Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
24/07/2020 първо гласуване

    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТОНАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ

    ДОКЛАД

    Относно: Годишен доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2019 г., № 020–00–12, внесен от Комисията за регулиране на съобщенията на 01.07.2020 г.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 22 юли 2020 г., бе разгледан Годишният доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2019 г., № 020–00–12, внесен от Комисията за регулиране на съобщенията на 01.07.2020 г.
    На заседанието присъстваха: г-жа Андреана Атанасова – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Иван Димитров – председател на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), г-жа Кристина Хитрова – заместник-председател на КРС, г-жа Анна Хаджиева и г-н Ердинч Хайрула – членове на КРС, представители на мобилните оператори и на браншови организации в областта на електронните съобщения.
    Годишният доклад бе представен от г-н Иван Димитров.
    Годишният доклад на Комисията за регулиране на съобщенията, изготвен на основание на чл. 38, ал. 1 от Закона за електронните съобщения, представя систематизирана информация за услугите, пазарите и конкуренцията в сектора през 2019 г., тенденциите и перспективите на развитие, както и преглед на дейността на регулатора. В своето изложение г-н Димитров очерта основните тенденции в развитието на пазара на електронни съобщения в Република България за 2019 г. По данни от регистъра на КРС към 31.12.2019 г. общо 1122 предприятия са регистрирали намерение да осъществяват дейност по предоставяне на обществени електронни съобщения, като за една година броят им е нараснал с 0,2%. В изпълнение на чл. 5 от Общите изисквания при осъществяване на обществени електронни съобщения е постъпила информация от общо 1006 предприятия. През 2019 г. дейност са осъществявали 850 предприятия, като ръстът в техния брой в сравнение с предходната година е 0,1%. През 2019 г. общият обем на пазара на електронни съобщения в България възлиза на 2,680 млрд. лв., като за втора поредна година, след продължителен период на спад, се отчита нарастване с 4% спрямо 2018 г. и с 9,7% за периода 2017-2019 г. Общият обем на пазара на електронни съобщения в България и през 2019 г. се определя основно от приходите от гласовите услуги и услугите за пренос на данни и/или достъп до интернет. Делът на приходите от гласови телефонни услуги запазва водещата си позиция в общия обем на пазара и възлиза на 43,8%. На второ място са услугите за пренос на данни и достъп до интернет, които заемат 37,2% от общия обем на пазара.
    Г-н Димитров изтъкна, че с цел повишаване на ефективността на контролната дейност, свързана с осъществяването на електронните съобщения през 2019 г., са извършени 3204 инспекторски проверки. Особено внимание е обърнато на спазване на изискванията на Закона за електронните съобщения по отношение на защита на обществения интерес и интересите на крайните потребители. И през 2019 г. основен дял от проверките (около 74 %) са извършени на трите най-големи предприятията, предоставящи електронни съобщителни услуги, и са във връзка с подадени в КРС жалби от крайни потребители, касаещи предлаганите от тях услуги: „А1 България” ЕАД – 373 проверки, „Българска Телекомуникационна Компания” ЕАД – 215 проверки и „Теленор България” ЕАД – 165 проверки.
    Сред основните приоритети в дейността на регулатора и за 2019 г. е било ефективното разпределение и предоставяне на ограничeния ресурс – радиочестотен спектър. С изменение и допълнение на подзаконови нормативни актове в българското законодателство са въведени разпоредби на нови решения на Европейската комисия, осигуряващи хармонизирано използване на обхвата 700 МHz, 3.6 GHz и 26 GHz за въвеждане и развитие на 5G мрежи.
    След представянето на доклада се проведе дискусия, в която взеха участие народните представители Халил Летифов, Димитър Данчев и Георги Свиленски. Бяха поставени въпроси относно извършените от КРС проверки, свързани със защитата на интересите на крайните потребители, и съставените актове за установяване на административни нарушения.
    В резултат на проведеното гласуване Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 11 гласа „За” и 8 гласа „Въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме следното решение:
    Проект
    РЕШЕНИЕ
    ЗА ПРИЕМАНЕ НА ГОДИШНИЯ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА ЗА 2019 Г.
    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 90, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с чл. 38, ал. 1 от Закона за електронните съобщения
    РЕШИ
    Приема Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2019 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ,
    ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
    И СЪОБЩЕНИЯ:

    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума