Комисия по вероизповеданията и правата на човека
ПРОТОКОЛ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по вероизповеданията и правата на човека
П Р О Т О К О Л
№ 16
На 18 октомври 2018 г. се проведе редовно заседание на Комисията по вероизповеданията и правата на човека при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Приемане на общ законопроект на приетите на първо гласуване на 11 октомври 2018 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията № 854-01-34, внесен от народните представители Цветан Цветанов, Корнелия Нинова и Мустафа Карадайъ на 4 май 2018 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията № 854 01-35, внесен от народния представител Искрен Веселинов и група народни представители на 9 май 2018 г.
3. Разни.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и на гостите се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 15,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Красимир Велчев.
* * *
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Добър ден, колеги, уважаеми гости, Ваши Преосвещенства!
Благодаря Ви, че сте тук.
Въпросът е основополагащ, бих казал, защото касае обединяването. След това, в точка „Разни“ ще обсъдим предложението за създаването на работната група, за която говорихме още в самото начало.
Колеги, дневният ред е:
1. Приемане на общ Законопроект на приетите на първо гласуване на 11 октомври 2018 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията № 854-01-34, внесен от народните представители Цветан Цветанов, Корнелия Нинова и Мустафа Карадайъ на 4 май 2018 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията № 854 01-35, внесен от народния представител Искрен Веселинов и група народни представители на 9 май 2018 г.
2. Разни.
Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува.
За – 13, против и въздържали се няма.
Дневният ред е приет.
Уважаеми колеги, гости на днешното заседание са представители от:
Министерството на образованието и науката: Коста Костов – главен експерт в дирекция „Съдържание на предучилищното и училищно образование“.
Министерството на финансите: Илиана Владева – началник отдел в дирекция „Държавни разходи“; и Ивайло Танев – държавен експерт в дирекция „Държавни разходи“.
Министерството на правосъдието: Светла Стойкова – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“.
Представители на Светия Синод на Българската православна църква техни високипреосвещенства: Ловчанския митрополит Гавриил; Варненския и Великопреславски митрополит Йоан; Неврокопския митрополит Серафим; Старозагорския митрополит Киприан; Мелнишния епископ Герасим – главен секретар на Светия Синод; и доцент доктор Мария Кьосева.
Мюсюлманското изповедание: Аднан Джамбазов – адвокат.
Католическата църква: отец Петко Вълов.
Арменската апостолическа православна църква: Серж Армен Манасян и Оханес Хачик Паникян.
Националния съвет на религиозните общности: Рупен Крикорян.
Обединените евангелски църкви: адвокат Грета Ганева.
Обединени езически вероизповедания: Христо Бойчев и Светозар Филипов.
Форум „Средна класа“ и Обединени езически вероизповедания: Стефан Стойков.
Росица Башлиева – съветник в дирекция „Законодателна дейност и право на ЕС“ на Народното събрание.
Уважаеми колеги и гости! По точка първа от дневния ред, съгласно чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, ние като Водеща комисия трябва да представим общ законопроект на приетите на първо гласуване два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, който да представим на народните представители за правене на писмени предложения между първо и второ четене.
Уважаеми колеги, имате думата по точка първа за общия законопроект.
Има ли някакви други мнения? Вие получихте Доклада с обединението на двата закона, той е доста обемист, но по вътрешния ни Правилник трябва да се направи и колежките са го направили. Има ли становище от народните представители?
Господин Шопов, имате думата.
ПАВЕЛ ШОПОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Както е тръгнало, ще бъде създаден закон, който ще бъде компромисен и лош, но за първи път след 2002 г. ще има важни изменения, които като цяло ще бъдат по-добре и по-добри от досегашния закон.
Искам да заостря вниманието, най-вече на отците от Светия Синод, че така както са формулирани двата закона и както излиза законопроектът, най-лошото в закона, който ще приемем изобщо в нашето законодателство, отговорно Ви го казвам е, че няма да бъде въведено вероучението. Другите неща – да. По-малко хубави и по-добри, или най-добри – финансиране, контрол, понятие, религиозен екстремизъм – всичко това може да бъде коригирано, може по някакъв начин да се разберем. Най-важното е това, защото през всичките тези години, от определени сили, се отмества, отлага, протака това най-важно нещо. Затова, според мен, в контактна група оттук нататък трябва да помислим, да предложим, да направим последен опит и да изведем последната битка – да се въведе вероучението. Или тук, или в образователните закони, но това е основното нещо, което трябва да бъде постигнато. Ако направим това, можем да кажем, че сме постигнали нещо много. Години наред, мога и хронология на това подмятане да Ви изложа в годините, в десетилетията, ако щете, въпреки подписките от стотици хиляди души внесени тук в Народното събрание, въпреки въпиющата нужда, която всички ние съзнаваме, това не се прави и не се прави, и не се прави! Няма да излагам тук причините, поради които се отмества, затова най-важното, което можем да направим в тези изменения, ако успеем да се преборим, ако не – втори шанс в продължение на много години оттук нататък отново няма да има. Вероучението трябва да бъде обвързано, то трябва да бъде условие да се приеме този закон и да бъде основният елемент от това, което ще правим оттук нататък.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Благодаря Ви, господин Шопов.
Приемаме, че изпадаме във варианта, че гласуваме на първо четене обединението на двата закона, но няма смисъл да повтаряме нещата. Разбрахме, господин Шопов.
Има ли други колеги?
Заповядайте, господин Антонов.
ВАСИЛ АНТОНОВ: Уважаеми колеги народни представители, уважаеми гости, Ваши Високипреосвещенства! Потвърждаваме позицията, която взехме на първо четене в залата. Ще работим по обединения закон в работната група и то само ще приемаме текстовете, които са консенсусни, конституционни и законни. Това ще бъде нашият принцип в работната група. Благодаря Ви.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Благодаря Ви, господин Антонов.
Бързам веднага да допълня, че никой от нас, от ГЕРБ, не си прави илюзията, че ще приеме нещо, което не е законно и не е съгласувано с вероизповеданията и с Българската православна църква.
Има ли други колеги? Не виждам.
Колеги, закривам разискванията и обявявам гласуване по точка първа от дневния ред общ законопроект на приетите на първо гласуване на 11 октомври 2018 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията № 854-01-34, внесен от народните представители Цветан Цветанов, Корнелия Нинова и Мустафа Карадайъ на 4 май 2018 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията № 854 01-35, внесен от народния представител Искрен Веселинов и група народни представители на 9 май 2018 г.
За – 13, против – няма, въздържал се – 1.
Приема се.
Съгласно чл. 83, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание срокът за писмени предложения предлагаме да бъде максимално удължен на три седмици. Това не се гласува. Ще го предложим в пленарната зала, казвам го за протокола, за да е ясно на всички тук присъстващи, че срокът ще бъде удължен максимално, за да получим повече предложения, становища и мнения. Естествено, работната група ще работи до тогава, както каза и господин Антонов, докато стигнем до консенсус по точките на този законопроект.
Колеги, това, което обсъждахме преди това, и което поехме като ангажимент, както и министър председателят, е, че ще се създаде работна група. Какво имам предвид? В тази работна група ще влезе по един представител на: Министерството на правосъдието; Министерството на финансите; и Министерството на образованието. В парламентарните групи се разбрахме, че ще има по един представител от всяка политическа група, плюс председателят на Правната комисия – Данаил Кирилов, защото този законопроект ще бъде внесен и разглеждан след това и в Правната комисия, паралелно с това.
Знаем, че имаше желание да участват повече хора от вероизповеданията, но мисля, че това, което предлагаме е разумно. Вие помислете – ако влязат много хора като представители от вероизповеданията, неслучайно казах, че от министерствата и от парламентарните групи ще има по един човек, няма да има атмосфера за работа, а ще стане, предполагам, една говорилня, което няма да е в полза на дейността, за която сме се събрали да работим. Моето предложение е: от Светия Синод да бъдат излъчени трима представители; от Мюсюлманското вероизповедание – двама представители; и от Обединени евангелски църкви – те вече са предложили един човек, от Католическата църква е предложен отец Петко Вълов; и от Арменската апостолистическа църква също един човек. Това е моето предложение.
Сега давам думата на Вас колегите и гостите, ако имате друго виждане.
Заповядайте, господин Антонов.
ВАСИЛ АНТОНОВ: Уважаеми господин Председател, имам предложение към Комисията. Вие отчетохте, че Законът е сериозен, устройствен, кореспондира и с много други закони, затова предлагам към Комисията да бъде привлечен за работа и господин Крум Зарков, който също като господин Кирилов работи в Законодателната комисия. Благодаря.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Това ще го обсъдим допълнително в парламентарната група. Моето обръщение е към представителите на вероизповеданията.
Заповядайте, Ваше Високопреосвещенство.
