Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по здравеопазването
27/05/2020

    Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия 2020 за 2018 г.
    Д О К Л А Д


    вх.№ 053-10-14

    Относно: Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия 2020 за 2018 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 21 май 2020 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия 2020 за 2018 г., внесен в Народното събрание на 6 април 2020 г.

    На заседанието присъстваха: министърът на здравеопазването, г-н Кирил Ананиев, заместник-министрите д-р Бойко Пенков и г-жа Жени Начева, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването.

    Докладът за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия 2020 за 2018 г. беше представен от министър Ананиев.
    Годишният доклад се представя ежегодно от министъра на здравеопазването в Народното събрание на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето. В доклада се анализира здравното състояние на населението през 2018 г., достигнатите нива на показателите, характеризиращи това състояние, извършените дейности и разходваните средства за постигане на изпълнението на основните цели и задачи в системата на здравеопазването. Анализирани са и поведенчески фактори като тютюнопушене, консумация на алкохол, нездравословно хранене, недостатъчна физическа активност, нездравословни условия на труд и почивка. Тези фактори са пряко свързани с развитието на хроничните заболявания, които са основна причина за смъртност и ниско качество на живот. В доклада е описано функционирането на здравната система, структурата, функциите, финансирането, нормативната база, лекарствената политика и нейните възможности за задоволяване на здравните потребности на населението. Направен е и анализ на изпълнението през 2018 г. на Националната здравна стратегия 2020.

    Демографските процеси в България продължават да се характеризират с трайна тенденция за намаляване броя на населението и на неговото застаряване. Основните причини за това са ниската раждаемост, нарастването на смъртността и емиграцията на значителна част от младите, работоспособни хора. Към 31 декември 2018 г. населението на България е 7 000 039 души, като в сравнение с предходната година, то е намаляло с 49 995 души и представлява 1.4 % от населението на Европейския съюз.

    Според данни на Националния статистически институт средната продължителност на живота през периода 2016-2018 г. е 74.8 години.

    Коефициентът на детската смъртност е намалял сериозно през 2018 г. – 5.8 ‰ при 6.4 ‰ за 2017 г.
    През 2018 г. в България са регистрирани общо 48 092 случая на остри заразни заболявания, като в това число не са включени грип и остри респираторни заболявания, туберкулоза, СПИН и полово предавани инфекции, като това са с 4301 случая по-малко в сравнение с 2017 г. С най-висок относителен дял в структурата на инфекциозната заболеваемост продължават да са случаите на варицела – 49,65 % и на гастроентерити и ентероколити – 28,50 %.

    Броят на лицата с първично определена трайно намалена работоспособност, вид и степен на увреждане над 16-годишна възраст през последните години намалява, но през 2018 г. има леко покачване и достига 53 061 души. Следва да се отбележи, че броят на освидетелстваните и преосвидетелстваните лица с трайно намалена работоспособност, вид и степен на увреждане е значителен и през 2018 г. е 165 828 души.

    Здравното състояние на децата и учениците не се различава съществено от предходните години. Независимо от предприетите мерки, основните здравни проблеми са наднормено тегло и затлъстяване, зрителни аномалии, гръбначни изкривявания, болести на нервната система. Водещо място в структурата на заболяванията при децата от 1 до 7 г. заема бронхиалната астма. Увеличава се обхватът на децата и учениците с профилактични прегледи.

    В доклада се констатира, че психичното здраве на българите не се подобрява. Причините за това са комплексния характер на факторите, които го обуславят, немалка част от които са извън системата на психично обслужване, като жизнена среда, качеството на живот, нивото на стрес в ежедневието, условията на труд, семейните взаимоотношения, социалното благополучие. България изостава от европейските страни по отношение на отделяните средства за обществено здраве и в частност за психично здраве.

    Чрез документа се отчита и изпълнението на Национална здравна стратегия 2020 през 2018 г. Изводите, които могат да се направят въз основа на представените данни за отчетените стойности на показателите през 2018 г. са, че за всички национални здравни цели е налице положителна оценка за изпълнението им, като се наблюдава различна степен на постигане спрямо определените целеви стойности до 2020 г. Най-значим е напредъкът по постигане на националните здравни цели за намаляване на смъртността в младите възрастови групи, а най-незадоволителен е по отношение на целта за увеличаване средната продължителност на живота във възрастовата група над 65 г.

    В хода на дискусията, народни представители изразиха мнения и направиха препоръки във връзка с разглеждания документ.

    Настоящият доклад е изготвен с информативна цел.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:

    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума