Комисия по образованието и науката
Проект на решение за отпускане на държавна парична награда за особени заслуги към българската държава и нацията, № 902-03-14, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2019 г.
На 31 юли 2019 г., сряда, се проведе извънредно заседание на Комисията по образованието и науката при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Проект на решение за отпускане на държавна парична награда за особени заслуги към българската държава и нацията, № 902-03-14, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2019 г.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по образованието и науката, и на гостите се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 8,15 ч. и ръководено от председателя на Комисията госпожа Милена Дамянова.
* * *
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Добро утро, колеги!
Нашето извънредно заседание ще се проведе при следния дневния ред:
Точка единствена. Проект на решение за отпускане на държавна парична награда за особени заслуги към българската държава и нацията, № 902 -03-14, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2019 г.
Моля за тишина, защото тук няма микрофони.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 21, против и въздържали се няма.
Гости от Министерството на образованието и науката по точката от дневния ред са: зам.-министър Таня Михайлова; Нели Нечева – главен експерт в дирекция „Политики за стратегическо развитие“; и Йорданка Петрова – парламентарен секретар.
Госпожо Михайлова, моля накратко да представите мотивите за Проекта на решение, внесен от Министерския съвет за отпускане на държавната парична награда.
ЗАМ.-МИНИСТЪР ТАНЯ МИХАЙЛОВА: Благодаря.
Предложението е за отпускане на пожизнена парична награда на Стоянка Настева – специалист предучилищна педагогика. В същото време, бидейки специалист в предучилищна педагогика, тя не е останала просто един учител на територията на област Русе, а е човек, който има невероятно много заслуги за развитието, а не само за получаването на знания на ниво детска градина. С обществената си дейност е допринесла за промяна за отношението към музиката и изкуството на територията на област Русе. Основната причина да се събере комисията в Министерството е общественото предложение от видни дейци в Русе – депутати, ректора на Русенския университет, директори на училища и общественици. Те виждат резултатите от дейността на госпожа Настева, която, от една страна, се обръща към българския фолклор – издирва извори, предава ги учениците, а, от друга страна, се занимава с развитие на концертна дейност – организиране на фестивали. Тя е базов учител и не само се занимава с тази обществена дейност, но предава и своя опит. Комисията в Министерството на образованието и науката разгледа мотивите. Събрахме се и преценихме, че това наистина е един достоен човек, който заслужава да му бъде отпусната пенсията. В момента тя е с пенсия от 210 лв. и това също е една от причините да вземем това решение.
Мисля, че успях да очертая най-важните моменти. Ако трябва да кажа нещо повече?
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Разбира се, сега ще дам думата на колегите за коментари и въпроси.
Колеги, имате думата.
Заповядайте, госпожо Петрова.
ТАНЯ ПЕТРОВА: Госпожо Михайлова, слушах Ви внимателно. Бихте ли уточнили какъв е приносът й, ако имате конкретна информация, тъй като ежедневно научаваме от медиите за приноса на български учители за децата, които славят нашата страна на олимпиадите? Вчера например излезе съобщение, че сме в първите пет страни по химия, преди това бяхме по физика, по математика. За тях аз зная, но за приноса в областта на музиката, моля да ни дадете, разбира се, ако имате, повече информация.
ЗАМ.-МИНИСТЪР ТАНЯ МИХАЙЛОВА: Разбира се, мога да изведа това, което е нейната дейност – тя работи с Националното училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов“ в град Русе. Тя е човекът, който с тяхно участие постави на сцената спектаклите за деца: „Лешникотрошачката“, „Цар Лъв“, „Спящата красавица“. В същото време превежда и адаптира за деца песни от световния фестивал за детски песни „Златната монета“ в Италия и по този начин развива отношението им към изкуството.
Като погледнем нейната дейност тя е била отличена още назад във времето – през 60-те години, когато има много грамоти. Била е носител и на орден „Свети Свети Кирил и Методий“ – втора степен, била е отличена с най-престижната награда на град Русе, което означава, че нейната активна дейност наистина е била впечатляваща. Над 30 години и продължава да работи по темата „Народни игри за деца“ с преподавателите от Института за педагогически кадри в град Русе. От тази дейност се раждат спектакли: спектакълът „Пролетни празници“; организира фестивала „Великден“, който отново е насочен към народното творчество; изнася открити уроци; работи заедно със специалисти от Министерството на образованието и науката по темата „Детско творчество“. Тя е изключително уважавана и ценена за дейността си на територията на област Русе.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Други въпроси?
Госпожо Анастасова, заповядайте.
ИРЕНА АНАСТАСОВА: Защо тази жена е с такава пенсия? Тя кога се е пенсионирала?
ЗАМ.-МИНИСТЪР ТАНЯ МИХАЙЛОВА: Не мога да кажа подробности, кога точно се е пенсионирала, но пенсията й е 210 лв. Може би е отпусната през 2011 г.
ИРЕНА АТАСТАСОВА: Аз, разбира се, съм „за“ с две ръце, защото, каквото и да си говорим, за тези години преход българският учител години наред беше недооценен и като обществено финансово признание за дейността си – знаете, че повечето тук сме от гилдията. Става все по-тежко, освен че винаги е било отговорно, естествено, да се работи в системата на образованието. Не само подкрепям, напротив, адмирирам такива награди. Лошото е, че с това няма как изобщо да решим целия проблем, затова настояваме пенсиите да се преизчисляват с друга осигурителна база и поне малко да се осъвременят. За конкретния случай съм „за“.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Други въпроси, колеги?
Заповядайте, господин Мехмед.
ЕРОЛ МЕХМЕД: Няма да се въздържа.
Как ще реагират Министерството и Министерският съвет, ако от всяка община тръгнат такива предложения в национален мащаб, за отпускане на пожизнени пенсии за добри учители?! Слава богу, че има такива учители!
Ние днес създаваме прецедент и, за да не бъда разбран погрешно, ние също ще подкрепим това предложение. Абсолютно съм сигурен, защото конкретната учителка, работи достойно и заслужава. Нашата мисъл е, че има много други учители, които също заслужават. В интерес на истината, малко се притесняваме, че такъв прецедент ще породи следствие и е възможно да има поредица от такива предложения.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: И аз да допълня въпроса на господин Мехмед по-категорично: значи ли това, че всяка една подписка и предложение на инициативен комитет ще бъде одобрен положително, защото така би било логично?!
ЗАМ.-МИНИСТЪР ТАНЯ МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Председател и господин Мехмед за въпроса.
Въпросът, който ми задавате, всъщност и ние в Комисията също си го зададохме.
Смятам, че след като не се въздържахте от въпроса, аз няма да се въздържа да бъда максимално откровена и искрена в отговора си. Факт е, че ние също поставихме този въпрос в Комисията, но в случая широката подкрепа и това, че един учител в момента наистина е с 210 лв. пенсия, а все пак ние сме система, която работи с хора. Не смятам, че в случая правим нещо, което да не е добър прецедент, ако такъв би се създал. Безспорно всяко едно предложение винаги ще се разглежда.
Искам да кажа, че подписката е от месец ноември, тоест не сме взели веднага решението. Както прави всяка комисия – разгледали сме, задавали сме много допълнителни въпроси. Съвсем откровено Ви казвам: този дебат се води и в комисията в Министерството на образованието и науката, но надделя решението да предложим тази парична помощ.
ТАНЯ ПЕТРОВА: Може ли уточняващ въпрос?
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Заповядайте, госпожо Петрова.
ТАНЯ ПЕТРОВА: Означава ли това, че Министерството ще създаде механизъм, по който може да се кандидатства за отпускане на такива държавни помощи? Господин Мехмед е абсолютно прав, защото всяка област има такива достойни люде.
Говорим за област Русе, затова използвам случая.
ЗАМ.-МИНИСТЪР ТАНЯ МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Петрова.
Да. Смятам, че има не малко достойни учители в България, което всъщност е една от причините да постигаме тези резултати, за които Вие говорихте.
