Комисия по образованието и науката
1. Разглеждане на Проект на решение за откриване на Медицински факултет в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, № 902-03-8, внесен от Министерския съвет на 18 април 2019 г.
Заседанието беше открито в 14,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията госпожа Милена Дамянова.
* * *
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Добър ден на всички!
Имаме необходимия кворум.
Откривам редовното заседание на Комисията по образованието и науката.
Предлагам дневният ред на днешното заседание да бъде следният:
Разглеждане на Проект на решение за откриване на Медицински факултет в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, № 902-03-8, внесен от Министерския съвет на 18 април 2019 г.
Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
За – 11, против и въздържали се – няма.
Дневният ред се приема.
Преминаваме към точка единствена от дневния ред:
РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ОТКРИВАНЕ НА МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ В СТРУКТУРАТА НА УНИВЕРСИТЕТ „ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ“- БУРГАС, № 902-03-8, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 18 АПРИЛ 2019 Г.
В заседанието на Комисията по образованието и науката участват министър Красимир Вълчев, Ангелина Ламбрева – директор на Дирекция „Висше образование“ в Министерството на образованието и науката и Йорданка Петрова – парламентарен секретар.
Добре дошъл на министър Вълчев! Само той ще представи Проекта за решение от името на Министерския съвет.
Заповядайте, министър Вълчев.
МИНИСТЪР КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ: Благодаря.
Създаването на Медицински факултет в структурата на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ е по предложение на ръководството на висшето училище, подкрепено с решение на Академичния съвет от месец февруари. Проектът е получил положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация, като от месец февруари 2018 г. е решението на Академичния съвет – една година по-късно, Проектът е получил положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация.
Проектът предвижда в новото основно звено да се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Медицина“ от професионално направление 7.1. „Медицина“ на образователно-квалификационна степен „магистър“.
Обучението ще се осъществява в съответствие с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“ и „Дентална медицина“.
Според Проекта за откриване на Медицинския факултет, Академичният състав в звеното ще се състои от 67 преподаватели, разпределени в 9 катедри, 70% от лекционните курсове ще се водят от хабилитирани преподаватели, които се осигуряват в съответствие с изискванията на чл. 26 от Закона за висшето образование.
Университетът разполага с необходимата материално-техническа база. Изграден е в учебен корпус, в който са разположени катедрите по предклинични дисциплини и Катедрата по обществени науки.
Това, което получих като неформална информация от Националната агенция за оценяване и акредитация, е, че това е може би най-модерно оборудваният факултет от всички медицински факултети от гледна точка на техниката, която е закупена.
Предвидено е сключване на договори с Университетска болница „Дева Мария“ и Университетска болница – Бургас. Благодаря.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Колеги, имате думата за изказвания.
Заповядайте, госпожо Пеева.
АСЯ ПЕЕВА: Благодаря, госпожо Председател.
Искането за разкриване на Медицински факултет е наистина заложено отпреди 10 години и е изключително обосновано и мотивирано от общността. Както каза господин министърът, тази положителна оценка, която се даде, е основана на това, че има и подготвена материално-техническа база. Наистина, и аз бях на място в сградата, предвидена за Медицинския факултет, оборудването, дизайна на средата са на необходимото ниво. Дефицитът от медицински кадри като цяло в страната и в региона също е много силен аргумент за това, че тази специалност трябва да бъде подкрепена. Бургас е един развиващ се регион в демографско отношение, един от малкото региони с положителен знак, традициите в образованието, включително и във висшето образование и в частност на медицинското образование са на високо ниво. Знаем, че там има Факултет, имаме бакалаври с медицински специалности – акушерки, медицински сестри, рехабилитатори. Регионът е целогодишен, изключително и в туристическия сезон има голяма нужда от медицински кадри.
По отношение на медицинските кадри 70% от лекарите са над 60-годишна възраст, а от някои специалности дори над 50% от работещите са на възраст над 60 години.
Голяма част от пациентите, които трябва да бъдат лекувани и оперирани, търсят медицинска помощ не само в София и Пловдив, а дори и извън границата. Истанбул е изключително близо до Бургаския регион и има голямо изтичане на пациенти в тази посока.
Подсигурен е и преподавателския състав. Голяма част от преподавателите са налични и в момента от специалностите по биология, химия, микробиология, цитология, хистология и ембриология, а също са предвидени и останалите необходими преподаватели. Водят се преговори за практическите занятия на студентите в двете университетски болници в града. За младите специалисти е осигурен жилищен фонд, така че мисля, че имаме всички предпоставки да гласуваме доверие на тази инициатива, за което призовавам колегите да я подкрепят. Благодаря Ви.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Други изказвания, колеги? Не виждам.
Една реплика към госпожа Пеева от моя страна. Всъщност откриването на факултет не гарантира задържането на лекарите в града. Лекарите се задържат по други начини и с други механизми. Така че това може би е добре да бъде отчетено на регионално ниво.
