Комисия по здравеопазването
04/07/2017
Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15.06.2017 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
Вх. № 753-10-4/04.07.2017 г.
Относно: Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15.06.2017 г.
На свое редовно заседание, проведено на 29 юни 2017 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15.06.2017 г.
На заседанието присъстваха г-жа Христина Христова и г-жа Иванка Кръстева, съветници на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика, г-жа Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет (НССЕИВ), д-р Снежана Поповска, експерт в Министерството на здравеопазването, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на пациентски и неправителствени организации.
Административният мониторингов доклад за 2016 г. беше представен от г-жа Росица Иванова.
Госпожа Иванова информира членовете на Комисията по здравеопазване, че докладът отчита постигнатия напредък през 2016 г. по изпълнението на мерките от Плана за действие по приоритетите на Националната стратегия от страна на всяко отделно министерство съобразно неговите компетенции. За следващата година е планирано на вниманието на народните представители да бъде предоставен доклад, изработен по индикаторен модел с трендове за всяка отделна мярка и при отчитане на нейната ефективност. В доклада е акцентирано върху дейността на здравните медиатори и функционирането на мобилните кабинети, което се финансира от държавния бюджет. Всички други инициативи се финансират по европейски програми и с помощта на Конфедерация Швейцария и Кралство Норвегия. Акцентирано е върху развитието на здравно-информационни кампании с подчертано профилактична насоченост, дейности за здравно неосигурени бременни и родилки с фокус върху малолетните и непълнолетните, както и върху положителната практика за подпомагане на стипендианти-роми за обучение по медицина.
Срещнатите предизвикателства и трудности относно незадоволителния обхват на профилактичните прегледи сред ромската общност са в резултат на: нередовни здравни осигуровки; липса на избор на семеен лекар; ниска грамотност и липса на здравна култура; липса на здравни медиатори за работа сред ромската общност; незадоволителни нагласи сред ромската общност за интегриране към общо профилактичните дейности за по-добро здраве. Сериозен проблем представлява здравната неосигуреност сред ромското население, което ограничава достъпа до медицинска помощ. Голям процент от ромите считат за здраве отсъствието на болест. Здравето се превръща в грижа само при наличието на симптоми и възпрепятстващи последствия поради това понятието за превенция и профилактика на здравословното състояние почти напълно отсъства.
Наблюдават се редица положителни тенденции при интегрирането на ромите, като е необходимо осигуряването на повече национално финансиране за изпълнението на мерките от Плана за действие. Общините започват все по-добре да планират, приоритизират и мониторират мерки и дейности за постигане на реални резултати.
Членовете на комисията направиха задълбочен анализ на представения доклад, като направиха конкретни бележки, препоръки и заключения: неравномерно покритие на географската територия на страната от работещите 215 медиатори в 115 общини и недостатъчно финансиране на обучението на нови медиатори; затруднен достъп до здравна информация и ниска здравна култура у младите ромки, водещи до ранно забременяване и практическа реализация на принципа, че „децата не трябва да раждат деца“; засилване на ролята на трудовите медиатори в бюрата по труда за осигуряване на заетост на младите роми; преодоляване на ширещите се антиваксинални нагласи; отчитане на ролята както на здравните медиатори, така и на личните лекари, работещите в регионалните здравни инспекции и на неправителствените организации; редица технически неточности в доклада, които следва да не се допускат от гледна точка на прецизността; липсва темата за репродуктивното здраве на ромите, която следва да е във фокуса на доклада.
В заключение, г-жа Иванова информира народните представители, че доклада се изпраща и в Европейската комисия, като същевременно неправителствените организации изготвят паралелен доклад „в сянка“.
Секретарят на НССЕИВ изрази мнение, че е налице политическа воля и последователност при реализирането на мерките за интегриране на ромите.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „За” - 15, „Въздържал се” – 4, „Против” - 0, Комисията по здравеопазване предлага на Народното събрание да приеме Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15.06.2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА