Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
15/10/2018

    Разглеждане и обсъждане на Национална гражданска инициатива “Да върнем ученическите лагери на децата“ № ПГ-839-01-6, внесена от Инициативен комитет на 19 юни 2018 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 3 октомври 2018 г., Комисията по образованието и науката съвместно с Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите разгледаха и обсъдиха Национална гражданска инициатива “Да върнем ученическите лагери на децата“ № ПГ- 839- 01-6, внесена от Инициативен комитет на 19 юни 2018 г.
    В заседанието взеха участие: от Министерството на образованието и науката - Деница Сачева - заместник-министър, Албена Михайлова-главен секретар, Емануил Райчев-изпълнителен директор на „Ученически отдих и спорт“ ЕАД и Йорданка Петрова-парламентарен секретар; Инициативен комитет на Национална гражданска инициатива „Да върнем ученическите лагери на децата“-Антония Кюлумова, Анастас Величков, Асен Великов, Ивайло Танчев, Ивайло Шопски, Ирина Кирилова-Пеева, Маргарита Спасова, Татяна Маринова, Светла Дукатева; Сдружение „Национално движение на българските граждани“ Мария Гулева; Национално младежко сдружение - Венцислав Манчовски - председател; представители на други неправителствени организации и медии.
    В Комисията по образованието и науката постъпи писмено становище от Министерство на образованието и науката във връзка с направените предложения чрез Националната гражданска инициатива.
    Основните акценти на внесената Национална гражданска инициатива “Да върнем ученическите лагери на децата“ бяха представени от Атанас Величков:
    - ученическите лагери, над 140 бази в цялата страна, стопанисвани от дружеството „Ученически отдих и спорт“, да бъдат използвани от децата на социална цена;
    - по време на ученическите лагери да има образователни дейности, които да прибавят стойност към почивката;
    - да има правилник, наредба, по които децата да използват базите;
    - Гражданската инициатива да има пряко участие и контрол в управлението на лагерите.
    Становището на министерството на образованието и науката по внесената гражданска инициатива бе представено от Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката. Тя изнесе конкретни данни за състоянието и дейността на „Ученически отдих и спорт“ ЕАД, дружество, образувано през 2005 г. на база правото на собственост върху 165 почивни бази, от които 50 са били в състояние, позволяващо осъществяването на основния предмет на дейност - организиран отдих на деца и ученици. Към момента дружеството се финансира основно от договор, сключен с Министерство на образованието и наука на стойност 4 млн. и 20 хил.лв. за осъществяването на 150 хиляди настанявания, като в последния годишен период на отчет през месец юли тази година, дружеството е отчело 29 276 почивали деца и ученици при 150 хиляди настанявания във вече само 30 работещи бази, от които 11 планински и 19 морски. Госпожа Сачева отбеляза, че „Ученически отдих и спорт“ е в състояние да отговори на не повече от 2% до 3% от интереса на училищата и детските градини по отношение на лагери и на занимания, свързани с дейности по интереси. По отношение на предложенията на Инициативата, значителна част свързани с патриотичното възпитание, тя обърна внимание, че това е един от приоритетите на Министерство на образованието и науката и се реализира чрез редица инструменти на политиката, в това число учебни програми, дейности по интереси и т.н. Друго от предложенията на Инициативата е да бъде отменена Наредба № 2 за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм, това е факт от 2016 г., обществените отношения се уреждат и се регламентират от Наредбата за детските и ученическите туристически пътувания с обща цена, инициирани от институции в системата на предучилищното и училищното образование. Наредба № 2 е заменена от Наредба № 10/2016 г. за организация на дейностите в училищното образование. Първата от тях детайлизира правилата за организиране на детски и ученически пътувания, които Законът за туризма урежда, а втората регламентира мероприятия, организиран отдих, които са извън неговото приложно поле. Във връзка с предложението за гражданско участие в управлението на лагерите, госпожа Сачева посочи, че „Ученически спорт и отдих“ ЕАД е еднолично търговско дружество с държавно участие и правомощията на министъра се ограничават в избирането и освобождаването на членовете на Съвета на директорите, които от своя страна отговарят за оперативното ръководство. Заместник-министърът подчерта, че голяма част от предложенията на Гражданската инициатива биха могли да залегнат в стратегия за осъществяване на политиката на Министерство на образованието и науката за обхват и приобщаване на децата в образователната система.
    В последвалата дискусия взеха участие народните представители – Милена Дамянова, Ирена Анастасова, Милен Михов, Венцислав Манчовски от Национално младежко сдружение и Ивайло Шопски от Гражданската инициатива.
    Народният представител Ирена Анастасова отбеляза, че Инициативата кореспондира с един сериозен проблем на държавата - грижата за децата и отправи апел към Министерство на образованието и науката за модернизиране на действащите бази, така че да станат още по-привлекателни и популяризирани сред училищните колективи.
    Народният представител Милен Михов изказа мнение, че почивните бази следва да отговарят на минимален съвременен стандарт, с който не бива да се прави компромис. Трябва да има стандарт за провеждането на ученическия отдих, където ясно да бъде разписано какви дейности по време на почивката се осъществяват, така че тя да не бъде продължение на учебния процес, а почивка, наситена с преживявания, с емоции, с усвоявания на нови неща. Идеята за организиране на ученически отдих с възпитателни елементи, с възпитателна програма е много добра, подчерта доц. Михов.
    Ивайло Шопски от Гражданската инициатива изрази мнение, че в дейността на дружеството „Ученически отдих и спорт“ съществуват множество проблеми – завишава се броят на нощувките, осигуряващите храна фирми са свързани с лица от управлението на дружеството, не се назначават педагози в базите, които да организират дейностите по интереси. За част от проблемите са уведомени съответните компетентни органи. Инициативният комитет иска да се изгради нов регламент, по който да управлява „Ученически отдих и спорт“ в България и този нов регламент да бъде прозрачен и да бъде контролиран от гражданите.
    Венцислав Манчовски информира за проведено от Националното младежко сдружение анкетно проучване, според което 89% от всички анкетирани деца са запознати, че има такива почивни бази в България, а 46% от тях са били в тях.
    Народният представител Милена Дамянова отбеляза, че Министерството на образованието и науката вече е изразило готовност за сформиране на работна група по поставените проблеми. След като се сформира работната група- тя ще има срок, определена задача и цел. Парламентарните комисии - Комисията по образованието и науката и Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите ще направят изслушване за резултатите от работата на работната група и ще осъществят контрол на процеса на комуникация и съответно решаването на въпросите и проблемите, които се поставят от Гражданската инициатива.
    Госпожа Сачева изрази готовността на Министерство на образованието и науката да организира работна група и до един месец да бъдат представени резултатите от нейната работа пред парламентарните комисии.

    След проведено гласуване с резултати: „За” - 12 гласа, „Против и „Въздържали се“ – няма, Комисията по образованието и науката прие следното

    Решение:

    Приема за сведение и препоръчва на народните представители по тяхна преценка да съобразят в своята законодателна дейност Национална гражданска инициатива „Да върнем лагерите на децата“ № ПГ-839-01-6, внесена от Инициативен комитет на 19 юни 2018 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ:


    МИЛЕНА ДАМЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума