Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
12/02/2020
    Заседание относно:
    1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия, № 054-01-9, внесен от народните представители Славчо Стоев Атанасов, Маноил Минчев Манев и Стефан Апостолов Апостолов на 7 февруари 2020 г. – първо четене.
    2. Разни.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта






    П Р О Т О К О Л
    № 53


    На 12 февруари 2020 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия, № 054-01-9, внесен от народните представители Славчо Стоев Атанасов, Маноил Минчев Манев и Стефан Апостолов Апостолов на 7 февруари 2020 г. – първо четене.
    2. Разни.

    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от председателя на Комисията – господин Славчо Атанасов.
    * * *

    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Уважаеми дами и господа, уважаеми народни представители! Добър ден на всички! Имаме необходимия кворум и откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
    Предлагам дневният ред на днешното заседание да бъде следният:
    1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия, № 054-01-9, внесен от народните представители Славчо Стоев Атанасов, Маноил Минчев Манев и Стефан Апостолов Апостолов на 7 февруари 2020 г. – първо четене.
    2. Разни.
    Който е съгласен, моля да гласува.
    За – 19, против и въздържали се – няма.
    Приема се.

    Преминаваме към първата точка:
    РАЗГЛЕЖДАНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД ПРИ ПРОВЕЖДАНЕТО НА СПОРТНИ МЕРОПРИЯТИЯ, № 054-01-9, ВНЕСЕН ОТ НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ СЛАВЧО СТОЕВ АТАНАСОВ, МАНОИЛ МИНЧЕВ МАНЕВ И СТЕФАН АПОСТОЛОВ АПОСТОЛОВ НА 7 ФЕВРУАРИ 2020 Г. – ПЪРВО ЧЕТЕНЕ.

    Колеги, на днешното заседание присъстват от: Министерството на младежта и спорта господин Асен Марков – главен секретар на Министерството на младежта и спорта; госпожа Христина Грозева – директор на дирекция „Инвестиционна политика и обществени поръчки“; госпожа Сабина Кръстанова – директор на дирекция „Правно и административно осигуряване“; от Българския футболен съюз господин Борислав Попов – изпълнителен директор; от Министерството на вътрешните работи господин Минко Пондев – началник сектор „Спортни мероприятия“ в главна дирекция „Национална полиция“; господин Пламен Колев – началник сектор „Масови мероприятия“ в Столична дирекция на вътрешните работи и старши комисар Златанов. Това са нашите гости и има максимално присъствие.
    Колеги, тъй като въпросът е сложен, съм си подготвил писмено изявление и сега ще Ви го прочета. В тази ситуация има една дупка в Закона, която при всички случаи трябва да я решим за мача с Унгария.
    Както Ви е известно, от миналата година влезе в сила новият Закон за физическото възпитание и спорта. Във вече отменения стар Закон за физическото възпитание спорта чрез препратка към Наредба за сигурността на спортните обекти и мерките срещу насилието и лошото поведение на зрителите преди, по време и след провеждане на спортни прояви, организирани на стадиони и в спортни зали, в една стара Наредба от 2000 г. беше регламентиран механизмът, по който общинските комисии заедно с Министерството на вътрешните работи и Министерството на младежта изготвиха акта, а окончателният подпис на министъра на спорта удостоверяваше годността на спортното съоръжение за провеждане на спортно мероприятие. Без този акт в спортния обект не се допускаше провеждането на спортни мероприятия.
    С разработването и влизането в сила на новия Закон за физическото възпитание и спорта беше решено, че най-точното място на такъв вид регламентация за стадионите е в разработения нов Закон за безопасността и сигурността по време на спортни мероприятия, където на базата на определени критерии за безопасност и сигурност на спортните мероприятия, заложени в новата Конвенция на Европейския съюз (ратифицирана в НС през октомври 2019 г.), защото някой ще каже: защо се бавихте толко, чакахме точно тази Конвенция на ЕС, и ще бъдат ли сертифицирани тези стадиони?
    Към момента разработването на новия Закон за безопасността и сигурността по време на спортни мероприятия е на финала. Повтарям: новият Закон за безопасността и сигурността по време на спортни мероприятия е на самия финал. След ратифициране на Конвенцията беше наложително да направим сериозен анализ, за да стигнем до наистина работещи текстове за сертифициране на спортните обекти и тяхното диференциране, забележете, в зависимост от нивото им на безопасност и сигурност във връзка с провеждане на спортното мероприятие. Съвсем близо е внасянето на новия Закон в Народното събрание. Всички депутати знаете, че когато внесем този нов Закон, а процедурата е тежка и тромава, то мачът с Унгария отива на кино.
    На този етап обаче възниква празнота в нормативната уредба относно издаването на акт за пригодност на стадионите, относно международните критерии на УЕФА, свързани с провеждането на международни футболни срещи на територията на Република България. В тази връзка се налага бърза промяна на действащия към момента Закон за опазване на обществения ред по време на спортни мероприятия, с която да дадем законова възможност за издаването на този акт, тоест мачът с Унгария да бъде абсолютно юридически подсигурен. С предложените изменения и допълнения се регламентира създаването на комисия към областните управители, в която ще са включени представители на Министерството на младежта и спорта, Министерството на вътрешните работи и собствениците и ползватели на спортния обект. Комисията трябва да удостовери чрез изготвяне на доклад, че стадионът изпълнява посочените в Приложението към Закона базови изисквания за обезпечаване на сигурността и безопасността при организиране и провеждане на международни спортни мероприятия. Това е най-бързият и най-краткият начин да преодолеем този проблем към момента и затова ще разчитам на Вашата масова подкрепа.
    В новия Закон за безопасност и сигурност при провеждане на спортни мероприятия вече се включват подробни изисквания за сертифициране на спортните обекти, забележете, в зависимост от нивото на безопасност и сигурност, което те покриват. Това ще определи и видовете спортни мероприятия, които ще могат да се провеждат на съответния спортен обект.
    Първо, ще дам думата на нашите гости, после на БСП и двете министерства.
    Заповядайте, господин Попов.
    БОРИСЛАВ ПОПОВ (БФС):
    Благодаря Ви, господин Атанасов.
    Уважаеми господа народни представители, уважаеми представителите на министерствата! Както спомена в експозето си председателят на Комисията, в действителност съществува една празнота в действащата нормативна уредба относно издаването на такъв сертификат за сигурност при провеждането на спортни прояви, в частност футболни срещи. Този сертификат е особено наложителен при провеждането на международни футболни прояви на територията на България, тъй като е едно от неотменимите изисквания на администратора на турнира – Европейската футболна централа, който сертификат трябва да бъде издаден от публичните власти, под което те разбират или държавна власт, или общинска власт, и позволява вече провеждането на футболната среща на конкретния стадион, за който е издаден.
    Същевременно такъв проблем съществува по отношение на проявите от националния спортен календар, където е хубаво да се разгледа вариант за осигуряване за осигуряване на такова съгласие или сертификат за ползване на футболна среща. Така че ние приветстваме една такава промяна и с всичко каквото можем ще съдействаме, с капацитета на футболния съюз и за бързото решаване на проблема, до влизането в сила на новия Закон за безопасност и сигурност на спортните обекти.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, господин Попов.
    Заповядайте, господин Марков.
    АСЕН МАРКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители!
    Първо, искам да благодаря на народните представители и на вносителите за реакцията им при внасянето на тази промяна. Да, наистина има необходимост да се отговори на изискването на УЕФА, да се издава такъв сертификат.
    Също така ние подкрепяме и предложението на Българския футболен съюз. Съвсем накратко: то е за международните срещи да се издава сертификат от съответната държавна власт, а за вътрешния шампионат – от Българския футболен съюз, като лицензирана организация. Доколкото са заложени тези критерии в Законопроекта, да, спазени са изискванията на УЕФА и ние нямаме забележка към тях. Що се отнася до националния стадион „Васил Левски“, ще кажа, че той покрива абсолютно всички изисквания. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви.
    Имате думата от Министерството на вътрешните работи.
    Заповядайте, господин Пондев.
    МИНКО ПОНДЕВ: Благодаря, уважаеми господин председател! Уважаеми дами и господа народни представители, колеги!
    От страна на Министерството на вътрешните работи искаме да изразим подкрепата си за тази законодателна инициатива, тъй като сме част от организацията за осъществяване на мерките за сигурност и безопасност по време на футболни срещи, така да се каже, то ние също имаме нужда да бъдат определени критериите, по които да бъдат сертифицирани стадионите. Мисля, че това също ще допринесе за подобряване на нашата работа, заедно с останалите колеги, които са включени в процеса. Благодаря.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, господин Пондев.
    Проблемът е много ясен на всички тук, които са около тази маса. От тук нататък преминаваме към народните представители.
    Извинявайте, комисар Златанов искаше думата.
    Заповядайте.
    СТАРШИ КОМИСАР ЗЛАТАНОВ: Уважаеми господин председател, господин заместник-министър, господа народни представители! Аз идвам в последния момент, тъй като до момента не съм участвал във Вашата работна група този път.
    Иска ми се да изкоментираме две-три неща. Ние отдавна сезираме за тази празнота, а сега се налага в последния момент спешно да се правят промени – говоря не като ръководител, а като експерт, и лично мен много ме притесняват временните неща, а в миналото те са ни показали, че стават доста постоянни, и затова ми се иска да са малко по-конкретни. Цялата предишна уредба, която отпадна, е с отпаднало правно основание – колкото и да беше несъвършена, все пак имаше доста конкретика, а сега в тези точки е систематизирано почти всичко.
    Молбата ми е: ако има възможност, в последния момент да направим съвсем лека корекция в т. 11, която касае видеонаблюдението. Тъй като много общо са записани точки, Ви казвам, че недобронамерените ползватели и собственици на спортни съоръжения ще ги изпълнят така, както са записани. Това го казвам на базата на моя досегашен опит. Например, както е записано, че всеки стадион трябва да има изградено видеонаблюдение и оперативен координационен център, така при последващи проверки ще установим как видеонаблюдението е изградено от две уеб-камери за по 20 лв. и един монитор. Реално за нуждите на сигурността това няма да бъде изпълнено – фиктивно ще отговаря, а на практика – не. При възникналите инциденти всички ще искате МВР да разкрие бързо извършителите, но нито можем да направим качествена превенция, нито качествено разследване.
    Разбирам, че трябва да има бързина, но без да звуча критично от две години смятам, че трябваше да отпадне правното основание и трябваше по-рано да работим по това лицензиране. Тъй като в сега действащия Закон в чл. 16, ал. 3 и 4 все пак са фиксирани някакви по-точни параметри за видеонаблюдение, то Ви предлагам тук да бъде включено в предложената от Вас т. 11 – поне с една запетайка, че видеонаблюдението следва да отговаря на установеното в чл. 16 на Закона. Много ясно е написано, че трябва да има по една камера на вход, по една камера на сектор и така нататък. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, старши комисар Златанов. Напълно споделям Вашите притеснения, но искам да кажа, че всички колеги народни представители са запознати с нещата, много са наясно с тези проблеми.
    Трябва Ви да уточня още нещо. Конвенцията, която я ратифицира парламентът, беше ратифицирана чак в края на месец октомври и ние не можехме да задвижим новия Закон, където тези неща са включени. Ние просто изчаквахме, за да не направим двойна работа и да видим какво ще дойде като изискване от Европа, а тази Конвенция – колегите ще ме подкрепят, беше ратифицирана чак в края на октомври. Сега вече сме напълно с развързани ръце. Затова Ви казвам, че дупката се получава, защото в момента ние нямаме време – до мача с Унгария, да приключим новия Закон. Всичко това, което го казвате, ще бъде включено между първо и второ четене и категорично съм убеден, че ще бъде подкрепено от колегите.
    Ще дам думата на заместника ми господин Апостолов, а след това на другия ми заместник господин Ченчев.
    Заповядайте, господин Апостолов.
    СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ние бързаме за тази поправка, но от бързане сме пропуснали да напишем, че тази поправка важи само за международните футболни срещи – за лицензиране на стадионите, където ще се играят международни футболни срещи. За това нещо, което каза господин Златанов, и за другите неща, които са като пропуск, ще го направим в новия закон и дано да е по-прецизирано и по-ясно.
    Също така аз смея да твърдя, че се сещам поне за два стадиона, които не отговарят на доста от тези критерии – стадионът на „Ботев“ Пловдив и стадионът на „Локомотив“ Пловдив, защото там част от трибуните са на скеле, а не са на железобетонна конструкция, така че това нещо ще го правим само за международните мачове. Тоест тези поправки, които Вие искате да направите и ги предлагате от МВР, ще ги конкретизираме в новия Закон за спортните мероприятия. Мисля, че ще е най-разумно това да го направим.
    Друго нещо, хубаво е да се направи една наредба или да се конкретизира, защото все пак този сертификат за безопасност трябва да бъда степенуван, в смисъла, че отборите в пето ниво на българския футбол, в пета лига трябва да отговарят на едни условия, в четвърто ниво – на други условия, в трето ниво – на други условия, и с всяко едно стъпало нагоре трябва да се стигне до най-висшия контрол на тези изисквания. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, искам само да допълня нещо и искам ясно да го чуете. Работната група, която толкова сериозно работи с помощта на МВР, на 7Спортното министерство, на Българския футболен съюз, то това е предвидено в новия Закон, разбирате ли? Въпросът е, че в момента времето ни притиска. (Реплики.)
    СТАРШИ КОМИСАР ЗЛАТАНОВ: Извинявам се, може ли просто с една запетайка към написаната от Вас т. 11, да бъде написано, че това видеонаблюдение трябва да е в съответствие с чл. 16? Поне това!
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Златанов, между първо и второ четене задължително ще го включим.
    Заповядайте, господин Ченчев.
    ИВАН ЧЕНЧЕВ: Благодаря, уважаеми господин Председател.
    Уважаеми господин главен секретар на Спортното министерство, уважаеми изпълнителен директор на Футболния съюз, господа от МВР, колеги! Когато се инициира тази работна група, естествено че имаше много сигнали и най-вече от по-малките клубове по отношение на това как ще бъдат разписани новите мерки. Предполагам, че всички колеги от Комисията сме получавали такива сигнали, поне аз със сигурност.
    Спомням си една работна група по отношение на спортното хулиганство в частта за допуска до стадионите, която много усилено работи. Тогава тя беше с присъствие на МВР, на БФС, всички единодушно подкрепихме мерките, после се наложи да ги преправяме в частите им, а сега пак ще се наложи на второ четене да има поправки в текстовете и вярвам, че ще бъде за добро.
    Ние от „БСП за България“ ще подкрепим инициативата, защото осъзнаваме важността и знаем, че националния стадион „Васил Левски“ отговаря на всички изисквания. Също така знаем, че УЕФА изисква да бъде разписано в съответните законови мерки и конкретизирано как точно се случва и кой отговаря пряко за охраната на спортните мероприятия. Тук обаче ми се иска час по-скоро да се събере една работна група не само в частта на спортното хулиганство, но и за спортните прояви и мероприятия. За съжаление, имаме смъртни случаи и в друг тип състезания – ралита, и там трябва да се видят мерките за огражденията. Много нови неща трябва да се вкарат по принцип, а не само на това, което иска УЕФА, така че трябва да обърнем час по-скоро внимание на всичко.
