Милена Дамянова: Студентите трябва да бъдат активни в търсенето на стажове и стипендии
14/11/2019
Студенти и преподаватели от специалност „Унгарска филология“ посетиха изложбата, посветена на парламента на Унгария, която е представена в Народното събрание. Експозицията е посветена на историята, построяването и на различни фрагменти от величествената сграда, която е една от най-внушителните парламентарни постройки в света. Изложбата беше открита на 6 ноември 2019 г. от заместник-председателя на 44-ото Народно събрание Емил Христов и посланика на Унгария в България Текла Харангозо , а поводът е Денят на българо-унгарското приятелство – 19 октомври. Решението за неговото обявяване бе взето от Народното събрание на 15 септември 2016 г., припомни председателят на парламентарната комисия по образованието и науката.
Милена Дамянова, която е и председател на Групата за приятелство с Унгария, разказа на гостите за дейността на народните представители и по-специално на Комисията, която оглавява. Днес парламентът е отворена институция, а заседанията на нашата комисия са публични и всеки гражданин може да ги посещава, обясни Дамянова. Тя съобщи, че идния четвъртък на извънредно заседание Комисията по образованието и науката ще разгледа на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. С промени в закона от 2016 г. бяха въведени защитените специалности във висшите училища, сред които е и унгарска филология, за която се отпускат допълнителни средства от бюджета, припомни Дамянова.
Според председателя на просветната комисия студентите от тази специалност имат добри възможности за реализация, защото са редки и много търсени специалисти. Много важно е студентите и учениците да получават кариерно консултиране, за да знаят каква бъдеща реализация могат да очакват, посочи Дамянова. Тя призова студентите в унгарска филология да бъдат активни и сами да търсят възможности за своето професионално развитие. „Не чакайте държавните институции да ви канят за стажове и стипендии, вие сами трябва да търсите. В годините, когато бях студентка, не сме и мечтали, че можем да стажуваме в Народното събрание, а днес имате голям избор. В парламента и в частност в Комисията има възможности за стажове, които не са платени, но ще ви дадат възможности да получите полезни умения и ще бъдат важна точка във вашата автобиография“, обърна се Дамянова към студентите.
Председателят на Комисията по образованието и науката подари на гостите копия на Търновската конституция, Конституцията на Княжество България и на новата Конституция. Проф. Йонка Найденова и доц. Ина Вишоградска благодариха на Милена Дамянова за усилията й да популяризира дейността на специалност „Унгарска филология“ към Факултета по класически и нови филологии и обещаха да предадат изданията на библиотеката към катедрата.