Комисия по здравеопазването
15/05/2018
Годишен доклад за младежта за 2016 г. и проект за решение, № 802-00-19, внесен от Министерски съвет на 20 април 2018 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
СТАНОВИЩЕ
вх.№ 853-10-12/15.05.2018 г.
Относно: Годишен доклад за младежта за 2016 г. и проект за решение, № 802-00-19, внесен от Министерски съвет на 20 април 2018 г.
На свое редовно заседание, проведено на 10 май 2018 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди годишен доклад за младежта за 2016 г. и проект за решение, № 802-00-19, внесен от Министерски съвет на 20 април 2018 г.
На заседанието присъстваха: министърът на здравеопазването, г-н Кирил Ананиев, заместник-министрите на здравеопазването, д-р Бойко Пенков и г-жа Жени Начева, заместник-министърът на младежта и спорта, г-жа Ваня Колева, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на пациентските организации и други.
Годишният доклад за младежта за 2016 г. беше представен от г-жа Ваня Колева. Тя информира членовете на комисията, че изготвеният доклад е съчетание от обобщена информация на компетентните институции, отговорни за младежките политики, както и от проучване, извършено от изследователски център по поръчка на Министерството на младежта и спорта на тема „Установяване на ефекта от политиките за младежта върху младите хора в страната.“ Проучването е базирано на въпроси, които следват основните теми и приоритети в Националната стратегия за младежта 2010-2020 г.
Годишният доклад за младежта отчита изпълнението на приоритетите и целите на Националната стратегия за младежта 2010-2020 г. в съответствие с чл. 5, ал. 3 от Закона за младежта.
Важно е да бъде отбелязано, че съгласно §1 от Допълнителните разпоредби на Закона за младежта "младежи" са лица на възраст от 15 до 29 години включително.
Данните от доклада сочат, че делът на младите хора в Европейския съюз непрекъснато намалява през последните години. У нас за 2016 г. младите хора на възраст между 15-29 г. са 1 125 125. От тях 849 989 живеят в градовете. Останалата част живеят в селата.
В Национална стратегия за младежта 2010-2020 са заложени девет на брой стратегически цели, съобразно които е структурирана основната част от разглеждания доклад за младежта за 2016 г.
В изпълнение на стратегическа цел „Насърчаване на здравословния начин на живот“, данните от доклада сочат, че са проведени в тази насока различни кампании сред младите хора.
През 2016 г. Министерството на здравеопазването с партньорството на Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта и представителството на Европейската комисия в България финализират Национален ученически конкурс „Посланици на здравето“ за учебната 2016/2017 г. Изданието на конкурса се е провело в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора и превенция на поведенчески и рискови фактори за здравето.
През 2016 г. Министерството на здравеопазването е провело национална кампания против тютюнопушене, популяризирани са кабинети за безплатно консултиране и отказване от тютюнопушене.
През периода март-май 2016 г. Министерството на здравеопазването и Националния център по обществено здраве и анализи, заедно с екипи от 28-те регионални здравни инспекции в страната организират и провеждат трето национално проучване за оценка разпространението на затлъстяване сред децата в първи клас, в рамките на „Европейска инициатива на Световната здравна организация за наблюдение на затлъстяването при децата“.
През 2016 г. са проведени общо 948 информационни кампании по теми свързани с ХИВ и полово предавани болести, от които 3 са национални.
Данните от доклада сочат, че 6% от младите хора в страната страдат от хронични заболявания. 90 % от представителите на целевата група на млади хора оценяват здравословното си състояние като отлично и много добро. По отношение на физическата активност, практикуващите спорт млади хора са 32 % според данните от доклада, 66 % не спортуват. Близо половината (46%) от българските младежи пушат цигари, като с напредването на възрастта делът им се покачва. 12 % от младите хора, според данните на доклада, са употребявали леки наркотици, 1 % са декларирали употреба на тежки наркотици. Следва да се има предвид, че получените резултати е възможно да са по-ниски от реалната употреба на наркотици, тъй като при такъв тип въпроси е възможно да има ефект от притеснение при някои младежи.
В заключение, данните от разглеждания доклад по отношение на вредните навици показват, че българските младежи осъзнават негативите, свързани с употреба на наркотици, алкохол, цигари и сексуални контакти без предпазване.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „За“ – 13, „Против“ – няма, „Въздържал се“ - 7, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме проект за решение за одобряване на годишен доклад за младежта за 2016 г., № 802-00-19, внесен от Министерски съвет на 20 април 2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА