Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по околната среда и водите
18/12/2019
    ПРОТОКОЛ №47
    На 18 декември 2019 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по околната среда и водите при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за ратифициране на Изменението на Споразумението за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на околната среда и водите на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие от 28 септември 2016 г., подписано на 4 декември 2019 г., № 902-02-32, внесен от Министерския съвет на 16 декември 2019 г.
    Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по околната среда и водите, и на гостите се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 11,33 ч. и ръководено от председателя на Комисията госпожа Ивелина Василева.

    * * *

    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Добър ден, уважаеми колеги, уважаеми гости, госпожо Заместник-министър!
    Имаме кворум. Откривам заседанието на Комисията по околната среда и водите.
    Дневният ред за днес се състои от една точка:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ИЗМЕНЕНИЕТО НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА БАНКА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ ОТ 28 СЕПТЕМВРИ 2016 Г., ПОДПИСАНО НА 4 ДЕКЕМВРИ 2019 Г., № 902-02-32.
    Внесен е от Министерския съвет на 16 декември 2019 г.
    Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува.
    Приема се единодушно.

    Преминаваме към точка единствена за днес:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ИЗМЕНЕНИЕТО НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА БАНКА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ ОТ 28 СЕПТЕМВРИ 2016 Г., ПОДПИСАНО НА 4 ДЕКЕМВРИ 2019 Г., № 902-02-32.
    Давам думата на госпожа Атанаска Николова – заместник-министър на околната среда и водите, да представи Законопроекта. Тя е тук днес, заедно с господин Владимир Ангелов – заместник-главен директор на главна дирекция Оперативна програма „Околна среда“.
    Заповядайте, госпожо Николова.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАСКА НИКОЛОВА: Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители! Както беше съобщено от госпожа Василева, всъщност Министерският съвет на свое заседание реши да одобри изменението на Споразумението за предоставянето на консултантски услуги между Министерството на околната среда и водите и Международната банка за възстановяване и развитие от 28 септември 2016 г., което е подписано на 4 декември 2019 г. в София и предлага на Народното събрание да ратифицира със закон изменението, което всъщност касае единствено и само удължаване на срока на Споразумението до 31 май 2020 г.
    Целта на Споразумението за предоставяне на консултантска помощ от страна на Международната банка за възстановяване и развитие към Министерството на околната среда и водите е преди всичко насочено към подобряване на качеството на околната среда и в частност качеството на атмосферния въздух. Основните дейности, които предоставя консултантският екип са две. Това е разработването на Национална програма за качеството на атмосферния въздух и Национална програма за контрол на качеството на атмосферния въздух. Тези две дейности бяха изпълнени. Националните програми са приети с Решение на Министерския съвет.
    Първата – Националната програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух – 2018 – 2024 г. е приета с Решение № 334 на Министерския съвет от 7 юни 2019 г.
    Националната програма за контрол на замърсяването на въздуха – 2020 – 2030 г. е приета с Решение на Министерския съвет № 541 от 13 септември 2019 г. Единствената дейност, която остава и е в процес на изпълнение, касае подобряване на институционалния капацитет и координация за адекватното, пълното и качественото изпълнение на тази дейност. Международната банка за възстановяване и развитие отправи писмена молба към Министерството на околната среда и водите за удължаване на срока на изпълнение на този договор.
    Разбира се, тази молба има своите обективни причини. Една от тях е свързана и с приемането на споменатите национални програми, последната от които беше септември месец, така че е необходим период от време за обучение на съответни ресорни министерства, институции, местни власти за прилагането, както и заинтересовани страни в качеството на неправителствени организации и бизнес, научни среди, за адекватното прилагане на приоритетите в тези програми.
    Другата причина е свързана и с изборите за местни власти и новите екипи на много от общините. Знаете, че голяма част от компетентностите, свързани с качеството на атмосферния въздух са на ниво местни власти, така че адекватното провеждане на обученията, семинарите, повишаването на капацитета на отговорните институции, е свързано с необходимост от удължаване на периода до май месец 2020 г.
    Надявам се да одобрите това предложение. Благодаря Ви за вниманието.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря и аз, госпожо Николова.
    Господин Ангелов, желаете ли да добавите нещо от гледна точка на Оперативна програма „Околна среда“ като източник на финансиране на тези дейности?
    ВЛАДИМИР АНГЕЛОВ: Госпожо Василева, уважаеми членове на Комисията! Госпожа Николова беше достатъчно изчерпателна. Действително отправената молба за удължаване на срока на договора беше представена в срок. Реално погледнато, последната част на изпълнението на Договора е от съществено значение както за нас, така и за тях. Няма какво повече да добавя.
    Предлагам да се гласува удължаването на срока.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря.
    Колеги, имате думата за изказвания, коментари, отношение.
    Заповядайте, господин Костадинов.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Благодаря.
    Имам няколко уточняващи въпроса към оперативната програма.
    През 2016 г. се подписва договорът. Той е със срок на действие 36 месеца. Най-дългата дейност в предложения план от седем точки, е 26 месеца. Това е т. 7 (израз на английски език), тоест има достатъчно буфер, отвъд най-дългата дейност в договора от 26 месеца, един десетмесечен буфер – тъй като договорът е 36-месечен и изтича на 28 декември 2019 г.
    Дотук не бъркам, ще помоля да ме поправяте, ако е така. Тоест – очевидно е наближил срокът, въпреки този буфер от 10 месеца, в който не са успели нещо да завършат. Същността на договора е съдействие на МОСВ за изработване на национална програма, а не да се изработи от екипа на банката, а да се съдейства на МОСВ. Това е само едно уточнение.
    Очевидно сме в хипотеза, че по някаква причина, времето не е стигнало. Новата дейност 8, с което е даден нов дедлайн 30 април 2020 – имам два въпроса към него. Тя до голяма част не се ли съдържа в (израз на английски език) и в т. 4? Второ, не е наша работа да коментираме конкретните, защото по дейности са посочени сумите, защото това не е наша работа, да се коментира на такова ниво. Това не е ли допълнителна сума към споразумението – тези 800 или има релокация на дейностите? Това са ми двата въпроса.
    Очевидно не е достигнало времето. Това нова дейност ли е и парите за нея от къде идват? Благодаря.
    ВЛАДИМИР АНГЕЛОВ: От гледна точка на изпълнение на Договора, сключен с Международната банка, съответните дейности имат своята логическа последователност. Това е своеобразен проект, който бива изпълняван и през излизащите дейности една след друга. Реално погледнато, както казах, имат своята логическа последователност. Да – има 26 месеца, но те следват след изпълнението на определена дейност. В момента не мога да цитирам точно след коя дейност следват тези 26 месеца, но реално погледнато, срокът на договора е определен, съобразно графика, който е представен за изпълнение. Тези пари, които са въпросните 800 хил. лв. по спомен, мисля че бяха толкова, те не са допълнение към основния договор, нито има релокация на средства. Реално погледнато тази стойност е стойността на последния етап на изпълнение. Това означава, че за да бъде изпълнен договорът в неговата цялост и да бъде заплатена тази сума, е необходимо да бъде приключен в съответния срок. Срокът, тъй като в момента, така поставен въпросът към уважаемата Комисия, е недостатъчен – не мога да коментирам, тъй като все още не сме виждали междинни резултати и някакъв междинен продукт. Към настоящия момент, очевидно с около три месеца ще се удължи изпълнението на последния етап, който е реално погледнато, струващ тази сума, която цитирахте Вие. Тоест не добавяме допълнителни средства за възнаграждение.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: С други думи, за да обобщим – не се променя бюджетът, не се добавят допълнителни средства и срокът, с който се удължава договорът със Световната банка, покрива тези допълнителни три месеца, за които говорихте.
    ВЛАДИМИР АНГЕЛОВ: Точно така – да.
    Заповядайте, господин Костадинов.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Благодаря за отговора.
    Първото нещо, което казахте, не е вярно, защото дейностите са кумулативни, последователни, логични, но те се застъпват във времето. Вашата теза, ако е вярна, ако съберете всички срокове по дейности за изпълнение на този проект, стават 53 месеца, което означава, че се застъпват, следвайки логически последователно. Първият Ви отговор не ме удовлетворява.
    Очевидно, след като не се нарушава бюджетът, не натоварваме никой, просто трябва по-оперативно колегите от Световната банка, да не им укъсява времето, а да ги пришпорват от управляващия орган да си влизат в срок.
    Тъй като не сме обсъждали в нашата група, аз нямам против подобен подход, но ще гласувам „въздържал се“, за да дам знак, че е редно, когато Ви съдействат и парите идват, може би от първия приоритет, от Кохезионния фонд… (Реплики.) От къде идва финансирането – от техническа помощ или от Кохезионния фонд?
    ВЛАДИМИР АНГЕЛОВ: От техническа помощ.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: От техническа помощ – пак са пари на Оперативната програма. Като гласувам „въздържал се“, ще дам знак, че имам желанието малко повече като Ви помагат да ги карате да спазват сроковете. Очевидно трябва време, госпожо Василева.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Може би не е без значение, че това са важни стратегически документи, те изискват и широки обсъждания, взаимодействия с много партньори и изработването им наистина …
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: МОСВ щяха да го направят за 36 месеца сами, под ръководството на госпожа Николова.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Да, ние всички вярваме в капацитета на Министерството на околната среда и водите, но тя самата спомена и все пак един елемент, свързан и с взаимодействието с местните власти. Там имаше и период на избори може би това е изиграло своята роля.
    Колеги, има ли други въпроси, коментари, становища по предложения законопроект? Няма.
    Подлагам на първо гласуване Законопроект за ратифициране на изменение на Споразумението за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на околната среда и водите на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие от 28 септември 2016 г., подписано на 4 декември 2019 г., № 902-02-32, внесен от Министерския съвет на 16 декември 2019 г.
    За – 15, против – няма, въздържали се – 3.
    Приема се.
    Благодаря Ви, колеги.
    Закривам заседанието на Комисията.

    (Закрито в 11,48 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА

    Стенограф:
    Галина Мартинова
    Форма за търсене
    Ключова дума