Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по здравеопазването
10/10/2019

    Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г., № 902-00-16, внесен от Министерски съвет на 28.06.2019 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


    СТАНОВИЩЕ

    вх.№ 953-10-19/10.10.2019г.


    Относно:Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г., № 902-00-16, внесен от Министерски съвет на 28.06.2019 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 26 септември 2019 г., Комисията по здравеопазването разгледа Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г., № 902-00-16, внесен от Министерски съвет на 28.06.2019 г.

    На заседанието присъстваха: заместник-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, г-жа Жени Начева, управителят на Националната здравноосигурителна каса, д-р Дечо Дечев и други гости.

    Разглежданият отчет беше представен от г-жа Жени Начева, председател на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса.

    През отчетния период структурните звена в Централното управление на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и във второстепенните разпоредители от по-ниска степен (РЗОК), са изпълнили функционалните си задължения в съответствие с относимото европейско и национално законодателство, и с вътрешноадминистративните актове на НЗОК. Функционирането на системата се реализира съобразно изискванията за стриктното спазване на бюджетната дисциплина, на правилната координация и субординация на административната дейност и законосъобразността на процесите при електронното отчитане на дейността на договорните партньори. Превантивната роля на извършената през 2018 г. контролна дейност е отчела положително въздействие, което се изразява в по-стриктно изпълнение на алгоритмите на клиничните пътеки, подобряване качеството на медицинската дейност, и на работата при воденето на документацията и организацията в лечебните заведения.

    Разглежданият отчет е структуриран в пет основни части, всяка от които съдържаща свои компоненти. Централна се явява частта „Дейност на НЗОК по функционални направления“, към които спадат : Болнична медицинска помощ, Извънболнична медицинска и дентална помощ, Лекарствени продукти, медицински изделия и контрол по предписване и отпускане, Европейски въпроси и координация на системите на социална сигурност и други функционални направления.

    Към 31.12.2018 г. общият брой на изпълнителите на болнична медицинска помощ, договорни партньори на НЗОК, е 368. От тях, 316 са лечебни заведения за болнична медицинска помощ, 39 са лечебни заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ и 13 са диализни центрове. Най-голям брой клинични пътеки през 2018 г. са договорени в СЗОК и РЗОК – Пловдив.

    През отчетния период са сключени 13 246 договори за извънболнична медицинска и дентална помощ, при 13 210 за същия период на 2017 г. Осигуреността с общопрактикуващи лекари за 2018 г. се запазва на нивото на предходната година, като средно за страната тя е един лекар на 1690 здравноосигурени лица.

    Като траен показател през отчетния и предходни периоди се очертава нарастването на разходите за лекарствени продукти, дължащо се на навлизането на иновативни, скъпоструващи лекарствени терапии с включването на нови международни непатентни наименования в списъка с лекарствени продукти, предназначени за лечение на заболявания, които се заплащат по реда на Закона за здравното осигуряване. Навлизането на генерични лекарствени продукти и намаляването на цените не може да компенсира темпа на нарастване на разходите за нови, скъпоструващи лекарствени продукти.

    Статистически се наблюдава тенденция на нарастване на броя на постъпващите заявления, респективно разрешения за провеждане на планово лечение за сметка на НЗОК в държави от Европейския съюз. През отчетния период са издадени общо 609 броя разрешения за провеждане на планово лечение в държави от Европейския съюз с формуляр S2 (за лица над и под 18 год.), по реда на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност. Най-голям брой разрешения за планово лечение са издадени за Германия, Франция и Австрия. През отчетния период от общия брой издадени формуляри S2 за планово лечение в чужди лечебни заведения в Европейския съюз, по преписки, постъпили по линия на Център Фонд за лечение на деца, са издадени общо 256 формуляра. Най-голям брой разрешения за планово лечение на деца са издадени за Германия, Франция и Австрия. В съответствие с установените правила, разрешение за провеждане на планово лечение в друга държава от Европейския съюз се издава, когато са изчерпани възможностите за лечение на територията на България, или в чуждата държава се предлага метод, апаратура, медикамент, наличие на специалисти, които липсват в страната.

    Като институция, създадена със закон да осъществява задължителното здравно осигуряване, и през 2018 г., НЗОК продължава да работи при пълна прозрачност, поставяйки в центъра на своята дейност пациента и неговите потребности.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „За“ – 12, „Против“ – 4, „Въздържал се“ - 2, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме проект за решение за приемане на Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г., № 902-00-16, внесен от Министерски съвет на 28.06.2019 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума