Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по здравеопазването
18/12/2017 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    за първо гласуване

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето,№ 754-01-77, внесен от Георги Колев и група народни представители на 3 ноември 2017 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


    Д О К Л А Д
    за първо гласуване

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 754-01-77, внесен от Георги Колев и група народни представители на 3 ноември 2017 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 14 декември 2017 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 754-01-77, внесен от Георги Колев и група народни представители на 3 ноември 2017 г.

    На заседанието присъстваха министърът на здравеопазването г-н Кирил Ананиев, заместник-министърът на здравеопазването г-жа Светлана Йорданова, представители на синдикатите, съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.

    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от един от вносителите г-н Георги Колев. Той информира народните представители, че с предлаганите изменения и допълнения се цели отпадане на съществуващата към момента абсолютна забрана членовете на Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) да упражняват дейности, които подлежат на техен контрол, както и да извършват консултативна дейност, свързана с вида и степента на увреждане, временната неработоспособност и трайно намалената работоспособност.

    С предлаганите нормативни промени ще се създаде възможност при извършване на медицинската експертиза, в съставите на ТЕЛК и НЕЛК, да могат да участват и лекари, които извършват лечебна и диагностична дейност, като се предвиждат ограничения единствено по отношение на участието в състава на комисиите на лекар, който е свързан с конкретно освидетелствано лице по един от посочените в законопроекта начини. В тези случаи, лекарите ще са длъжни да си направят отвод от участие в конкретното заседание на съответната експертна лекарска комисия.

    С предложения законопроект се цели да се създадат условия за преодоляване на липсата на специалисти, желаещи да работят в системата на медицинската експертиза, като ще се даде възможност да се привличат и квалифицирани медицински специалисти, които извършват лечебна и диагностична дейност.

    Господин Колев изтъкна, че една от основните причини за липсата на специалисти, които да са мотивирани да работят в системата на медицинската експертиза към настоящия момент, наред с ниското заплащане, е именно действащата забрана за упражняване на дейности, които подлежат на техен контрол и за извършване на консултативна дейност, свързана с вида и степента на увреждане и експертизата на временната и трайно намалената работоспособност.

    Приемането на нормативните промени ще допринесе за създаване на възможност за попълване съставите на ТЕЛК с достатъчно и квалифицирани медицински специалисти, което от своя страна ще съкрати сроковете на тяхната работа и ще подобри значително достъпа на пациентите до органите на медицинската експертиза.

    Със законопроекта се предлага и отпадане на изискването в специализираните състави на НЕЛК задължително да се включва лекар-представител на Националния осигурителен институт (НОИ). Участието на представители на НОИ в специализираните лекарски състави на НЕЛК не е необходимо, предвид функциите и дейността на медицинските комисии на НОИ по чл. 98, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване, като с предложението се цели да се избегне дублирането на дейността на тези експерти.

    В качеството си на заместник-министър на здравеопазването, г-жа Светлана Йорданова изрази подкрепа за предлаганите изменения и допълнения в Закона за здравето, с цел регламентиране на възможността членовете на ТЕЛК и НЕЛК да упражняват дейности, които подлежат на техен контрол и да извършват консултативна дейност, свързана с вида и степента на увреждане, временната неработоспособност и трайно намалената работоспособност.

    В писменото становище на Министерството на труда и социалната политика и на Националния осигурителен институт се изразява принципна подкрепа за разглеждания законопроект, като се предлага при второ гласуване на законопроекта, да се обсъди и преосмисли предлаганото отпадане на изискването в специализираните състави на НЕЛК задължително да се включва лекар-представител на НОИ. Според двете институции не би могло да се приеме твърдението, че има дублиране на функции, тъй като дейността на медицинските комисии към НОИ има други цели и задачи, и се осъществява като етап от производството по отпускане на пенсиите за инвалидност и на добавката за чужда помощ. Поради изложените аргументи, участието на експерти на НОИ при издаване на решенията за определяне на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, причинната връзка, датата на инвалидизиране, срока на инвалидността и чуждата помощ е обосновано и необходимо.

    В хода на дискусията, членовете на Комисията по здравеопазването изразиха подкрепа за предлагания законопроект и се обединиха около становището, че за подобряване дейността на медицинската експертиза е необходимо да се извърши цялостен преглед на нормативната уредба в тази област и да се предприемат комплексни мерки, които да доведат до трайното решаване на натрупалите се в годините проблеми и предизвикателства в системата.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За”- 12, „Против”- 0, „Въздържал се”- 6, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 754-01-77, внесен от Георги Колев и група народни представители на 3 ноември 2017 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума