Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

1. Проект за решение за възлагане на Сметната палата да извърши одит за съответствието при финансовото управление на Българското национално радио за периода 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г., № 954-02-89, внесен от Даниела Дариткова, Александър Ненков и Красимир Ципов на 20 септември 2019 г.
2. Законопроект за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за кинематографичната копродукция (ревизирана) 30 януари 2017 г., Ротердам, № 902-02-25, внесен от Министерския съвет на 19 септември 2019 г.
3. Разни.
На 26 септември 2019 г. се проведе редовно заседание на Комисията по културата и медиите при следния

ДНЕВЕН РЕД:

1. Проект за решение за възлагане на Сметната палата да извърши одит за съответствието при финансовото управление на Българското национално радио за периода 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г., № 954-02-89, внесен от Даниела Дариткова, Александър Ненков и Красимир Ципов на 20 септември 2019 г.
2. Законопроект за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за кинематографичната копродукция (ревизирана) 30 януари 2017 г., Ротердам, № 902-02-25, внесен от Министерския съвет на 19 септември 2019 г.
3. Разни.

Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по културата и медиите, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 14,40 ч. и ръководено от председателя на Комисията Вежди Рашидов.

* * *

ПРЕДС. ВЕЖДИ РАШИДОВ: Уважаеми колеги, уважаеми гости, налице е необходимият кворум. Откривам днешното заседание на Комисията по културата и медиите.
Колеги, съгласно предварително обявеният дневен ред на днешното заседание са предвидени следните точки:
1. Проект за решение за възлагане на Сметната палата да извърши одит за съответствието при финансовото управление на Българското национално радио за периода 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г., № 954-02-89, внесен от Даниела Дариткова, Александър Ненков и Красимир Ципов на 20 септември 2019 г.
2. Законопроект за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за кинематографичната копродукция (ревизирана) 30 януари 2017 г., Ротердам, № 902-02-25, внесен от Министерски съвет на 19 септември 2019 г.
3. Разни.
Колеги, има ли други предложения? Няма.
Предлагам да гласуване дневния ред.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 10, против и въздържали се – няма.
Колеги, на днешното заседание присъстват: от Сметната палата – господин Цветан Цветков, председател; от Министерството на културата – Румен Димитров, заместник-министър, Весела Щерева, парламентарен секретар, Аксения Бонева, държавен експерт; от Националния филмов център – Карин Янакиева.
Материалите за заседанието са Ви изпратени своевременно на електронната поща – запознали сте се.

Колеги, преминаваме към първа точка от дневния ред:
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА ДА ИЗВЪРШИ ОДИТ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕТО ПРИ ФИНАНСОВОТО УПРАВЛЕНИЕ НА БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО РАДИО ЗА ПЕРИОДА 1 ЯНУАРИ 2017 Г. ДО 30 СЕПТЕМВРИ 2019 Г., № 954-02-89, ВНЕСЕН ОТ ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА, АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ И КРАСИМИР ЦИПОВ НА 20 СЕПТЕМВРИ 2019 Г.
Колеги, искам да Ви информирам, че в Проекта на решение има допусната грешка в точка 2: „Крайният срок за внасяне в Народното събрание на окончателния доклад на Сметната палата трябва да бъде 31 януари 2020 г.“.
Давам думата на господин Красимир Ципов, за да представи Проекта на решение.
КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин заместник-министър и гости на днешното заседание! Позволете ми накратко да представя мотивите към Проекта за решение. В последните дни станахме свидетели в общественото пространство на дискусия по два казуса: първият е свързан със спирането на излъчването на БНР, а другият е свързан със свалянето от ефир на журналист от медията, по което вече компетентни органи, като СЕМ проведоха изслушване на ръководството на радиото. Към настоящия момент Прокуратурата и Комисията за регулиране на съобщенията извършват проверка на казуса със спиране на излъчването на БНР.
И двата случая предизвикаха много широк обществен и медиен отзвук и поради тази причина решихме въз основа на предвидената възможност в Закона за сметната палата Народното събрание да възложи извършването на одит, че е необходимо да бъде реализирано финансовото управление на БНР, за да се информираме както ние – народните представители, така и българското общество за причините, довели до тези два казуса.
Позволете ми и аз, господин Председател и уважаеми народни представители, да направя формално предложение с молба то да влезе в Доклада на Комисията да се коригира точка втора от Проекта на решение, а именно: 31 декември 2020 г. да бъде заменен с 31 януари 2020 г.; както и точка първа да придобие следния вид: възлага на Сметната палата на Република България да извърши одит за съответствие при финансовото управление на БНР за периода 1 януари 2017 г. – 30 септември 2019 г. Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря, господин Ципов.
Заповядайте.
ЦВЕТАН ЦВЕТКОВ: Благодаря, господин Председател.
Съвсем накратко да поясня какво включва одитът за съответствие при финансовото управление. При такъв одит Сметната палата извършва проверка за законосъобразността на управленските решения както на генералният директор на БНР, така и на УС, но през призмата на изпълнението на бюджета на БНР, в неговите три компонента: разходи за възнаграждения, в което се включва определянето и изплащането на възнагражденията не само по трудовоправно отношение, но и по извън трудовоправни отношения; общите разходи за издръжка, които включват разходи за поддръжка на различните информационни системи, студийна техника, която е в радиото; и последният компонент – това са капиталовите разходи – разходи, които са направени за придобиване на различни дигитални материални активи както технически съоръжения, автомобили, така и други. В този трети компонент ще проверим дали са спазени изискванията на Закона за обществените поръчки.
Освен това, при такъв един одит се проверяват приходите, които реализира радиото. В по-голямата си част те са приходи от спонсорство и реклама. Така че това също ще бъде обект на бъдещия одит за съответствие при финансовото управление на БНР.
ПРЕДС. ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря Ви, господин Цветков.
Колеги, има ли изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване на Проекта за решение с направеното уточнение за крайния срок и корекцията по точка първа.
Който е „за“, моля за гласува.
За – 13, против и въздържали се – няма.
Благодаря Ви много за присъствието.

Преминаваме към точка втора от дневния ред:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА КОНВЕНЦИЯТА НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА ЗА КИНЕМАТОГРАФИЧНАТА КОПРОДУКЦИЯ (РЕВИЗИРАНА) 30 ЯНУАРИ 2017 Г., РОТЕРДАМ, № 902-02-25, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 19 СЕПТЕМВРИ 2019 Г.
Давам думата на господин Димитров, за да представи ратификацията.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР РУМЕН ДИМИТРОВ: Благодаря, уважаеми господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Позволете ми да представя накратко мотивите за Проект за Закон за ратифициране на конвенцията на Съвета на Европа за кинематографичната копродукция (ревизирана) от 30 януари 2017 г. – Ротердам. Предложеният ревизиран тест на Европейската конвенция за кинематографската копродукция от 2 октомври 1992 г., подписана на 9 септември 2003 г. в Страсбург с решение на Министерския съвет. През 2004 г. Конвенцията е одобрена и предложена за ратификация от Народното събрание. На 1 април 2004 г. е приет Закон за ратифициране на Европейската конвенция за кинематографската копродукцията от 2 октомври 1992 г.
Началото на подписването на Конвенция на Съвета на Европа за кинематографичната копродукция (ревизирана), е поставено на 30 януари 2017 г. в Ротердам и оттогава вече 29 държави са подписали, а 14 ратифицирали новия текст. Ревизираната Конвенция на Съвета на Европа е в сила от 1 октомври 2017 г. България подписва ревизирания текст на Конвенцията на 12 юни 2019 г. в Страсбург.
Някои от основните промени, които целят по-голяма гъвкавост за копродуцентите са, че максималните и минималните участия в многостранната копродукция стават съответно: 80% вместо 70%, и 5% вместо 10%. Двустранната копродукция – минимално участие става 10% вместо 20%, а максималното 90% вместо 80% досега.
Друга важна промяна: отварянето на новата Конвенция за подпис и ратификация от страни извън Европа. Така в бъдеще всяка страна по Конвенцията ще може да получава официален статус на копродукция със страна извън Европа, която също е участник в Конвенцията, без да се налага двете страни да имат помежду си двустранен договор. България е участвала на всички етапи от работата по промяна на Конвенцията, като е била представена от експерти от Изпълнителна агенция „Национален филмов център“ и е одобрила окончателния вариант, който е предложен за ратифициране.
Конвенцията за кинематографичната копродукция на Съвета на Европа (ревизирана), насърчава сътрудничеството в областта на копродукцията и отчита днешния технологически, икономически и финансов напредък във филмовата индустрия. Това е накратко.
ПРЕДС. ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря Ви.
Има ли други изказвания, колеги?
От Филмовия център – заповядайте.
КАРИН ЯНАКИЕВА: Искам да кажа само няколко думи от името на госпожа Караиванова – съжалява, че не може да бъде тук в момента, но днес във Варна, в рамките на Националния фестивал за игрално кино „Златна роза“ тя посреща една интересна група гости – много важна за нас – италианският филмов фонд „Рома Лацио“ с председател господин Савена. Това е фонд, който разполага с 40 млн. евро годишно, има много проявен засилен интерес към българското кино, към българските кинотворци. Работата с този фонд ще бъде значително облекчена от приемането и ратифицирането на Конвенцията, за което благодари на Комисията.
ПРЕДС. ВЕЖДИ РАШИДОВ: Много благодаря.
Радвам се, че имате тази възможност, защото – малко ще се похваля, но когато бях някога министър имах неблагоразумието да сключа с около 5-6 европейски държави, после с Турция и Израел, за копродукция. Това, което правите, е много важно.
Даже Иван Личев направи първия филм на този принцип с Израел. Това е много полезно, защото копродукция значи при най малкото присъствие за двойното финансиране. Ясно е, че кино се прави трудно, но това е добре.
Радвам се, ако този закон стане преди Закона за бюджета. Пък и да имате важни възможности, за да реализирате киното. Благодаря Ви.
Има ли други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване на Законопроект за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за кинематографичната копродукция (ревизирана) 30 януари 2017 г., Ротердам, № 902-02-25, внесен от Министерския съвет на 19 септември 2019 г.
Който е „за“, моля за гласува.
За – 13, против и въздържали се – няма.
Законопроектът е приет.
Благодаря на всички.

(Закрито в 14,55 ч.)


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ВЕЖДИ РАШИДОВ

Стенограф:
Теодора Енчева
Форма за търсене
Ключова дума