Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вероизповеданията и правата на човека
25/07/2017

    Изслушване на кандидатите за председател, заместник председател и членове на Комисията за защита от дискриминация
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА


    Д О К Л А Д

    Относно: Изслушване на кандидатите за председател, заместник председател и членове на Комисията за защита от дискриминация

    На открито заседание, проведено на 25 юли 2017 г. и излъчено в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание, Комисията по вероизповеданията и правата на човека проведе изслушване на предложените кандидати за председател, заместник- председател и членове на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) по реда на раздел IV от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател, заместник-председател и членове на КЗД, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вероизповеданията и правата на човека, както и процедурата за избор от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание от 12 юли 2017 г., наричани по-нататък „Процедурни правила”.
    На заседанието присъстваха представители на неправителствени организации и медии.
    Председателят на комисията Красимир Велчев обяви, че са постъпили осем предложения от парламентарни групи и народни представители. Вносителите на предложението са оттеглили кандидатурата на Иван Георгиев Арнаудов за член на Комисията за защита от дискриминация. Кандидатът за член на КЗД Павлин Данков Пенков не беше представен и изслушан. Предложенията за кандидатите заедно с всички документи са публикувани на специализирания сайт на страницата на Народното събрание и са публично оповестени.
    Съгласно Раздел III от Процедурните правила на кандидатите е извършена проверка по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия. Резултатите от проверката са публикувани на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание. Само за кандидата Баки Хасан Хюсеинов е установена и обявена принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия.
    Към предложенията на явилите се кандидати са представени всички изискуеми съгласно раздел I, т. 2 от Процедурните правила документи - писмени мотиви, автобиографии, дипломи за висше образование, декларации и документи, удостоверяващи изискването по чл. 42, ал. 1, т. 2 от Закона за защита от дискриминация за познания и опит в областта на защитата на правата на човека и кандидатите отговарят на изискванията на Закона за защита от дискриминация за заемане на съответната длъжност.
    Изслушването се проведе по азбучен ред на собствените имена на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на КЗД.
    За председател и член на Комисията за защита от дискриминацията е издигната кандидатурата на Ана Владимирова Джумалиева.
    Кандидатурата на Ана Джумалиева, предложена от името на ПГ на ПП ГЕРБ от Цветан Цветанов и група народни представители, беше представена от народния представител Евгения Алексиева.
    Ана Джумалиева притежава необходимите качества и отговаря на определените от закона изисквания за заемане на длъжността. Тя е професионалистът, за който правата, свободите и равното третиране на хората не са просто професионален ангажимент, а кауза, на която се е посветила. Темата за правата на човека и противодействието на дискриминацията трайно присъства в нейната работа. Към настоящия момент Ана Джумалиева е председател на Комисията за защита от дискриминация и на тази длъжност изпълнява активно и отговорно административно-ръководни функции.
    Преди това две години е била регионален представител на КЗД за област Варна, освен това е дългогодишен преподавател по международно частно право и международно морско право. От 1998 г. е магистър по право в Юридическия факултет на Техническия университет - Варна. От 2008 г. е доктор по научна специалност „Международно частно право“, а от 2010 г. по конкурс е придобила научно звание „доцент по международно частно право“. Тя е с дългогодишен опит като юрист и има богата административна практика. Посветила се е на работата за защита правата на човека и противодействие на дискриминацията. Завършила е специализиран обучителен курс по правата на човека в Дипломатическия институт към Министерство на външните работи и Женевската академия за международно хуманитарно право и правата на човека през 2016 г.
    Госпожа Джумалиева работи по редица теми като равенство на половете, наука и образование, упражняване правото на труд и недискриминация и други. Публикува научни трудове и ръководи докторанти. Участва като ръководител в редица проекти, изпълнявани от КЗД.
    Казаното се потвърждава както от публикационната активност на госпожа Джумалиева, така и от множеството получени писма в подкрепа на кандидатурата й. Като председател на КЗД госпожа Джумалиева организира и участва в ред конференции, форуми и кръгли маси, активно работи за възлагане на КЗД на работа по различни проекти, осъществявани с подкрепата на Европейския съюз, както на национално, така и на международно ниво.
    Предвид изложеното, Парламентарната група на ПП ГЕРБ е убедена, че с избора на Ана Джумалиева за председател и член на КЗД ще спечели българското общество, защото един истински радетел за правата на човека ще бъде мотивиран да работи още по-активно и отговорно за своята кауза – защита от дискриминация.
    За заместник-председател и член на Комисията за защита от дискриминацията е издигната кандидатурата на Баки Хасанов Хюсеинов.
    Кандидатурата на Баки Хюсеинов, предложена от Драгомир Стойнев и група народни представители от ПГ на „БСП за България“, беше представена от народния представител Филип Попов.
    Към настоящия момент Баки Хюсеинов е заместник-председател на Комисията. От ноември 2014 г. до момента в научната сфера е главен асистент към Института за икономически изследвания към БАН. Там той се занимава с икономическо развитие, растеж, икономика на труда, заетост, безработица, икономическа активност.
    От 2016 г. е преподавател в Европейското висше училище по икономика и мениджмънт в град Пловдив с дисциплини „Европейска икономическа и социална политика“ и „Мултикултурна бизнес среда“. В неправителствения сектор той е бил председател на Международен център за социална интеграция и застъпничество в град София. Центърът се занимава с подпомагане развитието и утвърждаването на ценностите на гражданското общество. Бил е заместник-министър на труда и социалната политика. През периода 2006-2009 г. към Министерския съвет е координатор на международна инициатива „Десетилетие на ромското включване 2005 – 2015 г.“
    В местното самоуправление е бил кмет четири мандата, както и общински съветник два мандата.
    Бил е председател на сдружение с нестопанска цел „Интеграция на малцинствата“ с реализирани редица проекти в тази сфера.
    От 1999 до 2014 г. е придобил научна степен д-р по икономика в Стопанска академия „Димитър Ценов“ в гр. Свищов. Магистър е по икономика и счетоводство. Завършил е Дипломатическия институт в Женевската академия, като е придобил сертификат „Права на човека“. Владее английски, руски и турски език. Въпросите за равните права и възможности, интеграцията, дискриминацията са били важен елемент в работата му. Автор е на редица научни публикации в областта на социалната политика, равните права и възможности, както и по въпросите, свързани с интеграционни и антидискриминационни политики. Активно работи като ръководител и координатор за разработване и изпълнение в Комисията на различни проекти, осъществявани с подкрепата на ЕС. Притежава високи професионални качества и научни познания в областта на правата на човека, свободите и неравното третиране. Неговата кандидатура е получила подкрепата на неправителствени организации, религиозни общности и българските научни среди. Същата отговаря на определените от закона изисквания за заемане на длъжността заместник-председател и член на Комисията за защита от дискриминацията.
    За заместник-председател и член на Комисията за защита от дискриминацията е издигната кандидатурата на Орлин Димитров Колев.
    Кандидатурата на Орлин Колев, предложена от народните представители Борис Ячев и Христиан Митев от ПГ на "ОП", беше представена от народния представител Борис Ячев.
    Професионалният опит и кариерата на Орлин Колев е в сферата на Конституционното право и защита на основните права на човека и има повече от 11 години практически и теоретичен опит.
    Той е научен работник, асистент по Конституционно право от 2006 г. Понастоящем е главен асистент, която степен придобива през 2013 г. През 2012 г. защитава докторска степен по Конституционно право.
    В рамките на посочения професионален опит и изнесените от него лекционни курсове в Юридическия факултет на Софийския университет, в Юридическия факултет на УНСС, в Департамент „Право“ на Нов български университет и Факултет „Полиция“ на Академия МВР предмет са основни права на човека и тяхната защита, конституционно право на Република България, конституционно правосъдие, организация на правозащитните институции и избирателни системи и процедури, автор е на редица научни публикации в сферата на защита на основните права. Господин Колев владее свободно английски и руски език, притежава редица сертификати за проведени обучения и специализации в Англия, Дания и Унгария. Предвид посочените качества, Орлин Колев ще изпълнява достойно функциите на член и заместник-председател на Комисията за защита от дискриминацията.
    За членове на Комисията за защита от дискриминация са издигнати кандидатурите на Атанас Георгиев Мусорлиев, Златина Манолова Касърова-Дукова и Сабрие Тайфи Сапунджиева.
    Кандидатурата на Атанас Мусорлиев, предложена от името на парламентарната група на Обединени патриоти от народните представители Волен Сидеров и Явор Нотев, беше представена от народния представител Павел Шопов.
    Атанас Мусорлиев притежава квалификация, знания и умения, доказани в работата му като член на Комисията за защита от дискриминация в рамките на изтеклия мандат. Той е работил за утвърждаването на върховенството на закона, което е същността на защитата правата на човека. Неговите високи морални качества, обективност, безпристрастност, справедливост и съпричастие, са част от работата му. Той е практикуващ юрист, минал през всички етапи на съдебната кариера - бил е младши, районен и окръжен съдия, адвокат .Притежава квалификация в сферата на медиацията, придобита в Американска агенция за международно развитие. Участвал е като съдия в квалификационен курс по право на убежище и статут на бежанците, организиран в рамките на италианското председателство на Европейския съюз, както и в квалификационен курс по патентно и авторско право в Страсбург за съдии от развиващите се страни и страните с икономика в преход. Участвал е в изборния процес като член на избирателни комисии.
    Поради изложеното кандидатурата на Атанас Мусорлиев отговаря на определените от закона изисквания за заемане на длъжността член на Комисията за защита от дискриминацията.
    Кандидатурата на Златина Дукова, предложена от името на ПГ на ПП ГЕРБ от Цветан Цветанов и група народни представители, беше представена от народния представител Евгения Алексиева.
    Темата за правата на човека и противодействието на дискриминацията трайно присъства в работата на Златина Късърова-Дукова, видно от професионалния ѝ опит. Към момента тя е член на Комисията за защита от дискриминация, изпълнява активно и отговорно служебните си задължения.
    Магистър е по право от СУ „Св.Св.Кл.Охридски“ и е с дългогодишен опит като юрист- пет години като главен юрисконсулт и 15 години като адвокат. От 2009 г. до 2012 г. е била заместник-областен управител на област Бургас.От 2007 г. до 2009 г. е била заместник-председател на Общинския съвет на гр. Бургас.Участвала е в екипа по разработване на проекта на първия Закон за домашно насилие. Учредител и член от 2003 г. на Черноморската асоциация на жените, занимаваща се с проблеми за равните възможности на жените, професионалната им реализация и правото на достойно и равно заплащане на труда. Обучен и сертифициран медиатор и обучител по права на човека и равни възможности. Има богата административна практика и се е посветила на работа за защита правата на човека и противодействие на дискриминацията. В съавторство участва в изготвянето на Мониторинг на практиките по прилагането на антидискриминационното законодателство, участва в ред конференции, форуми и кръгли маси. Работи по различни проекти осъществявани с подкрепата на Европейския съюз.
    Предвид гореизложеното, парламентарната група на ПП ГЕРБ счита, че ако предложения кандидат Златина Късърова-Дукова бъде избрана за член на КЗД, тя ще работи още по-активно за запазване на толерантността и разбирателството между гражданите в различни етноси, религии и уязвими групи.
    Кандидатурата на Сабрие Сапунджиева, предложена от народния представител Хамид Хамид от ПГ на ДПС, беше представена от вносителя.
    Кандидатурата отговаря на определените от закона изисквания за заемане на длъжността член на Комисията за защита от дискриминация.
    Сабрие Сапунджиева притежава високи нравствени и професионални качества в областта на правата на човека. Била е секретар на президента на Република България по юридическите въпроси, както и два мандата заместник-министър на правосъдието на Република България. Има богат административен опит и умение за работа в колективни органи, сред които е Централната избирателна комисия и в неправителствения сектор. Участвала е в реформата на гражданското правораздаване от 2008 г. на ГПК, реформа в административното правораздаване, работила е по проект на Световната банка в областта на правосъдието, както и по проекти на Американската агенция за международно развитие в областта на правосъдието. Има богат опит в изборното законодателство.
    След представянето на кандидатурите се премина към личното представяне на кандидатите и излагане на концепциите им за работа като председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита от дискриминация.
    Ана Джумалиева сподели, че нейната визия като председател за бъдещата дейност на Комисията, за да бъде утвърдена и реализирана трябва да има подкрепата на 9-членния състав на Комисията за защита от дискриминация. Според нея Комисията за защита от дискриминация като сравнително млада и нова институция, е постигнала не малко през изминалите 10 години. Като положителна тенденция тя посочи рекордния брой решения постановени от Комисията през 2016 г.- 510. Тя заяви, че ще продължи успешното сътрудничество и взаимодействие с Народното събрание по линия на годишните отчети на Комисията, както и по отношение на препоръките по законопроекти, които съдържат норми, касаещи равното или неравното третиране. Комисията за защита от дискриминация успешно е утвърдила и модела на взаимодействие с Министерството на външните работи, което подпомага във връзка с изготвянето на становища и позиции на доклади на България в областта на външната политика и по-конкретно в областта на правата на човека. Госпожа Джумалиева заяви, че ще продължи успешната работа и взаимодействие с Министерството на труда и социалната политика, с което Комисията има много допирни точки. В краткосрочен план важна стъпка ще бъде създаването на обществен съвет, който да подпомага дейността на Комисията за защита от дискриминация, включващ неправителствени организации, хора от научните области и други институции. Ще продължи установената традиция за сътрудничество с дипломатическите представители, които се намират на територията на Република България, както и разширяване на двустранните отношения със сродни органи на държави от Европейския съюз, извън Европейския съюз и САЩ за обмяна на информация и добри практики. Като приоритет за бъдещата си работа като председател на Комисията, Ана Джумалиева посочи създаването на стратегия за защита от дискриминация на национално равнище.
    В своето изложение Баки Хюсеинов акцентира на ролята на Комисията за защита от дискриминация, за да има толерантно отношение в България, да няма противопоставяне между етнически и други общности. В резултат на социологическо проучване от Комисията е установено, че има нови уязвими групи, които непрекъснато се увеличават. Едната група е здравно неосигурени лица в България, които се подписват в Бюрата по труда като активно търсещи работа. Те не могат да се реализират на пазара на труда и да си плащат здравноосигурителните вноски. Другата група са хората, тепърва завършили образователната степен, които не могат да се реализират на пазара на труда поради липса на квалификация и преквалификаци. Тези хора са уязвими и дискриминирани.
    Рекордният брой решения на Комисията показват значението на превантивната дейност на Комисията и повишаване на нейния авторитет в обществото. Законът за защита от дискриминация е един от най-добрите закони в Европейския съюз, който отговаря на изискванията на органите по равнопоставеност. Като квазисъдебен орган Комисията се занимава с правораздавателна дейност, от една страна, и от друга страна, е с превантивна дейност, което я прави уникална. По отношение на правораздаването, специализираните състави в Комисията, са много добра практика. Основен приоритет на бъдещата дейност на Комисията той посочи необходимостта да бъде изпълнена Препоръката на Европейската комисия за разширяване броя на регионалните представители, които пряко работят по превантивната дейност за оказване на помощ на жертвите на дискриминация, като бъдат увеличени правомощията им и контрола.
    Според него положителна е идеята за създаването на обществен съвет към Комисията, който може да приеме комуникационна стратегия за координация между министерства, държавни институции и неправителствени организации, да се включат и местните органи на власт, за да има координация и интегриран подход между институциите.
    Орлин Колев сподели, че професионалният му опит, свързан с конституционно-правната теория и практика, в чиито обхват централна роля заемат основните права на човека и тяхната защита, наред с недопускането на неравното третиране на гражданите му дава увереността да приеме настоящото предизвикателство. Според него Комисията за защита от дискриминация следва да е близо до хората, да проявява разбиране и да действа с бързи, законосъобразни и справедливи решения. Чувствайки подкрепата и защитата на Комисията, гражданите ще са сигурни в справедливия изход и ще развият вяра в правото, държавността и конституцията. Също така, ръководейки се от принципа на равенството пред закона, Комисията за защита от дискриминация следва да подчертае предимно в практиката си, че равенството е по отношение на възможностите, а не на желаните от гражданите резултати. В този смисъл Комисията за защита от дискриминацията не следва да допуска в решенията си нещо различно от равното третиране пред закона и еднаква защита на всички граждани. Необходимо е да се работи в посока на уеднаквяване на практиката и засилване на контактите с други юрисдикции и регулатори.
    Сътрудничеството и партньорството ще са акцент в работата му, тъй като причините за дискриминацията като детерминанта на нарушените права на човека са многоаспектни, засягащи различни сфери от обществения живот, поради което едва ли една институция може да се справи с това нежелано явление. По тази причина е необходимо да се работи в по-тясно сътрудничество с Омбудсмана и с други регулатори, имащи отношение към защитата на правата като Комисията за защита на потребителите, Комисията за защита на конкуренцията, Съвета за електронни медии, Комисията за защита на личните данни и др.
    Комисията за защита от дискриминация следва да изразява ясно позицията си по особено значимите за обществото въпроси чрез отправяне на становища по висящи дела пред Конституционния съд, засягащи човешките права.
    Атанас Мусорлиев наблегна, че е абсолютно необходимо и задължително, за да се постигнат целите, които Комисията има и които са поставени от законовата рамка пред нея, тя трябва да работи за точно, еднакво прилагане на Закона за защита от дискриминация и на цялата законодателна уредба, която има отношение към защитата на равенството, закрилата на уязвимите групи и правата на човека. Той сподели, че в рамките на изтеклия втори мандат на Комисията неговите усилия са били насочени именно в тази насока. Само такъв тип работа може да оправдае самото съществуване на Комисията като специализиран орган. В противен случай Комисията се превръща в едно излишно дублиране на органите на съдебната власт . Посочи необходимостта от евентуални промени във вътрешните актове за работата на Комисията. Тези несъвършенства в самата уредба, която Комисията е създала още при първия мандат, водят дотам, че Комисията не работи толкова ефективно, колкото би могла, по прилагането на своите правомощия във връзка с чл. 47, точки 8, 9, 10, 11 и 12 от Закона за защита от дискриминация, а именно проследяването и даването на становища по проекти за нормативни актове, предоставянето на независима помощ на жертвите от дискриминация, провеждането на независими проучвания, публикуването на независими доклади и информирането на обществеността чрез средствата за масова информация за действащите разпоредби, за дейността на самата Комисия, за постигнатите резултати, за проблемите, които съществуват. Според него положителна е идеята за подобряване на взаимодействието с другите държавни органи, но е необходимо да се осъзнае разликата в компетентността на всеки един от тези органи и да не се допуска намеса на един орган в компетентността на друг. В дейността на Комисията от голямо значение е постигането на точния баланс между правата на отделната личност и обществения интерес и при предприемането на мерки в закрила на уязвими групи с цел постигане и изравняване на техните възможности не бива да се губи този баланс.
    Според Златина Дукова КЗД е един много добре позициониран правозащитен орган и българските граждани действително имат полза от нейната работа и от нейното функциониране.
    Законодателят е постъпил много мъдро, създавайки един независим специализиран орган за защита от дискриминация, позиционирайки го в свободното пространство между съд и Омбудсман. И създавайки този орган, законодателят е предвидил специални правомощия, които го отличават както от омбудсмана, така и от съдилищата. За разлика от съда, при който с постановяването на съдебния акт приключва производството, на Комисията за защита от дискриминация са вменени правомощия, съгласно които след влизане в сила на нейния акт, тя следи за неговото изпълнение и има механизъм, по който да се контролират страните, на които са възложени принудителни административни мерки или пък са дадени предписания. Другото предимство на Комисията е, че е достъпен и социален орган, защото не събира държавни такси. Комисията от своя бюджет плаща всички разноски по производствата , както и транспортните разходи на страните, които желаят да се явят в производството лично. Силно развитата мрежа на регионалните представители отличава Комисията от органи като съд и омбудсман. Регионалните представители са добре обучени и оказват както консултантска и независима помощ, така и изнасят публични лекции по темата за дискриминацията в различни институции. Те са членове на всички областни и общински съвети по демографски и интеграционни въпроси и по този начин на терен работят за популяризиране на Закона за защита от дискриминация и за ефективната защита. На практика това е една гаранция, че българският гражданин има добре построен правозащитен механизъм, който да се грижи за неговите права.
    Сабрие Сапунджиева сподели, че е респектирана от това, което Комисията е свършила в двата си мандата, утвърждавайки се като орган с национален и международен авторитет. Защитата на човешките права е в основата на всички демократични общества и е мерило за това какво е развитието на демокрацията в дадено общество. Дискриминацията е явление, което се среща във всички общества. То не е чуждо и на най-старите и развити демокрации по света. Дискриминацията не засяга само конкретната жертва, в голяма степен тя е вредна за съвременното общество, защото е в състояние да подкопае демократичните ценности, принципите на достойнство, равноправие и взаимно уважение между хората. Според госпожа Сапунджиева Законът за защита от дискриминация с основание е сочен като един от най-добрите в Европейския съюз за защита от дискриминация. В него подробно са разписани правомощията на Комисията. Дадени са определения на пряка и непряка дискриминация, изброени са признаците в чл. 4, ал. 1, уредена е и възможността за съдебно производство. Влязлото в сила решение на Комисията може да служи като основание за предявяване на обезщетение пред съда. Уникална е българската Комисията за защита от дискриминация и с това, че има регионални представители, тъй като те, освен че са по-близо до хората, организират приемни и следят актовете на органите на местното самоуправление, общинските съвети и кметовете, каквото правомощие Комисията има по чл. 47 от Закона за защита от дискриминация.
    Тя посочи, че е необходимо още от ранна детска възраст в образователните програми с оглед реформата, която сега се извършва в образованието, да започне обучение на децата и семействата в сферата на правата на човека. Следва да се развие по-тясно сътрудничество с университетите относно обучението по права на човека, както и взаимодействие с Националния институт на правосъдието във връзка с обучението на магистратите. Защитата от дискриминация е обща грижа на всички институции в държавата – образователните институции, държавните институции, министерствата, органите на местното самоуправление и затова тя подкрепя идеята за изготвяне на стратегия за предотвратяване и защита от дискриминация.
    След представянето на кандидатите, председателят на Комисията по вероизповеданията и правата на човека, представи в резюме постъпилите становища от неправителствени организации за кандидатите.
    В подкрепа на кандидатурата на Ана Джумалиева са постъпили становища от следните неправителствени организации - Център "Инфорома"- Пловдив и други организации, придружено от подписите на 30 НПО, граждански и инициативни комитети и съвети; Национален съвет на религиозните общности в България; Организацията на евреите в България „Шалом“ и от проф. д-р Ивайло Търнев – професор в Медицинския университет-София и Департамента по когнитивна наука и психология, Нов български университет, Председател на Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ и член на УС на Националната мрежа на здравните медиатори; член на УС на Фондация „Рома-Лом“ и националната ромска коалиция „Интелект“.
    В становищата си неправителствените организации, подкрепящи кандидатурата на г-жа Джумалиева, дават висока оценка на нравствените и професионалните й качества, както и на досегашната й дейност като председател на КЗД. В резултат на нейната ръководна роля, компетентност и активност институцията е придобила нов облик. Видно от отчетите за дейността на комисията е нарастнала продуктивността на органа за равнопоставеност, което свидетелства за повишеното доверие на гражданите към КЗД. Подчертава се, че под ръководството и с идеите на г-жа Джумалиева КЗД осъществява взаимодействие и партньорски отношения с национални и международни институции, органи и неправителствени организации, компетентни по въпросите на равенството, като това е от голямо значение за повишаване ефективността на независимия специализиран орган по антидискриминация.
    В подкрепа на кандидатурата на Баки Хасанов Хюсеинов са постъпили становища от следните неправителствени организации: проф. д-р Ивайло Търнев – професор в Медицинския университет-София и Департамента по когнитивна наука и психология, Нов български университет, Председател на Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ и член на УС на Националната мрежа на здравните медиатори; член на УС на Фондация „Рома-Лом“ и националната ромска коалиция „Интелект“; Център "Инфорома" - Пловдив и други организации, придружено от подписите на 32 НПО, граждански и инициативни комитети и съвети и Национален съвет на религиозните общности в България.
    В становищата се акцентира на професионалните, нравствените и организационните качества на г-н Баки Хюсеинов като заместник-председател на КЗД. Изтъква се неговия принос за постигането на по-високи резултати в дейността на комисията и утвърждаването й като важно средство за ограничаване на дискриминацията. Подчертава се ролята му на експерт по проблемите на малцинствата, ползващ се с доверието на ромските общности, добре познаван и уважаван сред неправителствените организации и гражданското общество у нас и в чужбина. Отчита се заслугата му за въвеждането на модела на трудовите медиатори в България и подкрепата му за здравните медиатори, като по този начин се подобрява достъпа до трудовия пазар и до здравеопазване на най-уязвимите и в неравностойно положение общности, принадлежащи към етническите малцинства.
    В подкрепа на кандидатурата на Атанас Георгиев Мусорлиев е постъпило становище от Българска асоциация по хемофилия. В становището се дава висока оценка на моралните качества и професионалния опит на г-н Мусорлиев, особено в областта на защитата от дискриминация на хората с увреждания. Подчертават се неговите способности за сериозен и обективен анализ допринесли за справедливото решаване на редица значими казуси за организацията.
    В подкрепа на кандидатурата на Златина Касърова-Дукова е постъпило становище от Български червен кръст, Областен съвет-Бургас.В становището се акцентира на високия професионализъм и юридически познания на г-жа Дукова, нейната отзивчивост и активност при решаването на редица правни казуси, свързани с дискриминацията на хора с увреждания и други уязвими групи.
    Председателят на Комисията по вероизповеданията и правата на човека Красимир Велчев представи постъпилите въпроси към кандидатите за председател, заместник-председател и членове, поставени от Сдружение „Младежка ЛГБТ Организация Действие“, на които кандидатите отговориха задълбочено и изчерпателно.
    Народните представители Джейхан Ибрямов и Васил Антонов зададоха въпроси към кандидатите за председател, заместник-председател и членове, на които те отговориха подробно.
    След приключване на изслушването, председателят на комисията Красимир Велчев заяви, че ще бъде внесен доклад от изслушването, към който ще се приложи списък на кандидатите, участвали в изслушването, подредени по азбучен ред на собствените имена на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на КЗД и Проект на решение за избор на всеки кандидат, участвал в изслушването за съответната длъжност в Комисията за защита от дискриминация.
    За кандидата Павлин Данков Пенков, който не присъства на изслушването, съгласно разпоредбата на чл. 93, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, няма да бъде представен Проект на решение за избор.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:

    КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ

    Приложение 1


    Списък на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита от дискриминация, участвали в изслушването



    1.Ана Владимирова Джумалиева - за председател и член

    2. Баки Хасанов Хюсеинов - за заместник-председател и член

    3. Орлин Димитров Колев - за заместник-председател и член

    4.Атанас Георгиев Мусорлиев - за член

    5.Златина Манолова Касърова-Дукова -за член

    6. Сабрие Тайфи Сапунджиева - за член





















    Приложение 2


    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!





    РЕШЕНИЕ

    за избиране на председател и член на Комисията за защита от дискриминация

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 41 от Закона за защита от дискриминация





    РЕШИ:


    Избира Ана Владимирова Джумалиева за председател и член на Комисията за защита от дискриминация













    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!





    РЕШЕНИЕ

    за избиране на заместник-председател и член на Комисията за защита от дискриминация

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 41 от Закона за защита от дискриминация






    РЕШИ:


    Избира Баки Хасанов Хюсеинов за заместник-председател и член на Комисията за защита от дискриминация .
















    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!





    РЕШЕНИЕ

    за избиране на заместник-председател и член на Комисията за защита от дискриминация

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 41 от Закона за защита от дискриминация






    РЕШИ:


    Избира Орлин Димитров Колев за заместник-председател и член на Комисията за защита от дискриминация.














    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!





    РЕШЕНИЕ

    за избиране на член на Комисията за защита от дискриминация

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 41 от Закона за защита от дискриминация






    РЕШИ:


    Избира Атанас Георгиев Мусорлиев за член на Комисията за защита от дискриминация.
















    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!





    РЕШЕНИЕ

    за избиране на член на Комисията за защита от дискриминация

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 41 от Закона за защита от дискриминация






    РЕШИ:


    Избира Златина Манолова Касърова-Дукова за член на Комисията за защита от дискриминация.
















    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!





    РЕШЕНИЕ

    за избиране на член на Комисията за защита от дискриминация

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 41 от Закона за защита от дискриминация






    РЕШИ:


    Избира Сабрие Тайфи Сапунджиева за член на Комисията за защита от дискриминация.
    Форма за търсене
    Ключова дума