Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по културата и медиите
19/07/2018 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 802-01-24, внесен от Министерски съвет на 29.06.2018 г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване


    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 802-01-24, внесен от Министерски съвет на 29.06.2018 г.

    На редовно заседание на Комисията по културата и медиите, проведено на 19 юли 2018 г. беше разгледан законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 802-01-24, внесен от Министерски съвет на 29.06.2018 г. В заседанието участваха от Министерството на културата: Румен Димитров, заместник-министър, Татяна Цветанова, директор на Дирекция „Правнонормативна дейност и обществени поръчки“, Весела Щерева, парламентарен секретар; от Националния археологически институт с музей при БАН: доц. д-р Христо Попов, заместник-директор.
    Законопроектът от името на вносителите беше представен от г-н Румен Димитров.
    С предлаганите законодателни изменения и допълнения се цели преразглеждане на някои административни процедури, свързани с движимото и недвижимото културно наследство, и тяхното прецизиране. Въвежда се дейността по дигитализация на културното наследство като една от основните за министъра на културата функции по опазване на културното наследство. Предвидено е заседанията на специализираните експертни съвети да се излъчват в реално време чрез интернет страницата на Министерството на културата.
    Разширява се законово предметът на дейност на Центъра за подводна археология с издирване, изучаване, идентифициране, опазване и представяне на културни ценности, открити под вода, с познавателна, образователна и естетическа цел.
    Изменя се определението за археологически резерват.
    С отделни разпоредби се предлага отстраняване на несъвършенства и пропуски в процедурите по деклариране на обекти на недвижимото културно наследство и предоставяне на статут на културни ценности. Облекчават се условията за получаване на разрешение и за вписване в регистъра за извършване на теренно археологическо проучване за лица утвърдени специалисти и с доказан професионален опит.
    Създава се възможност обществените колекции да получават методическа помощ от национални и регионални музеи.
    Законът за културното наследство предвижда деца, учащи се и хора с увреждания, при посещения в музеи да заплащат намалени цени или да се освободят от заплащане на входен билет. Законопроектът предвижда същото да се отнася и за придружителите на хора с увреждания.
    Законопроектът е придружен с частична предварителна оценка на въздействието и не въвежда изисквания на европейското законодателство.
    Доцент Христо Попов взе отношение по предлаганите промени, свързани с археологическите проучвания и издаването на разрешения. Изрази подкрепа за тях и ги определи като наложителни и оправдани.

    След проведената дискусия народните представители от Комисията по културата и медиите единодушно с 16 гласа „за” предлагат на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 802-01-24, внесен от Министерски съвет на 29.06.2018 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Чл.-кор. Вежди Рашидов
    Форма за търсене
    Ключова дума