Комисия по вероизповеданията и правата на човека
29/06/2017 първо гласуване
Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15 юни 2017 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
Д О К Л А Д
№ 753-14-3/04.07.2017 г.
ОТНОСНО: Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15 юни 2017 г.
На редовно заседание, проведено на 29 юни 2017 г., Комисията по вероизповеданията и правата на човека обсъди Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15 юни 2017 г.
На заседанието присъстваха г-жа Христина Христова - заместник-председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси /НССЕИВ/ към Министерски съвет, г-жа Росица Иванова – секретар на НССЕИВ и експерти на секретариата.
От името на вносителя, докладът беше представен от г-жа Росица Иванова. Тя подчерта, че Административният мониторингов доклад е в съответствие с решението на Народното събрание от 1 март 2012 г. за приемане на Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите /2012-2020/. Всяка година Министерският съвет внася доклад в Народното събрание за изпълнението на Националната стратегия на национално ниво по приоритети. Той включва информацията, която е подадена от институциите, като се отчита напредъка по заложените мерки и дейности по шестте приоритета на Националната стратегия – образование, здравеопазване, заетост, жилищни условия, култура и медии, върховенство на закона и антидискриминация. Административният мониторингов доклад за 2016 г. е разделен на две части – информация, предоставена от държавните институции и приложение, в което са залегнали областните стратегии и общински планове за действие към тези стратегии.
Г-жа Иванова отбеляза, че предстои изработване на система за мониторинг и контрол на Националната стратегия и от следващата година докладът ще е с аналитичен характер, като ще бъдат изведени тенденции, мерки и постигнати резултати.
Напредък в сферата на образованието се отчита с: въведената целодневна организация на учебния ден за учениците от I до VII клас; гарантирането на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от малките населени места, включително чрез интеграция на ромски деца и ученици в етнически смесени детски градини и училища; осигуряването на условия за максимален обхват и ранна адаптация на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, включително и на деца и ученици от ромски произход и др. За първи път в българското училище е въведен стандарт за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование.
През 2016 г. в областта на здравеопазването значителен напредък е увеличаването на здравните медиатори, мобилните кабинети и обхвата на профилактичните прегледи сред ромското население, особено сред малките деца.
В областта на заетостта като успех се посочва мобилизирането на усилията на всички заинтересовани страни за активизиране на ромските общности по отношение на интеграцията на пазара на труда. Положителна практика е развитието на трудовите борси и трудовото медиаторство.
Резултатът от подадената информация от съответните институции е, че интеграцията на ромите се включва във всички релевантни секторни политики като част от дългосрочната борба със социалното изключване и с проблемите, свързани с бедността. В този смисъл сериозен напредък е постигнатото по отношение на местните политики - общините припознават проблема и изготвят свои общински планове за действие в изпълнение на Националната стратегия.
В последвалата дискусия взеха участие народните представители Красимир Велчев, Евгения Алексиева, Павел Шопов, Стоян Мирчев, Николай Тишев, Хайри Садъков, Валентина Найденова и Тодор Байчев. Бяха поставени въпроси относно: проблемите, свързани с преподавателските кадри и включването на ромските деца в образователната система, ограмотяването на възрастното ромско население; включването на нови мерки в стратегическата рамка и ефекта от мултикултурното образование; необходимостта от постигането на по-голяма ефективност, прозрачност и контрол при разходването на средствата.
След проведените разисквания, Комисията по вероизповеданията и правата на човека с 14 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 2 гласа „въздържали се“ предлага на Народното събрание да приеме Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 702-00-18, внесен от Министерски съвет на 15 юни 2017 г. и приложения към него проект за решение на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:
/КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ/
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект!
РЕШЕНИЕ
по Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020)
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с Раздел VIII, т. 6 от Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020)
РЕШИ:
Приема Административен мониторингов доклад за 2016 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020)