Още една реплика към министър Вълчев – предупредих го, че ще я спомена, тъй като в момента се коментират изменения в Закона за висшето образование, в който е предвиден и мораториум, който се иска от Съвета на ректорите, за разкриване. Самите те са го подписали. Всъщност това показва, че на практика те не могат да се саморегулират, защото ако ректорите са подписали – доколкото знам ректорът на Бургаския университет също се е подписал на въпросния документ, а в същото време внася едно такова предложение, това трябва да се има предвид и ректорите също…
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Що се отнася до Агенцията, тя дава на всички оценки. Тази агенция по принцип е формална. Там взимат хонорари.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Това е съвсем накратко като реплика от моя страна.
Заповядайте, министър Вълчев.
МИНИСТЪР КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ: Когато става въпрос за общия поглед, за погледа върху гората, всички сме съгласни, че мрежата е достигнала предела си на насищане от гледна точка на това колко центъра на обучение има по отделните професионални направления. Може би от 52 професионални направления само за няколко можем да кажем, че не е достигнала предела си на насищане.
Тече неизбежен процес на оптимизация. Днес на Министерския съвет гласувахме приемът за следващата година за първи курс. Той е по-малък от миналата година с 2000 бройки и с 15 000 по-малък отпреди три години, но това фактически е четвърта година, за която гласуваме приема, след промените в Закона за висшето образование, които приехте през 2016 г. Петнадесет хиляди по-малко е утвърденият прием, но по-важна е политиката за преструктуриране на приема. Той е намален най-вече в социалните, стопанските и правните науки, където в най-голяма степен избуя нерационално търсене на висше образование.
Имаме по-голяма очаквана обществена загуба от недостиг на кадри, отколкото от излишък в педагогическите, инженерните, аграрните науки.
При медицинските каква е ситуацията? Имаме търсене на висше образование, имаме търсене и на пазара на труда. Проблемът е с това, което казахте – способността на системата на здравеопазването да задържи.
Дали мрежата от насищане на медицински факултети е постигнала предела си на насищане? Може би – не, но и тези пет, които имаме в момента, са достатъчни.
Положителната новина по отношение на медицинското образование е, че то преодоля периода, който като че ли най-вече беше комерсиално ориентиран. Има своеобразно съгласие между ректорите, че трябва да работят за дългосрочно укрепване на репутацията, тъй като имаме търсене на медицинско образование от страна на студенти от страни – членки на Европейския съюз. В това число, само във Варна има 200 студенти, може да са станали и повече, от Германия. Заради недостига на европейско ниво на лекари има между 700 000 и 800 000 недостиг на лекари в рамките само на Европейския съюз. Така че, ако този факултет се утвърди, това ще бъде възможност и за привличане на студенти за обучение от други страни – членки на Европейския съюз. Това зависи от университета.
Това, което мога да кажа, без да се опитвам да променя фона на общината, е, че няма друга община като Бургас, която толкова да инвестира в системата на висшето образование. В случая общината е поела огромни разходи, въпреки че висшите училища са държавни и се финансират от държавния бюджет. Това е с оглед укрепването и подпомагането на университета. От тази гледна точка той има шансовете – много добрата материална база, необходимият преподавателски състав да бъде конкурентен на другите медицински факултети, въпреки че тръгва с десетилетия закъснение. А иначе всеки като си гледа индивидуалния интерес – едно е да гледаш гората, друго е – дървото, те са индивидуалния интерес.
Един такъв мораториум е необходим за самоограничаване, ако не в …, то поне карта на висшето образование, която да каже, че е достигнат предела на насищане в отделните професионални направления. Защото студентите са пълнолетни, могат да пътуват и да живеят на друго място. Това ги отличава от учениците. Училище трябва да има във всяка община на 20 км, висше училище не е задължително да има във всеки град.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Други изказвания, колеги? Не виждам.
В такъв случай подлагам на гласуване Проект на решение за откриване на Медицински факултет в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, № 902-03-8, внесен от Министерския съвет на 18 април 2019 г.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували: за – 13, против и въздържали се – няма.
Приема се единодушно.
Министър Вълчев, всъщност защо направих тази реплика за мораториума? Защото в този вид, в който се предлага от Съвета на ректорите, не е работещ. Една година или колко да има такъв мораториум, разбира се, това е друга тема, която ще обсъждаме със сигурност и когато бъдат внесени промените в Закона, но някак си все народните представители да са виновни?! (Реплика от народния представител Станислав Станилов.)
Аз не напразно го казвам. Не само това, а и решението, което взехме миналата седмица, включително и в залата. Това показва, че трябва да дадем възможност – предния път го коментирахме със заместник-министър Николов, и по отношение на картата, и по отношение на мораториума да има по-голяма гъвкавост и в крайна сметка да не са само народните представители тези, които винаги са виновни за всичко, защото наистина тук няма проект от Народното събрание, който да не е бил приеман единодушно. Няма такъв! (Реплика от народния представител Станислав Станилов.)
Благодаря на всички.
Закривам заседанието.
(Закрито в 14,30 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Милена Дамянова