Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по околната среда и водите
01/11/2018 първо гласуване

    Първо гласуване на Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2019 г., № 802-01-49, внесен от Министерски съвет на 29.10.2018 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите

    Вх№:853-11-22/02.11.2018 г.
    ДОКЛАД

    Относно: Първо гласуване на Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2019 г., № 802-01-49, внесен от Министерски съвет на 29.10.2018 г.

    На заседание, проведено на 01.11.2018 г., Комисията по околната среда и водите разгледа Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2019 г., № 802-01-49, внесен от Министерски съвет на 29.10.2018 г.
    На заседанието от Министерството на околната среда и водите присъстваха: Нено Димов – министър, Ива Таланова – директор „Финансово управление” и Михаела Габрашкова – и.д. изпълнителен директор на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда(ПУДООС) и от Министерство на финансите: Мария Иванова – началник отдел в дирекция „Държавни разходи”, Николина Апостолова – гл.експерт в същата дирекция и Ангел Ангелов – държавен експерт в дирекция „Национален фонд”
    Председателят на Комисията по околната среда и водите даде думата на министър Нено Димов, който представи частта от бюджета, която касае политиките в опазването на околната среда. Той подчерта, че Бюджет 2019 е амбициозен бюджет, покриващ приоритетите и споразуменията на правителствената коалиция, включително увеличение с 25% на учителските заплати и всички останали ангажименти. Министърът посочи и някои конкретни параметри за МОСВ: очаквани приходи през 2019 г.- 52 млн. лв., разходи – 52,6 млн. лв., включващи 10% увеличение на средната работна заплата. Г-н Димов уточни, че за цялата структура на министерството, средната заплата ще се увеличи от 950 лв. на 1305 лв., като от разходната част на бюджета 60,5% са за заплати на персонала, 36,3% - за поддръжка и 3,2% са свързани с капиталови разходи. Той отбеляза, че министерството чрез инструмента Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) ще продължи да финансира политики в сферата на дейности по околна среда. Отбеляза още, че двата трансфера, които прави МОСВ към Националния институт по метеорология и хидрология и Института по океанология остават в размер на 2,5 млн.лв. Министърът посочи и допълнително насочените 70 млн.лв. за 2019 г. от ПУДООС за рекултивация на закрити депа за отпадъци във връзка с наказателната процедура и изказа становище, че относно дейностите на Оперативна програма „Околна среда” може да се направи специално изслушване в комисията до края на годината.
    Председателят на комисията г-жа Ивелина Василева благодари на министъра и даде думата на г-жа Мария Иванова от Министерство на финансите за представяне на макрорамката на бюджета.
    Г-жа Иванова отбеляза, че растежа на БВП се очаква да бъде 3,7 % за 2019 г. и 3,5 % за 2020 и 2021 г., при прогнозна инфлация за 2019-2021 г. съответно 3, 2.5 и 2 до 3% и тенденция за намаляване на безработицата до 4% за 2021 г. Тя посочи още, че дефицитът е 0,5%, като през 2020-2021 г. се запазват балансирани бюджети и ще продължат реформите в образованието, отбраната и социалната политика. Г-жа Иванова подчерта, че за първи път от 10 години се провежда политика за увеличение на заплатите в бюджетната сфера с 10%, а държавният дълг се очаква да намалее през 2019 г. с 2 милиарда лв.
    Отношение по законопроекта взеха народните представители Джевдет Чакъров и Ивелина Василева.
    Г-н Чакъров отправи въпрос с какво е по-добър или по-лош бюджета за МОСВ и направен ли е анализ по политиките, които трябва да се реализират, като получи отговор от министъра, който посочи двете основни разлики спрямо предходния бюджет: 1-во, в ПУДООС има 70 млн. лв. допълнително договорени с МФ, които са насочени към депата за рекултивация, съгласно ангажиментите на България за 2019-2020 г. и 2-ро – повишен трансфер с 10%. Г-н Чакъров отправи и допълнителен въпрос дали е имало и друга възможност при обсъждането на бюджета, специално за ПУДООС, на което г-н Димов отговори, че ръстът е много голям и ще бъде успех за министерството. Той подчерта, че това е бюджет за определен срок и с определен график.
    Г-жа Ивелина Василева изрази становището на парламентарната група на ГЕРБ за пълна подкрепа на предложения бюджет, като обърна внимание, че до сега не е имало бюджет с такива параметри. Посочи още, че експертите в структурата на МОСВ, чиито заплати са под средните за държавната администрация, ще могат да получат увеличение. Тя подчерта, че перата в разходната част са добри и балансирани, осигурено е финансиране на рекултивацията на старите депа и ръст на разходите за минали екологични щети.
    След прекратяване на дискусиите и проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите с 10 гласа „за”, 6 „против” и без „въздържали се” изрази следното
    СТАНОВИЩЕ:
    Комисията подкрепя проектозакона и заложените в него показатели по отношение на опазването на околната среда и водите и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2019 г., № 802-01-49 внесен от Министерски съвет на 29.10.2018 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума