Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вероизповеданията и правата на човека
07/03/2019 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, №954-01-4, внесен от Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ на 31.01.2019 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, №954-01-4, внесен от Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ на 31.01.2019 г.


    На заседание, проведено на 7 март 2019 г., Комисията по вероизповеданията и правата на човека обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, № 954-01-4, внесен от Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ на 31.01.2019 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерство на финансите Росица Велкова – заместник-министър, Диана Драгнева – директор на дирекция „Правна“ и Ивайло Танев – държавен експерт в дирекция „Държавни разходи“, от Министерство на правосъдието Любомир Талев – директор на дирекция „Съвет по законодателство“ и Галина Димитрова – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство, от Св. Синод на Българската православна църква /БПЦ/ – Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопския митрополит Серафим, Мелнишкия епископ Герасим – Главен секретар на Св. Синод и доц. Мария Кьосева – юрист на Св. Синод, от Мюсюлманско сунитско ханефитско изповедание – Николай Панков и Хасан Исмаилов, от Обединени евангелски църкви – Грета Ганева и от Обединени езически вероизповедания – Стефан Стойков.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, внесен от н.п. Цветан Цветанов и н.п. Мустафа Карадайъ беше представен от народния представител Йордан Цонев.
    Със законопроекта се цели прецизиране на някои разпоредби в закона в следните насоки:
    - по отношение на възможността за предоставяне на държавна субсидия на задграничните епархии на Българската православна църква - Българска патриаршия и на българските православни църковни общини в чужбина, а не само на епархиите и митрополиите в диоцеза и юрисдикцията на Българската православна църква;
    - по отношение на максималните размери на основните месечни заплати на свещенослужителите и служителите на религиозните институции се конкретизира обвързаността със средната месечна заплата на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в икономическа дейност „Образование" по данни на Националния статистически институт;
    - за осигуряване изпълнението на последните промени в закона, влезли в сила след приемането на Закона за държавния бюджет, се предлага в § 19 от преходните и заключителните разпоредби на закона Министерският съвет да определи за 2019 г. държавни субсидии за източноправославното и мюсюлманското вероизповедание, разпределени на Българската православна църква - Българска патриаршия, и на Мюсюлманското вероизповедание - Главно мюфтийство;
    - за изпълнение на целите на финансирането чрез целева субсидия за текущи разходи на вероизповеданията се предвижда амнистия на неплатените им публични задължения до 31 декември 2018 г.;
    Г-н Цонев подчерта, че актът на опрощаване е въпрос на държавна финансова политика, не засяга религиозни права и не ощетява никое вероизповедание.
    По законопроекта са постъпили становища от Министерството на финансите, Министерството на правосъдието, Мюсюлманското изповедание, Католическата църква, Мюсюлманското сунитско ханефитско изповедание и Коалицията за свободата на вярата и словото.
    В становището си Министерството на правосъдието посочва, че няма предложения по законопроекта, а в това на Министерството на финансите се обръща внимание на необходимостта от редакционни корекции по отношение на § 4 от законопроекта. В част от становищата на вероизповеданията се изразява несъгласие с предлаганите промени, а в друга се изтъква принципна подкрепа.
    Присъствалите на заседанието представители на министерствата подкрепиха първоначално предоставените становища.
    Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отбеляза, че поради задълбоченият интерес, отнасящ се до предложенията за общо опрощаване на определени задължения на вероизповеданията, БПЦ няма подобни и не вижда необходимост от подобен акт спрямо нея. Наред с отправените благодарности по отношение на работата по законопроектите, той подчерта, че БПЦ има въпроси, по които тепърва ще даде своите становища.
    Представителят на Мюсюлманското сунитско ханефитско изповедание изрази опасения относно опрощаването на публични задължения, тъй като това би създало сериозен прецедент. Опрощаването на публичните вземания на едно вероизповедание би представлявало пряка държавна помощ и българската държава би влязла в изключително сериозна колизия. В заключение, той определи предлаганата промяна за посочване на конкретен бенефициент на субсидията, като противоконституционна.
    Представителят на Обединените езически вероизповедания изтъкна, че не вижда необходимост от визирането в Закона за вероизповеданията на определено вероизповедание като конкретен бенефициент на субсидия.
    Представителят на Обединени евангелски църкви изрази своето безпокойство относно липсата на гаранции за независимостта на вероизповеданията, както и че предлаганите изменения нарушават основния принцип на справедливостта.
    В хода на дискусията участие взеха народните представители Красимир Велчев и Павел Шопов.
    Народният представител Павел Шопов изрази опасения от предложението, свързано с опрощаването на задълженията, които не са прецизирани по размер и пера и не е ясно как това би се отразило върху системата от правни норми.
    Председателят на Комисията по вероизповеданията и правата на човека Красимир Велчев заяви, че е необходимо срокът между първо и второ гласуване да бъде удължен, за да има възможност всички и вероизповедания, и неправителствени организации да внесат своите предложения за промени.
    След проведените разисквания, Комисията по вероизповеданията и правата на човека:
    с 8 гласа „за”,1 глас „против” и 1 глас „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, № 954-01-4, внесен от Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ на 31.01.2019 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
    И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:

    /КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ/
    Форма за търсене
    Ключова дума