместник-министър Зорница Русинова.
Използвахме времето, за да разгледаме третата точка от дневния ред.
Заповядайте, за да представите:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕ В СФЕРАТА НА СОЦИАЛНАТА СИГУРНОСТ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И КВЕБЕК, № 902-02-33, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА 17.12.2019 г.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Благодаря.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители?! Първо, бих искала да Ви пожелая здрава, ползотворна, успешна година, през която всички заедно да решаваме проблемите на хората, защото това е основната ни задача.
През 2014 г. беше подписана от Република България и Канада Спогодба за социална сигурност. В допълнение на това беше поет и ангажимент за разработване и подписване на допълнителна спогодба, която произтича от законодателството на провинция Квебек, за да се регулират разпоредбите на федерално ниво, тъй като има доста голяма българска общност, която живее и пребивава в Квебек и би трябвало също да се възползва от тази спогодба.
Споразумението се основава на принципите за еднакво третиране на лицата, износ на пенсии, приложимост само на едно законодателство по отношение на задължението за осигуряване на сумиране на периодите за осигуряване.
С Решение № 766 от 17 декември 2019 г. Министерският съвет одобри Споразумението и предложи да бъде ратифицирано от Народното събрание.
Материалният обхват е ограничен до пенсионното законодателство на договарящите се страни по Споразумението.
Включени са всички лица в персоналния обхват на Спогодбата които са или са били подчинени на законодателството на едната от двете страни.
Във връзка с определяне на пенсионните права по Споразумението, взаимно ще се зачитат осигурителни периоди, завършени съгласно законодателствата на двете страни.
Считам, че това е един допълнителен принос към добрите взаимоотношения между България и Канада. Всички тези спогодби способстват и за по-добри икономически взаимоотношения.
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо русинова.
Колеги, имате ли въпроси?
В Квебек работят 30 хиляди човека от България. В един момент те ще предявят своите права по това споразумение.
Не виждам желаещи за изказвания.
Позволете ми тогава да подложа на гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумение в сферата на социалната сигурност между Република България и Квебек, с вносител Министерският съвет.
Моля, гласувайте.
Гласували: за – 19, против и въздържали се – няма.
Приема се с консенсус. Благодаря Ви.
И следващата точка:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОГОДБАТА ЗА ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА АЗЕРБАЙДЖАН.
Заповядайте, госпожо Русинова.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Благодаря.
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! На 6 ноември 2019 г. в Баку от министрите на труда и социалната политика на България и на Република Азербайджан беше подписана подобна спогодба. Тя е много сходна със Спогодбата с Канада.
Влизането й в сила ще създаде възможност на лицата с осигурителен стаж в България и Азербайджан да реализират своите осигурителни права.
С Решение № 791 от 20 декември 2019 г., Министерският съвет одобри Спогодбата и предложи на Народното събрания да я ратифицира със закон.
Така както и по предишната точка, Спогодбата се основава на принципите за еднакво третиране на лицата, износ на пенсии, приложимост само на едно законодателство по отношение на задължението за осигуряване и сумиране на периодите за осигуряване.
В персоналния обхват са включени всички граждани на територията на България и Азербайджан, които са или са били под въздействието на законодателството, както и членове на техните семейства.
Материалният обхват е ограничен до пенсионното законодателство само на договарящите се страни, като са включени пенсии за осигурителен стаж и възраст, пенсии за инвалидност поради общо заболяване и наследствени пенсии, изчислени от тях.
Считам, че това е също допълнителен принос към по-доброто взаимодействие и търговския стокообмен между двете държави.
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Русинова.
Колеги, имате ли въпроси, мнения, изказвания?
Тези спогодби са изключително сериозно подготвени в един доста дълъг период с участието на Министерството на труда и социалната политика, на Националния осигурителен институт, Министерство на външните работи. Тези спогодби са изпипани, както се казва, по правилата на изкуството.
Заповядайте, уважаеми господин Русанов, но, моля, по темата.
ГЕОРГИ РУСАНОВ: В много страни студентите се считат за трудещи се и получават трудов стаж и последваща пенсия. Така е в Чехия, знаем, в Унгария, Съветския съюз, всички страни. Тъй като това е бивша съветска република, навярно и при тях е така. Имаме завършили студенти, които очакват да се сключи спогодба за получаване на пенсия по вложения трудов стаж, защото там те се водят членове на профсъюза, плащат членски внос и с някои страни, като Русия има такава спогодба. Наши колеги, които са следвали и специализирали в Русия, получават допълнение към своите пенсии за това време, когато са били в тази страна.
Предвиждате ли и Вие в нашата спогодба това правило?
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Русанов.
ГЕОРГИ РУСАНОВ: Благодаря и аз.
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Не разбрах много въпроса, ако ме питате конкретно… (Реплики.)
Заповядайте, госпожо Русинова.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Предвиждаме всички български граждани, както и гражданите на Азербайджан, които имат право съответно да се възползват от тази спогодба, да се възползват.
Засега по данни от Министерство на външните работи за последните пет години в България са около 50 азербайджанските граждани, които ще бъдат засегнати от тази спогодба. Съответно при реализацията на трудовите си права някой, който е учил или е работил в една от двата страни, има съответно ползи от спогодбата, ще има това право.
ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
Други колеги искат ли думата? Не виждам желаещи.
Подлагам на гласуване Законопроект за ратифициране на Спогодбата за пенсионно осигуряване между правителството на Република България и правителството на Република Азербайджан, вносител е Министерският съвет.
Гласували: за – 19, против и въздържали се – няма.
Приема се.
Колеги, благодаря Ви за участието в днешното заседание.
Госпожо Русинова и на Вас Ви благодаря.
Закривам заседанието.
(Закрито в 14,40 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ХАСАН АДЕМОВ
Стенограф:
Вася ЙОРДАНОВА