Комисия по околната среда и водите
13/09/2017 първо гласуване
Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2016 г., № 702-00-34 , внесен от Министерски съвет на 29.08. 2017 г. .
ДОКЛАД
Вх.№ 753-11-7/14.09.2017 г.
ОТНОСНО: Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2016 г., № 702-00-34 , внесен от Министерски съвет на 29.08. 2017 г. .
На свое редовно заседание, проведено на 13 септември 2017 г., Комисията по околната среда и водите, разгледа Проект за решение за приемане на Годишен доклад за национална сигурност на Република България през 2016 г., № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29.08. 2017 г.
Годишният доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2016 г. се предлага за приемане от Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 7, ал. 1, т.3 от Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност.
На заседанието от Министерството на околната среда и водите присъстваха Петьо Петков-началник отдел „Правен” и Първолета Лулева-началник отдел „Опасни химични вещества”.
Председателят на Комисията по околната среда и водите Ивелина Василева отбеляза, че за втори път опазването на околната среда е включено в този доклад, т.е. безспорно това е част от националната сигурност и е важно тези въпроси да бъдат разгледани, след което даде думата за кратко представяне на доклада от представителите на МОСВ.
Първолета Лулева обърна внимание, че докладът е изготвен от друго ведомство – Министерство на отбраната, като МОСВ е направило в срока за консултации по текстовете, предложени в проекта на доклад, редакция в раздела, който касае природни бедствия и промишлени аварии, пътно -транспортни произшествия и по формулирането на актуални текстове, свързани с установеното състояние на сигурността, относно аварии, възникващи в предприятия с нисък и висок рисков потенциал. Тя посочи още законодателните мерки и инициативи в тази посока и най-вече предложенията, свързани с изменение на законодателството , със засилването на контрола и координацията между контролните и компетентните органи, промените, които бяха направени в Закона за опазване на околната среда, свързани с транспониране на директивата, относно контрола по предотвратяване на опасностите от големи аварии с опасни вещества в предприятия с висок и нисък рисков потенциал.
Госпожа Лулева отбеляза още, че в предложения вариант е имало обвързване на голямата пътно - транспортна авария в Хитрино с промените в ЗООС, поради което са направени промени в текстовете и е отчетено, че промените, касаещи законодателството, не са свързани и породени от възникналата пътно-транспортна авария, тъй като този тип законодателство не регулира аварии с опасни химикали по време на транспортиране извън територията на тези предприятия. Тя посочи още, че предложенията са приети от авторите на доклада и текстовете са редактирани по начина, предложен от МОСВ.
Докладът за състоянието на националната сигурност има за цел да представи оценките на изпълнителната власт за рисковете, опасностите и заплахите, за ефективността на политиката за национална сигурност през 2016 г., както и за действията, които институциите планират да предприемат през следващия период. Докладът има съществено значение за информиране на публичните институции и граждански организации в други държави, както и на структури на НАТО, ЕС и международни организации относно политиката за сигурност на Република България. В него са анализирани вътрешните и външни процеси, които оказаха съществено влияние върху състоянието на националната сигурност, като опасностите от външно политически аспект през 2016 г. произтичаха основно от военните действия в Сирия и предизвиканите от нея и други нестабилни райони на света бежански и миграционен натиск към страните от ЕС. В доклада, наред с традиционните аспекти на националната сигурност – отбрана, външна политика, външна сигурност, борба с тероризма и стратегия за кибер сигурност са включени и екологични, вкл. по отношение на сигурността в отношенията човек-природа, където намира място подобряване ефективността на контролната дейност от МОСВ, целенасочена политика в управлението на отпадъците и намаляване и прекратяване на преките и непреки рискове за човешкото здраве. Средата на сигурност осигурява още намаляването на екологичните рискове, свързани със замърсяването на почвите, водите и въздуха, въздействието върху биологичното разнообразие и осигуряване на редуциране на парниковите емисии. Отчита се проблемът с наднормените нива на прахови частици, което е свързано и с недостатъчно ефективни мерки от страна на местните власти. Не на последно място е поставен и риска от финансови санкции на държавата за неизпълнение на поети ангажименти в областта на околната среда.
След проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите, с 11 гласа „за”, без ”против” и 6 ”въздържали се”, подкрепи проекта за решение и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме Проект за решение за приемане на Годишен доклад за национална сигурност на Република България през 2016 г., № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29.08. 2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА