Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
03/02/2021
    Стенограма от заседание на 03.02.2021 г. при следния



    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесен от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
    3. Разни.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта





    П Р О Т О К О Л
    № 66


    На 3 февруари 2021 г. се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите за децата, младежта и спорта при следния



    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесен от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
    3. Разни.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 13,30. ч. и ръководено от председателя на Комисията Славчо Атанасов.


    * * *


    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Уважаеми колеги, откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта към Четиридесет и четвъртото народно събрание със следния дневен ред:
    1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесен от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
    2. Разни.
    Моля да гласуваме дневния ред.
    За – 16, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред се приема.
    На днешното заседание присъства госпожа Елена Велкова от Дирекция по международните въпроси и международно сътрудничество към Министерството на труда и социалната политика. След малко ще й дадем думата да представи точката.
    Ще кажа няколко думи преди да започнем обсъждането. Годишната програма за участие е много голяма, някой от Вас може да я е чел, някой да не я е чел, но много накратко ще Ви кажа нещо по нея.
    Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз се изготвя от Министерския съвет на основание чл. 105, ал. 4 от Конституцията на Република България и чл. 118 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Годишната програма определя въпросите от европейския дневен ред, които са от приоритетно значение за страната през текущата година и формулира националния интерес по всеки един от тях.
    На базата на настоящия документ се разработват шестмесечни програми с приоритетите за Република България, теми, по които се очаква да се проведат дискусии през първото полугодие на 2021 г., както и другите приоритети за страната.
    Годишната програма, която ще обсъждаме на днешното заседание, е приета с Решение № 58 на Министерсикя съвет от 21 януари 2021 г. Към нея е приложен списък на проектите на актове на институциите на Европейския съюз, по който Народното събрание осъществява, забележете, наблюдение и контрол.
    Колеги, можем да коментираме Годишната програма само в частта, която е в рамките на компетентността на нашата Комисия. Казано по друг начин – законодателни или незаконодателни актове, свързани с политиките за деца, младеж и спорт, които са включени в програмата за 2021 г. на Европейската комисия.
    Тук ще дам думата на представителя на Министерството.
    Заповядайте, госпожо Велкова, да представите накратко идеята за тази програма.
    ЕЛЕНА ВЕЛКОВА: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители, тази година има само една тема, която е от компетенция на Вашата комисия, тъй като по темата „младеж“ беше приета препоръка за нови работни места и беше одобрена с положително становище от страна на България.
    Тази година очакваме – най-вероятно през втората половина на годината, да излезе така наречената Гаранция за детето. Това е една инициатива, която е по резолюция на Европейския парламент от 2015 г. по подобие на небезизвестната Гаранция за младежта. На 14 януари 2020 г. Комисията прие и публикува съобщение „Силна, социална Европа за справедливи преходи“. Част от това съобщение и предложението за създаване на Гаранция за детето, с която да се осигури достъп до основни услуги и подкрепа на децата. По този начин инициативата за създаване на Гаранцията е утвърдена като една от ключовите инициативи за новата Европейска комисия в социалната област.
    Повишаването на детското благосъстояние е сред ключовите приоритети на българското правителство. Безспорно за реализацията му са необходими всеобхватни политики и мерки, насочени към осигуряване на комплексни грижи за закрила на децата, подкрепа на семействата, качествено образование и здравеопазване, достъп до услуги, както и подходящи жилищни условия.
    Тези направления се очаква да бъдат в основата на Гаранцията за детето, чието изпълнение ще има добавена стойност за разработването на иновативни подходи и подобряване на планирането на националните политики за децата и семействата.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Приключихте ли? Благодаря Ви.
    Колеги, разбира се, имате право на изказвания, но мисля, че нещата са безспорни – става въпрос за Европейска комисия, става въпрос за европейски документ, който ние сме длъжни да прилагаме.
    Ако имате някакви изказвания, заповядайте.
    Няма изказвания.
    За протокола ще прочета някои неща.
    В кръга на своята компетентност Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта предлага за включване за подлежащи на наблюдение и контрол актове на европейските институции в Годишната програма, както следва:
    Приложение I: Нови инициативи
    Цел на политиката: Икономика в интерес на хората
    т.18. Пакет от мерки за справедлива икономика
    б)Препоръка за европейска гаранция за децата (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)
    Цел на политиката: Утвърждаване на европейския ни начин на живот
    т.35. Последващи действия във връзка със стратегията на ЕС за сигурност
    а) Законодателство за ефективно справяне със сексуалното насилие над деца онлайн – законодателна инициатива, включваща оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.

    Цел на политиката: Нов тласък за европейската демокрация
    т. 38. Права на децата
    Стратегия на ЕС за правата на детето – незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)
    Това трябваше да прочета за протокола, защото точно това ще гласуваме на заседанието на Комисията. На практика всички комисии ще гласуват по подобен начин в рамките на тяхната компетенция.
    Преминаваме към гласуване, а в точна Разни имам да Ви кажа нещо много интересно.
    Закривам разискванията.
    За – 11, против – няма, въздържали се – 1.
    Приема се Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз

    Преминаваме към точка втора от дневния ред:
    РАЗНИ
    Нещо интересно ще Ви кажа за утре, на което ще се радвам да присъстват представители на всички партии, най-вече много ще се радвам управляващата коалиция да присъства.
    Утре от 14,00 ч. в зала 142, забележете, колеги, по инициатива на медицинските центрове, това касае много нашия заместник-председател Стефан Апостолов, по инициатива на медицинските центрове за рехабилитация и спортна медицина на територията на България ще се проведе среща.
    Срещата е свързана с прилагането на „Наредба №1от 19 ноември 2020 г. за условията и реда за извършване на медицинските прегледи на лица, осъществяващи тренировъчна и състезателна дейност“, като част от наредбите за приложение на Закона за физическото възпитание и спорта.
    Представителите на медицинските центрове ще представят пред комисията някои от проблемите, с които те се срещат при прилагане на наредбата, както и предложения за изменения и прецизиране на някои от текстовете, с което ще постигнат според тях по-добри резултати при прилагането и.
    Слушайте внимателно, наистина е сериозна срещата, защото вижте – хора от цяла България ще присъстват.
    Присъствие на срещата са потвърдили: представители на Министерството на младежта и спорта, тоест от нашето министерство ще присъстват експерти.
    Второ, представители на Министерството на здравеопазването; трето, доктор Владко Григоров – управител на такъв център в Пловдив; четвърто, доктор Христо Вълев Кьосев – медицински управител на такъв център във Варна; доктор Иван Лефтеров от такъв център в град Велико Търново; доктор Минко Ненков – управител на такъв център в Пловдив; доктор Свилен Лазаров – град Русе; доктор Михаил Вилхелм Илиев – секретар на Медицинската комисия на Българския футболен съюз и доктор Бисер Петков Плочев – лекар на националния отбор по футбол мъже.
    Много ще се радвам, колеги, да присъстваме от всички политически сили на тази среща.
    Разбира се, това е наредба. Правото да я променя е на Министерския съвет, но е хубаво тези хора да ги чуем и съответно да бъдат изслушани, да чуем техните предложения. Като Комисия на следващото заседание ще видим какво решение можем да вземем.
    Чисто юридически нещата са в нашето министерство, тъй като се касае за наредба.
    Много е хубаво да присъстваме. Наши колеги много искаха тази среща и тя вече се осъществява. Представители на нашето министерство също ще присъстват.
    Не знам дали от БСП и ДПС ще присъстват, но ще е много хубаво ние да присъстваме – патриотите и ГЕРБ.
    Някакви коментари, въпроси? Няма.
    Закривам днешното заседание.


    (Закрито 13,50 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    СЛАВЧО АТАНАСОВ


    СТЕНОГРАФ:
    Емилия Огнянова
    Форма за търсене
    Ключова дума