Комисия по образованието и науката
30/01/2019
Годишен доклад за младежта за 2017 г., № 802-00-55, внесен от Министерски съвет на 14.12.2018 г.
На свое редовно заседание, проведено на 23 януари 2019 г., Комисията по образованието и науката разгледа Годишен доклад за младежта за 2017 г., № 802-00-55, внесен от Министерски съвет на 14.12.2019 г.
В заседанието взеха участие: от Министерството на младежта и спорта - г-жа Ваня Колева, заместник-министър, г-н Петър Младенов, началник-отдел „Младежки политики“, г-жа Гергана Рошманова, главен екперт дирекция „Младежки политики“ и г-жа Ралица Мутафчиева, парламентарен секретар, от Министерство на образованието и науката - г-жа Таня Михайлова, заместник-министър, г-жа Евгения Костадинова, директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“, г-жа Йорданка Петрова, парламентарен секретар.
От името на вносителя Докладът бе представен от г-жа Ваня Колева, която посочи, че той е резултат от обобщена информация за реализираните мерки на компетентните институции, отговорни за разработване и прилагане на политики за младежта.
Целта на Доклада е да покаже специфичните за тази целева група проблеми, социално-икономическите реалности, начинът на живот на младежите, както и техните нагласи и ценности.
Над 70% от младите хора смятат, че средствата им за живот са достатъчни, младежите, които са в тежко социално положение, са основно от етническите малцинства.
През 2017 г. намалява броят и относителният дял на напусналите училище спрямо общия брой ученици – от 2.9% през 2016 г. (или 21 170 души) до 2.7% (или 20 092 души), с което се прекъсва установената през последните 4 г. тенденция на стабилно нарастване на този показател. С Решение № 373 на Министерския съвет от 5 юли 2017 година е създаден Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Завършващите средно образование, които продължават да учат в България, са 51% , а 14% заминават да учат в чужбина.
Безработицата при младежите през 2017 г. е намаляла с почти 16%. Над 50% от работещите млади декларират, че са намерили по-лесно своята работа спрямо очакванията им за този процес.
В България младежите с основно и средно образование в по-голяма степен са склонни при възможност да заминат в чужбина. По-голяма част от хората с висше образование имат нагласа да останат да живеят в България. Наблюдава се тенденция към повишаване на броя на завръщащите се младежи в България след завършване на образованието им в чужбина.
Изготвен е проект на национална програма „Заедно за всяко дете“ за 2018 г. на стойност 450 000 лева, с цел да бъде подкрепена съвместната работа на институциите по изпълнението на Механизма за обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици и за ангажиране на родителите в този процес.
Политиката на Министерството на младежта и спорта е насочена към насърчаване на учащите за системни занимания със спорт, създаване на навици за здравословна двигателна активност и възможности за спортна изява. В изпълнение на тази политика министерството администрира ежегодно програмите „Спорт за деца в риск“ и „Развитие на спорта на учащите”.
Г-жа Колева подчерта, че стратегическата визия на Министерството на младежта и спорта е насочена към изграждане и реализиране на единна, последователна и устойчива младежка политика в България, основана на сътрудничество и съвместното управление с младите хора на национално, регионално, областно и общинско ниво.
В последвалата дискусия участие взеха народните представители Милена Дамянова, Анелия Клисарова, Таня Петрова и Донка Симеонова.
Народният представител Донка Симеонова изказа поздравления за това, че докладът е базиран на сериозни проучвания и анализи. Важно е да се направят изводите и да се набележат мерките, които трябва да бъдат предприети.
Препоръка към Министерство на образованието и науката отправи народният представител Милена Дамянова. Освен за STEM, за което се говори много в последните месеци, да започне да се говори повече и за гражданско образование, защото това също е приоритет в управленската програма на ГЕРБ от доста години. Докладът на Министерството на младежта и спорта ясно доказва, че има необходимост от това. Г-жа Дамянова изрази надежда, че в заниманията по интереси към 40%, определени за STEM, ще бъде включено и гражданското образование.
Проф. Клисарова изрази становище, че трябва да се обърне сериозно внимание на професионалната ориентация, на ранното кариерно развитие и да се насочат учениците от по-ранна възраст така, че да знаят, че имат перспектива и ако са на училище, ще получават знания и възможност за реализация в обществото.
Народният представител Таня Петрова постави въпрос превърнал ли се е град Варна в стратегически център за бизнеса и за младите хора след проведени над 140 инициативи за времето, когато той е Европейска младежка столица.
Заместник – министър Ваня Колева и заместник - министър Таня Михайлова отговориха на поставените от народните представители въпроси.
След проведено гласуване с резултати: „За” – 11, „Против“ – 0 и „Въздържал се“ – 9, Комисията по образованието и науката, предлага на Народното събрание да приеме Проект за решение за приемане на Годишния доклад за младежта за 2017 г., № 802-00-55, внесен от Министерски съвет на 14.12.2018 г.
ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА