Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
19/09/2018 първо гласуване
ДОКЛАД относно Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2017 г., № 802-00-39, внесен от Министерски съвет на 20.07.2018 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спортa
ДОКЛАД
На свое заседание, проведено на 19 септември 2018 г., Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2017 г., № 802-00-39, внесен от Министерски съвет на 20.07.2018 г.
Докладът е изготвен в съответствие с разпоредбите на Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност и беше представен от секретаря на Съвета по сигурността към Министерския съвет господин Георги Кръстев. В своето изложение той подчерта, че Годишният доклад за състоянието на националната сигурност на Република България има съществено значение за информирането на публичните институции и гражданските организации, както и на структурите на НАТО, ЕС и на международните организации, относно политиката за сигурност на Република България. Анализирани са процесите от вътрешен и външен характер, които оказват съществено влияние върху националната сигурност и са направени изводи за състоянието и основните насоки за развитието и.
Структурата на Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2017 г е съобразена със актуализираната от Народното събрание през м. март 2018 г. Стратегия за национална сигурност на Република България. Оценена е средата за сигурност в съответствие с дефинираните национални интереси. Представена е работата в секторните политики за противодействие на рисковете и заплахите за националната сигурност.
В своето изложение в частта, която попада в рамките на компетенцията на Комисията, вносителят акцентира върху работата на Министерството на младежта и спорта, която е ориентирана към утвърждаване на европейските ценности чрез спорт. Подчертана е ролята на Националната система за физическо възпитание и спорт и разработени нейните подцели по политики както следва:
- политики за младите хора;
- политики в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време;
- политики в областта на спорта за високи постижения;
- политики за привеждане на спортни обекти и съоръжения във вид отговарящ на съвременните международни стандарти;
- политики в областта на усвояването и прилагането на добрите международни практики в областта на спорта;
Особено внимание в Доклада е отделено на мерките, свързани с превенция на младежката престъпност и основните проблеми по отношение на емиграцията, раждаемостта и демографския срив. Анализирана е активната работа на Министерство на младежта и спорта по изпълнение на Националната програма за младежта (2016-2020), като акцентът се поставя върху подобряване качеството на живот и реализацията на младите хора, чрез прилагане на устойчиви механизми за инвестиране в младежта. Представени са дейностите и са посочени основните приоритети в програмата на Министерство по отношение на употребата на допинг, в борбата му срещу противообществените прояви свързани със спортни състезания и по разкриване и превенция на опитите за уреждане на резултати от спортни срещи, което се считат за една от най-големите заплахи пред
съвременния спорт. На базата на изготвени изводи са очертани перспективите и предизвикателствата пред националната сигурност.
Въз основа на проведеното гласуване с 9 гласа - „ЗА“ , 0 гласа „ПРОТИВ“ - и 7 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да приеме Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2017 г., № 802-00-39, внесен от Министерски съвет на 20.07.2018 г.
Славчо Атанасов
Председател