Принципно първия път ние видяхме и механизма, по който трябва да изискваме максимално информация. Ще ми позволите да отворя една скоба – знаете, че като резултат от ДЗИ, второто ДЗИ беше една учителка от едно смолянско село – Чепинци. Първата ни реакция, съжалявам, че трябва пак да призная, беше: не може да бъде, трябва да проверим дали е така. Тоест ние винаги сме убедени, че преди да вземем едно решение, то трябва максимално да бъде проверено. Факт обаче е, че нашата проверка доказа, че нещата са точно такива, каквито трябва да се случват в образователната система – с механизъм да се проверява информацията, достоверността и наистина да бъде за изключителни заслуги.
Работата с деца, особено в областта на изкуството, от най-ранна детска възраст, е нещо, което не трябва да пренебрегваме в никакъв случай, защото развитието на отношението към изкуството помага после на тези деца в реализацията им и ги прави много по-различни и по-добри хора.
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Тоест да считаме, че това, което казахте с много думи, че всяко предложение от инициативен комитет, подкрепено със съответната подписка ще намери като резултат това, което разглеждаме на днешното заседание?
ЗАМ.-МИНИСТЪР ТАНЯ МИХАЙЛОВА: Ще бъде разглеждано, а какъв ще бъде резултатът…
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Аз мисля, че няма да имате повод да откажете, защото със сигурност има учители, които наистина имат изключително много заслуги, които също са в пенсионна възраст, има учители новатори, има учители, които през годините, и преди 1989 г., са работили по авторски програми и в предучилищна, и в училищна възраст.
Аз съм сигурна, че ще има много инициативни комитети, които след тази награда, също ще се активизират. Надяваме се и те да получат същото решение като това, което разглеждаме днес в Комисията.
Иначе ние като Комисия в Народното събрание с най-голямо удоволствие ще подкрепим всяко такова предложение на Министерството на образованието и науката.
Колеги, други коментари и въпроси имате ли?
ТАНЯ ПЕТРОВА: Тоест през цялата година могат да се подават такива предложения? Въпросът е да се направят точно стъпките и механизмът, по който да се…
ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА: И на мен ми е много трудно да се въздържа.
Да, категорично всички ще го подкрепим, защото няма как да не го подкрепим. Много ми се ще Министерството да помисли за механизъм, по който да награждава тези хора, а не да минаваме с решения на Народното събрание за пожизнена пенсия, защото Ви гарантирам, че септември месец, само хората, които сме тук, можем да намерим не по един…
ВЕНКА СТОЯНОВА: И те ще ни намерят.
ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА: Да, казвам в смисъл, не че ще ги търсим целенасочено, но много ни е лесно да подготвим подобни предложения. Аз смятам, че не това е редът, по който трябва да се обърнем към всички онези пенсионери – колеги, които са с ниските пенсии. За мен там има други правила. По-скоро смятам, че Министерството подходи правилно в първия случай с учителката от смолянското село, която се е справила прекрасно, показала е добри резултати, наградена е, но не и такива пожизнени пенсии. За мен това означава вълна от предложения и нито Вие, нито ние ще имаме механизма, по който да спрем това. Ако помолите синдикатите да видим колко са колегите, които в момента живеят на пенсионна възраст и колко от тях са с награди, цифрата ще бъде…
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Тоест да разчитаме на това, че Министерството ще разработи механизъм за подкрепа на такива учители, които са в пенсионна възраст и които имат нужда от допълнителни средства към своята пенсия и съответно заслужават това, благодарение на дейността, която са имали, и предполагам някои от тях продължават да имат, независимо от това, че са в пенсионна възраст. Да разчитаме на това. Иначе пак казвам: както виждате имате подкрепата на колегите от Комисията, но всяко подобно предложение, което внесете, ще срещне подкрепа. Разчитаме на това, че ще подходите по същия начин, защото не би имало аргументи в обратната посока.
Колеги, други коментари? Няма.
Подлагам на гласуване Проект на решение за отпускане на държавна парична награда за особени заслуги към българската държава и нацията, № 902-03-14, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2019 г.
За – 21, против и въздържали се няма.
Благодаря.
Колеги, закривам днешното заседание – последното за тази пленарна сесия. Ще се видим, живот и здраве, през месец септември. Благодаря Ви.
(Закрито в 8,35 ч.)