ВАРНЕНСКИ МИТРОПОЛИТ ЙОАН: Уважаеми господин Велчев, предложението на Светия Синод е нашата група да бъде от пет членна. Имаме трима представители на юристите и поне двама митрополити. Ако са двама юристи – поне трима митрополити. Така го мислихме в Светия Синод – имаме определени хора, разбира се, ако трябва да се стигне до тези трима членове, то трябва да го съгласуваме със Светия Синод.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Добре, Вашипреосвещенства, исках само да кажа, че на същия принцип и другите вероизповедания ще поискат повече хора. Искам да уточня, че в тази работна група няма да се взимат решения. Ние ще изказваме становища, предложения и на следващо заседание, когато се обсъждат дадени неща, дали ще е един или трима човека, то няма да бъде подлагано на гласуване, за да има повече превес. Това съм имал предвид. Разбрах Ви, само искам да изясня какво съм имал аз предвид. Вие сега, ако искате, не го вземайте предвид, както виждате гледал съм да има някакъв…
ВАРНЕНСКИ МИТРОПОЛИТ ЙОАН: Разбирам Ви напълно, просто при нас решенията… Не мога да кажа нещо, което да не бъде решение на Светия Синод в тази посока.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Добре, нека да направим така – ние се чуваме непрекъснато, аз винаги съм на Ваше разположение – съгласувайте това с Ваши представители.
ВАРНЕНСКИ МИТРОПОЛИТ ЙОАН: Добре.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Още повече, че има и един друг момент, че мненията на всички вероизповедания съвпадат, така че не вярвам да има нещо, където трябва да има превес.
Пак казвам, дали ще сте един или ще сте повече, ние в никакъв случай няма да вземем решение, което след това, ще бъде неодобрено от Светия Синод, ако мога така да се изразя.
Уважаеми гости от другите вероизповедания, имате ли някакви становища по предложенията. Искам само тези, които не са посочили имена да дадат името на този, който ще участва.
Впрочем, от Мюсюлманското вероизповедание са посочили: господин Джелал Фаик – главен секретар; и адвокат Асен Имамов. Това са предложените двама човека.
Заповядайте.
СЕРЖ МИНАСЯН: От Арменската апостолическа православна църква да предложа Оханес Паникян, като член на работната група и ако се увеличи бройката, ще добавим.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Да, тук виждам две имена Серж Манасян и Оханес Паникян. Спираме се на господин Паникян, ако има вече друго решение, ще имаме предвид да ги включим. Може да посочите и резервен кандидат, който да замести, евентуално, ако даденият човек не е… И този вариант го има. Ние в парламента имаме тази практика, в парламентарните асамблеи има и заместващи членове, за да може да не се прекъсва работата, ако някой отсъства.
Има ли друго, колеги?
Тъй като по Правилник не е необходимо да се гласува, това е поет ангажимент към парламента, другата седмица имам ангажимента да Ви уведомя и да насрочим първото заседание. Сега може да посочите в какви дни Ви е удобно на Вас – може би сряда, четвъртък след обяд, или имате някакви други виждания по въпроса? Аз го казвам, за да може и народните представители да са тук.
Ако имате предложения за ден през седмицата, ние ще го съгласуваме. Бъдете сигурни, че всяко едно нещо за среща и работа на работната група, ще бъде съгласувано няколко дни предварително – поне два дни.
Заповядайте, господин Антонов.
ВАСИЛ АНТОНОВ: Благодаря, господин Велчев.
Мисля, че сме близо до консенсуса и няма да натоварим много работната група. Бихме могли, предложението на Светия Синод, да го приемем и да го впишем по начина, по който Вие го коментирахте, като хора, които да допълнят цифрата, която предложихте и другите съответно да имат заменяемост, ако трябва, по този начин.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Нека да преценят и ще се чуем.
Колеги, аз мисля, че нашата идея е да има разбирателство.
НЕВРОКОПСКИ МИТРОПОЛИТ СЕРАФИМ: (Реплика извън микрофона.)
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Разбира се, ще седнем да разговаряме – аз ще дойда при Вас, Вие заповядайте.
НЕВРОКОПСКИ МИТРОПОЛИТ СЕРАФИМ: Имайте предвид, че имахме намерението участниците да са пет, но екипът, който винаги съгласува нещата при нас е винаги по-разширен.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Знам много добре, че има много голяма дисциплина в Светия Синов, така че не се съмнявам за взимането на решения.
НЕВРОКОПСКИ МИТРОПОЛИТ СЕРАФИМ: Единоначалие.
ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Единоначалие, да разбира се. Ние от ГЕРБ взимаме пример от църквата.
Благодаря Ви.
Колеги, благодаря Ви за днешното заседание. Ще се чуем, може и утре, ако решите. Ние поддържаме непрекъснато контакти с епископа. Благодаря Ви.
Закривам заседанието.
(Закрито в 15,20 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Красимир Велчев
Стенограф:
Катя Данчева