    Господин Попов, иска ми се да успокоите футболните клубове, особено тези по-малките, защото тези думички „международни мачове“ са важно нещо, защото те се притеснявали изключително много от това, че няма да отговарят на изискванията. Лично аз съм работил в голям български футболен клуб – някои ще поспорят, но съм работил в ЦСКА и това е най-големият футболен клуб, и знам как процедирахме с така наречения Координационен център по отношение на видеонаблюдението. Знам какви са изискванията, знам какво означава да се лицензира един стадион – особено за международните мачове, и всички знаете, че изисквания са много тежки и много строги, особено пък когато УЕФА е намесена. Така че радвам се, че се работи в една посока и мисля, че ще спасим мача с Унгария, сигурен съм, но просто трябва по-всеобхватно да гледаме на тези мерки. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Аз също Ви благодаря, господин Ченчев.
    Искам да благодаря на цялата ни Комисия, защото повече от година ние работихме по новия Закон. Имайте предвид, колеги, че почти всичко, което обсъждаме в момента, вече е включено в новия Закон. Категорично съм съгласен с господин Ченчев, че като минат тези двата мача на стадион „Васил Левски“ – дай боже да са два и дай боже да се класираме за Европейско първенство, при всички случаи ние ще възобновим работата на работната група. Ще имаме работни групи пак в същия състав: МВР, БФС и Спортното министерство.
    Забележете, гордея се с това нещо – всички парламентарно представени сили участваха в изграждането на новия Закон и съответно ще добавим някои пропуснати неща – нормално е някъде да сме пропускали нещо, преди да влезе в парламентарните комисии и след това да влезе в парламента за гледане. Това имах да Ви кажа.
    Някой друг да вземе отношение по въпроса?
    Господин Йордан Йорданов, заповядайте.
    ЙОРДАН ЙОРДАНОВ: Уважаеми колеги, уважаеми господин Председател, уважаеми гости!
    В духа на това, което казаха старши комисар Златанов и Стефан Апостолов, ще има поправи. Може би трябва да помислим дали не е добре тази функция, която вменяваме на областните управители, при условие че направим поправка между първо и второ четене, касаеща само международните футболни срещи, то на територията на онези области, където се провеждат, да не се налага заради една или две области – София и Разград, 26 области управители да сформират такива групи и да кипи безмислен труд.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
    Господин Йорданов, абсолютно сте прав, но Вие всъщност засягате работата ни по новия Закон.
    Още един път ще кажа: след двата мача, дай боже да са два мача в София, ще имаме още няколко сбирки преди този ключов закон, за да го вкараме в парламента. Няма какво повече да повтаряме! В момента всичко е в краката на нашите футболисти, а като депутати трябва да си свършим работата и този мач да се играе на стадион „Васил Левски“. На стадион „Васил Левски“! (Реплика: Дали ще заложим в т. 11 това, което предложи господин Златанов?“)
    Да, ще го заложим на второ четене задължително, колеги. Наша грижа е президентът да не бави 15 дена този срок. Мисля, че той също разбира сериозността на положението и мисля, че до няколко дни той ще излезе с указа си.
    Така че, колеги, предлагам да преминем към гласуване.
    Който е съгласен с така направените предложения, моля да гласува.
    За – 19, против и въздържали се – няма.
    Колеги, благодарен съм Ви изключително много. Всеки от Вас разбира важността на тези два мача, дай боже, и след като минат двата мача правим още няколко работни групи плюс двете министерства и БФС, и най-после този закон да влезе с всички изисквания на УЕФА. Както е направен, той е готов на 99%, но все пак трябва да го доогледаме още и да влиза вече в парламента.
    Господин Златанов, заповядайте.
    СТАРШИ КОМИСАР ЗЛАТАНОВ:
    Да разбирам ли, че между сегашното ви гласуване и следващото ще вкарате в т. 11, че става въпрос за международни срещи? (Реплики: „да, да!“)
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
    Старши комисар Златанов, освен че официално го записваме в протокола, тук моите служители също записват всичко от МВР, което искате да влезе между първо и второ четене. Господин Златанов, по най-бързия начин ние ще имаме второ четене на Закона още другата седмица, защото нямаме време и защото мачът с Унгария е на 26-ти февруари, тоест по най-бързия начин да го гледаме на второ четене и всички поправки, както и Вашата, да бъдат включени на второ четене. Мисля, че и всички колегите са наясно.
    Заповядайте, господин Али.
    СЕВИМ АЛИ:
    Благодаря, господин Председател.
    Ако мога, да отговоря. Предполагам, че в § 1, чл. 7б, ал. 1 преди „спортни мероприятия“ ще се добави и „международни“. (Реплики.)
    Заповядайте, господин Йорданов.
    ЙОРДАН ЙОРДАНОВ:
    Мисля, че Вътрешната комисия е водеща…













    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, продължаваме с втора точка:
    РАЗНИ.
    Ако няма нищо по точка „Разни“, още един път изключително много Ви благодаря.
    Закривам заседанието.

    (Закрито 15,06 ч.)






    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    СЛАВЧО АТАНАСОВ




    СТЕНОГРАФ:
    Мария Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума