Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вероизповеданията и правата на човека
10/04/2019 първо гласуване

    Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г., № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА


    Д О К Л А Д
    Вх. № 953-14-5/12.04.2019 г.

    Относно: Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г., № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.

    На редовно заседание на Комисията по вероизповеданията и правата на човека, проведено на 10 април 2019 г., беше обсъден Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г., № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Мая Манолова – омбудсман на Република България, г-жа Диана Ковачева – заместник-омбудсман и експерти на институцията.
    Докладът за дейността на омбудсмана през 2018 г. беше представен от Омбудсмана - г-жа Мая Манолова.
    Тя заяви, че в сравнение с 2015 г., когато е встъпила в длъжност, два пъти е нараснал и броят на жалбите, и броят на посещенията в приемната, което е доказателство за повишеното доверие към институцията. Общият брой жалби и сигнали, които са постъпили през 2018 г. е 12 890, което е с 2% повече в сравнение с 2017 г. Броят на приключилите жалби и сигнали през 2018 г. е 12 258.
    Населените места в страната, в които Омбудсманът се е срещнал с гражданите са 139, организирани са 54 изнесени приемни, както и 4 мобилни приемни.
    Броят на гражданите, консултирани в приемната на институцията е 24 634, като общо получилите непосредствено съдействие от омбудсмана граждани са 36 892, което е с 5.8% повече в сравнение с предходната година.
    И през 2018 г. най-голям е броят на жалбите и сигналите от потребителите на обществени услуги – 3 009, който представлява 23.34% от всички оплаквания, следват жалбите, свързани с нарушени или засегнати социални права с 15.43%, а третото място заемат проблемите на собствеността с 10.05%.
    Отчете се увеличение на жалбите срещу ВиК операторите, което поставя тези оплаквания на първо място сред останалите обществени услуги. Следват значителен брой сигнали, свързани с електронните съобщителни услуги, електроснабдителните и топлофикационните услуги. Г-жа Манолова изтъкна, че продължава практиката монополни дружества, които извършват обществени услуги, а също и банки, да прехвърлят свои задължения на колекторски фирми и счита, че са необходими законодателни промени.
    Акцентира се и върху нарастването на броя на жалбите, свързани с екологичните права на гражданите.
    През 2018 г. тенденцията за увеличаване на броя на жалбите срещу съдебни изпълнители намалява, като за цялата година има постъпили 832 жалби, т.е. с 41% по-малко в сравнение с 2017 г., в края на която е изменен - по инициатива на омбудсмана, Гражданският процесуален кодекс.
    Г-жа Манолова отбеляза, че значима тема в работата на Омбудсмана през 2018 г. е защитата на една от най-уязвимите групи в обществото - хората с увреждания, която се нуждае най-много от подкрепа при реализирането на правата си. Тя посочи като най-важен резултат от съвместните действия на омбудсмана, представителите на хората с увреждания и институциите приемането на Закона за хората с увреждания, Закона за личната помощ и Закона за социалните услуги. С това се отбелязва важна стъпка в реформата на политиката за хората с увреждания.
    Едно от основните направления в дейността на институцията през изминалата година e свързано с проблемите на децата. Най-висок е броят на жалбите по отношение на защитата на правата на децата в семейна среда – 101, като в тях влизат оплаквания от действия на органи за закрила, родителски конфликти, алтернативни грижи, семейни проблеми и др. Специален акцент в дейността са и проблемите на децата с увреждания, както и тези свързани с насилие в семейството, на улицата, в училище.
    Г-жа Манолова отбеляза, че социалните права на гражданите са били на преден план в работата на институцията през изминалата година. През 2018 г. се търси съдействие основно за изплащане на дължими трудови възнаграждения, оказване на социална подкрепа и получаване на финансови средства, намиране на работа. През 2017 г. и 2018 г. има значително увеличение на броя на жалбите спрямо 2015 г. и 2016 г.
    Г-жа Манолова посочи, че в резултат на доброто сътрудничество и взаимодействие с Народното събрание, с приетите законови промени редица проблеми намират разрешение по отношение на миньорския труд и пенсионирането на миньорите, получаването на наследствена пенсия от деца, останали без един или двамата си родители, некоректните работодатели и др.
    Наред с другите инициативи, Омбудсманът изтъкна изключително важната кампания, превърнала се в кауза – Европейската кампания срещу двойния стандарт на храните. Тя предстои да бъде успешно финализирана и ще бъде доказателство, че европейските институции работят в интерес на гражданите.
    Сериозно място в доклада е отделено на дейността на омбудсмана като Национален превантивен механизъм (НПМ) – посещенията в местата за лишаване от свобода - затворите и следствените арести, психиатриите, социалните институции за възрастни и деца, бежанските центрове. През 2018 г. НПМ отчита напредък в подобряване на битовите условия на лишените от свобода в местата за задържане, разположени в Южна България.
    В резултат на дейността си по конкретни проблеми Омбудсманът е упражнил правото си на косвена законодателна инициатива – внесени са 11 законопроекта и 2 искания до Конституционния съд.
    Годишният доклад на омбудсмана за 2018 г. включва и специална част, свързана с наблюдението на изпълнението на международните актове в областта на правата на човека и информация относно изпълнението на осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека, както и за тези в процедура по засилено наблюдение от страна на Комитета на министрите на Съвета на Европа.
    В хода на дискусията, народните представители Красимир Велчев и Павел Шопов изразиха мнения по доклада, относно дейността и статута на институцията, понятието „косвена“ законодателна инициатива на омбудсмана и се подчерта, че както Народното събрание, така и Омбудсманът е необходимо да работят в интерес и за защита на правата на българските граждани.

    След проведените дебати, Комисията по вероизповеданията и правата на човека, единодушно, с 9 гласа „За” предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г., № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.

    Комисията предлага и проект за решение, което трябва да бъде разисквано и прието от Народното събрание.



    Проект!

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ



    РЕШЕНИЕ

    по Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г.

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана

    РЕШИ:

    Приема Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2018 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:

    КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума